Cilt Bakımı

Sivilce Lekelerine Doğal Çözüm Önerileri

Sivilce lekelerine çözüm arayanlar sadece ergenlik çağındaki gençler değildir. yetişkin insanlarda da yaygın olarak görülen sivilce sorunu, estetik görünümün en önemli parçası olan yüzde oluşması ile kişinin psikolojisini bozan bir rahatsızlık haline dönüşmektedir. Sivilce lekeleri için ilaç kullanımı kesin bir çözüm sağlaması, tamamen kişinin cildinin kendini yenileyebilme özelliğine ve sivilce lekelerinin derinliğine bağlıdır.

Ciltteki sivilce lekeleri için en etkili ve kalıcı tedavi ise lazer ışınları ile uygulanan sivilce lekesi giderme yöntemidir. Ancak ciltteki sivilce lekeleri sorunundan bu şekilde kurtulmanın da oldukça büyük bir maliyeti vardır. Sivilce lekeleri nasıl geçer şeklindeki soruların sayısı arttıkça, toplumumuzda sivilce sorunu olan ne kadar çok insan olduğu da anlaşılmaktadır.

Sivilce lekelerine çözüm sağlamak için bitkisel karışımlar uygulanabilir. Son zamanlarda yaygın olarak kullanılan sivilce lekeleri suna dumankaya tedavi yöntemleri ile hastaların cilt sorunları bir nebze dahi olsa giderme imkanı vardır. Bu tür bitkisel uygulamalar ile sivilce lekeleri için maske karışımları hazırlanabilmektedir. Bu sivilce maskelerinin en kolay hazırlananı ise elma sirkesi kırmızıturp karışımıdır.

Sivilce lekelerine doğal çözüm sağlamak için

 • 1 litre elma sirkesini cam bir kaba koyun. 3-4 tane kırmızıturpu rendeleyin ve bir süzgeç yardımı ile suyunu süzün.
 • Kullanacağınız kırmızı turpların orta boy olması yeterlidir ve süzgeç bulamıyorsanız bir çorap kullanarak da süzme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
 • Daha sonra suyu süzülen kırmızıturp rendesini, elma sirkesinin içerisine koyun.
 • Ağzını sıkıca kapattığınız cam kabı, güneş ışınlarına maruz kalmayacak bir şekilde 4-5 gün bekletin.
 • Hazırladığınız bu elma suyu karışımını her gün 2 defa yüzünüze sürün.

Gece yatmadan önce ve sabah kalktıktan sonra temizlediğiniz cildinize süreceğiniz elma sirkesi karışımı, sivilce sorununuzun 15 gün içerisinde büyük ölçüde azalmasını sağlayacaktır.

Kişinin sivilce sorunlarından kurtulmak için uyguladığı tedaviler, öncelikle sahip olduğu gen dizilime bağlıdır. Genetik olarak cildi yağlı olan ve dolayısı ile sivilce sorunu yaşamaya da yatkın olan bireylerin, bu sorunun üstesinden gelmesi için uzman bir hekime başvurması gerekebilir. Uygun tedavi sürecinin ardından hekim onayı ile bu doğal uygulama kullanılabilir.

Sivilce ve Lekeler

Sivilce suyu olarak adlandırılan ve son dönem içerisinde oldukça popüler hale gelen bitkisel kürler ve karışımlar, yaygın olarak toplumun her kesiminden insanın kullanmaya başladığı bir tedavi yöntemi haline gelmiştir.

İbrahim Saraçoğlu sivilce lekeleri ve çukurların tedavisi için televizyon ekranlarında lavanta ve menekşe kürlerini önerdiğinden bu yana, özellikle kadınlar arasında bitkisel kürlere rağbet muazzam derecede artış göstermiştir. Bu tür bitkisel leke giderici formüller uzun yıllar önce oluşmuş sivilce ve lekeleri üzerinde kesin bir çözüm sunmasa da, ciltteki deformasyonu fark edilir derecede iyileştirmektedir.

İlgili yazı : Sivilceye iyi gelen sabunlar

İbrahim Saraçoğlu lekeler ve cilt sorunları üzerine yaptığı çalışmalar ile sadece ülkemizde değil tüm dünyadaki bilim adamları tarafından yakından takip edilen ve iyi tanınan bir bilim adamıdır. Kuşkusuz İbrahim Saraçoğlu lekeler üzerine yaptığı araştırmalar ile bitkisel ürünlerin faydalarını tartışılır bir konu olmaktan çıkartmıştır ve günümüzde hekimlerin neredeyse tamamı bu tür ciltteki sivilce ve lekelere karşı lavanta kürü ve tarcin sivilce karışımı gibi uygulamaları destek tedavi olarak tavsiye etmektedir. Kadınlar kulübü sivilce sayfalarında da bu tür bilgiler mevcuttur.

Sivilce lekeler suyu olarak evde pratik biçimde hazırlanabilen ve en çok tercih edilen ürün ise elma sirkesidir.

Özellikle elma sirkesi ile kırmızıturp karıştırılarak hazırlanan sivilce ve lekeleri maskesi, çok kolay bir hazırlanış ve kullanıma sahip olduğundan yaygın bir şekilde tercih edilmektedir.

İbrahim Saraçoğlu lekeler üzerinde oldukça faydalı olduğunu söylediği elma sirkesinin, düzenli kullanım ile birçok sivilce lekesinin görünümünde iyileşme sağlanabileceğini belirtmiştir.

Sivilce ve lekeleri için uygulanan bitkisel yöntem;

 • 1 litre elma sirkesinin içerisinde rendelenerek suyu süzülmüş 3-4 kırmızı turpun atılması kadar basit bir işlemdir.
 • Ağzı kapatılan bir cam kapta 4 gün süre ile saklanan bu karışım, daha sonra sivilce ve lekeleri gidermek için kullanılmaktadır.

Ancak bu 4 gün içerisinde karışımın güneş ışınları ile temasa geçmemesine özen gösterilmelidir.

Güneş ışınlarına doğrudan maruz kalan elma sirkesi kırmızıturp karışımının içerisindeki kimyasal maddeler, güneş ışınları ile kimyasal tepkimeye girerek yapısal özellikleri kaybetmektedir.

 • Hazırlanan bu sivilce ve lekeleri giderici karışım her sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa sürülür.

Büyük Sivilceler Nasıl Geçer? yazımıza göz atabilirsiniz.

Yüzdeki Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer?

Yüzdeki sivilce lekeleri nasıl gider sorusu birçok gencin internette oldukça sık bir şekilde cevabını aradığı sorulardandır. Yüzdeki sivilce lekeleri nasıl geçer sorusuna verilebilecek tek bir cevap yoktur çünkü cilt işlevlerinin düzenlenmesi için birçok farklı bilen vardır ve hepsinin uygulanması gerekir. Yüzdeki sivilce lekesi estetik görünüm üzerinde olumsuz etkiler yaratarak, her şeyin ötesinde kişinin psikolojisini bozar. Yüzdeki sivilce lekeleri için bakım kürü ya da bakım kremleri uygulanmasına rağmen bazı insanlar arzu ettikleri sonucu alamaz ve umutsuzluğa kapılır.

Yüzdeki sivilce lekeleri için maske yapmak gibi uygulamalar ile olumlu bir sonuç elde edilmesi, kişinin cilt yapısına da bağlıdır. Ciltteki sivilce lekeleri uzun süredir varsa ve derinleşmiş lekeler ise basit bir maske uygulaması ile birkaç gün içerisinde iyileşmesi oldukça güçtür. Bu nedenle yüzdeki sivilce lekeleri nasıl geçer bitkisel çözüm formülleri denenirken, kişinin mucize beklememesinde de fayda vardır.

Yüzdeki sivilce lekeleri nasıl gider şeklinde sorulara verilebilecek en doğru cevap; sağlıklı bir cilde sahip olmak için gerekenleri yaparak yaşamaktır. Cilt de bir organdır ve düzenli olarak bakım uygulanması gerekir. Bunun için dengeli bir beslenme programı ve her gün cildin temizlenmesi gerekir. Yüzdeki sivilce lekeleri için bakım kürü uygulamalarının sadece sivilceler çıktığında değil, her zaman düzenli bir şekilde yapılması da oldukça önemlidir.

Yüzdeki sivilce lekeleri için bakım kürü uygulamak isteyenler,

 • sadece elma sirkesinin içerisinde 4-5 gün bekletilmiş kırmızıturp karışımını yüzlerine sürerek dahi bakım uygulamış olurlar.
 • Rendeledikten sonra suyu iyice süzdüren kırmızıturp, 1 litre elmas sirkesinin içerisinde bekletilir.
 • Güneş ışınlarından uzak bir yerde 4-5 gün bekleyen yüzdeki sivilce lekeleri için bakım kürü, her sabah ve akşam düzenli olarak yüze uygulanır.
 • Hazırlanan bu yüzdeki sivilce lekeleri için bakım kürü düzenli olarak 3-4 hafta kullanıldığında dahi ciltteki sivilce sorunlarının büyük ölçüde giderildiği görülecektir.

Ancak bu tür sivilce lekeleri için bakım kürü uygulamalarının sadece yılda birkaç defa değil, sürekli olarak yapılması gerekir. Böylece her zaman bakım uygulanan cilt sağlıklı bir şekilde çalışabilir ve cilt sorunlarının önüne geçilmiş olunur.

Ciltteki Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer

Ciltteki sivilce lekeleri ergenlik dönemindeki birçok insanın yaşadığı ve biran önce kurtulmak istediği bir cilt sorunudur. Sivilce lekeleri için kremler, maskeler ve daha pek çok yöntem deneyen gençler, estetik görünüm üzerindeki olumsuz etkilerden biran önce kurtulmak ister.

Acnelyse sivilce kremi kullananlar olduğu gibi, suna dumankaya sivilce lekeleri giderici doğal maskeler kullanan gençlerin sayısı da oldukça fazladır. Ciltteki sivilce lekeleri de bu dönemde sivilcelerini sıkarak daha çabuk bir şekilde cilt sorunlarından kurtulmak isteyen gençlerin yaptığı bir hatadır. Sivilceleri sıkmak sorunun daha çabuk geçmesini ya da sivilcenin daha hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlamadığı gibi, ciltteki sivilce lekeleri ve izlerinin oluşmasına neden olmaktadır.

Ciltteki sivilce lekeleri sivilcenin sıkılması esnasında cildin içerisindeki iltihabın cilt altı dokulara yayılmasından kaynaklanmaktadır. Kişi sivilcesini sıktığında gözeneğin içerisindeki tüm iltihabın dışarı çıktığını düşünse de, sıkma işlemi sivilcenin dıştan olduğu gibi içerisinden de patlamasına neden olur. Sivilce içerisindeki iltihabın bir kısmı deri dışına çıkarken, bir kısmı da içerideki cilt tabakalarının arasına doğru yayılır.

Bu durumun bir sonucu olarak da ciltteki sivilce lekeleri oluşur. Ayrıca sivilce lekelerinin oluşmasına neden olan bir diğer konu da, sivilcelerin sıkılması esnasında yüzeydeki gözeneklerin esneyerek zarar görmesidir. Bu durumda da gözenekler zamanla daha da çok genişleyerek, cilt üzerindeki çukur görüntünün oluşmasına neden olur. Sivilce lekeleri için kremler kullanan insanların bu sorundan tamamen kurtulması oldukça güç bir ihtimaldir

Ciltteki sivilce lekeleri derinliğine ve aradan geçen zamana göre değişen bir başarı oranı ile iyileştirilebilmektedir. Bu nedenle sivilce lekelerinin tedavisi kadar sivilcelerin önlenmesi de oldukça önemli bir konudur. Cildin her gün düzenli bir biçimde temizlenmesi ve mümkün olduğunca sivilce lekeleri için kremler ya da maskeler yapılması gerekir.

Böylece sivilce lekeleri için kremler ve maskelerin etkisi de, cilt temizlenerek gözenekler açıldığından daha fazla olacaktır. Cilt sorunlarının büyük bir kısmının da nem eksikliğinden olduğu unutulmamalıdır. Nem cildin en fazla ihtiyacı olan şeydir ve her insanın günlük düzenli olarak su tüketmesi gerekir.

İltihaplı Sivilce Nasıl Kurutulur? yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Ciltteki Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer?

Suna dumankaya sivilce lekeleri tedavisi son yıllarda oldukça popüler bir hale geldi. Bu durumda suna dumankaya’nın televizyon ekranlarında birçok bitki ve şifaları hakkında halka bilgi vermesinin payı şüphesiz çok büyük. Sivilce izleri için kremler ve maskeler konusunda yaptığı açıklamalar ile halkın bu konuda uygulayabileceği tedavi yöntemlerinden bahsetmiştir.

Sivilce izi tedavisi her ne kadar hekim kontrolünde yapılan bir uygulama olsa da, suna dumankaya sivilce lekeleribitkisel tedavi yöntemleri ile de ciltteki sivilce izleri belirli bir oranda giderilebilir. Üsteli acnelyse sivilce kremi gibi ürünler kullanılmasına da gerek kalmadan yüzdeki sivilce lekeleri için bakım kürü uygulanması dahi iyi sonuçlar alınmasını sağlayabilir.

Suna dumankaya sivilce lekeleri tedavisi üzerine yaptığı araştırmalar ile birçok farklı bitkinin şifalı özlerinin kullanımı ile cilt lekelerinin giderilebileceğini fark etmiştir. Daha sonra bu bitkilerin bir arada kullanımı ile hazırlanan maskeler ve kremler bulmuştur. Suna dumankaya sivilce lekeleri tedavisi için kullanılan elma sirkesi ya da yaş maya maskesi gibi uygulamalar, insanlar tarafından denenmiş ve sonuçlardan oldukça memnun kalınmıştır.

Ayrıca suna dumankaya sivilce lekeleri tedavisinde kullanılan iç bakla maskesi de özellikle kadınların favorileri arasına girmiştir. Uygulanan doğal maskeler hem cildin daha sağlıklı olmasını hem de sivilce sorunlarının büyük ölçüde engellenmesini sağlamaktadır.

Suna dumankaya sivilce lekeleri maskelerinin düzenli kullanımı sivilce izlerinin de büyük ölçüde iyileşmesini sağlamaktadır ancak bazı kişilerin sivilce sorunu farklı sebeplerden olduğundan bu tür uygulamalar ile etkili çözüm alınması sağlanamayabilir. Genetik faktörler de sivilcelerin oluşmasına ve dolayısı ile sivilce lekeleri sorununun yaşanmasına neden olabilir. Bazı insanlar anne ve babasından aldığı genler nedeni ile doğuştan sivilce sorunlarına daha yatkındır.

Bu tür insanların ciltlerinde çıkan yoğun sivilceler nedeni ile ilerleyen yaşlarda sivilce izi tedavisi olması oldukça sık görülen bir durumdur. Sorun vücudun içerisinde olduğundan, dışarıdan uygulanan sivilce lekeleri için kremler ya da maskeler sorunun çözülmesini sağlamamaktadır. Bu nedenle bu tür kişilerin uzman bir hekime giderek gerekli kontrolleri yaptırması ve hastalığının tam olarak belirlenmesi ile doğru tedaviye başlanması gerekir.

Sivilce Lekeleri İçin Maske

Evde hazırlanabilen sivilce lekeleri için maske ve kremler, çok pratik bir şekilde cilt bakımı yapılmasını sağlamaktadır. Sivilce lekeleri maskesi uygulamak için pahalı güzellik merkezlerine gidilmesine gerek kalmadan uygulanabilen sivilce lekeleri için maske ve kürler, doğal bitkilerin şifalı özleri ile daha sağlıklı bir cilde sahip olmayı vaat ediyor. Birçok bitkinin farklı özellikleri üzerine uzun yıllardır araştırma yapan Ahmet Maranki sivilce maskesi için öncelikli olarak elma sirkesi, kırmızıturp, iç bakla, menekşe ve badem yağını önermektedir.

Suna dumankaya sivilce maskeleri üzerine araştırmaları sonucu, baklanın içerdiği doğal kimyasallar ile sivilce sorunlarının tedavisinde oldukça faydalı bir bitki olduğunu fark etmiştir. Sivilce için doğal maskeler ve kürlerin tariflerini veren dumankaya, bakla ile hazırlanan pratik maske ile cilt sorunlarının büyük ölçüde giderilmesini sağlamaktadır.

Sivilce lekeleri nasıl geçer merak edenler için sivilce lekeleri suna dumankaya yöntemi ile tedavi mümkündür.

 • Bu uygulamada 1 su bardağı iç bakla haşlandıktan sonra bir robot yardımı ile püre haline getirilir.
 • İçerisine bir çorba kaşığı badem yağı eklendikten sonra bakla yağı iyice emene kadar yoğrulur.
 • Bu işlem esnasında ellerinizin temiz olduğundan emin olun.
 • Daha sonra mümkün olduğunca ince bir katman haline yüze uygulanan suna dumankaya sivilce maskeleri, 20-30 dakikalık bir beklemenin ardından temizlenir.
 • Haftada 2 defa uygulanan suna dumankaya sivilce maskeleri, 1 aylık düzenli kullanımın ardından etkinin fark edilmesini sağlar.

Sivilce lekeleri için maske uygulanması kişinin deri yüzeyindeki gözeneklerinin açılarak, cildin daha rahat yağ salgılamasını sağlar. Ancak sivilce lekeleri için maske uygulamak için birçok farklı bitki kullanıldığından, kişinin öncelikle bir hekime başvurarak alerji testi yaptırması gerekir.

Çünkü sivilce lekeleri için maske yapımında kullanılan bitkilerin içerisindeki bazı kimyasallar, insanlarda alerjen etkiler gözlemlenmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle sivilce lekeleri için maske uygulamak için bitki özleri kullanılmadan önce uzman bir hekime danışılmasına büyük fayda vardır. Böylece sivilce lekeleri maskesi ile cildin daha sağlıklı olması sağlanmaya çalışılırken, alerjik reaksiyonlar nedeni ile ciltte daha ciddi sorunlarının görülmesinin de önüne geçilmiş olunur.

Sizlere bu yazımızda sivilce lekeleri nasıl geçer, sivilce lekelerine doğal çözümler, yüzdeki sivilceler nasıl geçer, sivilce lekeleri için maske önerileri hakkında detaylı bilgiler verdik. Sizler de deneyim ve tecrübelerini yorum bölümüne yazmayı ihmal etmeyiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir