Cilt Bakımı

Yüz Lekeleri Nasıl Geçer?

Yüz lekeleri çiller, güneş lekeleri (lentigo), gebelik lekeleri (melasma ),  cilt benleri, cilt kanseri (melanom ), bazı mantar hastalıkları (Pitriasis versikolor), seboreik keratoz, aktinik keratoz  gibi çeşitli cilt lekeleri mevcuttur. Bu yüz lekelerinin nedenlerinden bahsedelim. Bu yazımızda cilt lekeleri neden olur, cilt lekeleri nasıl geçer konu hakkında kısa bilgilendirme yaptıktan sonra cilt lekeleri için doğal çözüm yolları, cilt lekeleri için maske tariflerine yer vereceğiz.

Yüz Lekeleri Neden Olur?

Yüz Lekelerinin Nedenleri

Yüz lekelerinin sebepleri de birbirinden farklıdır. Güneş cilt lekelerinin oluşumunda büyük rol oynamaktadır. Cilt lekelerinin oluşumuda gebelik, doğum kontrol hapları, karaciğer rahatsızlıkları, addison hastalığı, hemakromatiz, hifofiz tümörleri de sebep olabilir. Genelde yüz lekeleri görünür bölgede olduğu için rahatsız edici olmaktadır. Bu nedenle insanlar yüz lekelerinden kurtulmak için değişik çareler aramaktadır. Yüz lekeleri için doğal yöntemler içinde yüz lekeleri için maske en çok tercih edilen yöntemlerdendir.

Yüz Lekeleri Neden Olur

Çiller Neden Oluşur?

Yüz lekeleri nasıl geçer bundan önce yüz lekeleri nasıl oluşur bunu bildiğimizde önleyici tedbirlerle sonrasında oluşabilecek yüz lekelerini minimize etmiş oluruz. Çillerin (efelid) oluşumunda melaninin rolü vardır.  Melanin birikmesi sonucu çiller oluşur. Çiller daha çok açık tenli kişilerde görülür.

Malanin derinin boya pigmentidir. Kış aylarında melanin daha az üretilir, güneşli havalarda ise melanin daha fazla üretilir. Üretilen melanin, keratinosit denen etraftaki deri hücrelerine dağıtılır. Bazı insanlarda melanin birikimi çillere sebep olur. Çillerin güneşten korunması yeterlidir.

Çiller ciltte görülen küçük kahverengi lekelerdir. Cildin ürettiği bir pigment olan melaninin birikmesi sonucu oluşurlar. Genelde yazın çoğalır, kışın hafiflerler. Genellikle 40-45 yaşından sonra çiller kaybolur.

Yüzde Lentigolar Neden Oluşur?

( Güneş lekeleri, yaşlılık lekeleri )

Çillerin oluşumunda adı geçen melanin pigmenti, melanosit hücreleri tarafından üretilir. Güneşe fazla maruz kalmak sebebiyle melanosit hücrelerinin sayısı fazlalaşırsa güneş lekeleri oluşur.

Uzun süreli güneş sonucu cilt hasarı, orta yaşı geçmiş kişilerin yüz ve ellerinde büyük, kahverengi ve düz lekelere sebep olur. Genelde açık tenli insanlarda görülür. Çiller kışın genelde kaybolurken, lentigolar kışın solar ama kaybolmazlar.

Lentigogüneş lekesi, çiller ile karıştırılan derideki bir renk bozukluğu hastalığıdır. Her yaşta görüebilen Lentigo çillerden daha koyu renkli ve büyüktür. Yaz ve kış deride kalır. Yaz aylarında güneş lekesinin rengi koyulaşır. El sırtı, yüz, omuz, sırt ve göğüsün ön yüzünde ortaya çıkar.

Orta yaşlılarda ve yaşlılarda görülen derinin üst tabakasına ait, zararsız oluşumlardır. Deri benine benzer. Yapısı karnıbahar gibidir.

Gebelik Lekesi Neden Oluşur?

( Gebelik Lekesi, Melasma )

Kadınlarda genellikle hamilelik sonrasında, doğum kontrol hapı veya östrojen hormonu kullanılması sonucu ortaya çıkar. Östrojen hormonu ile ilgili olduğu düşünülmektedir. Gebelik lekeleri en çok alın, yanak ve dudakların üzerinde görülür.

Gebelik lekesi diye bilinen Malezma, genelde gebelik sonrasında kadınların yüz bölgesinde görülürler. Kimi kadınlarda ise doğum kontrol hapı kullanımı sonucu ortaya çıkarlar.  Az görülse de, gebelik geçirmeden veya doğum kontrol hapı kullanmadan da çıkabilirler. Sebebinin östrojen hormonu olduğu düşünülmektedir.

Gebelik lekeleri daha çok ten rengi koyu olanlarda, yani esmerlerde görülmektedir.

Doğum lekesi ( Port Wine Strain – PWS) yeni doğan bebeklerin binde 3 ünde görülen damarsal bir anomalidir. En çok boyun bölgesinde, yüzde ve göz kapağında ortaya çıkar. Yenidoğanların %40ında yüzde veya ensede leke görülebilir, ama onlar zamanla kaybolacak lekelerdir. Doğum lekesi ise zamanla kaybolmaz, aksine daha da koyulaşır.

Benler Neden Oluşur?

Ciltte bulunan benlerin nedeni bilinmemektedir. Benlerin sayısı genellikle kalıtsal olarak belirlenir. Benler sıklıkla erken çocuklukta  ortaya çıkmaya başlar ve ergenlik çağında benlerin sayıları hızla artar. İlk başta küçük yassı noktalar şeklinde ortaya çıkan benlerin daha sonra çapları büyüyebilir.

Ciltteki benleri değişik renklerde ve boylarda deri üzerinde bulunurlar. Gelişim nedenleri bilinmemektedir.  Dış yüzeyi pürüzlü ya da pürüzsüz olabilir.

Et Benleri

Et benleri ( skin tas veya acrochordons) en çok orta yaşlı ve yaşlı kişilerde görülürler. Sebepleri arasında şişmanlık, hamilelik, menopoz ve hormon hastalıklarını sayabiliriz.

Et benleri, insanlarda en çok boyunda, koltuk altında, üst gövdede ve göz çevresinde görülür. 1-3 mm çapında, ufak oluşumlardır.  Ağrısızdırlar. Et benleri zamanla büyüyebilir ve çoğalabilir. Az olmakla birlikte et benleri tahriş olup renkleri koyulaşabilir ve ağrı verici hale gelebilirler.

Melanom (Cilt Kanseri)

Cilt benlerine benzeyen melanom ( cilt kanseri), özellikle vücudunda çok ben olanlarda görülür. 75ten fazla ben bulunanların sıkı şekilde melanom tehlikesine karşı takip edilmesi gerekir.

Melanomun risk faktörleri arasında açık ten rengine sahip olmak, ailesinde melanom bulunması ( kalıtsal rahatsızlık), uzun yıllar güneşte kalmak  sayılabilinir.

Melanomun oluşumuna dikkat etmek gerekir. Bir deri beni,  birdenbire ortaya çıkar, hızla büyürse, kabarıklaşırsa, boyutu 6 mm’nin üzerinde ise, rengi oldukça koyu kahve veya siyah renkte ise, içinde birden fazla renk varsa, sınırları düzensiz- girintili çıkıntılı ise, ben kanıyorsa bir dermatoloji uzmanına acilen başvurulmalıdır.

Ciltte beyaz lekeler

Cilt lekeleri ten rengine göre biraz açık veya koyu olurlar. Ancak bazı durumlarda ciltte beyaz lekeler görülür. Vitiligo, mantar hastalığı ( pitriasis versicolor ), pitriasis alba ve doğuştan itibaren mevcut olan beyaz lekeler buna örnek bazı hastalıklar olarak sayılabilir.

Cilt Lekelerine Ne İyi Gelir?

Lekeler, ciltteki melanosit hücrelerinin salgıladığı melanin pigmentinin, ciltte birikmesi sonucu oluşur. Genetik yapı, güneşe maruz kalma süresi, kullanılan kozmetik ürünler, hormonal tabletler ve doğumsal faktörler leke oluşumunda etkilidir.

Cilt lekeleri nasıl geçer, yüz lekelerine ne iyi gelir diyorsanız, cilt lekeleri doğal tedavi yöntemlerini sizlerle paylaşmak istedim.

Yüz Lekeleri İçin Evde Doğal Çözümler

Yüz Lekeleri İçin Elma Sirkesi

Aynı miktarlarda Su ve Elma sirkesini bir kapda kaynatın, daha sonra bu karışım ile yüzünüze buhar banyosu yapın.

Ayrıca gene aynı miktarlarda Su ve Elma sirkesi ile yüzünüzü 3-4 günde bir silerek de cilt lekelerinizden kurtulabilirsiniz.

Yüz Lekeleri İçin Anason Tohumu

Anason tohumları bir kaba konarak üstünü kapatıncaya kadar su eklenir ve kaynatılır. Tohumlar süzülerek atılır ve elde edilen su soğuduktan sonra cilde masaj yapılarak sürülmesi haline cilt lekelerin önlenmesi ve canlılık kazanması sağlanır.

Yüz Lekeleri İçin Arpa Unu

Arpa unu hamur haline getirilerek yüze maske halinde sürülür ve 2 saat süresince bekletilir. Bu işlem sonucunda yüzdeki lekeler yok olur.

Yüz Lekeleri İçin Aşk Otu

Aşk otu kökü kaynatılarak elde edilen sıvı, yüzdeki lekeleri yok eder.

Yüz Lekeleri İçin Biberiye

Biberiye, merhem haline getirilerek vücuda sürülerse cildi güzelleştirir, kırışıklıkları giderir. 2 gram kurutulmuş biberiye yaprağı ve çiçeği bir tas içinde 20 dakika kaynatılarak, vücut yıkandığında güzelleştirir, pürüzsüz hale getirir.

Yüz Lekeleri İçin Kudretnarı

Kabakgiller familyasından, tırmanıcı, ince gövdeli, bir yıllık bir bitkidir. Yaprakları saplı ve el gibi parçalıdır. Meyvesi olgunlaşınca, birbirinden ayrılır. Meyveleri 10-15 cm boyunda şişkin ve iki uçta incelmiş şeklindedir. Üzerinde kabarcıklar vardır. Turuncu – sarı renktedir. Ev ilaçlarında, zeytinyağı ile karıştırılarak kullanılır.

Egzama ve diğer cilt hastalıklarında faydalıdır. Yaraların çabuk kapanmasını sağlar.

Yüz Lekeleri İçin Kayınağacı

Kayıngiller familyasından; kış aylarında yapraklarını döken güzel görünüşlü bir orman ağacıdır. Dalları salkım gibidir. Kabukları halka halkadır. Kabuk ve dallarının kuru distilasyonundan kayınağacı katranı elde edilir.

Kabuklarının suda kaynatılmasıyla elde edilen suyla yüz lekeleri, çiller giderilir. Kıllar temizlenir.

Yüz Lekeleri İçin Yoğurt

Haftada bir gün bir tatlı kaşığı süzme yoğurt ve bir çay kaşığı karbonatı karıştırın. Cildinizde bir saat bekletip ovarak çıkarın. Bir çorba kaşığı eşit miktarda mısır unu , ıslatılmış kil, el kremi ve suyu karıştırın ve cildinize sürün. 5 dakika ovarak peeling yapın.

Bu, cildinizdeki ölü deriyi çıkarır ve porselen gibi cilde sahip olursunuz.

Yüz Lekeleri İçin Ayva Çekirdeği

Pürüzsüz ve lekesiz bir cilt için, avuç dolusu para harcamanıza hiç gerek yok. Doğadaki bitki ve meyvelerle kusursuz bir cilde sahip olabilirsiniz.

Yüzünüzdeki izlerden, renk bozukluklarından ve sivilcelerden şikayetçiyseniz ayva çekirdeği maskesi tam size göre!

Antioksidan özelliği ile bilinen ayvanın çekirdekleri cilt için son derece faydalı.

Cildinizdeki Leke ve İzlere Karşı Ayva Çekirdeği Mucizesi :

Ayva Çekirdeği Maskesi : 7-8 tane ayva çekirdeğini çıkartıp 1/2 çay bardağı ılık suda, ağzı açık şekilde 1 gün bekletin. Jölemsi kıvama gelince yüz , boyun bölgesine sürün ve 20 dakika cildinizde bekletin.

Cildinizdeki lekelerin yok olduğunu ve cildinizin sıkılaştığını göreceksiniz. Ayrıca . Eğer hassas bir cilde sahipseniz ve doğallıktan yanaysanız bu maskeyi rahatlıkla deneyebilirsiniz.

Ayva çekirdeği maskesi ile yüzdeki sivilce ve aknelerinizde de baya azalma olacaktır.

Ayva Çekirdeği Kremi : Yarım kilo ayva çekirdeğini 1 bardak suda hafif haşlayıp kapalı bir şişeye koyun ve 5 gün bekletin. Buzdolabına koymayın. 5 günün sonunda karışımın suyunu süzün ve geceleri yüzünüze sürüp kuruyana kadar bekletin. Kuruduktan sonra yıkamayın ve üzerine kantaron yağını parmaklarınızla masaj yaparak sürün.

Ayva çekirdeği kremi, kırışıklıklara da iyi gelir. Kırmızı renkteki kantaron yağı cildinizi yeniler. Kantaron yağı ve ayva çekirdeği kremini karıştırılarak yüzünüze uygulayın. Dikkat etmeniz gereken bir nokta, güneşe çıkmayın çünkü yüzünüz hassaslaşacaktır.

Kiviyle Cilt Bakımı

Kivi, sağlık açısından önemli olduğu kadar, cilt sağlığı açısından da çok faydalı bir meyvedir. Kivi içeriğindeki vitaminler sayesinde cilt üzerindeki ölü deriyi temizler, cildi canlandırır.

Kivi, C vitamini bakımından en zengin meyvedir. C vitamini ise, kolajenin en iyi besinlerinden biridir. Ayrıca kivi, B vitamini, kalsiyum, magnezyum, ve fosfor içerir.

Kivi ile Cilt Bakımı Nasıl Olur?

* Fazla olgunlaşmamış bir kivinin kabukları bir zar gibi soyun. Çok ince bir şekilde dilimleyin. Bu halkaları cildinize yerleştirin. Cilt tipinize bağlı olarak 5-15 dakika kadar cildinizde bekletin.

* Kiviyi pres veya blender ile sıvı hale getirin. Sonra steril bir sargı bezini, hazırladığınız kivi suyuna batırarak, yüzünüze kompres yapın. Bu işlemi 10 dakika kadar sürdürebilirsiniz.

* Kivi suyuna bir miktar kil ilave edip, temiz ve küçük bir tahta kaşıkla krem kıvamına getirin. Bu karışımı maske şeklinde yüzünüze sürün. Sırt üstü uzanıp veya koltuğa yaslanıp 10 dakika dinlenin. Bu maske özellikle yağlı ve sivilceli ciltler için çok yararlıdır.

Cilt Tipine Göre Kivi ile Cilt Bakımı :

Herkesin cildinin kendine has özellikleri vardır. Örneğin vitamin ve mineralleri emebilme kapasitesi aynı değildir. Kalın ve yağlı ciltlerde emilim daha zordur ve ölü tabakalar daha fazladır. Bu nedenle daha güçlü ürünlere ihtiyaç duyarlar. Kişinin yaşı da önemlidir. Zamanla cildin emme gücü azalır. Dolayısıyla,daha güçlü ürünler seçmek ya da kullanma sıklığını artırmak gerekir.

Kalın ve yağlı cilt : Bu ciltler için, kivi maskeleri idealdir. Cildinizdeki gözenekleri sıkıştırır ve yağlanmayı dengeler. Mümkünse olgunlaşmamış kivi kullanmaya çalışın. Haftada iki kere 15 dakikalık maske uygulayabilirsiniz. Eğer sivilceleriniz varsa, killi maskeyi tercih edin.

Yağlı ve ince cilt : Bu tip ciltler kadınlara özgüdür. Erkeklerin cildi genelde daha yağlı ve kalındır. Ne yazık ki ince ciltler kolayca sarkabilir. Kivi maskesi bu tip cilt için çok uygundur. Bol miktarda C vitamini sayesinde kolajen sentezi artar ve cilt gerilir. Haftada 2 kez 5′er dakikalık maskeler sizin için yeterlidir.

İnce ve kuru cilt : En hassas cilt tipidir. Şevkat ve bakıma ihtiyacı çoktur. Kivinin özellikle kabuk kısmındaki C vitamini bu tip ciltlerin yenilenmesine yardımcı olur. Haftada iki kez uygulayabilirsiniz. Cildin tahriş olmaması için maskeyi 5 dakikadan fazla tutmayın.

Normal cilt : Kivi maskesi bu tip ciltleri daha da berraklaştırır ve rengini açar. Maske için önereceğim sıklık ve süre, haftada 2 kez, 10 dakikadır.

Yüz Lekeleri İçin Doğal Maskeler

erek güneş ışınları, gerekse yanlış kullanılan kozmetik ürünlerden cildiniz zarar görmüş ve cildinizde lekeler oluşmuş ise,

Evde kendi imkanlarınız ile cildinizdeki lekeleri yok edebilirsiniz.

Yüz Lekeleri nasıl geçer, yüz lekelerine ne iyi gelir, yüz lekeleri için maske ? diye düşünmeyin. Bu mümkün.

İşte size Yüzünüzdeki lekeleri kaybedecek ve güzellik katacak maske tarifleri :

Yüz Lekeleri İçin Maske 1 : Birkaç adet havucu rendeledikten sonra suyunu sıkın. Havuç suyuna biraz kil toprak birazda krem olacak değin zeytinyağı ekleyin. Bunu karışımı cildinizdeki lekeli bölgelere sürün.

Bir süre devam ettiğiniz takdirde lekelerin kaybolduklarını görürsünüz.

Yüz Lekeleri İçin Maske 2 : Bir adet yumurtanın beyazına bir limon kabuğunu rendeledikten sonra krem olana değin karıştırın. Bu karışımı banyodan bir saat kadar önce cildinize masaj halinde sürünüz.

Yüz Lekeleri İçin Maske 3 : Bir adet elma suyuna bir adet limon suyunu karıştırın. daha sonra bu karışıma biraz zeytin yağı ile biraz da süt katın ve karıştırın. Bu karışım pomat olana değin kısık ateş üzerinde karıştırın.Bu pomad ile soğudukdan daha sonra cildinize masaj halinde günde bir kez sürün.

Yüz Lekeleri İçin Maske 4 : Bir tatlı kaşığı süzme yoğurt ve bir çay kaşığı karbonatı karıştırın. Cildinizde bir saat bekletip ovarak çıkarın.

Haftada bir gün bu maskeyi uygulayın, faydasını göreceksiniz.

Yüz Lekeleri İçin Maske 5 : Bir çorba kaşığı eşit miktarda mısır unu , ıslatılmış kil, el kremi ve suyu karıştırın ve cildinize sürün. 5 dakika ovarak peeling yapın.

Bu, cildinizdeki ölü deriyi çıkarır ve porselen gibi cilde sahip olursunuz

Yüz Lekelerine Kesin Çözüm

Yüz lekelerine kesin çözüm arayanlar için bitkisel peeling yöntemleri. Güneş ışınlarının etkisi ile oluşan pigment artışı, ciltte lekeler oluşturur. Ayrıca sivilce izleri, hamilelik, aşırı antibiyotik kullanma, yanlış kozmetik ürünleri gibi sebepler, ciltte lekelerin oluşmasına neden olur.

Yüz lekelere kesin çözüm için, üst derinin bir tabaka temizlenmesi zorunludur. Yani, peeling adını verdiğimiz cilt soyma işleminin yapılması gerekir. Cilt yapısına uygun, bitkisel kürlerle bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Yağlı Ciltler için Bitkisel Peeling :

Öncelikle cilt, bitkisel bir temizleme jeli ile temizlenmeli, arkasından ince bir tabaka kayısı yağı sürülmelidir. Birer avuç kekik, papatya, limon ve biberiye bitkileri, 1/2 lt. gülsuyunda, bir taşım kaynatılır ve süzülür. Daha sonra 2 avuç yeşil kilin içerisine, süzülen bitki ekstresi ile katı bir bulamaç yapılır. Bir kahve kaşığı adaçayı esansı ilave edilir.

Hazırlanan bu karışım, haftada bir olmak üzere 4 hafta uygulanır. Ciltte 1 saat bekletilir ve ılık su ile durulanır. Daha sonra bitkisel tonik ve nemlendirici sürülür.

Kuru Ciltler için Peeling :

Cilt yapısına uygun bir temizleme sütü ile cilt temizlenmelidir. Arkasından göz altı hariç tüm cilde- avokado veya jojoba yağı sürülür ve emilimi beklenir. Birer avuç at kuyruğu, mücver çiçeği, bir parça avakado meyvesi, papatya ve hatmi bitkileri 1/2 lt. gülsuyunda bir taşım kaynatılarak süzülür. Hazırlanan bitki ekstresi, 2 avuç toz yosun veya soya unu ile bulamaç yapılarak, içerisine bir tatlı kaşığı arı sütü ilave edilir.

Hazırlanan bu karışım, haftada bir olmak üzere 4 hafta uygulanır. Daha sonra bitkisel bir onarıcı ürün sürülür.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir