Zalain Krem

Paylaş
 

Zalain Krem Nedir?

Günümüzde uzmanlar tarafından tavsiye edilen ve alanında oldukça etkili mantar kremlerinden biri olan Zalain krem, sektörde sertakonazol olarak bilinmektedir. Mantarların ciltte genişlemesini ve ilerlemesini durduran krem, hücre zarı üzerinde çalışır. Hücre zarının yapısal ve işlevsel olarak bozulmasını sağlayan krem, bu şekilde mantar oluşumunu kısa sürede engellemektedir.

Zalain Krem Ne İçin Kullanılır?

Zalain krem vücudun pek çok bölgesinde kullanılabilen kremlerden biri olmaktadır. Kremin hangi amaçla kullanıldığı hakkında bilgiler vermek gerekirse aşağıdaki sonuçlar karşımıza çıkar.

 • Ayaklar ve seyrekte olsa parmak aralarında meydana gelen mantar hastalığında
 • Sakallarda ortaya çıkan mantar hastalıklarında
 • Avuç içlerinde yoğun bir şekilde görülen ve kronik hale gelen mantar hastalıklarında
 • Bacaklarda, kollarda ve gövde üzerinde yüzeysel olarak meydana gelen mantar enfeksiyonlarında
 • Kasıklardaki mantar enfeksiyonlarında
 • Vücutta cildin kıvrımlı olan bölgelerinde, tırnak ve iç organları tutan mantar enfeksiyonlarında
 • Sarı – kahve ya da kahverengi olarak görülen bir mantarın neden olduğu cilt hastalıklarında

Zalain Krem Nasıl Kullanılır?

Öncelikle krem doktor tarafından reçete edilen şekilde kullanılmalıdır. Doktorun tavsiye ettiği kullanım şeklinin dışına kesinlikle çıkılmamalıdır. Ayrıca verilen dozun aşılmamasına dikkat edilmeli ve belirtilen dozun üzerinde alınması sakıncalı durumların ortaya çıkmasına neden olacağından dikkatli olunmalıdır.

Mantar oluşumunun meydana geldiği bölgeler eller değilse kullanımın ardından eller iyice yıkanmalı ve hijyenik bir şekle getirilmelidir. Banyo sonrası kullanımlarda uygulama yapılacak bölge kurulanmalı ve ıslak bölgeye sürülmemelidir.

İlaç çözelti halinde sorunlu bölgeye 15 cm kadar uzaktan sıkılmaktadır. Ancak krem formu direkt olarak sorun bölge üzerine uygulanmakta ve bölgenin 1 cm kadar dışına taşıracak şekilde cilde sürülmektedir. İlaç kullanılmaya başlanması ardından sorunlu bölge üzerinden iyileşme meydana gelse dahi doktor kontrolü olmadan kullanım yarıda bırakılmamalıdır. Bunun nedeni iyileşmeler meydana gelse dahi enfeksiyonun tam olarak iyileşmemiş olabilmesidir.

Diğer yandan Zalain krem kullanılmasının ardından 1 hafta geçmesine rağmen iyileşmeye dair herhangi bir belirti ön plana çıkmıyorsa ya da sorunlu bölge daha kötü hale geliyorsa doktorla iletişime geçmek önemlidir.

İlacın uygulanmasının ardından dar giysiler giyilmesi önerilmez. Bunun yanında cildin hava almasına yardımcı olacak giysilerin giyilmesi daha etkili olacaktır. Ayrıca krem ayaklarda kullanılıyorsa ayakların hava alması için pamuklu çorap ve rahat ayakkabılar giyilmesi gerekmektedir.

Zalain Krem Yan Etkileri

Zalain krem ile ciddi derecede görülen bir yan etkinin olduğunu söylemek pek de mümkün değildir. Ancak hassas cilt yapısına sahip olan kişilerde

 • Kaşıntı
 • Cilt kuruması
 • Tahriş
 • Kabarıklaşma
 • Kızarıklık

gibi etkiler ortaya çıkması muhtemeldir. Böyle bir durumla karşılaşır karşılaşmaz yapılması gereken doktor ile iletişime geçmek olmaktadır. Belirtmiş olduğumuz yan etkilerin eksiksiz olmadığını bilmenizi isteriz. Bunlar dışında kişinin cilt yapısına göre farklı yan etkiler de görülebilir. Herhangi bir yan etki görülmesi durumunda yapılması gereken aynı şekilde doktora başvurmaktır.

Zalain Krem Hamilelikte Kullanımı

İlacın anne karnında yer alan fetüs için ne tür zararları olduğu ya da olmadığı tam olarak bilinmemektedir. Bu nedenle eğer hamileyseniz ve bu ilacı kullanmanız gerekiyorsa doktorunuzda danışmadan kullanmamanızı tavsiye ederiz. Ayrıca ilacı kullanırken hamile kalma gibi planlarınız varsa yine doktorunuzdan bilgi alarak hamile kalmanızda fayda vardır.

Zalain Krem Emziren Annelerde Kullanımı

Zalain krem anne sütüne geçer mi? Krem sorunlu bölgede kullanılmasının ardından anne sütüne geçip geçmediği konusunda kesin bilgiler vermek mümkün değildir. Emzirme dönemindeyseniz ve mantar enfeksiyonu nedeniyle Zalain krem kullanmayı düşünüyorsanız, bunu doktor kontrolünde yapmanızı öneririz.

Zalain %2 20 Gr Krem’i Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Doz alımının unutulması anında yapılması gereken hatırlandığı anda kremin kullanılmasıdır. Hatırladığınız an bir sonraki doz alımına çok yakınsa unuttuğunuz dozu almamalı ve bir sonraki dozdan devam etmelisiniz. Aksi belirtilmedikçe ve doktorunuzdan bilgi almadıkça unuttuğunuz dozun yerine diğer doz anında iki katı doz kullanımı yapmayınız.

Zalain %2 20 Gr Kremi Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Ciddi tehlikeleri bulunmayan bir ilaç olan zalain %2 20 gr krem, doz aşımında istenmeyen büyük çaplı sorunlar meydana getirmez. Ancak aşırı doz kullanımından her şekilde kaçınılmalı, belirtilen dozdan fazla kullanıldığında ise bunun doktora bildirilmesi gerekir.

Zalain Krem Bebeklerde Kullanılır mı?

Zalain krem 12 yaşından büyük çocuklarda günde 1 defa kullanılabilir. 12 yaş altı çocuklar için kullanımı uygun değildir. Bebeklerde zalain kullanılır mı mutlaka doktorunuza danışınız. İlacı hekim kontrolü haricinde bebeklerde kullanmayınız.

Zalain Krem Vajinaya Sürülürmü?

Zalain krem vajinal kaşıntı ve mantar enfeksiyonları için üretilmiştir. Vajinada kullanım için uygundur.

Zalain Krem Fiyatı

ZALAIN % 2 20 gr krem 2018 YILI FİYATLARI
Etken Madde Sertakonozol Nitrat 11.12 TL
Reçete Durumu Reçeteli Satılır 11.12 TL
İthal / İmal İmal [ Ref.Ülke :Fransa ] 9.86 TL
Ruhsat Sahibi Firma Adeka İlaç ve Kimyasal Ürünler San. Ve Tic. A.Ş.
ATC Kodu D01AC14

Zalain Supozituar Nedir?

ZALAIN vajina içine uygulanan ve mantar enfeksiyonlarına karşı kullanılan bir ilaç grubuna dahildir.

•    1 adet vajinal supozituvar (övül) plastik zar ile yalıtılmış ince alüminyum kağıdın birbirine yapıştırılmasıyla oluşan blister içinde ambalajlanmıştır

Vajina içinde ve dış dudaklarda görülen, kandida adı verilen maya mantarlarının yaptığı vajina enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır.

Zalain Vajinal Supozituar Fiyatı

ZALAIN 300 mg 1 vaginal supozituar 2018 YILI FİYATLARI
Etken Madde Sertakonozol Nitrat 0.00 TL
Geri Ödeme Kodu A08560 7.54 TL
Reçete Durumu Reçeteli Satılır 0.00 TL
İthal / İmal İthal [ Ref.Ülke :Portekiz ] 0.00 TL
Ruhsat Sahibi Firma Adeka İlaç ve Kimyasal Ürünler San. Ve Tic. A.Ş.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak