Cilt Bakımı

Yüzde Tüy Çıkması Nasıl Önlenir?

Yüzde Tüy Çıkması Nasıl Önlenir? Yüzde belirgin şekilde çıkan tüyler, özellikle kadınlarda istenmeyen görüntülerin ortaya çıkmasını sağlar. Böyle bir durumla karşı karşıya kalan kadınlar çeşitli tedavi uygulamaları ile var olan tüylerden kurtulabilir. Peki, yüzde tüy çıkması nasıl önlenir? ve tüy çıkmasını engellemek için neler yapılması gerekir? bunlara bakalım.

Yüzde tüy çıkmasını önlemek için hangi tedavi yöntemleri uygulanır?

Özellikle kadınlarda önemli sorunlardan biri olan yüzde tüy çıkması için farklı tedavi yöntemleri uygulanır. Bu tedavi yöntemleri arasında kozmetik ve tıbbi uygulamalar yer alır. Ayrıca lazer epilasyon uygulamaları da tüylerin yok edilmesinde oldukça etkilidir. Lazer epilasyon ile yapılan uygulamalar tüy köklerinin yakılmasını ve bir daha ortaya çıkmamasını sağlar.

Tüy problemlerinde uygulanan başka bir tedavi yöntemi de kozmetik ürünlerdir. Düzenli bir şekilde kullanılan bu ürünler de tüylerin ortadan kaldırılmasında önemli bir görev üstlenir. Kozmetik ürünlerin kullanımında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunur. Bunlardan biri kullanılan ürünün cilt yapısına uygun olmasıdır. Ayrıca kozmetik ürünlerinde birçoğunda çeşitli kimyasal maddeler bulunur. Bu nedenle kullanılan ürünlerin içeriklerinde yer alan kimyasal maddelerin etkilerinin tam olarak araştırılması ve bunun ardından kullanılması gerekmektedir. Kozmetik ürünleri kullanmadan önce bir dermatoloğa danışmak ve sunduğu öneriler doğrultusunda ürünleri kullanmak önemlidir.

Yüzde çıkan tüyler problem edilmemesi gereken bir durumdur. Hormonal dengeler nedeniyle tüylenme ortaya çıkar ve tedavisi her zaman için mümkündür.

Kadınların en çok canını sıkan şeylerden bir tanesi de istenmeyen tüylerdir. Bu istenmeyen tüyler özellikle yüz bölgesinde, yani görünen yerde olduğunda daha sıkıcı olur.

Görüntü açısından da oldukça kötü duran, yüz bölgesindeki tüylenmenin de belli başlı sebepleri olduğunu uzmanlar söylemektedir.

Yüzde Tüylenme Neden Olur?

Yüz bölgesindeki tüylenme genetik olabileceği gibi aşırı oluşumu bazı hastalıkların habercisi de olabiliyor. Eğer ki yüzünüzde aşırı tüylenme varsa ilk olarak mutlaka bir hormon testi yaptırmanızı öneririz. Bazı tüylenmeler ise, yumurtalıklarınızda bir problem olduğunun habercisi de olabilir. Özellikle Polistik Over sendromu olarak bilinen hastalık hormonlarda büyük ölçüde değişikliğe yol açar. Bu yüzden aşırı ve göze batan bir tüylenme sorununuz varsa, ilk olarak doktora danışınız.

Yüz ve diğer bölgelerde meydana gelen tüylenme problemlerinin birtakım nedenleri bulunmaktadır. Bu nedenlerin en başında hormon bozuklukları gelmektedir. Hormonlarda oluşan bozulmalar yüz bölgelerinde istenmeyen tüylenmelerin oluşmasına neden olmaktadır. Şimdi yüzde tüylenme neden olur? buna daha yakından bakalım.

Tüylenme Hangi Bölüme Girer?

Hormonlar, vücudumuzun işleyişinde yer alan ve çeşitli metabolik olaylara aracılık eden sinyal molekülleridir. Pek çok sistemi etkileyen çok çeşitli yapıda ve fonksiyona sahip hormon vardır.

Hormonların kan tetkikleri ile yapılan ölçümleri, hastalıkların tanısında ve izleminde kullanılmaktadır. Hormon testleri tıp alanında en sık istenen testler arasındadır. Ancak tek başına hormon tahlili denilince çok geniş bir yelpaze kastedileceğinden merkez veya fiyatlandırma gibi konularda net konuşulamaz.

Tüylenme İçin Hangi Doktor?

Hormon Bozuklukları İçin Hangi Bölüme Gitmek Gerekir?

Hormon bozuklukları ve Hormon Testi için Endokrinoloji bölümüne gitmeniz gerekir.

Yüzde Tüylenme Neden Meydana Gelir?

Yüzde meydana gelen tüylenmelerin en önemli nedenlerinden biri hormon bozuklukları olmaktadır. Hormonlardan kontrolsüz bir şekilde salgı üretiminde bulunması tüylenmenin olması gerekenden daha fazla bir şekilde meydana gelmesine neden olmaktadır. Bu tür durumlarda yapılması gereken ise direkt olarak hormon tedavisi olmaktadır. Yapılan hormon tedavileri ile aşırı tüylenmenin önüne geçilebilmekte ve istenmeyen tüylerin çıkması engellenebilmektedir.

Diğer yandan yüzde tüylenme çeşitli hastalıklar sonucu da meydana gelebilmektedir. Bu nedenle yaşanan hastalıklardan kaynaklanan tüylenmelerin olduğunu söylemekte mümkündür. Ayrıca kadınlarda erkeklik hormonlarının daha fazla salgılanması tüylenmenin ortaya çıkmasını sağlayan diğer unsurlar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Aşırı tüylenme durumlarında ne yapılması gerekir?

Yüzde aşırı tüylenme problemleri yaşandığı sırada ilk olarak yapılması gereken uzman bir doktora görünmek olmaktadır. Bunun ardından doktor kişi üzerinde çeşitli hormon testleri yapacak ve hangi hormonun tüylenmeye neden olduğunu saptayarak çözüm üretecektir.

Eğer siz de birtakım kişiler gibi yüz bölgenizde istenmeyen tüylerle karşılaşıyorsanız, bir an önce doktora görünmeli ve gerekli testleri yaptırarak tüylenmeye neden olan hormonun saptanmasını sağlamalısınız. Bunun ardından kısa süre içerisinde yaşadığınız sorundan kurtulacaksınız.

 

Bunların haricinde, az ama sizi rahatsız eden yüzdeki tüylenmeler için bazı karışımlar oldukça işe yaramaktadır. İşte bazıları;

Yüzdeki Tüylenme İçin Maske 

 

Tarif 1

Bir çay kaşığı mısır unu

Bir adet yumurta beyazı

Bir çay kaşığı toz şeker

Yapılışı;

Bütün malzemeleri bir kapta karıştırıp, tüylenme olan bölgenize sürün ve yarım saat bekledikten sonra ılık su ile yıkayın. Haftada 3 kere yapacağınız bu maske ile yüzdeki tüylerinizden kurtulacaksınız.

 

Tarif 2

Mısır unu ve toz zerdeçalı kullanacağınız miktar kadar alıp, su ile karıştırın ve yüzünüze sürün ve maske kuruyunca yüzünüzü yıkayın. Zerdeçal yüzünüzde renk değişimine sebep olabilir, endişe etmeyin geçecektir.

 

Tarif 3

Kullanacağınız bölgeye göre eşit miktarda bal ve limonu karıştırın. Ve yüzünüze sürün, yarım saat sonra ılık su ile yıkayın. Limonun renk açıcı özelliği sayesinde tüylerinizin rengi de doğal yoldan açılacaktır.

Yukarıda yazdığımız bütün maskeleri haftada 3 gün uygulayabilirsiniz

Çenede Çıkan Tüyler Nasıl Geçer?

Çenede Çıkan Tüyler Nasıl Giderilir? Kadınların meydana gelen tüy sorunları arasında ön planda yer alan çenede tüy çıkması, farklı yollarla giderilebilen bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Çenede çıkan tüyler için bazı kozmetik ürünlerin etkili olduğunu söylemek mümkündür. Bunun yanında lazer epilasyon uygulaması da oldukça etkili bir yöntem olmaktadır. Çenede çıkan tüyler nasıl giderilir? Gelin daha yakından göz atalım.

Çeneden çıkan tüyleri yok etmek için neler yapılabilir?

Çenede çıkan tüyler için çeşitli kozmetik ürünlerin etkili olduğu söylense de aslında bu bölgedeki tüyleri yok etmek için tercih edilen en ideal yöntem lazer epilasyon olmaktadır. Farklı seanslarda uygulanan lazer epilasyon sayesinde tüylerin yok edilmesi çoğu zaman için mümkün olmaktadır. Çenede bulunan kıl köklerini tam olarak tahrip eden lazer uygulaması, ayrıca tüylerin tekrar çıkmasını engellemektedir. Bu nedenle kalıcı bir çözüm olması nedeniyle birçok kadın çenede ortaya çıkan tüyler için lazer uygulamasını tercih etmektedir. Seansların başlamasının ardından tüyle hızla yok olmaya başlamakta ve her seans ardından ortaya çıkan sonuç istenen bir şekilde olmaya başlamaktadır.

Siz de çenenizde yer alan tüylenme problemleri için lazer epilasyon uygulamasını tercih edebilir ve uzmanlar tarafından gerçekleştirilen uygulamalar dahiliden daha pürüzsüz bir çeneye kavuşabilirsiniz. Yapmanız gereken öncelikle çene kısmınızda gerekli analizler yaptırmak be ardından seanslara katılarak kısa süre içerisinde daha ışıltılı bir çene görünümüne kavuşmak olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir