Cilt Bakımı

Varis Nasıl Tedavi Edilir Bitkisel Yöntemler Nelerdir?

Varis nedir nasıl tedavi edilir, varis nedir nasıl oluşur, varis tedavi yöntemleri, varis bitkisel tedavisi konu başlıklarımız. Varislerinin nedenlerini incelediğimizde, hormonal nedenler, dolaşım bozuklukları, damar zedelenmesi ve yerleşimi gibi etkenleri görürüz.

Varis tedavilerinden sonra yüzeysel kan dolaşımı rahatlar ve düzene girer. Bunun sonucunda, hastanın hem görüntüsü hem genel sağlığı büyük oranda düzelir.

Varislerim hem ağrı yapıyor hem de kötü görünüyor, bu konuda ne yapabilirim?”

Bazı insanların bacaklarında, koyu mor renkte, şişmiş, deriden fırlayacakmış gibi duran kıvrımlı damarlar görünür. Bunlar varislerdir, yani cildin hemen altında yer alan genişlemiş ve yapısı bozulmuş yüzeysel kan damarlarıdır.

Varisler göze hiç de hoş görünmezler. Görüntü bir yana, sağlık açısından da sorun olabilirler. Varisler bazen şişer, ağrır, kaşınır, hassasiyet yaratır. İlerlemiş vakalarda kan dolaşımında daha ciddi sorunlara yol açabilir.

Bir de, adeta örümcek ağını andıran kılcal damar görüntüleri olur. Bunlar kısa, kesik, ince, çatallanmış, kırmız çizgilere benzer. Bu tabloya “telenjektazi” adı verilir. Bu çatallanmış kılcal damarlar, küçük bir alanda olabildiği gibi, daha geniş bölgelerde de görülebilir.

Bazı insanlarda yalnızca varis, bazılarında telenjektazi, bazılarında ise her ikisi birlikte bulunabilir. Genel bir hatırlatmadan sonra varis nasıl oluşur alt başlıkta inceleyelim.

Varis nasıl oluşur?

Varis nasıl oluşur kısaca tarif edelim.Varis çeşitli nedenlerden dolayı, kan dolaşımının duraklaması ve bu durumun damarları deforme etmesiyle oluşur.

Kılcal damar genişlemeleri ya da varisler, kan dolaşımındaki aksamadan kaynaklanır. Bunlar, tıptaki adayla “ven”ler, kanı kalbe taşıyan kan damarlarıdır. Kalbe gittiğine göre, kanın akış yönü yukarı doğru olmalıdır. Yerçekimine rağmen ilerleyen bu dolaşım, bacaklardaki kas hareketleri ve damar içindeki kapakçıkların faaliyetiyle mümkün olur. Çeşitli sebeplerden dolayı bu kapakçıklar yetersiz hale gelebilir veya kaslar zayıflayabilir. Bu durumda yukarı doğru yol alamayan kan, bacaklardaki, ayak bileklerindeki ve ayaklarındaki yüzeysel damarlarda birikir ve damarlar genişler. Derinden fırlayacakmış gibi duran o kıvrımlı, şişkin veya örümceksi görüntüdeki kılcal damar çatlamaları işte böyle meydana gelir.

Özetle varis nasıl oluşur: Varis çeşitli nedenlerden dolayı, kan dolaşımının duraklaması ve bu durumun damarları deforme etmesiyle oluşur.

Varislerin nedenlerini incelediğimizde, kilolar, hormonal nedenler, yerçekimi, diğer dolaşım bozuklukları ve zedelenmesi gibi etkenleri görürüz.

Varis ve kılcal damar genişlemeleri gittikçe daha yaygın bir soruna dönüşüyor. Belli bir yaştan sonra ve özellikle 65 yaşını geçen insanların yüzde 75’i gibi bir çoğunluğunda, varis neredeyse kaçınılmaz olarak ortaya çıkar. Genelde fazla bir sıkıntı yaratığı söylenemez. Ancak nadiren de olsa bu damarlar kızarır, şişer, hassaslaşır ve sonuçta “tromboflebit” denilen bir damar iltihabına dönüşür. Böyle belirtiler görüldüğünde, gecikmeden doktora başvurmak gerekir.

Varis Nasıl Oluşur, Varis Başlangıcı Nasıl Anlaşılır?

 • Varisler kadınlarda da, erkeklerde de oluşabilir. Ancak kadınlar bu konuda daha sansızdır. Bunun nedeni de esas olarak hormon farklılıklarıdır. Özelikle doğum kontrol hapları ve menopoz tedavisi, varislerin çoğalmasında etkili olur.
 • Kadınlar açısından diğer bir nedense hamileliktir. Karnın büyümesi ve vücut ağırlığının artması, kanın bacaklardan yukarı doğru hareketlerini güçleştirir. Bu da zaten varislerin başlıca nedendir.
 • Vücutta fazla olan her kilo, bacakların taşıması gereken yükü artırır. Bu açıdan aşırı kilolu insanlar, kadın-erkek farklı olmaksızın varise yatkın olurlar. Şişmanlık tablosu ortaya çıktığında, dolaşım bozukluğu, yüksek tansiyon, diyabet ve kalp rahatsızlıklarının her biri diğerini tetiklemeye hazırdır. Bu arada varislerin oluşması işten bile değildir.
 • Uzun sürelerle ayakta durmak, ister alışkanlık ister zorunluluk olsun, varis olasılığını artırır. Sürekli ayakta dikilmek bir yaşam tarzına dönüştüğünde, kan dolaşımı yerçekimine yenilik düşer.
 • Yüksek topuklu ayakkabılar baldırlardaki kasların sıkıştırır. Bu durum kan dolaşımını güçleştirir ve varis riskini artırır.
 • Bazen dar giysiler, özellikle dar pantolonlar ve sıkı çoraplar, kan dolaşımını zorlar ve varislere neden olabilir.
 • Kalıtım bu konuda da kendini gösterir. Ailede varis geleneği varsa, olasılık yükselir.
 • Bazı durumlarda bir sivilcenin sıkılması veya bir çarpma sonucunda da telenjektezi oluşur. Sivilce sıkılırken, küçük kılcal damarlar zedelenebilir ve çatlayabilir.
 • Kılcal damar genişlemesi bazen de olabilir. Bu durum özellikle beyaz tenli insanlarda görülür. Sorumlusu genellikle aşırı güneşlenmedir.
 • Alkol bağımlıklarında ve çok baharat tüketen kişilerde kılcal damarlar genişler.
 • Kortizonlu kremlerin uzun süre kullanılması da varislere neden olabilir.

Varis Nasıl Tedavi Edilir

Varis nasıl oluşur, varis başlangıcı nasıl anlaşılır kısaca değindikten sonra varis nasıl tedavi edilir yeni başlığa geçelim. Varis başlangıcına ne iyi gelir bu konu hakkında varis bitkisel tedavisi mevcuttur.

Damar eklroterapi tedavisi için büyükse, o zaman cerrahi müdahale yolu açılır.

Bu işleme “Ligasyon” adı verilir. Bu uygulama ağrılı, iri, ülserleşmiş veya kanamaya yatkın damarla yapılır.

Yüzde oluşan kılcal damar çatlamalarının tedavisi

 • Elektrikle tedavi

Yüzde oluşan damar çatlamalarında skleroterapi işlemi uygulanmaz.Yüzdeki damar çatlamalarının tedavisi, düşük elektrik akımı verilerek yapılır. Bu uygulamada, doktor genişlemiş kılcal damara çok ince bir iğneyle girer ve düşük elektrik akımı vererek damarı yakar. Bu işlem doktor muayenehanesinde yapılabilir ve iz bırakmaz.

Elektrik tedavisi için en uygun cihaz, iğneli epilasyon başlığıdır. İğneler çok ince olduğu için damarı zedelemeden içine girebilir. Ayrıca koter cihazının bazı uçlarıyla da başarılı sonuçlar alınabilir.

 • Lazer tekniği veya güçlü ışık tedavisi

İnce damar ve yüzdeki sorunlar söz konusu olduğunda, ışık ve lazer teknolojisi tercih edilir.

Bu yöntemlerde, ışık kılcal damarların içindeki kanı ısıtır ve damarın iç duvarlarını etkiler.

Böylece sorunlu kılcal damar küçülerek yok oluyor. Bu amaçla kullanılan tek dalga boyunda ışık veren lazerler olduğu gibi, birçok dalga boyunda ışık veren foto cihazları da kullanılır ve hepsi de son derece başarılı sonuçlar verir.

Işık yöntemi nispeten ağısızdır. Genellikle iki veya üç seans yeterli olur. Uygulama süresi de kısıtlıdır. Bölgeye göre, seanslar bir dakika ile yarım saat arasında tamamlanır. Hastalar işlem sırasında, yüzlerine ince paket lastiği çarpmış gibi bir his algılandıklarını ifade ederler. Uygulama süresince, gözlere koruyucu bir gözlük takılır.

Kanama olasılığını ortadan kaldırmak için, tedaviden en az iki hafta önce, Aspirin, E vitamini tabletleri veya kanı incelten diğer ilaçlar bırakılır.

Işık tedavilerinin yan etkileri yok denecek kadar azdır. Uygulama sonrasında, işlem yapılan bölgelerde pembeleşme veya hafifçe morarma olabilir. Bu görüntünün iki hafta içinde etkisini kaybetmesi veya kaybolması beklenir.

Lazer bacaklardaki varisler için yapıldıysa, işlem sonrasında birkaç gün boyunca varis çorabı giyilmesi, tedavinin performansını artırır.

Varise Ne İyi Gelir Bitkisel Yöntemler

Varise ne iyi gelir evde uygulayabileceğiniz varis için bitkisel yöntemleri aşağıda sıraladık.

 • Bazı hastalıklar doğumdan kan dolaşımını etkiler. Örneğin, şeker hastalığı (diyabet)gibi. Bu durumda, varis tedavisinden önce dolaşım bozukluğunun kaynağını belirlemek ve önce o sorunları tedavi etmek gerekir.
 • Kilonuz fazlaysa, biraz kilo vermeye çalışın. Vücut ağırlığı azaldıkça, varis sorunu da hafifler.
 • Hareketsiz bir yaşam tarzınız varsa, varislerin üstesinden gelmek zordur. Kendinize yürüyüş programları hazırlayın. Yürümek bacaklar için çok yararlıdır. Düzenli yürüyüş veya spor, varisler için etin bir çözüm olabilir.
 • Çok sıkı, dar giysiler giymeyin. Özellikle varisleriniz varsa, daha rahat, esnek veya bol giysileri tercih edin. Bu şekilde kaslar rahatlar, hareket ederken zorlanmanız ve kan dolaşımı da normale döner.
 • Ayakkabılarınızı dikkatle secin, rahat ayakkabılar giyin. Eğer herhangi bir vesileyle, topuklu ayakkabı giymeye mecbur kalacak olursanız, zaman zaman ayakkabılarınızı çıkarın ve baldır kaslarınızı dinlendirin. Bu kısa aralıklar bile kan dolaşımına yardımcı olur.
 • Uzun süre ayakta kalmak zorundaysanız, fırsat buldukça bacaklarınızı yüksekçe bir yere dayayın ve bacak kaslarınızı dinlendirin. Bu tedbir ayakların şişmesine de engel olur.
 • Doktora varis çorabına ihtiyacınız olup olmadığını sorun. Eğer onaylarsa, kullanmaya başlayın. Yalnız çorap seçerken dikkatli olun. Çünkü çorap bacaklarınıza tam olarak uygun değilse, damarlar daha kötü bir hal alır.
 • Varis çorabının giymeden önce, kan dolaşımını olabilecek en iyi seviyeye getirmek için, bacaklarınızı mümkünse kalp seviyesinden daha yükseğe kaldırarak iki-üç dakika dinlendirin.
 • Her fırsatta bacaklarınızın seviyesini yükseltin. Televizyon seyrederken ayaklarınızı uzatın, geceleri yatarken ayaklarınızın altına dolgun bir yastık koyun.

 Varis Tedavisinde Skleroterapi Yöntemi

Varislerin kimisi adamakıllı ağrılı olur. İlginç olan, ağrıların her zaman tablonun vahametiyle orantılı olmamasıdır. Buna rağmen, doktora başvuran hastaların çoğunluğu cildin görüntüsünden şikayet edenlerdir. Neyse ki, yüzeysel kan damarlardaki bu sorunlardan kurtulmak için etkili yöntemler vardır. Tedavilerin yan etkileri oldukça sınırlıdır, ayrıca varislerin yok edilmesi genel sağlık durumunu düzeltir. Varis tedavilerden sonra yüzeysel kan dolaşımı rahatlar ve düzene girer. Bunun sonucunda hem görüntü düzelir hem de hastanın diğer sıkıntıları büyük oranda ortadan kalkar.

Tabii bütün bu tedaviler varislerin önce tıbbi olarak incelenmesini gerektirir. Bazı durumlarda varisler yüzeysel kan damarlardan ibaret olabilir. Kimi vakalardaysa sorun daha derindeki damarlardan başlar.

Skleroterapi

Varis tedavisinde kullanılan en yaygın yöntem, skleroterapidir. Bu işlemde tüm varisli damarlara, esası tuzlu su olan bir karışım enjekte edilir. Bu ilaç, damar cidarlarının birbirine yapışmasını sağlar ve böylece damar işlevini yitirir. Birkaç hafta sonra nedbe dokuya dönüşerek kaybolur.

Skleroterapide geleneksel olarak kullanılan solüsyonun etkin maddesi tuzlu sudur. Tuzlu su alerjik reaksiyon yaratmaz. Ancak enjeksiyon sırasında acı duyabilir veya deri tahriş olabilir.

Avrupa’datuzlu su yerine genellikle Aethoxy-Sklerol kullanılır. Ancak bu solüsyon, FDA(Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından henüz onaylanmadığı için, ABD’de geleneksel tuzlu su yöntemine devam ediliyor. Aethoxy-Sklerol daha etkilidir. Tuzlu su içeren formülünse yan etkileri daha sınırlıdır. Ülkemizde her ikisi de kullanılır.

Skleroterapi öncesinde tetikler

Bazı durumlarda, skleroterepiye karar verilmeden önce, dolaşım testleri yapılması gerekebilir. Doppler ultrason testiyle derin ven akışı ölçülür ve sorunun düzeyi belirlenir. Test sonuçlarında bir anormallik görülürse, bu giderilmeden skleroterapiye başlanmaz.

Önemli dolaşım sorunları yoksa, varisler derinde ve ağır değilse, skleroterapi için koşulların uygun olduğu anlaşılır. Bu kadar verildiği zaman, bu defa birincil mesele damarların derinliği olur. Derinliğin tesbiti, tedavinin etkili olmasının ve komplikasyonları önlenmenin baş koşullarından biridir.

Skleroterapi nasıl yapılır, ne kadar sürer?

Skleroterapiye başlarken, doktor enjeksiyon yapılacak bölgeyi iyice temizler. Sonra sorunlu damara ince bir iğneyle solüsyonu zerk eder. Gerisini, damar kendisi yapar. İşlemden sonraki iki gün boyunca sıkı varis çorapları giyilmesi gerekebilir.

Enjeksiyonlar, damarların büyüklüğüne bağlı olarak, üç-dört haftalık aralarla birkaç kez tekrarlanabilir. Tabii bu arada tedaviyi yürüten doktorun kontrolü ve denetimi devam eder.

Skleroterapi  Yan etkileri

Skleroterapi genelde güvenli olmasına rağmen, bazen yan etkileri görülür. Bazı kişilerde, tedaviyi takip eden bir yıl içinde kahverengi lekeler oluşabilir. Uygulama sonrasında kramplardan şikayet eden hastalara da rastlanır.

Bu tedavi için ilk koşul, skleroterapinin deneyimli bir doktor tarafından yapılmasıdır. Tedavinin doğru damara ve uygun derinlikte uygulanması çok önemlidir. Solüsyon hiçbir şekilde damar dışına çıkmamalıdır. Solüsyon yanlışlıkla damar dışına zerk edilirse veya damara bir sızıntı olursa, ciltte çok ciddi yaralar meydana gelir.

Skleroterapi kesin bir çözüm sağlar mı?

Bu soruya kayıtsız “evet” cevabı vermek mümkün değildir. Hassas bir skleroterapi uygulamasıyla, birçok varisten kurtulmak mümkündür. Ancak gereken tüm titizlik gösterilse bile, skleroterapi sonucunda düş kırıklığı yaşayanlara rastlanır. Örneğin, hastaların yaklaşık üçte birinde, özellikle tedavi edilen damarlar iri olduğunda, yeni kılcal damar çatlamaları görülür. Bunlar genellikle kendi kendine kaybolur, ama birçok hastaya o kadar zahmeti boşuna çektiğini düşündürür.

Skleroterapi yaptırmayı düşünüyorsanız

 • Damar büyük, ağrılı ve ülserleşmiş ise, skleroterapiyle vakit kaybetmeyin.
 • Damarlar normal ise, gene de önce kan dolaşımında başka bir sorun olup olmadığını tetik ettirin.
 • Başka bir sorun olmadığına eminseniz, skleroterapi yapılabilir ve çok yararlı olabilir.

Ancak!

Skleroterapi sadece deneyimli bir doktor tarafından yapılabilir.

 • Uygulanmadan önce damar derinliği belirlenmelidir.
 • Doğru damara ve uygun derinliğe girilmesi uzmanlık gerektirir.
 • Solüsyonun damar dışına çıkması cildi sorunlara neden olur.

Varis Bitkisel Tedavisi

Varis bitkisel tedavisi hakkında varise iyi gelen şifalı bitkiler hakkında kısa bilgiler vermek istiyoruz. Varis tedavisi bitkisel çözüm yolları için bir kaç faydalı bitkiyi sıraladık. Varisler görünüm olarak pek hoş olmadığı gibi özellikle kadınların güvenini de olumsuz etkilemektedir.

Bu nedenle Varisten kurtulmanın bitkisel yolları en çok baş vurulan yöntemlerdendir. Varislerden kurtulma yolları vardır fakat bir çoğu pahalı yöntemlerdir. Bu yöntemlerin maliyeti ve varis ameliyatı sonrası ağrı ve acılardan çekinenler varis bitkisel tedavisi yöntemlerini denemektedirler.

İşte varise ne iyi gelir bitkisel yöntemler.

Zencefil

 

Zencefil bitkisi, iltihap sökücü özelliğe sahiptir. Ağrıyı ve varis görünümünü doğal yolla azaltır. Zencefil, dolaşımı iyileştirmek ve varisli damarların oluşumunu önlemek için birebirdir. 

Biraz zencefil özünü E vitaminiyle karıştırarak doğrudan cildinizin üzerine uygulayın.  Zencefil varis bitkisel tedavisi için uygundur.

Sarımsak

Sarımsak, iltihap sökücü özelliği ile varis bitkisel tedavisi için kullanılır. Bu bitkisel tedaviyi uygulamak için,

5 diş sarımsağı ezin ve çiğ olarak yiyin. Tadını iyileştirmek için üzerine biraz limon sıkarsanız daha iyi olur.

Sarımsak, vücuttaki fazla proteinleri azaltır ve bunun sonucu olarak varisli damarların görünümü de daha iyi hale gelir.

Soğan

 

Soğan, proteinlerin vücuttaki emilimini ve dağılımını düzenlemek için mükemmel bir doğal etkendir.

Buna bağlı olarak, varisli damarların oluşmasını ya da cilt üzerinde görünür hale gelmesini engeller. Her gün çiğ soğan yiyin. Günlük olarak soğan tüketmek vücudunuzu sağlıklı kılar ve cildinizin yenilenmesini sağlar.

Brahmi

 

Bu bitkinin anavatanı Hindistan’dır ve özellikle ayurveda tıbbında varisli damarları iyileştirmekte etkili olduğu kabul edilir.

Brahmi, cildin rengini düzeltmeye yarayan vitaminleri içerir. En iyi sonuç için doğrudan bacaklarınıza uygulayın.

Biberiye

 

Biberiye, stres ve bunalımla savaşmakta birebirdir ama aynı zamanda varisli damarlara karşı da etkilidir. Kan dolaşımını hızlandırdığı için genellikle cilt bakım ürünlerinde kullanılır.

Sarı Kantaron Otu

 

Harici ya da dahili olarak kullanabilirsiniz, her durumda sarı kantaron otu varisli damarları geçirmekte birebirdir. Bu bitkiden elde edilen yağı doğrudan sorunlu bölgeye uygulayın. Ayrıca, çay olarak da içebilirsiniz.

Güvercin Ağacı

 

Bu nadir olarak bulunan bir bitkidir ama bulabilirseniz faydası çoktur. Güvercin ağacının iltihap sökücü özelliği varisi azaltmakta etkilidir.

Genellikle çay olarak tüketilir fakat sorunlu bölgeye kompres de yapabilirsiniz. İçinde bulunan yüksek miktarda bitkisel yağlar, galik asit ve tanenler cilt sağlığı için çok yararlıdır.

Çoban Püskülü

 

Bu bitki, ruskogenin denilen bir etkin madde içerir ve damarlardakişişkinliği ve tıkanıklığı gidermeye yardımcı olur.

Bunun yanı sıra, kan damarlarını güçlendirmek ve sıkılaştırmak için de çok faydalıdır. Etkisinden yararlanmak için günde en az 100 mg tüketmelisiniz.

Guggul

 

Guggul, geleneksel olarka ayurveda tıbbında kullanılan bir başka bitkidir. Kan damarlarındaki iltihabı gidererek varisli damarların kötü görünümünü azaltır.

Aynı zamanda, kan dolaşımını arttırır ve cildi güzelleştirir.

Ekinezya

 

Ekinezya bitkisinin bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinmektedir. Aynı zamanda varis için bitkisel çözümdür. İltihabı azaltmak ve varisli damarların neden olduğu ağrıları geçirmek için birebirdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir