Sivilce Tedavisi

Sivilce Nasıl Geçer?

Özellikle ergenlik çağına girilmesiyle birlikte, tüm genç kızların ve genç erkeklerin korkulu rüyası haline gelen sivilcelerden en pratik yoldan nasıl kurtulursunuz yollarını bu yazımızda bulmaya çalışacağız.

Genelde yağlı cilt tiplerinde daha fazla görülen sivilce gözeneklerin tıkanması sonucu yada hormonal değişikliklere bağlı olarak gelişir. Evde basit malzemelerle yapacağınız cilt temizliği hem gözeneklerin tıkanmasını önleyecektir hemde sivilce oluşumunu önleyecektir.

Öncelikle Sivilce nedir?, Sivilce Neden olur?, Sivilce Nasil geçer? gibi basit bir kaç temel bilgi vermekte fayda var. Sivilce neden çıkar, sivilceleri sıkmak zararlımı bildiğimiz takdirde tedavisi konusunda o kadar başarı sağlamış oluruz.

Sivilce Nedir?

Halk arasında sivilce olarak adlandırılan fakat Türk tıp literatürüne “akne“ olarak geçmiş bir cilt hastalığıdır. Sivilcenin İngilizce karşılığı “acne” dir. Dilimize da İngilizce’den geçmiştir. Sivilce temel olarak bir cilt hastalığıdır. Genellikle yüz, boyun, göğüs ve sırt bölgesinde görülmektedir. Fakat vücudumuzun farklı bölgelerinde de rastlanabilmektedir. Sivilce bir deri hastalığıdır. Genel sağlığımızı doğrudan yollarla etkilemesi söz konusu değildir.

İlgili yazı: Doğal sivilce kremi nasıl yapılır

Fakat oluşturduğu görüntü ve sivilce sonrasında bırakabildiği izler nedeniyle psikolojik olarak bizleri etkileyebilir. Özellikle ergenlik çağına gelen gençlerde sivilce oluşumunda hızlanma görülür. Sivilce oluşumunda cinsiyet önemli değildir. Erkeklerde yada kadınlarda sivilce çok çıkar diye bir genellemede bulunmak yanlış olacaktır. Sivilce ergenlik dönemi haricinde de gelişebilir. Fakat bu pek sık rastlanmayan bir durumdur.

Sivilce Neden Olur?

Sivilceler cildimizin altında bulunan yağ bezlerinin üretmiş olduğu yağı deri üzerine aktaramaması nedeniyle iltihaplanması ve o bölgede toplanmasıyla oluşur. Normal koşullar altında üretmiş olduğumuz yağın deri üzerine kanallar çıkarılıp atılması gerekmektedir. Fakat cildimizin üzerinde zaman zaman görmüş olduğumuz siyah noktalar bu deri kanallarını kapatırlar. Kapatma sonucunda yağ dışarı atılamaz ve sivilce oluşur.

Cildimizde ki bakteriler bu siyah noktaların ve cilt kanallarına kapanmasına neden olabilmektedirler. Bu yağlanma kirlilik ile alakalı bir süreç değildir. Yüzümüzü temiz tutarak tabi ki sivilcelerin oluşmasına mani olabiliriz fakat bu tek başına etkili bir çözüm yolu olmayacaktır.

Ergenlik döneminde vücudumuz daha fazla yağ üretir. Bu fazla yağ üretimi normalden fazla olduğundan deri üzerine atılması normal dönemlere göre daha zor olacaktır. Bu nedenle ergenlik dönemlerinde insanlarda daha fazla sivilce oluşumu görülebilir.

Sivilce Çeşitleri

Temelde 3 tür sivilce görülmektedir. Bunlar, beyaz başlı sivilceler, siyah başlı sivilceler, iltihaplı sivilceler

Beyaz Başlı Sivilceler Nasıl Geçer?

Ölü hücreler ve diğer etkenler kıl kesesinin yolunu tıkadığı zaman oluşmaktadırlar. Genellikle görülen sivilce tipi beyaz başlı sivilcelerdir. Beyaz başlı sivilceler diğer sivilce türlerine göre daha hızlı gelişir ve daha çabuk iyileşirler. Gece yattığımızda yüzümüzde bir şey yokken, sabah kalkıp baktığımızda beyaz başlı bir sivilce ile uyanabiliriz. Genellikle zararsız olurlar ve cildi defermasyona uğratmazlar. Kalıcı izler bırakmazlar.

Siyah Başlı Sivilceler Nasıl Geçer?

Beyaz başlı sivilcelerin oluşumuna benzer bir şekilde oluşurlar. Siyah başlı sivilce oluşumunda ki fark; cildin içine doğru bir çıkıntı oluştururlar. Bu çıkıntı nedeniyle de sivilcenin başında biriken yağ ve ölü hücreler zamanla renk değiştirerek siyahlaşırlar. Beyaz başlı sivilcelere göre kısmen daha uzun sürede oluşumlarını gerçekleştirirler ve cilde hasar bırakma riskleri vardır. Siyah başlı sivilceleri sıkmamız doğru yönde bir hareket olmayacaktır.

İlgili yazı: Sivilceye ne iyi gelir

İltihaplı Sivilceler Nasıl Geçer?

Tıkanmış kıl kesesinde zamanla basınç artar. Bu artış sonucunda da kıl kesesinin duvarları yırtılır. Ölü hücreler, yağ, kıl ve bakteriler bu bölgede birikmeye başlarlar. Kanımızda bulunan alyuvarlar olası bir enfeksiyon durumunda koruma amacıyla bölgeye yönelirler ve bu bölgede kızarıklık ve şişlik meydana gelir. Diğer sivilcelerin aksine bu sivilce oluşumunun süresi daha uzundur. Bazen haftalar sürebilir. Cilde en fazla kalıcı zararı bu türde oluşan sivilceler  vermektedir.

Sivilce neden sıkılmaz?

Bu sivilceleri sıkıp patlattığımız zaman önce yoğun bir kan akışı meydana gelir. Kan durduktan sonra iltihap akar ve sıkmaya devam ettiğinizde tekrar kan boşalır. İşte bu durumda cildinizde ömür boyu kalacak bir iz yaratmış olursunuz. Bu tür iltihapların kesinlikle sıkılarak patlatılmaması gerekmektedir.

İlgili yazı: İltihaplı sivilce nasıl kurutulur

Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Yazımızın başlarında sivilceler hakkında detaylı olarak bilgi verdikten sonra artık sivilceler nasıl geçer konusunda bilgi vermeye çalışalım. Öncelikle sivilceler için “sivilce sıkma ” kesinlikle tavsiye etmediğimiz bir yöntemdir. Nesiller boyu sivilcesi çıkan insanlar sıkarak sivilcelerinden kurtulduklarını sandılar fakat işin özünde sıkarak sivilceler tedavi edilemezler. Kısa vadede sıkma belki çözüm gibi görünse de, kesin çözüm asla değildir. Sivilceye yüzümüzün üzerinden yapmış olduğumuz müdahale sonucunda sivilcenin cildimizin altında biriktiği keseyi patlatabiliriz.

Sivilce Sıkmanın Zararları

Yandaki şekilde de görüldüğü üzere, sivilce kesenin patlamasıyla beraber  sivilceye neden olan enfeksiyon cildimizin altına yayılacaktır. Enfeksiyonun yayılmasıyla birlikte cildimizin başka bölgelerinde de sivilce oluşacaktır. Kısacası sıkarak sivilceyi cildimizin çeşitli yerlerine yayarak daha fazla sayıda ve daha kötü bir görünümle karşımıza çıkmasına neden olabiliriz.

İlgili yazı: Sivilce için ev yapımı doğal çözümler

Büyük Sivilceler Nasıl Geçer?

Büyük sivilceler genelde kendiliğinden patlayarak cilde zarar vermeden geçmektedirler. Fakat bazı kişilerde sivilce oluşumun fazlalığı nedeniyle tedavi edilmesi gerekmektedir. Genel sağlığımıza etkisi olmayan sivilceler genellikle cilt üstünden uygulanan jel ve kremlerle tedavi edilmeye çalışılırlar. Ergenlik dönemine bağlı olarak gelişen cilt yağlanmaların da bu tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Yüzümüzü düzenli ve sık yıkamamız  sivilce oluşumunu azaltacaktır fakat çözüm olmayacaktır. Aşırı bir sivilce probleminiz olduğunda uzman dermatologlara danışarak cilt tipinize uygun kremler kullanmalısınız.

İlgili yazı: Büyük sivilceler nasıl geçer

Çünkü cilt tipleri birbirlerinden farklıdır ve sivilcenin tedavi edilmesinde öncelikli olarak cilde kalıcı bir iz bırakmadan nasıl tedavi edilebilir arayışı olmaktadır. Yüzeysel olarak uygulanan krem ve jellerin yüzümüzün sadece sivilce çıkan yerlerine değil tamamına uygulanması daha sağlıklı ve yararlı olacaktır. Bu jel ve kremlerin genelde amacı cildimizin kapalı olan gözeneklerini açmak olduğu için tüm yüzümüze uygulamamız daha sağlıklı ve yararlı olacaktır.

Büyük sivilce oluşumlarında ağızdan alınan antibiyotik ve cilde uygulanan kremlerle de tedavi uygulanabilmektedir. Sivilcelerin neden oluştuğuna bağlı olarak kadınlarda hormon tedavisi ve hormon dengeleyici ilaçlarda kullanılarak sivilcelerden kurtulabilmektedir. Bunun için mutlak şartta dermatologunuzun önermiş olduğu ilaçları kullanmanızı tavsiye ederiz. İlerde sivilcelerden daha büyük problemlerle karşılaşmanız olasıdır.

1 Günde Sivilce Nasıl Geçer

Sivilceler özellikle iltihaplı sivilcelerden kurtulmak için basit ama bazı etkili yöntemlerden bahsetmek istiyorum. Evde 1 günde sivilceden kurtulmak için bu yöntemleri deneyebilirsiniz.

Buz Küpleri 

Sivilcelerin üzerine baskı yapmadan buz küpleri sürerek soğuk etki yaratın. Kan dolaşımını hızlandıran ve kızarıklığı yok eden etkisi vardır.

Karbonat

Az miktarda karbonat ile suyu karıştırın ve iltihaplı sivilcelerin üzerine sürün. Sivilce kurutucu etkisi olan karbonat sivilcelerin hızlıca kurumasını ve yok olmasını sağlayacaktır.

Diş Macunu

Aniden yüzünüzde çıkan bir sivilceden kurtulmak istiyorsanız akşam yatmadan önce sivilcenin üzerine az miktarda diş macunu sürün ve yatın. Sabah sivilcenin kuruduğunu göreceksiniz.

Sizlere bu yazımızda sivilce nasıl geçer ve evde 1 günde sivilce nasıl geçer hakkında bilgi vermeye çalıştım. Sizlerde aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak sorabilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir