Cilt Bakımı

Uçuk Nasıl Çabuk Geçer?

Her insan hayati boyunca en az bir defa  dudak uçuğu ile karşılaşmıştır. Bilakis bazı dönemlerde tekrarlayan uçuk bireylerde büyük şikayetlere sebep olur. Uçuk nasıl geçer bu sorunla ugraşmak zorunda kalmışızdır. Dudak kenarında içi sıvı dolu kümelenmiş bir şekilde husule gelen küçük kabarcıklar olarak bilinen uçuk tedavis hakkında merak ettikleriniz yazımızda. Uçuk nasıl çabuk geçer bir kaç yöntem önerelim.

Uçuk En Çabuk Nasıl Geçer?

Önceden bazı madde ve ilaçlar uçuğun verdiği rahatsızlığı azaltmak için kullanılmıştır:

  • Alkol ve antiseptik ilaçlar, Uçuğun üzerindeki bakteri enfeksiyonunun gelişmesini engeller.
  • Ağrı Kesici ilaçlar; Uçuğun sebep olduğu ağrıyı azaltır.
  • Buz uygulamak; Ağrı azaltılabilir

Oysa günümüzde ucuk için etkili tedavide kullanılan antiviral Uçuk kremleri, deriden geçerek Uçuk virüsüne (Herpes simpleks) etki eder ve deriye zarar vermelerini engeller.

Uçuk İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Uçuk İçin Kür
Malzemeler :
10 gr. meşe kabuğu
15 gr. ceviz yaprağı
3,5 su bardağı su

Hazırlanışı

Malzemeler karıştırılır. Kısık ateşte 15 dakika kaynatılır. Ateşten alınıp çatal yardımı ile ezilir. Soğuduktan sonra Uçuk üzerinde uygulanır.
Not :Meşe kabuğunun kanamaları durdurma özelliğide mevcuttur.

Uçuk Tedavisi Kür 2

Malzemeler :

1 tutam mayıs papatyası
1 çay bardağı kaynamış su

Hazırlanışı

Malzemeler karıştırılır. Demlenmeye bırakılır. Soğuduktan sonra süzülür. Uçuk üzerine günde 3-4 kez kompres yapılarak uygulanır, İşleme sonuç alınıncaya kadar devam edilir. Bu işlem uçuktaki kaşıntıyıda alır.

Evde Hazırlayabileceğiniz Uçuk Merhemleri

Malzemeler
Şalgam
Çavdar unu
Şahtere otu
Ceviz yaprağı
Isırgan otu
Susam yağı

Hazırlanış ve Kullanım Reçetesi:

1- Rendelenmiş şalgamlar yirmi dakika süreyle suda kaynatılarak süzülür. Sıkılarak elde edilen posaya çavdar unu karıştırılarak merhem kıvamına gelinceye kadar susam yağı ile yoğrulur. Hazırlanan merhem pansumandan sonra Uçuk üzerine sürülür.
2- Şahtere otunun yaprakları sert bir zeminde dövülerek ezilir. Elde edilen posaya, Krem kıvamına gelinceye kadar çavdar unu karıştırılarak susam yağı ile yoğrulur. Hazırlanan bu Krem Uçuk olan bölgeye sürülür.
3- Kıyılmış taze ceviz yapraklan, ısırgan otuyla birlikte dövülerek ezilir. Elde edilen posaya, merhem kıvamına gelinceye kadar çavdar unu karıştırılarak susam yağı ile yoğrulur. Hazırlanan merhem bölgeye sürülür.

Uçuk Tedavisi İçin Doğal Yöntemler

Kadınlar özellikle yüzlerinde oluşan problemler konusunda oldukça hassas davranmaktadır. Yüzde istenmeyen görüntüler meydana getiren durumlardan biri de uçuk olarak karşımıza çıkmaktadır. Uyku sırasında stres ve korkuya bağlı olarak meydana gelen uçuklar, en çok dudaklar ve bıyık kısımlarında meydana gelmektedir. Ancak günümüzde uçuk tedavisi için doğal yöntemler uygulanmakta ve bu sayede pek çok kadın herhangi bir kimyasal içerikli ürün kullanmadan istenmeyen uçukların yok olmasını sağlamaktadır.

Uçuk tedavisi için hangi doğal uygulamalar bulunmaktadır?

Kadınların uçuklar için genel olarak tercih ettiği tedavi yöntemleri arasında kremler gelir. Ancak kremler genel olarak meydana gelen uçuklar üzerinde istenen etkiler bırakmamaktadır. Bu nedenle kadınların tercih ettiği uçuk tedavi yöntemleri doğal uygulamalar olarak karşımıza çıkmaktadır. Doğal uygulamaların en başında sarımsak gelmektedir. Pek çok kadının yaşadığı uçuk problemine sarımsak ile etkili çözümler getirdiğini söylemek mümkündür. Uçuk nasıl çabuk geçer sorusuna sarnısak etkili olabilir.

Diğer yandan sarımsağı dışında uçuklar için başarılı sonuçların meydana gelmesini sağlayan doğal yöntemlerden biri ise meşe kabuğu ve ceviz yaprağının kaynatılması ile elde edilen karışım olmaktadır. Bu karışım kısık ateşte 15 dakika kadar kaynatılması ve soğumasını beleyerek uçuklara uygulanması yeterlidir. Var olan uçuklar uygulamanın ardından kısa süre içerisinde yok olmaya başlayacak ve hoş olmayan görüntülerin kısa sürede ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.

Uzmanlar öncelikle ucuk tedavisinde doğal yöntemlerin denenmesini ve bunun ardından diğer yollara başvurulmasını tavsiye etmektedir.

Buz İle Ucuk Tedavisi

Ucuk nasil çabuk gecer sorusuna en etkil yontemlerden birisi uçuk için buz tedavisidir. Birçok kişi uçuk gibi dudak ya da ağzı kenarında bulunan yaralar ile karşı karşıya kalmaktadır. Özellikle uykudan kalktıktan sonra ortaya çıkan uçuklar, yüzde istenmedik görüntülerin meydana gelmesini sağlar. Kadınların en çok çekindiği durumlardan biri olan uçuklar çeşitli yöntemler ile tedavi edilmeye çalışır. Tedavi yöntemlerinde ilk olarak karşımıza çıkan buz olmaktadır. Buz ile uçuk tedavisi meydana gelen yaraların belirli ölçüde hafifletilmesine olanak sağlamaktadır.

Uçuklar buz tedavisi ile geçer mi?

Uçuk tedavisinde olumlu sonuçlar ön plana çıkaran buz, meydana gelen uçuk üzerinde önemli etkiler meydana getirmektedir. Uçuk için buz tedavisi ile oluşan uçukları hafif bir şekilde atlatmak çoğu zaman için mümkündür. Bunun için öncelikle yapılması gereken buzun uçuk üzerinde belirli bir süre bekletilmesi olmaktadır. Ayrıca buz tedavisinin gün içerisinde sık sık tekrarlanması tedavinin daha etkili olmasına olanak sağlamaktadır.

Genellikle uçuklar birtakım kremler ile giderilmeye çalışılmaktadır. Ancak krem olmadığı anda buz tedavisi oldukça etkili bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Birçok kadın kremlere ulaşamadığı anda meydana gelen uçuklar üzerinde buz tedavisi uygulamakta ve bu şekilde uçuklardan daha kısa süre içerisinde kurtulma imkanına sahip olmaktadır.

Eğer siz de sık sık uçuklarla karşı karşıya kalıyorsanız, uçuk nasil çabuk geçer tarzı sorularınız varsa yapmanız gereken uçuğu gördüğünüz ilk anda buzdolabında bulunan buz kalıplarından bir parça buz çıkarmak ve direkt olarak uçuğa uygulamak olmaktadır. Gün içerisinde bu uygulamayı tekrarlayarak sahip olunan uçuklardan kurtulmak mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir