Sağlık

Varikosel Ameliyatı Sonrası

Varikosel hastalığı erkeklerde yaygın olarak görülen bir testis sorunudur. Çocuk yapmak isteyen genç erkeklerde tedavisi çok hızlı bir şekilde uygulanan Varikosel sorunu, ilerleyen yaşlarda ve çocuk sahibi olmayı düşünmeyen birçok erkekte uygulanma gereği görülmeyen bir sorun olarak algılanmaktadır. İlerleyen Varikosel sorunları sperm hücrelerine zarar verebilmektedir ancak hem yaş itibarıyla hem de artık çocuk yapmak istemediğine karar verilmesinden, ilerleyen yaşlardaki erkeklerin Varikosel ameliyatı olmadan da yaşaması mümkündür. Varikosel ameliyatını tercih edenlerin merak ettiği en önemli konu ise varikosel ameliyatı sonrası iyileşme süreci hakkındadır.

Varikosel ergenlik çağlarının başında gözlemlenen bir sorundur. Bu aşamada bazı bitkisel formüller kullanılarak dahi önemli ölçüde tedavi edilebilen Varikosel sorunu, ilerleyen yaşlar ile birlikte testis damarındaki sorun ilerlediğinden cerrahi operasyon kullanılarak tedavi edilebilmektedir. Genellikle sol testisin büyümesi ve ağrı yapması şeklinde belirtileri olan Varikosel sorunu, ilerleyen yaşlarda tam tersine hastanın testisinin küçülmesine ve spermlerin zarar görmesine neden olabilir.

Bu nedenle; Varikosel sorunundan şüphelenildiği an, uzman bir hekime başvurmakta oldukça büyük bir yarar vardır.

Toplumumuzda birçok erkek sorunun testiste olmasından dolayı bu konudan utanarak, tedavinin daha da ertelenmesine neden olmaktadır. Erken aşamalarda fark edilen Varikosel sorunu, hekimlerinde tavsiyeleri ile birkaç haftalık ilaç tedavisi ve bu süreci destekleyecek bitkisel tedavi ile rahat bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

İleri derecede görülen Varikosel sorunlarda ameliyat ile tedavisi sağlanması kadar erkeklerin merak ettiği diğer bir varikosel ameliyatı sonrasıdır.

Varikosel Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Varikosel ameliyatı sonrası cinsel ilişki

Varikosel ameliyatı ile tedavinin ardından kişinin cinsel hayatında herhangi bir değişiklik olmamaktadır. Varikosel ameliyatı oldukça hızlı bir şekilde gerçekleştiğinden ve küçük kapsamlı bir operasyon olduğundan, operasyonun ardından kişi normal hayatına kaldığı yerden devam edebilmektedir.

Varikosel ameliyatı sonrası hasta, dilediği zaman cinsel ilişkiye girebilir ancak kasık bölgesinin çok zorlanmaması gerektiğini de unutmamalıdır.

Varikosel ameliyatı sonrası istiharat

Hekimdeler genellikle Varikosel ameliyatı olan kişilere birkaç gün süre ile ağır eşyalar kaldırmamalarını ve uzun süre ayakta durmamalarını tavsiye etmektedir. Bunun haricinde cinsel aktiviteler ile herhangi bir kısıtlama söz konusu değildir.

Varikosel ameliyatı sonrası ağrı

Kişinin ufak çaplıda olsa bir cerrahi operasyon geçirdiğini unutmadan, mümkün olduğunca kendini zorlamaması kendi sağlığı açısından yararlı olacaktır.

Varikosel Kısırlık Yapar Mı?

Varikosel hakkındaki en önemli soru kısırlık konusudur. Varikosel kısırlık yapar mı ilgili yazımızı tıklayarak detaylı bilgi alabilir siniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir