Hamilelik

Yeni Doğan Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Giderilir?

Yeni Doğan Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Giderilir? Burun tıkanıklığı yetişkinlerde ortaya çıktığı gibi bebeklerde de meydana gelen bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Farklı yollar ile giderilebilen bu sorun için yapılması gereken birtakım hususlar bulunmaktadır. Şimdi yeni doğan bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl giderilir? bunu daha yakından inceleyelim.

Bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl açılır?

Bebeği oldukça rahatsız edici bir duruma getiren burun tıkanıklığı, kendiliğinden zamanla geçebilen bir sorun değildir. Bu nedenle bebeği bir an önce rahatlatmak için tedavi sürecinin başlatılması gerekmektedir. Tedavi sürecinde ilk olarak yapılması gereken serum fizyolojik damlalar kullanmaktır. Doğal bir yöntem olması nedeniyle uzmanların öncelikli tercihlerinden biri olan damlalar, bebeğin burun tıkanıklığı açma konusunda hızlı bir tedavi ön plana çıkarmaktadır. Ortalama 2 saatte bir damla uygulaması yapmak bebeğin burnunun açılmasında önemli etkiler sunacaktır.

Diğer yandan bebeğin bulunduğu ortamın havadar olması ve bebeğin başının belirli bir miktar kaldırılması burun tıkanıklığının giderilmesi konusunda etkili bir konumda yer almaktadır. Bunların yanı sıra lavanta yağı da bebeklerin burnunda meydana gelen tıkanıklık açısından önemli etkiler ortaya koymaktadır.

Bebeklerin burun tıkanıklığını giderme konusunda genel olarak yapılması gerekenler bu şekildedir. Ayrıca büyüklerde uygulanan burun açıcı tedavi yöntemlerinin kesinlikle bebeklerde uygulanmaması gerekmektedir. Yetişkinlerde etkili olabilen burun açıcı yöntemler, bebeklerde istenmeyen durumlar meydana getirebilmektedir. Bu nedenle yetişkinlerdeki burun açıcı yöntemlerin, bebekler üzerinde uygulanmaması özellikle uzmanlar tarafından önerilenler arasında yer almaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir