Cilt Sorunları

Siyah Noktalar Nasıl Önlenir?

Temizlenmeyen ve bakımsız bir ten; sebum, oksitlenmiş pislik ve ölü hücrelerin ciltte birikmesi ile gözeneklerin tıkanmasına yol açar. İsminden de anladığımız benzeri bu bir ten kusurudur ve nerdeyse herkeste görülmektedir. Siyah nokta adı verilen bu ten kusuru mat, bakımsız ve sağlıksız bir ten görünümüne neden olur.

Oluşan siyah noktalar tedavi edilmezse bene yada akneye dönüşebilir. Cildinizde sivilce oluşumunu ve siyah noktaları önlemek istiyorsanız öncelikle cildi temiz tutmanız gereklidir. Elbette buna ilave olarak Siyah Noktalar Nasıl önlenir sorusuna dair pek aşırı alternatifi ve cevabı sizler için araştırdık ve derledik. şimdi gelin bunlar nelermiş öğrenelim.

Siyah Noktalara Kesin Çözüm

Siyah noktalar nasıl temizlenir doğal yolla mümkün, siyah noktaları yok etmek isteyenler için bir kaç önerimiz var.

Domates; bir dilim domates siyah noktalardan kurtulmanızda size destekçi olacak besinlerden biridir. Domates dilimini yada domates suyunu cildinize sürün ve bekletin. Masaj sayesinde cilde yedireceğiniz domates suyu cildinize işleyecek ve içindeki besinler ölü hücre, sebum ve pislik oluşumunu engelleyecektir.

Karabiber tohumu. 2 kaşık karabiber tohumunu iyice ezerek toz durumuna getirin. Ezdiğiniz bu biberin içine hamur kıvamına gelecek kadar su ekleyin. Elde edilen karışımı siyah noktalar üzerine sürün ve 15- 20 dk bekletin. Daha sonra ılık su ile iyice durulayın. Karabiber siyah nokta tedavisinde oldukça etkili bir bitkidir.

Elma sirkesi. Elma sirkesini biraz su ile karıştırıp keskinliğini seyreltin. Yüzünüzü bir pamuk yardımı ile elma sirkesiyle güzelce silin. Elma sirkesi kiri ve ölü hücreleri ciltten temizleyecek aynı zamanda cildi besleyerek yumuşatacaktır.

Yüzdeki Siyah Nokta İçin Maske 

Siyah Noktalar Nasıl önlenir sorusuna birkaç maske tarifimiz var. Siyah noktalar nasıl geçer işte size etkili maske önerileri.

Bunlardan ilki kil maskesi. Bir miktar kilin içerisine limon suyu ve zeytinyağını krem kıvamı sağlayacak biçimde ekleyin. Oluşan maskeyi cilde uygulayın ve maske hafif kuruyana kadar bekletin. Eğer hassas bir cilde sahipseniz tahriş olmaması için limon yerine gül suyu tercih edebilirsiniz. ılık suyla durulamayı unutmayın.

Yumurta maskesi. 1 yumurta, ince bir kağıt mendil ve 1 havlu. yumurtanın beyazını yüzünüze sürün daha sonra mendili yüzünüze serin. Yumurta sarısını da mendilin üzerine sürün ve daha sonra yaş havlu ile temizleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir