Cilt Bakımı

Yüzdeki İsilik Nasıl Geçer?

Cildin aşırı sıcaklar nedeniyle tahriş olmasına isilik adı verilir. Özellikle sıcak ve nemli ortamlarda ortaya çıkar ve cildin bazı rahatsızlıklara karşı hassas bir yapı kazanmasına neden olur. Vücudun çeşitli bölgelerinde meydana gelen isilik, genelde karın, boyun, ayaklar, eller ve yüzde görülür. Tedavisi mümkün olan isilik çeşitli yollarla ciltten atılabilir. Şimdi yüzdeki isilik nasıl geçer? buna bakalım.

Yüzdeki isilik nasıl tedavi edilir?

İsilik sıcak havalardan dolayı ortaya çıkar ve bu cilt probleminin asıl nedeni terlemedir. Hastalığın tedavisinde problemin meydana geldiği bölgenin serin tutulması tedavinin ilk aşaması olarak karşımıza çıkmaktadır. Bazı isilikler ise iltihaplı bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Bu tür durumlarda yapılması gereken uzman bir doktor tarafından muayene olmak ve düşük kortizon içeren doktor tavsiyeli kremler kullanmaktır. Ayrıca doktor isilik ardından oluşabilecek mantar enfeksiyonları için ayrı bir krem vererek gerekli önlemleri alacaktır.

İsilik tedavi edilebilen bir cilt sorunudur. Ancak sorunla karşı karşıya kalmadan önce korunma yollarını bilerek önlem almak mümkündür. İsilikten korunma yolları aşağıdaki gibidir.

Yetişkinlerde İsilik Nasıl Geçer?

–          Sıcak havalarda mümkün olduğu kadar serin bölgelerde durulmalıdır.

–          Gereğinden fazla nemlendirici kullanılmamasına dikkat edilmelidir.

–          İltihap bulunmayan deri üzerinde kesinlikle sabun kullanılmamalıdır.

–          Bunların yanı sıra terlememe çalışılmalı ve terlense dahi giysilerin sık sık değiştirilmesi gerekmektedir. Ayrıca terleme meydana gelen bölgelerin uygun bir bakım ürünü ile belirli aralıklarda temizlenmesi göz ardı edilmemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir