Temetex Krem

Paylaş
 

Temetex krem; Diflukortolon valerat etken maddesine sahip olan; hastanın vücudunda kızarıklık, şişlik ve iltihap oluşumuna zemin hazırlayan birtakım kimyasalların neden olduğu etkileri ortadan kaldırmayı hedefleyen bir kremdir.

Daha çok böcek sokmaları, güneş yanıkları, sedef hastalığı, egzama, deri iltihabı tedavisinde reçete edilen bu krem; hemen hemen tüm deri hastalıklarını iyileştirme gücüne sahiptir.

Yan etkileri arasında karın ağrısı, nefes almada güçlük çekme, dil ve boğaz şişmesi vb. durumlar yer alan bu ilacı kullanan kişilerin herhangi bir yan etki ile karşılaştığı takdirde mutlaka bu durumdan doktorunu haberdar etmesi gerekir. Aksi halde hasta; daha ciddi sorunlar ile yüzleşmek zorunda kalabilir.

Temetex Krem Nedir?

1 gramında 1 mg diflukortolon içeren Temetex krem; topikal kortikosteroid tedavisine cevap veren tüm deri hastalıklarının tedavisi aşamasında reçete edilebilir.

Ciltte mantar ve bakteri oluşumlarını da engelleyen bu krem; kaşıntıları önlemenin ve iyileştirmenin yanı sıra kan damarlarını da büzer.

Beyaz, sarımsı-beyaz opak krem formundaki Temetex kremin etkin maddesi diflukortolon valerat olmakla birlikte kremin içeriğindeki yardımcı maddeler arasında propil paraben, metil paraben, stearil alkol de bulunur.

Temetex Krem Ne İşe Yarar?

Neredeyse tüm deri iltihaplarına iyi gelen Temetex krem genellikle;

* Kontakt egzama

* Anal egzama

* Mesleki egzama

* Çocuklarda görülen egzama çeşitleri

* Birinci derece yanıklar

* Böcek sokmaları

* Seboreik egzama

* Basit egzama

* Atopik dermatit

* Dishihdrotik egzama

* Diskoid egzama(metal para ya da disk şeklindeki iltihaplı yaralarla ayırt edilebilen deri iltihabı)

* Nedeni belli olmayan kaşıntılı ve iltihaplı cilt hastalığı(unna hastalığı)

* Variköz sendromlardaki egzama

* Psöriyazis

tedavisinde kullanılır.

Vücuttaki kıllı yüzeylerin yanı sıra yüz ve el gibi kılsız yüzeyler için de kullanımı uygun olan bu kremin hastanın cildini kurutması durumunda hastaya krem yerine doktor tarafından Temetex merhem tavsiye edilir.

Muhakkak doktor tavsiyesi üzerine kullanılması gereken Temetex kremin uygulanacağı bölgede birtakım virütik hastalıklara ya da sifilitik lezyonlara rastlanılması durumunda bu bölgelere krem uygulanmaz.

Hamile bayanların yüksek dozda ve uzun bir zaman dilimi boyunca kullanmaktan kaçınması gereken bu kremin bebeklerde ve 4 yaş altındaki çocuklarda 3 haftadan daha uzun bir süre kullanılmaması gerekir.

Temetex Krem Nasıl Kullanılır?

Doktor reçetesi üzerine doktorun önerdiği şekilde kullanılması gereken Temetex kremin gözle temas etmesinden kaçınmanız gerekir.

Ciltteki sorunlu bölgeye günde iki ya da üç sefer ince bir tabaka halinde sürülmesi gereken krem; hasta iyileşmeye başladığında günde bir kez olacak şekilde kullanılabilir.

İlacı sorunlu bölgeye sürmeden önce cildinizi iyice temizlemeli, kremi hafif hareketlerle sürdükten sonra hiçbir şekilde kremli bölgeyi hava almayacak şekilde bandajlamamalı ya da kapatmamalısınız.

İlaç; gözünüzle ya da ağzınızla temas ettiği takdirde gözünüzü ve ağzınızı bol suyla yıkamalı; tedavi boyunca saç boyası, tüy dökücü krem, sert sabun ve şampuan kullanımından mümkün olduğunca kaçınmalısınız.

Gebelik ve emzirme döneminde olan bayanlar; hiçbir şekilde doktorlarına danışmadan bu ilacı kullanmamalıdır.

Çocuklar; bu ilaca karşı daha duyarlı oldukları için Temetex krem; doktor reçete etmediği sürece çocuklar tarafından da kullanılmamalıdır.

Temetex Krem Yan Etkileri

* Nefes almada güçlük çekme, yüz, dudak ve dilde şişme, kurdeşen, karın ağrısı; hastaların en sık karşılaştığı yan etkiler arasında bulunur.

* Uzun süre kullanım sonucunda birtakım lokal yan etkilere neden olabilen bu kremi kullanan kişilerin kıl köklerinde iltihaplanma, perioral dermatit(ağız çevresinde kırmızı kabarcıklara neden olan bir çeşit deri hastalığı) ile karşılaşmaları durumunda krem kullanımını durdurup, en kısa sürede doktorlarına müracaat etmeleri gerekir.

Temetex Krem Soruları

Temetek krem soruları merak edilen konulara ve bilinmeyen sorulara cevap vererek yardımcı olmaya çalışalım.

Temetex krem yüze sürülür mü

Temetex yüzde kullanımı için herhangi bir engel yoktur. Sorun yüzünüzde ise rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Temetex krem tüylenme yapar mı

Temetex krem tüylenme yaptığına dair herhangi bir veri yoktur. Temetex tüylenme yapmaz.

Temetex krem kortizonlu mu

Temetex krem kortizon içermez. Lakin uzun süreli kullanımlarda bazı sorunların oluşmasına neden olabilir.

Temetex krem sivilce için kullanılır mı

Hekimlerin tercihine bağlı olarak temetex sivilce için önerilebilir.

Bu yazı 67 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak