Cilt Lekeleri

Yüz Lekeleri İçin Kesin Çözüm

Yüz Leke tedavileri lekenin oluşma nedenine göre ve koyuluğuna, kapladığı alana göre değişiklik arz etmektedir. Doğum lekeleri genellikle lazer tedavileri ile ortadan kaldırılabilmektedir. Eğer leke çok fazla koyu ise bu sefer sadece renginde açılmalar yapılmaktadır. Yüzdeki yanık lekeleri nasıl geçer diyorsanız. Yanık lekerinde ise yanığın derecesine, olduğu bölgeye, ne tür bir yanık olduğuna göre yanık lekesi tedavisi değişmektedir. Eğer basit yanıklar sa bunlar kimyasal peelingler ile, bir takım iyileştirici kremler ile yada lazer yöntemiyle iyileştirilmektedir. Ayrıca bu peelinglerin bitkisel olanlarıda mevcuttur. Bu tarz, cildin ölü tabakasının soyulmasını sağlayan peelingler başka lekeler içinde kullanılmaktadır.

Eğer yanık çok fazla derin ve geniş ise bazı durumlarda cerrahi müdahaleler ilede bu lekeler tedavi edilmektedirler. Yine doğum lekeleri içinde lazer yöntemi ve birtakım bitsisel, kimaysal peelinglerde kullanılmakdatır. Bazı lekerin tamamen ortadan kalkması sağlanırken bazılarında sadece renk olarak açılmalar elde edilmektedir.

Ciltteki lekelerin bir çoğunun tedavisi mümkündür. Ama önemli olan lekelerin oluşmadan önlem almaktır. Bunun içinde en bilinen yol güneş kremleri kullanmaktır. Bu koruyucular hem yeni leke oluşumunu önler hemde oluşmuş lekelerin yavaş yavaş ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Sivilce Lekelerine Kesin Çözüm

Cilt yüzeyin çıkan sivilceler oldukça kötü bir görünüme neden olduğundan, bayanlar için olduğu kadar erkekler için de bir kâbustur. Ergenlik döneminde daha da artış gösteren bu cilt problemi, bu yaşlarda vücudun hormon yapısının çok değişken olmasından kaynaklanır. Ayrıca kişinin cilt tipini belirleyen genetik faktörler de sivilce sorunlarına yatkınlığı doğrudan etkilemektedir. Tüm bunlara rağmen dengeli beslenme, her gün en az 2 litre su içmeye özen göstererek ve cilt temizliği ihmal etmeden sivilce problemlerini büyük ölçüde engellemek mümkündür. Bu şekilde tüm önlenmeleri aralara büyük uğraşlar içerisinde girdiği halde yoğun sivilce sorunu yaşayan insanların, sahip olabilecekleri bazı hastalıklar nedeni ile vakit kaybetmeden uzman bir hekime danışmasında yarar var.

Sivilcelerin oluşumuyla yüzde oluşan estetik bozukluk kadar, sıkılmalarına bağlı olarak gelişen leke ve pürüzler de oldukça büyük bir sorundur. Cildin alt katmanında bulunan sivilce oluşumunun sıkılması esnasında cilt yüzeyinde büyük bir baskı oluşur. Derideki gözeneklerin yapısının bozulmasına neden olan sivilce sıkma işlemi, cilt yüzeyinin hasar görerek gözeneklerin genişlemesine sağlar. Zamanla genişleyen gözenekler ise cilt üzerinde pürüzler ve lekeler oluşmasına neden olur.

Bu aşamada kişinin kullanacağı doğru sivilce lekeleri için krem kullanması sivilce lekelerine kesin çözüm arayanlar için önerilebilir. Seçilen kremin içeriğinin tamamının bilinmesi ve ürünün sağlık bakanlığı tarafından belirlenen standartlara uyması, tercih edilme nedenleri arasında olmalıdır. Ayrıca E vitamini destekli olan sivilce kremleri, cildin beslenerek daha hızlı ve etkili bir şekilde kendini iyileştirmesini de sağlamaktadır.

Bu aşamada unutulmaması gereken nokta; sivilce lekelerinin iyileşmesinin büyük oranda cildin yenilenme kapasitesine ve kişinin yaşına bağlı olduğudur. İlerleyen yaşlarda tıpkı vücudun diğer organlarına olduğu gibi derinin de kendini yenileme kapasitesi düşüş gösterir. Ayrıca uzun yıllar önce çıkan bir sivilce nedeni ile oluşan lekelerin giderilmesi, yeni oluşanlara nazaran çok daha zordur. Bu tür sivilce lekelerinde kalıcı ve en etkili çözüm yolu ise lazerle sivilce lekelerinin giderilmesidir. Sivilce lekelerinden kurtulmak için yoğun uğraşlara girilmesinden önce kişinin sivilcelerin çıkışını engellemeye çalışması çok daha mantıklıdır. Sağlıklı yaşayarak sivilce sorunlarından büyük ölçüde korunmak mümkündür.

 

Yüz Lekelerine Kesin Çözüm

Cilt lekeleri ciltte bulunan menalosit hücrelerinin, menalin pigmentini salgılaması sonucunda bunların üst üste cilt üzerinde birikmesinden meydana gelir. Buna birçok etken sebep olur. İnsanların genetik yapıları, maruz  kaldıkları güneş ışınları, kullandıkları yada maruz kaldıkları kimyasal maddeler, hormonal tabletler, akne lekeleri, gebelik dönemi, doğumsal faktörlerin  ortaya çıkması gibi durumlarda lekeler oluşmaktadır. Lekelerin oluşması bu nedenlerden kaynaklanır.

Cilt lekelerine kesin çözüm, lekeye neden olan faktöre göre değişir. Fakat en basit leke olan güneş lekesinden korunmanın yolu günlük olarak cilt tipinize uygun koruyucu faktörü yüksek olan güneş koruyuculu kremler kullanmaktır. Bu kremlerin faktörleri 50 faktör olmalı ve ultraviyole a ve b özelliğini içermelidir. Ayrıca bu güneş kremlerini sadece yaz aylarında değil kış ayları boyuncada evlerimizden çıkmadan önce mutlaka vücudumuzun açık yerlerine, özellikle de yüzümüze uygulamalıyız. Hem zararlı güneş ışınlarından yüzümüzü koruyarak leke oluşumunu önlemiş oluruz hemde yaşlanma etkilerini geciktiririz. Ayrıca yaşlılık nedeniyle oluşabilecek lekelere karşıda önceden önlemini almış oluruz.

Bunun dışında genetik yapıları nedeniyle ciltlerinde leke oluşan kişiler toplumumuzda mevcuttur.  Bu genetik nedenden dolayı kişilerde çiller meydana gelebilmektedir. Böyle bir problemi olan kişilere biz öncelikle güneşe maruz kalmamalarını öneriyoruz. Çünkü güneş, çillerin dahada belirgin hale gelip çoğalamasına neden olmaktadır.

Her ne tür lekesi olursa olsun kişi kesinlikle güneşten sakınmalı ve ayrıca solaryum gibi uygulamalarıda yaptırmamalıdır. Çünkü güneş ve bu gibi uygulamalar zaten varolan lekelerin kanserleşmesini tetikleyebilmektedir.

Lazer İle Leke Tedavisi

Lazerle cilt lekeleri tedavisi mümkündür. Hemen hemen her türlü lekede %90’a varan başarılar elde edilmektedir. Bu lekelerin içinde sadece cilt  lekeleri lazer tedavi ile başarı oranı lekenin yapısına göre değişmektedir.

Lazerin işe yaradığı lekeler güneş lekeleri, gebelik lekeleri, akne ve sivilce lekeleri, çiller, yaşlanmaya bağlı oluşan lekelerdir. Özellikle bu tür lekelerde tercih edilmekte ve oldukça iyi sonuçlar sergilenmektedir.

Lazer yöntemleri içinde yer alan uygulamalardan biri fraksiyonel lazer uygulamasıdır. Bu uygulama cilt üzerindeki lekeleri yok etmek için yaklaşık olarak 2 senedir hizmet göstermektedir. Sonuçları etkili bir şekilde görülmüş ve onaylanmış bir uygulamadır.

Özellikle sivilce lekeleri lazer tedavisi çok etkili olmaktadır.

Diğer bir lazer yöntemi ise ıpl lazer uygulamasıdır. Bu lazer yöntemi soğuk lazer olarakta adlandırılır. Uygulama sırasında bu lazer ışınları direkt oalrak melanin pigmentlerini hedef alır ve o noktalara uygulanır. O anda bu pigmentlere gösterdiği etki ile o noktalarda bir kabuklanma meydana getirir. Bu kabuklar yaklaşık olarak 1-2  hafta içerisnde soyulur ve alttan beyaz sağlıklı deri gelmiş olur. Böylece ciltteki leke ıpl lazer ile tedavi edilir

Yüz Leke Tedavisi

Kimyasal Peeling

Kimyasal peeling nedir sorusunu şöyle yanıtlayalım. Kimyasal peeling yüzdeki birtakım lekelerin cildin katmanlarını soyarak ortadan kaldıran bir leke tedavi yöntemidir. Kimyasal peelingler yanık izleri, doğum lekeleri, sivilce lekeleri, güneş lekeleri gibi lekelere uygulanmaktadır.

Kimyasal peeling uygulama derecesine göre 3’e ayrılır. Yüzeysel olarak kimyasal peeling bunlardan birincisidir. Daha çok lekenin cildin üst yüzeylerinde bulunduğu durumlarda yapılır. Bu peeling birkaç hafta  arayla uygulanır. Orda düzeyde olan kimyasal peeling ise 3-4 ayda bir tekrarlanır. Yüzeysel lekelere göre daha derinlerde bulunan lekeler için kullanılır. Son aolrak kullanılan kimyasal peeling ise derin olan lekeler için uygulanan derin peelingtir. Ülkemizde en çok yüzeysel ve orta düzey yüz için kimyasal peeling uygulaması tercih edilmektedir.

Kimaysal peelingin içinde alfa-hidroksi asitler, beta-hidroksi asitler, jessener solüsyonu ve düşük konsantrasyonlu triklorasetik asitleri mevcuttur. soyulmayı sağlayan maddler bunlardır. Cilt kimyasal peeling ile soyulduktan sonra yenilenir ve daha canlı bir görünüm kazanır. Ayrıca son olarak dikkat edilemsi gereken bu tür uygulamaların uzman kişiler tarafından yapılmasıdır. Aksi halde istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir