Sivilce Tedavisi

Sivilce Lekelerine Krem-Doğal Sivilce Kremi Yapımı

Sivilce lekeleri için krem kullanımı kadınlar arasında oldukça yaygın bir uygulamadır. Ancak tüm kadınların öncelikle ciltteki lekeler için krem kullanımından önce sağlıklı bir cilde nasıl sahip olacaklarını bilmesi gerekir. Sağlıklı bir cilt, genç ve pürüzsüz görünen ve dolayısı ile sivilce sorunlarının çok az yaşandığı bir cilttir. Sivilce lekeleri için krem kullanımı kuşkusuz cilt üzerinde olumlu etkiler yaratmaktadır ancak insanların bu tür ürünlerden mucize de beklememesi gerekir. Uzun yıllar boyunca bakımsız kalmış ve birçok defa aynı bölgede çıkmış sivilceler nedeni ile oluşan lekeler için krem kullanımı, birkaç hafta içerisinde pürüzsüz bir cilde sahip olunmasını sağlayamaz.

Bu tür lekeler için krem, maske ve bakım ürünlerinin sorun oluştuktan sonra tedavi sağlamak için değil, cilt problemleri oluşmadan önce düzenli bir şekilde kullanılması gerekir. Deri insan vücudunun en geniş organıdır ve diğer tüm organlar gibi düzenli çalışabilmesi için sağlıklı olması gerekir. Ergenlik döneminde yoğun bir şekilde çıkan sivilcelerin sıkılması sonucu oluşan sivilce lekeleri için krem kullanımı, ilerleyen dönem de değil yine ergenlik döneminde gereklidir. Yıllar boyunca cilt gözeneklerinin genişlemesi nedeni ile derinleşen leke ve pürüzlere kalıcı çözüm, ancak uzman bir hekim tarafından uygulanan lazer ışınlı leke tedavisi ile mümkündür.

Lekeler için krem kullanımı bir koruyucu tedavisidir ve gençlik yıllarından itibaren düzenli kullanılması gerekir. Böylece lekeleri için krem kullanımı ciltte ilerleyen yaşlarda oluşabilecek leke ve çukurların önlenmesini sağlayacaktır. Hiçbir bakım uygulanmadığı için derinleşen pürüzlerin, oluşan lekeler için krem kullanımı ile tamamen ortadan yok olmasının beklenmesi kuşkusuz hayalperestliktir. Bu nedenle uzun süre oluşmuş lekeler için krem kullanmak yerine, gelecekte oluşabilecek cilt sorunlarından korunmak için düzenli olarak cilt bakım kremleri ve maskeleri kullanılması gerekir.

Sivilce lekeleri için krem kullanımını kadar beslenmeye dikkat edilmesi ve her gün 8-10 bardak kadar su içilmesi de önemlidir. Sivilce lekeleri için krem kullanılması yerine, düzenli bir yaşam sürerek cildin daha sağlıklı olması ve böylece sivilcelerin hiç oluşmaması sağlanmalıdır. Böylece uzun yıllar boyunca genç ve pürüzsüz görünen bir cilde sahip olmak mümkün hale gelecektir.

 

Evde Doğal Sivilce Kremi Yapımı

Evde doğal sivilce kremi yapımı;Yağ bezelerinin salgılamış olduğu yağın deri yüzeyine çıkışını sağlayan kanallar fazla yağ salgılanması sonucu tıkanarak sivilce oluşmasına sebep olur. Ergenlikte artan sivilcelerin sebebi ise yağ bezlerinin daha fazla yağ üretmesinden kaynaklanır. Sivilceleri sıkmak hem iz kalmasına hem de daha fazla çıkmasına yol açar. Sivilce giderici krem doğal bitkiler ve meyvelerle de yapılmaktadır.

Hazır kremlere göre hem ekonomik hem de kolay hazırlanan kremlerdir. Evde sivilce kremi yapımı için gerekli malzemeler şu şekilde.

Doğal Sivilce Giderici Krem Tarifi:

  • 4 bardak gül suyu, dilimlenmiş 2 elma
  • 2 çorba kaşığı kıyılmış rezene
  • 2 çorba kaşığı kıyılmış kereviz
  • 2,5 yemek kaşığı arpa unu,
  • 3 yumurtanın akı
  • 1 tatlı kaşığı lanolin kullanılan malzemelerdir.

Evde Doğal Sivilce Kremi Yapımı:

Kaynayan suya oturtulmuş bir kâsenin içinde gül suyu, elma, rezene, kereviz ve arpa unu pişirilir. Karışım lapa bir hal alınca, iyice çırpılmış yumurta akı ve lanolin ilave edilir ve süzülür. Düzgün bir karışım haline gelene kadar çırpılır. Buzdolabında saklanarak sivilcelerin üzerine sürür.
Sivilce giderici başka bir yöntem de 1 adet portakalın kabukları rendelenerek havanda dövülür. Üzerine 1 çay kaşığı kabartma tozu ilave edilerek karıştırılır. Cilde sürüldükten sonra 30 dakika bekletilir ve yıkanır. Bir su bardağı suda bir poşet yeşil çay demlenerek her gün cildinizi silmek de çok yararlı olacaktır. Sivilce lekeleri nasıl geçer diyorsanız bu yöntemi denemekte fayda var.

Sivilce tedavisi hemen sonuç vermez. Yapılan uygulamalara göre süre değişse de belli bir süre sonra sonuç alamıyorsanız doktora giderek sivilce giderici krem tedavisini uygulamalısınız. Bu kremlerle beraber antibiyotik tedavisi de önerebilir. Sivilce tedavisinde uygulanan kremler yüzdeki yağ kanallarını açar ve tıkanmasını önler. Antibiyotikler ise sivilce oluşumunda katkıda bulunan bakterileri yok ederek sivilcelerden kurtulmanızı sağlar. Sivilcelerin oluşmaması için beslenmenize de dikkat etmelisiniz.

Sivilce lekeleri nasıl yok edilir; Sağlıklı ve dengeli beslenme sonucu daha sağlıklı bir deriye sahip olabilirsiniz. Sivilceleri kesinlikle sıkmayın ve patlatmayın. Hem yayılmasına hem de iz bırakmasına sebep olabilirsiniz. Yüzünüze gereksiz dokunmak bakteri sayısının artına sebep olur. Stresten uzak durun. A vitamini cilt için çok önemlidir. A vitamini açısından zengin olan havuç, yeşilbiber, elma, armut, patlıcan, kereviz ve lahanayı tüketebilirsiniz.

Sivilce Kurutucu Krem

Sivilce sorunu ergenlik çağındaki gençlerin ortak problemidir ve üstesinden gelmek için birçok farklı yol denerler. Bu dönem içerisinde neredeyse tüm gençlerin sivilce sorunu yaşaması temel olarak hormonların düzensiz biçimde salgılanmasındandır. Bu nedenle hamilelik dönemindeki anne adaylarında da yaygın olarak sivilce sorunu yaşanmaktadır. Çünkü gebelik esnasında kadınların da hormon dengeleri oldukça düzensiz bir hale gelmektedir. Sivilce sorununun en önemli etkeni ise kişinin vücudunun ne kadar yağ depolayacağını belirleyen genetik faktörlerdir.

Bazı insanlar dengeli beslenmesine, düzenli egzersiz yapmasına, yeterince su içmesine ve cildini her gün 2-3 defa temizlemesine rağmen yine de sivilce sorunundan kurtulamaz. Bu tür insanlar genetik olarak cilt problemlerine yatkın insanlardır ve bu sorunun üstesinden gelmek için kesinlikle uzman bir hekim tarafından uygulanacak tedaviye ihtiyaçları vardır. Ayrıca halk arasında yaygın olarak bilinen tam aksine; sivilce sorunlarının yoğun yaşanması, karaciğerde bir hastalık olduğunun göstergesi değildir.

Yapılan tüm bilimsel araştırmalar, cilt üzerinde oluşan sivilceler ile karaciğer hastalıkları arasında hiçbir bağlantı bulamamıştır. Sivilce sorunu tamamen hormonların ciltten yağ salgılanmasını etkilemesi üzerine gelişen bir cilt problemidir. Cildin de bir organ olduğunu unutulmamalıdır ve sivilce sorunlarının üstesinden gelmek için önce bu organın sağlıklı olarak çalışması sağlanmalıdır. Tüm vücudu kaplayan ve dış dünyayı hissetmemizi sağlayan cildin bakımı ile ilgili genellikle insanlar fazla bir gayret içerisine girmezler. Bunun sonucu olarak da cilt sorunlarının görülmesi oldukça doğaldır.

Sivilce sorunlarından kurtulmak için insanların uygulayabileceği yöntemlerden biri de sivilce kurutucu kremlerdir. Ancak bu tür kremlerin mevcut sivilcelerin tedavisini sağladığı unutulmamalıdır. Kişinin sivilce sorununu tetikleyen etkenleri azaltmaya çalışması, cilt yüzeyinde oluşan sivilcelerin önlenmesini sağlayacaktır. Böylece haricen kullanılan ve zaten çıkmış olan sivilcelerin iyileştirilmesi için herhangi bir çabaya girmeye gerek kalmayacaktır. Mümkün olduğunca yağsız beslenme, düzenli su içme ve cilt temizliğine biraz özen göstererek 2-3 hafta içerisinde dışarıdan fark edilir şekilde bir gelişme sağlanabilir. Güzel görünen cilt, sağlıklı olarak çalışan bir cilttir ve bunun içinde gerekli ilginin gösterilmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir