Yaşam

Varikosel Kısırlık Yapar Mı?

Yazımızda varikosel kısırlık yapar mı, varikosel neden olur, varikosel ameliyatı sonrası kısırlık olur mu bu konuları inceleyeceğiz. Varikosel hastalığı testise giden damarların genişlemesi sonucu; testisin sperm üretimi kalitesinin bozulmasıdır. Her iki testiste de görülebilmesine rağmen genel olarak erkeklerin sol testisinde Varikosel sorunu yaşanmaktadır. Varikosel hastalığına kesin olarak neyin neden olduğu bilinmemek ile birlikte, bilim adamları bu duruma neden olan en önemli faktörün genler olduğunu düşünmektedir. Peki Varikosel kısırlık yapar mı?

Varikosel Neden Olur?

Varikosel neden olur? Varikosel erkeklerde yaygın olarak ergenlik çağının ilk döneminde başlamaktadır. Grade 1 ve Grade 2 şeklinde iki tipi bulunan Varikosel sorunu, dışarıdan fark edilebilir ve fark edilemez şeklinde ikiye ayrılmaktadır. Dışarıdan görülebilen yani Grade 2 Varikosel, hastanın bir testisinin genişleyerek büyümesine ve şiddetli testis ağrıları yaşamasına neden olur. Grade 1 varikosel sorununda ise dışarıdan her iki testiste normal göründüğünden, hekim tarafından yapılan muayene ile tanı koyulabilmektedir.

Varikosel hastalığının ilerlemesi çoğu erkekte yavaş bir şekilde görülmektedir. Erken yaşlarda çocuk sahibi olan erkekler ilerleyen yaşlarda 2. çocuk denemesi yaptıklarında, şiddeti artan Varikosel sorunu nedeni ile baba olamayabilir. Birçok erkek baba olduğu halde 2. çocuğu yapamadığı için hekimlere başvurduğunda Varikosel olduğunu öğrenmektedir. Kısırlığın fiziksel nedenleri arasında %30-35 gibi yüksek bir oranla ilk sırada bulunan Varikosel sorunu, ilerleyen durumlarda sperm kalitesinin bozulmasına ve dolayısı ile kısırlığa dahi neden olabilmektedir. Çocuk sahibi olamayan birçok erkek Varikosel tedavisi gördükten kısa bir süre sonra sağlığına kavuşarak, tekrar baba olma hissini yaşayabilmiştir.

Varikosel Kısırlık Yapar Mı?

Varikosel kısırlık yapar mı? Varikosel kısırlık yapar mı sorusune verilecek tek evet olacaktır. Lakin varikosel kısırlık için çözüm yolları vardır. Varikosel kısırlık tedavisi gerektiren durumlarda hastalara kasık bölgesinden uygulanan bir cerrahi müdahale yapılmaktadır. Bir mikro cerrahi alanı olan Varikosel ameliyatı, uzman bir hekimin çok kısa süre içerisinde tamamlayabileceği basit olarak nitelendirilen bir uygulamadır. Varikosel ameliyatı sonrasında çoğu hastaya yatak istirahatı verilmemektedir. Hasta çok kısa bir süre içerisinde günlük yaşantısına dönerek, hiçbir kısıtlamaya tabi olmadan sağlıklı bir şekilde yaşamaktadır. Genellikle sol varikosel sıklıkla görülmektedir. Bir nevi varis benzeri damar yollarında genişleme olmaktadır. Varikosel sperm kalitesi ve sayısında azalmalara yol açarak kısırlık sorununa yol açmaktadır. Her keste aynı etki görünmese de varikosel kısırlık yapıyor.

Varikosel Ameliyatı Sonrası Kısırlık Olur Mu?

Varikosel ameliyatı sonrası kısırlık olur mu? Varikosel ameliyatından sonra sperm kalitesinde oldukça büyük bir oranda artış olduğundan çoğu kısırlık sorunu yaşayan erkek, çocuk sahibi olabilmektedir. Varikosel ameliyatını takip eden ilk 1 hafta kişinin mümkün olduğunca ağır eşyalar kaldırmamaya ve uzun süre ayakta vakit geçirmemeye özen göstermesi gerekir. Varikosel tekrarlar mı sorusuna cevap olarak tekrarlama ihtimali vardır. Bazı hastaların varikosel kısırlık ameliyatı sonrası tekrar aynı problemi yaşadıkları görülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir