Yaşam

Varikosel Nedir Belirtileri Nelerdir? Tedavi Yöntemleri

Varikosel ameliyatı sonrası hastanın günlük yaşantısına devam etmesine engel oluşturacak çok önemli komplikasyonların gelişmesi oldukça düşük bir ihtimaldir. Varikosel belirtileri büyük bir oranda tedaviden sonra tamamen ortadan kalkacaktır. Ancak yapılan araştırmaların istatistiksel sonuçlarına göre Varikosel ameliyatı sonrası hastalığın tekrar etme oranı yaklaşık olarak %10′dur. Bu sebepten Varikosel ameliyatı sonrası erkeklerin yıllık düzenli kontrollerini yaptırmalarında olukça büyük bir önem vardır.

Varikosel belirtileri hastalarda genellikle ergenlik çağından itibaren görülmektedir. Varikosel belirtileri erkeklerin %90 ihtimal ile sol testisinde büyüme olarak görülmektedir. Testis damarındaki kirli kanın neden olduğu bu şişkinlik, ilerleyen yıllarda spermlerin zarar görmesine neden olabileceğinden, fark edildiğinde zaman kaybetmeden hekime başvurulmalıdır. Varikosel nedir nasıl tedavi edilir ve Varikosel nedir belirtileri nelerdir şeklindeki soruları sormak için çekinmeden, testis ile ilgili bir sorun olduğu düşünüldüğü an uzman hekime muayene olunmalıdır.

Varikosel nedir ,Varikosel nasıl tedavi edilir ve hidrosel nedir, Varikosel tedavisi benzeri soruları sadece internetten arayan erkekler, çok önem verdikleri bu bölgede yaşanan sorunu söylemekten utanır. Ancak ergenlik yılları ardından oluşumunun ilk aşamalarındaki Varikosel belirtileri ilaç kullanımı ile 3-4 hafta içerisinde büyük ölçüde giderilebilirken, ilerleyen sorunlarda Varikosel ameliyatı maalesef tedavi için kaçınılmaz hale gelmektedir. Varikosel ameliyatı cerrahi olarak kasık bölgesinden girilerek damarın kirli kan taşımanın engellenmesi işlemidir.

İptal edilen sorunlu damar, testisin sağlıklı çalışmasını ve kan dolaşımının normal bir şekilde devam etmesini sağlamaktadır. Varikosel ameliyatı sonrası hasta ayağa kalkarak günlük yaşantısına devam edebilmektedir. Ancak yinede Varikosel ameliyatı sonrası geçirilen işlemin bir cerrahi müdahale olduğu unutulmamalıdır. Hekimler Varikosel ameliyatı sonrası hastaların birkaç gün uzun süre ayakta durmamasını ve ağır eşyalar kaldırmamasını tavsiye etmektedir. Böylece Varikosel ameliyatı sonrası testis ağrıları da önlenmiş olur.

Varikosel ameliyatı günümüzde teknolojik imkânların gelişmesi ile lazer ışınları kullanılarak da yapılabilmektedir. Kasıktan yapılan cerrahi müdahaleye göre çok daha pratik ve hızlı gerçekleşen lazerle Varikosel tedavisi, hastanın damarının dışarıdan yakılması işlemidir. Hasta herhangi bir komplikasyon riskine girmeden çok rahat bir şekilde sorundan kurtulabilir. Yine de düzenli kontrollerin aksatılmaması, hastalığın tekrar etme ihtimalinde erken teşhis açısında oldukça mühimdir.

Varikosel Nedenleri

Varikosel nasıl tedavi edilir soruyu erkeklerin sıkça sorduğu ve cevabından büyük endişe duyduğu soruların başındadır. Varikosel nedir belirtileri nelerdir şeklinde birçok soru internetteki arama motorlarına yazılarak, sorunun çözümü aranmaktadır. Varikosel belirtileri sorunu Grade 1 ve Grade 2 olmasına göre değişmektedir. Testiste herhangi bir büyümeye neden olmayan ve ağrısız gelişen Grade 1 varikosel, genellikle birçok erkeğin ömrü boyunca fark etmediği bir sorundur. Grade 2 Varikosel sorunundaysa hastaların %90′ının sol testisinde büyüme görülür ve şiddetli testis ağrısı yaşanmaktadır.

Varikosel tedavisi ilaçlarla yapılabilen bir sorundur ancak bu durumda Varikosel sorunun kişinin vücudundaki etkilerine göre değişmektedir. İlerlemiş Varikosel sorunların genellikle hekimler Varikosel ameliyat sonrası işlevin normale dönmesini sağlamak istemektedir. Varikosel ameliyatı sonrası cinsel ilişki ile ilgili hiçbir kısıtlama getirilmeyen hasta, çok kısa süre içerisinde sağlığına tamamen kavuşabilmektedir. Varikosel tedavi yöntemleri içerisinde en etkili ve kesin yol olan cerrahi müdahale; testis damarının kesilerek tamamen iptal edilmesidir.

Böylece kan akışı normal yol ile sağlanan testiste görülen sorunda tamamen ortadan kalkmaktadır. Varikosel ameliyatı sonrası hastalar günlük hayatına kaldığı yerden devam edebilmektedir. Varikosel ameliyatı ürologların en çok yaptığı cerrahi müdahalelerden birisidir ve nispeten basit bir işlemdir. Hekimin uzmanlığına göre de değişmek ile birlikte Varikosel ameliyatı genellikle çok kısa süre içerisinde tamamlanmaktadır.

Varikosel belirtileri kişilerde farklı şekilde görülebilir ve bazı erkeklerde ilerleyerek sperm kalitesine zarar verebilmektedir. Çoğu erkek Varikosel sorununu kısırlık tedavisi esnasında fark ettiğinden, sorunun erken aşamalarda teşhisi oldukça önemlidir. Varikosel tedavisi erken dönem içerisinde fark edildiğinde, 3-4 hafta boyunca uygulanan ilaç tedavisi ile büyük ölçüde giderilebilmektedir. Varikosel tedavisi ameliyatı ile yapılacak kadar ilerlemiş hastaların bu sorundan kurtulması için cerrahi operasyondan başka çaresi kalmamıştır.

Varikosel Bitkisel Tedavi

Varikosel bitkisel tedavisi olan bir sorundur ancak kişinin Varikosel sorununun ilerlemesi ve vücut yapısı da bitkisel tedaviyi etkileyen faktörlerdir. İlerleyen sorunlarda Varikosel tedavisinde kullanılan ilaçlar ile tedavi sağlanması gerekebilmektedir. Ayrıca ergenlik çağında erken aşamada fark edilmeyerek yetişkinlik döneminde tedavisine başlanan Varikosel sorunlarında, Varikosel ameliyatı sorunun kesin çözümü için gerekebilmektedir.

Varikosel ameliyatı sonrası hastalar çok kısa bir süre içerisinde günlük hayatlarına kaldıkları yerden devam edebilmektedir. Hasta geçirdiği Varikosel ameliyatı sonrası birçok küçük noktaya dikkat ederek, birkaç gün içerisinde sağlığına tamamen kavuşabilmektedir. Varikosel belirtileri tamamen kaybolduktan sonrada düzenli kontrollerin yapılması da ayrıca gereklidir.

Çünkü yapılan araştırmalara göre Varikosel ameliyatı sonrası sorunun tekrar edebilme ihtimali yaklaşık olarak %10′dur. Bu sebepten ötürü hastanın Varikosel ameliyatı sonrası yıllık düzenli kontrollerini aksatmaması, ilerleyen aşamada tekrar edebilecek sorunun erken teşhisi açısında son derece gereklidir. Varikosel ameliyatı sonrası kişinin uzun süre ayakta durmamaya da özen göstermesi gerekir. Ayrıca hekimler Varikosel ameliyatı sonrasında hastanın ağır yük kaldırmamaya da en azından 3-4 gün dikkat etmesi gerektiğini söylemektedir.

Varikosel bitkisel tedavisi daha ziyade oluşabilecek sorunlardan korunmak için önceden uygulanması gereken bir uygulamadır.

Varikosel için bitkisel tedavi; Varikosel iyileşme süreci için de, Varikosel sorunlarından korunmak için de yararlı bir uygulamadır.

Varikosel için bitkisel tedavi uygulamalarında kullanılan Atkestanesi, Mazı Yaprağı ve Servi kozalağı gibi bitkilerin sahip olduğu doğal özleri, hastaların daha konforlu bir Varikosel iyileşme süreci geçirmesini sağlamaktadır. Erkeklerin hekime başvurmaktan çekindiğinden Varikosel için bitkisel tedavi yöntemlerini tek başına uygulamaları neticesinde, birçok kişi ilerlemiş Varikosel problemleri ile karşı karşıya kalmaktadır.

Varikosel için bitkisel tedavi uygulanmadan önce mutlaka uzman bir hekim tarafından muayene olunması ve hekimin uygun gördüğü tedaviye destek amaçlı bu tür bitkisel tedavi yöntemleri kullanılması gerekmektedir. İlerlemiş Varikosel sorunlarının birçoğunda cerrahi müdahale ile tedavi gerekmektedir ve bilinçsizce kendi başına uygulanan Varikosel için bitkisel tedavi yöntemleri sorunun daha da büyümesine neden olacaktır.

Varikosel iyileşme süresi tamamen kişinin vücut yapısı ile ilgili olup, genel olarak Varikosel ameliyatından sonra birkaç gündür. Hasta Varikosel iyileşme süreci içerisinde ağır kaldırmamaya ve çok uzun saatler ayakta durmamaya özen göstermelidir. Bunların haricinde kişinin hayatında herhangi bir kısıtlama yapması gerekmez. Varikosel iyileşme süresi boyunca hasta dilerse cinsel ilişkiye de girebilir çünkü Varikosel ameliyatının cinselliği sağlayan sistem ile herhangi bir ilgisi yoktur. Ancak yine de ilk birkaç gün kasık bölgesinin fazla zorlanmaması, testis ağrısı yaşanmaması için oldukça önemlidir.

Testis Büyümesini Engelleyen Bitkiler

Ancak Varikosel bitkisel tedavisi için kullanılan; Atkestanesi, Mazı Yaprağı, Servi kozalağı, Ökse yaprağı, Ardıç tohumu, Yakı otu, Kereviz tohumu, Egirkökü, Ayrık kökü bitkilerinin testis büyümesini engellediği ve testis bölgesindeki kan dolaşımını hızlandırdığı bilinmektedir.

Varikosel tedavisinde kullanılan ilaçlar ile birlikte Varikosel bitkisel tedavisi uygulamadan önce yine de hekiminize danışmanızda fayda var. Uygulanan tedavi ile birlikte bu Varikosel bitkisel tedavisi yapılmasında hekim bir sakınca görmediği takdirde, destek amaçlı bir alternatif tedavi yöntemi olarak uygulanabilir. Varikosel belirtileri görüldüğü anda uzman bir hekime başvurarak muayene olmanız gerektiğini de unutmayın.

Varikosel Ameliyatı Sonrası Cinsel İlişki

Varikosel ameliyatı ardından pek çok erkek uzun süre cinsel aktivitelerde bulunamayacağını düşünür ancak böyle bir durum söz konusu değildir. Erkeğin cinsel birliktelik yaşaması için gerekli olan penis işlevleri ile ilgili sistemler üzerinde yapılan bir operasyon olmayan Varikosel ameliyatı, testis damarları üzerinde yapılan bir uygulamadır. Bu sebeple kişinin varikosel ameliyatı sonrası cinsel ilişkiye girmesini kısıtlayan, Varikosel ameliyatı sonrası gelişen bir durum da söz konusu değildir.

Hasta dilediği zaman varikosel ameliyatı sonrası cinsel ilişkiye girmekte serbesttir. Ancak yine de hafif bir operasyon dahi olsa hekimler hastaların zorlanmaya bağlı testis ağrısı yaşamaması için ilk birkaç gün hastaların dinlenmesini istemektedir. Ayrıca ağır kaldırmamaya ve uzun süre ayakta kalmamaya da özen gösterilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir