Sağlık

Vajinismus

Vajinismus, kadınlarda görülen ve isteksizlik yaşama problemidir. Birçok kadında görülebilecek bir durumdur. Vajina çevresinde olan ve çevreleyen pelvis kaslarının istem dışı olarak kasılması cinsel ilişkide ağır ağrı ve acıya neden olması sebebidir.

Bu sebeple cinsel ilişkiye girilemez bir durum olarak tanımlanır. Bu istem dışı kasılmalar, cinsel birliktelik dışında jinekolojik muayene sırasından ve vajina içine uygulanan sağlık olaylarından istem dışı kasılabilir.

Vajinismus hakkında başlıklarımız;

 • Vajinismus Ne Demek?
 • Vajinismus Neden Olur?
 • Vajinismusun Nedir Neden Olur?
 • Vajinismus Belirtileri
 • Vajinizmusta Risk Faktörleri Nelerdir?
 • Vajinismusta İlk Neler Hissedilir?
 • Vajinismus Problemi Yaşayan Çift Ne Yapmalıdır?
 • Vajinismus ve Kegel Egzersizleri
 • Vajinismus Sebepleri Tamamen Psikolojik midir?
 • Vajinismus Kendiliğinden Geçer mi?
 • Vajinismus Tekrarlar mı?

Vajinismus Ne Demek?

Vajinismus nedir belirtileri nelerdir, herhangi bir fiziksel engel taşımamasına rağmen kadınlarda ilişkiye girme sırasında aşırı korku, acı ve stres verdiği için kadının ilişkiye girmesine izin vermez. Kadın aşırı panik ve korku içinde ilişkiye girmeye çalışır yalnız buda mümkün değildir. Tamamen bilinçaltı bir problem olan vajinismus evli çiftlerin en büyük sağlık sorunlarıdır. Kadın ilişkiye girmek istese de kaslar sahibi dışında hareket ettiği için ilişkiye girecek olan kadın bacaklarını sıkıca kapatır ve artık ilişkiye giremez.

Kadınların büyük bir bölümü bu sorunu vajinanın kalın olmasına bağlasa da bu olay tamamen bilinçaltı gelişen ve sadece korku ve endişeden kaynaklanan bir durumdur. Kasların istem dışı korku ile çalışması kadının ilişkiye girmeden önceki heyecanı ve ilişkiye girerken duyacağı acının toplamı olarak bilinir. Bu yüzden vajinismus ilişkiye giren tüm kadınlarda görülebilecek ilişkiye girebilme sorunudur.

Vajinismusun oluş nedenleri kişilere göre farklılık gösterir.  Bu sorun sadece pelvis kaslarının kasılması ve herhangi bir birlikteliğin olmaması ile alakalıdır. Vajinumus sorunu yaşayan kadınların hiçbirinde farklı bir kasılma ya da olay rastlamaz.

Vajinismus Neden Olur?

Vajinismus nedir neden olur, kadınlarda görülen ve sadece psikolojik bilinçaltı sorunudur. Vajinismus, herhangi bir rahatsızlık ya da sağlık sorunu teşkil etmez. Sadece istem dışı kasların kasılmasıyla ilişkiye girmeye ret eder.

Vajinismus hastalığı neden olur?

Vajinismus nedenleri genelde kızlık zarının ve vajinanın darlığı ile gösterilse de tamamen psikolojiktir. Genelde ilk gece korkusu yaşayan kadınlarda görülür. Ama sağlıklı ve aktif cinsel hayata sahip kadınlarda dahi bazı durumlarda geçici de olsa vajinismus görülebilir. Doğum veya jinekolojik ameliyatlar sonrası, büyük üzüntüler ve emzirme döneminde kadınlarda görülen cinsel istek azalması bu durumlarla birlikte gösterilebilir. İlk ilişki korkusu yaşan kızlarda “iyi kız olma sendromu” olarak da tanımlanır.

Kadın ilişki sırasında herhangi bir acı hissetmese dahi bilinçaltı kendini koruyan kız olarak tanımladığı için erkek ile ilişkiyi girmeyi istemez. Bunlar cinsellikle ilgili yanlış inanç ve tutumlar, ön yargılar, özellikle küçük yaşta yaşanan tecavüz gibi cinsel travmaları kapsayan psikolojik nedenlerle cinsel ilişki başarılamaz. Asıl vajinismus hiçbir şekilde ilişkiye girememe durumudur.

Vajinismus Nedenleri

 • Bunlardan biri bahsettiğimiz “iyi kız olma sendromu”
 • Diğeri ise yüksek kenarlı kalın sert vajina, kısa kör vajina ve ağrılı vulvar vestibulit gibi nedenler.

Ama tüm çalışmalar neticesinde vajinismus sadece bilinçaltı ilişkiye girememe sorunu olarak tanımlanmıştır. Hastan kendine psikolojik baskı uygular ve ilişkiye girmek istese acı çekeceğim korkusu nedeni ile ilişkiye giremez.

Vajinismusun Nedir Neden Olur?

Vajinismus nedir neden olur? Vajinismusun en bilindik nedeni bayanlara cinsel ilişkiye girmenin kötü ve pis olduğu ilişkiye giren genç ve ergenlik çağındaki kızlara böyle duyurulmasındandır. Cinsel ilişkinin acı verici ve dayanılmaz olduğu düşüncesinin bilinçaltına yerleşmesidir. Cinsel ilişkiye girilene kadar kadın kendini korur ve acı çekmek istemez.

Doktor ve uzmanların açıklamalarına göre vajinismus yaşayan bayanlar insanların kulaktan dolma yanlış olarak edindikleri cinsel bilgilerle ilk ilişki sırasında ve kızlık zarının yırtılması sırasında korkunç bir acı duyacakları fikri, onları ilişkiden uzaklaştırmakta, soğutmakta ve kasılmalarına neden olmaktadır. Vajina çevresinde olan ve çevreleyen pelvis kaslarının kasılması da bilinçaltını kendini korkutmasından kaynaklanır.

Cinsel ilişkinin başarılamaması, organik ve psikolojik nedenler olarak iki kısımda incelenebilir;

 • Bunlardan biri ilişkiye girme sırasında acı hissedileceği için vajina kendini kapatarak ilişkiye girilememesi bu tamamen psikolojik ve asıl vajinismus olayıdır.Ve ilişkiye girecek kişinin kendini hazır hissetmemesinden de kaynaklanabilir. Ama tüm bunların yanında en büyük problem kadın ilişkiye girmek istese de vajina kaslarının kasılması ve penisi bilinçaltı almamak istememesinden kaynaklanır.
 • Bir diğeri ise vajinanın dar, küçük olması gibi sebepler yüzündedir. Vajinusmusu olan kadınlar bilinçli olarak cinsel ilişkiye girmek istemeyebilirler ama bilinç dışı olarak da cinsel organın vücuduna girmesini engellemek isterler ve vajinal giriş öyle gergin ve sert bir hale gelir ki bu durumda erkeğin cinsel organının girmesi son derece zor, hatta olanaksızdır. Vajinismusun ortadan kalkması için psikolog tedavisi şarttır.

Vajinismus Belirtileri

Vajinismus belirtiri gece ilk ilişkiye girmek ile başlar. Bayan yaşadığı çevreye, annesine, babasına ve kardeşlerine endekslenmiştir. Onlardan ilişkiye gireceği döneme kadar cinsel ilişkini kötü olduğunu, ağrılı ve başa bela bir hastalık olduğunu öğrenmiştir. Bu yüzden hasta bilinçaltını sadece korku, acı, çekilmez ağrılar ve aşırı kan boşalması olarak öğretmiştir.

Vajinismus olan bayan ilişki sırasında cinsel organı kabul edecek derecede olan vajinayı kasarak erkek organının girmesini istemez. Zaten vajinismus her ne kadar psikolojik olup cinsel birlikteliği reddetmek olsa da tam vajinismus diye bilmek için cinsel organın vajinaya hiç girememesine denir. İlk zamanlarda kadın kızlık zarının yırtılması ile kanı görüp olmaya ağrı ve sızıları kendiliğinden tetiklemektedir. Vajinismus belirtilerinde cinsellikle ilgili anlatılan olumsuz, kötü, tiksindirici öyküler ve deneyimler vajinusmusun gelişmesinde etkin rol oynar.

Vajinismus sadece ilişki sırasında değil sürekli bilinçaltına yerleştiği için vajinayı koruma çabası altındadır. Bu yüzden doktorlar tarafından takılan fitil ve tamponda da vajinusmus olduğu görülür. İşte tam vajinusmus denilen olay vajinanın sahibi dışından ellenmemesi durumudur. Psikolojik bir neden olması neden ile doktor tedavisi altında giderilmesi mümkündür. İlk ilişkide sadece az ağrı ve kızlık zarından kan geleceğini bilse de bu korku hiçbir şekilde vajina ile erkek organının bir araya gelmesini istemez. Başka diğer belirtileri ise cinsel organın vajinaya yarım girmesi, ilişkiden korktuğu için bacak arasını saklama ve ağzı ile ilişkiye girmek istemiyorum gibi nedenler olarak sıralanabilir.

Vajinismus Risk Faktörleri Nelerdir?

Vajinismuslu kadınların en çok merak ettikleri sorunlardan biride budur. Ama birçok kadın vajinismusluğunu ya da tedaviyi kabul etmediği için risk faktörleri nelerdir bilmezler. Vajinismus kişiden kişiye farklılık gösterdiği için birçok risk faktörleri vardır en bilinen ise birçok hastada ortak görülen risklerdir.

Bunlar;

 • Cinsel ihtiyacı karşılayamama,
 • Mutsuz giden bir evlilik düzeni,
 • Kontrolsüz öfkeler, sinirlenme, kendini kontrol edememe,
 • Özgüven kaybı, kendini kadın olarak görememe,
 • Duygusal ve fiziksel bunalımlar, çöküntüler,
 • Bilinçsiz davranışlarda bulunma,
 • Cinselliğe karşı tepkiler, bilinçsiz ağrı çekmeler vs.

Vajinismus’un risk faktörlerinde sayılan ve birçok hastada görülen ortak rahatsızlıklardır.

İlişkinin yanlış bir tercih olduğunu düşünme, çocuk korkusu gibi bazı nedenlerde vajinismus’un büyük sebeplerindendir. Kadın bilinçaltını istemeden kandırarak kendini yormamaya çalışsa da gözünde büyüttüğü erkek cinsel organı çok acı çekmesine, kendisini yıpratmasına sebep olur.

Vajinismus’un risk faktörleri bilinçaltın istem dışı yaptığı hareketlerle başlar ve tüm psikoloji alt üst eder. Vajinismuslu kadının risk faktörleri arasında intihar teşebbüsleri, kendine ve çevresine zarar vermelerde vardır. Bu risk faktörleri birçok kadında görülebilecek risklerdir. Vajinismuslu kadın cinsel birliktelik ve onun başlattığı psikolojik sorunlarda kontrol tamamen istem dışıdır.

Bu yüzden vajinismuslu kadın herhangi bir farklı bir zararla karşılaşmamak için uzman doktorlar tarafından kontrol edilmeli ve tedaviyi kontrol etmelidir. Sağlığı için bu önemlidir. Vajinimusta risklerinin en büyük tetikçilerinden biride hastanın kendini yalnız hissetmesi ve partnerinden destek alamamasında kadınlık duygusunu yitirmesinden kaynaklanır.

Vajinismusta İlk Neler Hissedilir?

Vajinismusta ilk neler hissedilir? İlişki sırasında azda olsa genelde bir vajina ağrısı duyulur. Kızlık zarının yırtılması ile de kan gelmesi.  Ama vajinismus’un ilk belirtisi ilk ilişki sırasında meydana gelir.  Cinsel organın vajinada içeriye girmesi büyük bir tehlikedir vajinismus olan kadınlar için. Çünkü kulaktan duydukları ilişkinin aşırı ağrılı ve kanlı olduğu onları korkutmaktadır.

Vajinismus nasıl olur? İlk ilişki sırasında az olan ağrı korku nedeni ile psikolojik olarak çokmuş gibi gösterilebilir, kızlık zarının yırtılması ile artan korku kan miktarının daha da fazla gelmesine sebep olabilir. Çevrede duyulan olumsuz söylentiler gelen az kan miktarının ve az ağrının “işte söylenenler doğruymuş” diyerek vajinanın kendini kapatmasını neden olur.

Vajinismus için ne yapılmalı? İlişki esnasında bilinçaltı kişiyi istem dışı vajinasını kapatmasına yönlendirir. Partner ise ilişkiye girmekte ısrarcı olunca kadın için ilk ilişki tam bir fiyasko ile sonuçlanır. Vajinismus problemi yaşayan kadın partnerine sezdirmemeye çalışsa da ilişkiye hiç girememe, erkek organının yarıya kadar girip aşırı ağrı ile geri çıkarılması gibi nedenler ilk görülenlerdir.  Ne yapacağını bilememe, kaygı, endişe ve boğulmuşluk hisside vajinismus yaşayan kadınlarda görülen ilk belirtilerdendir.

Bu yüzden ilişki korkusu ve ilk ilişkiden itibaren ne yapacağını bilememe, kaygı, endişe ve boğulmuşluk hissine kapılan bayanlar ve çiftler psikolog desteği almalıdırlar. Sorun sadece bayanın ilk ilişki yaşmama problemi olsa da partnerinin de ona göstereceği hal ve hareketleri vajinismus olan bayanı büyük ölçüde etkiler.

Vajinismus Problemi Yaşayan Çift Ne Yapmalıdır?

Vajinismus tedavisi nedir? Tamamen psikolojik bir sorun olması neticesiyle tek yapılacak şey uzman psikolog ve jinekologa doktorlarına gidilmelisidir.

Vajinismus terapisti nedir? Birçok bayan vajinismus sorununu vajina ile ilgili bir sorun olduğunu zannedip jinekologa gitse de bu durum asıl psikolojik bir sorundur bu yüzden evli çiftler psikologdan ve jinekologdan aynı andan yardım alması ilişkileri ve cinsel birliktelikleri açısından önemlidir. Çiftler belirgin bir olgunluğa geldiklerinde cinsel birlikteliğin anlamını iyi bilmekte ve bunda bir sakınca görmemekteler. Ama farklı yaşma tarzlarında öğretilen olgunlar bayanlar için vajinismus’un başlamasına sebep oluyor.

Vajinismus olan bayan partnerini de mutsuz ettiği için partneri de bundan etkilenmekte. Bayan ilişkiye girmeye hazır olsa da etkilenmesi nedeniyle ilişkiye giremez. Erkekte partnerinin sorunun anlamakta ve onu inceltmemeye çalışması gerekir. Erkek bu sorunu ona hisset irmemeli ve zamanla korkularını yenmelerine yardımcı olmalıdır. Çiftler cinsel birliktelik sırasında ne yaşayacakları hakkında birbirleri ile konuşup bu gerçeklerin doğal olduğunu tartışmalıdırlar. Kadın birliktelik istese de psikolojisi ona izin vermese de birlikteliğe zorlanmak kadında hiç ilişkiye girememe derecisine gelir.

Vajinismus nasıl çözülür?

Aile uzmanları ve uzman doktorlar vajinismus sorununun erkek ve kadın fark etmeksizin bir çift sorunu olduğunu ve bu sorunun cinsel ilişkiye zorlanma ile ya da kadının ikna edilmesi ile olacak bir olay olmadığı görüşünde hemfikirler. Bu olayı çözümlemesinde tek çözüm ilk vajinismus sorununu görüldüğünden itibaren doktora gidilmesi ve korkulara yenmek hakkında ve gerçekler hakkında yardım alınmasıdır.

Vajinismus Kegel Egzersizleri

Vajinismus nedir egzersizleri? Kadınların özel hayatlarında yaşadıkları bazı sorunlar vardır. Bunlar arasında en çok bilinen vajinismusdur. Vajinismusun kelime anlamı kasılma, büzülmedir. Bu  durumu yaşayan kadınların sağlıklı bir cinsel hayatı da olmamaktadır. Vajinusmusun yaşanması ile tamamen psikolojik olarak oluşmaktadır. Bu durum kadın organında kasların kasılmasında oluşması nedeni ile kanının psikolojisi çok önemlidir. Bu kasılma esnasında kadının kendini rahatlatması ve önceden gerekirse tıbbı önlemleri alması gerekmektedir. Bu önlemler arasında mutlaka doktorlardan alınan ilaçlar kullanılmalıdır.

Vajinismus olan kadınların toplum içinde çok normal tepkiler görmemesi bunu dile getirmesini de zorlaştırmaktadır. Özellikle evlenen kadınların bu durumu yaşaması boşanmalara kadar gidebilmektedir. Bu hastalık psikolojik olması nedeni ile de öncelikle kadının psikolojik destek alması gerekir. Bu desteğin yanında bazı egzersizlerinde yapılması gerekir.

Vajinismus ve kegel egzersizleri bu hastalıkla birlikte gündemde olan bir konudur. Kegel egzersizleri ise vücudu rahatlatan, daha çok esnekleştiren egzersizler vardır. Bu egzersizler arasında kadınların kendilerine özgüven veren ve vücut esnekliğini sağlayan kas hareketleri vardır. Vajinismus olan kadınlarda kasların gevşemesi önem kazandığı için önemli olan konu kaslardır. Kasların gevşemesi ve psikolojik olarak kendini cinsel hayata hazırlamak vajinismusu yenmekte önemli rol oynamaktadır. Bu hastalıktaki en büyük etkenin kadının bilinçaltı olduğu ve bunu yenmek için psikolojik destek alması gereklidir. Psikolojik yardım almadan bu hastalıkla mücadele etmek ise hayatınızın sonuna kadar sürebilir.

Vajinismus Parmak Egzersizi 

Özellikle bayanlar vajinismus parmak egzersizi nasıl yapılır, vajinismus parmak egzersizi yapamıyorum, parmak egzersizi olmadan vajinismus tedevisi mümkün mü gibi soruları dile getirmekteler. Henüz evli olmayan kadınların korkusu ise parmak egzersizi kızlık zarına zarar verir mi gibi endişeleri vardır.

Vajinismus Parmak egzersisi Video

Vajinismus Sebepleri Tamamen Psikolojik midir?

Evet, tamamen psikolojiktir.

Kadının bilinçaltı seksi ve cinsel birlikteliği kabul etmemesinden kaynaklanır. Bazı uzmanlar küçük, dar, yüksek kenarlı kalın sert vajina, kısa kör vajina ve ağrılı vulvar vestibulit gibi nedenler olarak da ayırsa da vajinismus’un temeli korkuya dayalıdır. Birçok bayanda ilişkiye girmeyi istediği yalnız vajinanın kasılıp cinsel organı kabul etmediği için sorunun vajinada olduğunu savunurlar. Yalnız vajina esnektir bir bebeğin kafasının gireceği kadar yani 9-10 kat genişlemeye sahiptir. Bu yüzden bazı uzmanlar küçük, dar ve yüksek kenarlı kalın sert vajina gibi nedenleri vajinismusta göstermez.

Vajinismus tamamen psikolojik ve istem dışı bir olaydır. Kadın ilişkiyi istese de bilinçaltı ilişki sırasında canım yanacak ve aşırı kan gelecek endişesindedir. Kadının tam vajinismus olduğunu söylemek için İlişkiye hiçbir şekilde korkudan girememek lazım. Bayanlar kendini hazırlıksız hissettiği ve büyük ölçüde cinsel ilişkiden utandığı için vajinismus görülür. Genelde ilk ilişki sırasında görülür ve devam eder. Başıca nedenleri korku ve birçok psikologa ve uzmana göre “iyi kız olma sendrom”undan kaynaklanmaktadır. Kişi cinsel organın girmesine katlanılabilecek ağrıyı kendi kendine kasarak ağrılı bir hale getirmektedir. Ve vajinismus probleminin tek çözümü psikolojik yardım almaktır.

Vajinismus Kendiliğinden Geçer mi?

Birçok kadın için bunun cevabı evet olsa da psikolojik soruna sorun ile gitmek fayda verse de bunu ileride etkileyecektir. Birçok kadın vajinimus olduğunu kötü bir şey olarak görüldüğü için kabul etmez, doktor uzman tedavisi görmek istemez. İlişki sırasında zorlanma, ilişkiye girememe ve ilişkide korkma gibi durumlarda partnerine hissetmeden ilişkisine devam eder. Ama bu ilişki onun için aşırı yorucu ve tehlike olur.

İster istemez ilişkide kaçma, korkma ya da farklı bir yolla eşine yansıtır. Böyle denemelerde vajinismusluk belirli bir süreye kadar geçse de kadın hala vajinismustur. Vajinismusluktan kurtulmak için doğru bilgilendirmek yetebilir. Kadının ilişkide korkması ilişkiye girememesi durumlarından kendine güven katması ve kadın duygularını ön plana koyarak ilişkiye girebilir ve zamanla etkisi azalabilir. Her ne kadar hasta çevresindeki yanlış bilgileri doğruları ile öğrenip bilinçlense de ya da güvenini toplayıp ilişkiye girse de kontrolsüz bir şekilde ilişkiye girmesi vajinismusluktan kurtarabilir.

Uzman kontrolünde vajinismus kadın sorunun kurtarılması daha faydalı olacağında uzmanlar vajinismuslu kadının kendi başına tedaviler uygulaması ya da farklı şeyler denemesine izin vermemektedirler.  Kadınlar kabullenmedikleri için zorla ilişki sırasında vajinismusluktan kurtulduklarını zannetseler de bilinçaltına iyice penise karşı uyarı göndermiş olurlar. Tek kurtulma yöntemi doğru bilgilenme ve egzersiz yöntemleridir. Aksi halde vajinismusluk geçebilir ya da azabilse de geçici ağrı azaltıcı vajinismuslar olur ve vajinismus geçmeden tekrar başlar.

Vajinismus Tekrarlar mı?

Vajinismus tamamen psikolojiktir. Bazı tedavi yöntemleri vardır. Bu tedavi yöntemlerine göre tekrarlaması ya da ilişkilerde birkaç kez görülmesi mümkündür.

Bilgi edinme tedavi yöntemlerinde hasta sadece bilgi edindirilerek sağlığına kavuşurken, ilk ilişki sırasında hala tedirginlikler yaşar ve ‘vajinimsutan kurtuldum’ der ama tekrar görülür. Ya da bilgi edindirici tedavide hasta kendine özgüven katar, cesaretini toplar ve ilişkiye girer ama kızlık zarının yırtılmasıyla ve kanı görmesiyle bir sonraki cinsel birliktelikte beraber olamaz ya da vajinismusluğu tekrar baş gösterir. Bir başka tedavi yöntemi ise parmak egzersizi tedavi yöntemidir. Bu tedavi yönteminde hasta kendi vajinası ile oynayarak penise karşı olan tutumunu yenmeye çalışır.

Tedavi sürecinde vajinasının korkusunu parmağı ile yenip vajinismusluktan kurtulsa da ilişkiye girmesi yine pek mümkün olmayabilir. Aynı şekilde vajinismusluk tamamen psikolojik ve kişiden kişiye farklılık gösteren bir durumdur. Vajinismusluktan kurtulmak ileriki zamanlarda ye da ilk ilişki sırasında yine zorlanma, kasılma, çekilmez ağrılar ve cinsel birliktelik istemem gibi sorunlar kurtulduktan sonra görülebilir. Vajinismusluğu tekrarlanması tedavinin tam görülmediği ya da hasta tedavi sırasında kendi ile sorunlar yaşadığı patlak göstermektedir.

Hasta her ne kadar vajinismus tedavi görse de tedavi sürecinde uzmanların en çok özen gösterdiği ve tekrarlamaması için istedikleri hastalardan inanmak, başarı duygusu, kadın olma hissinden vazgeçmeme ve cinsel ilişki sırasındaki acıyı büyütmeme ve bunun gibi yanlış olan şeylere inanmama olarak sıralamaktadırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir