Sağlık

Ter Kokusu İçin Hangi Doktora Gidilir?

Genelde insanların birçoğu terleme sorunu ile karşı karşıya kalır. Normal bir insana oranla daha fazla terleyen bir kişi, hangi doktora gitmesi gerektiğini terlemenin kaynağına inerek belirlemelidir. Çünkü terleme farklı şekillerde olabilir. Bu nedenle terlemenin nedenini bilmek tam olarak hangi doktora gidilmesi konusunda rehber olacaktır. Ter kokusu için hangi doktora gidilir? Sorusuna cevap aramaya çalışalım.

Terleme problemi için hangi doktora gidilmelidir?

İnsan derisinde terleme meydana getiren ter üretici bezler bulunur. Bu bezler özellikle sıcak ortam ya da hava tarafından tetiklenir ve meydana gelen tetikleme ile terleme başlar. Her insan belirli ölçüde terler, ancak bazıları normal bir terlemeye göre daha yüksek oranda terler. Ortaya çıkan aşırı terleme bir şeylerin yolunda gitmediğini habercisidir. Bu yüzden aşırı terleyen kişinin doktora görünmesi ve aşırı terlemenin nedenini öğrenerek tedavi olması gerekmektedir.

Terlemenin yüksek seviyelere ulaşmasına neden olan durumlar arasında egzersiz, sıvı alımı, tercih edilen giysi yer almaktadır. Bu etkenler ile aşırı terleme sorunu yaşayan kişilerin gitmesi gereken bölüm iç hastalıkları yani dahiliyedir. Ancak terlemenin hormonlardan kaynaklandığı durumlarda endokrinoloji bölümüne gidilmesi gerekir. Terlemenin neden kaynaklandığının öğrenildiğinde tedavi aşaması kolay bir şekilde gelişir.

Eğer siz de sık sık ve gereğinden fazla terliyorsanız, dahiliye ya da endokrinoloji bölümlerinden birine gidebilir ve sorun kaynağına inerek istenen bir şekilde tedavi olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir