Sivilce Tedavisi

Sivilce Kurutma Evde Nasıl Yapılır?

Çok sık rastlanan halk içerisinde sivilce olarak adlandırılan ” akne vulgaris ” kıl köklerinde bulunan yağ bezelerinin tıkanıklık sonucu iltihaplanmasıdır. Sıkça ergenlik döneminde başlayan yağ bezelerinin salgılama oranındaki artış sivilce oluşmasını da hızlandırmaktadır. Kıl bezlerinin yağ salgısındaki artış derimizden dışarı açılan kanalların daha çabuk tıkanmasına neden olur. Vücudumuzdaki bu başkalaşım yüzde sivilce, sırtta sivilce, omuzda sivilce ve göğüste sivilce olarak kendini göstermektedir.

Oluşan bu sivilceleri kurutma yöntemleri bulunmaktadır. Bu yazımızda sivilce nasıl kurutulur bunun hakkında evde uygulayabileceğiniz yöntemlerden bahsedeceğim. Sivilce kurutma evde uygulanabilen ve kimyasal materyal sivilce kurutma kremi, sivilce kurutma ilacı ve sivilce kurutma hapı kullanmadan doğal sivilce kurutma yolları kullanılarak yapılabilmektedir.

Sivilce Nasıl Kurutulur Evde?

Yüzde sivilce çıktığında mutlaka herkesin canı sıkılır. Birde büyük sivilceler yok mu görüntü itibariyle çok rahatsız edici oluyor. Özellikle gençlerde görülen sivilce oranındaki artış yüzde çıkan sivilceleri sıkma eğilimine itmektedir. Sivilce sıkma ya da patlama sonrasında yüzünüzde iz kalmasına neden olacaktır. Bu davranışı yapmaktan kaçının. Bunun yerine doğal sivilce kurutucu yöntemleri denemenizde fayda var.

Sivilce nasıl kurutulur evde rahatlıkla uygulayabileceğiniz yöntemleri sizlerle paylaşacağım. Sivilce kurutma evde bulunan doğal malzemelerle yapıldığında yüzünüze zarar verme riski olmayacaktır. Fakat bu sivilce kurutma yolları herkeste aynı etkiyi göstermeyebilir.

Sivilce Kurutma Limon

Sivilce kurutma limon kullanılarak yapılabilmektedir. Limonun içinde bulunan asitler düzenli kullanıldığında yüzünüzdeki sivilceleri kurutur aynı zamanda beyazlatıcı etkisiyle sivilce lekelerini de azaltır.

Limon Sivilceye Nasıl Sürülür?

Bire bir oranda taze sıkılmış limon içerisine gül suyunu katarak iyice karıştırın. Pamuk ya da temiz bir bezle yüzünüze güzelce sürün. Sivilce kurutma limonla yapıldığında dikkat edilmesi gereken bir husus vardır. Limonla yapılan maskeleri yüzümüze sürdüğümüzde güneş ışınlarıyla fazla temas ettirilmemelidir. Yüzünüzde limon maskesi varken güneşte fazla kalırsanız lekelenmelere neden olur. Dikkat edin.

Hazırlamış olduğunuz karışımı yatmadan önce yüzünüze sürüp sabah temizlediğiniz de etkisi daha iyi olabilmektedir. Haftada bir düzenli evde sivilce kurutma için limon kürünü yüzünüze uyguladığınızda diğer küçük lekelerinde yok olduğunu görebilirsiniz.

Sivilce Kurutma Diş Macunu

Anında sivilce kurutma bazı lekelerden kurtulmak istiyorsanız diş macunu işinize yarayabilir. Bu bölüm sivilce kurutma diş macunu ile nasıl yapılır bunun hakkında bilgi vermeye çalışalım. Sivilceye diş macunu sürmek konusunda önce biraz bilgilenelim.

Doğal olarak üretilmiş diş macunu sivilce kurutmak için etken maddeler içermektedir. İçeriğinde farklı maddeler içeren diş macunlarını kullanmayınız. Naneli, meyve özlü ve misvak gibi içerikli macunlar cildinize zarar verebilir. Diş beyazlatıcı özelliğe sahip diş macunları kullandığınızda cilt renginizin açılarak lekelerin belirginleşmesine neden olabilirsiniz. Bu nedenle organik diş macunu kullanın.

Diş Macunu Sivilceye Nasıl Sürülür?

Sivilceye diş macunu sürmek istediğinizde temizlik her zaman ön plandadır. Yüzümüzü ve ellerimizi iyi bir şekilde yıkamalıyız. Temiz bir şekilde sivilcelere müdahale ettiğinizde enfeksiyon riskini en aza indirmiş olursunuz. Aynı zamanda sivilcelerin dağılması engellenmiş olur.

Öncelikle diş macununu yüzünüzün tamamına uygulamaktan kaçının. Maske niyetiyle yüzün tamamına diş macunu sürmek zararlı olabilir ve yüzünüzde tahrişlere neden olabilir. Bunu kesinlikle yapmanız tavsiye edilmez.

Bir miktar diş macununu sivilce üzerine sürün. Sivilcelerin adedi ve büyüklüğüne göre miktarı siz ayarlayın. Bu işlemi düzenli olarak akşam yatmadan önce uygulayın sabah kalktığınızda yüzünüzü temizleyin. Sivilceler kuruyana kadar bu işlemi devam ettirin. Bu işlemi haftada 2-3 defa uygulamanızda fayda var.

Sivilce Kurutma Üzüm

Sivilce kurutma üzüm ile de yapılabilmektedir. İçerinde asetik özellik bulunan üzüm sivilce nasıl kurutulur diyenler için ideal yöntem. Asitli içeriği sivilceleri yok etmek için birebir. Diğer bir özelliği ise cilt gözeneklerinin açılmasını sağlayarak yüzünüzün rahatlamasını sağlar.

Bir tane üzümü ikiye bölün ve sivilce üzerine sürün. Yaklaşık 20 dakika bekleterek yüzünüz yıkayın. Hergün düzenli olarak bu işlemi yapın. Sivilceleriniz iyileşme eğilimi gösterecektir. Alternatif olarak üzüm sirkesi de kullanabilirsiniz.

Sivilce İçin Üzüm Sirkesi

Üzüm sirkesi sivilce oluşumuna neden olan yağları önemli oranda azaltır. Cilt görünümünü pürüzsüz hale getirirken cilt bakımı için kozmetik ürünlere harcayacağınız parayı azaltmanıza yardımcı olur.

Yarım bardak üzüm sirkesi yine yarım bardak gül suyu ile karıştırılır. Bu oran hep bire birdir. Hazırladığınız kürü sivilcelerin üzerine sürün. er gün düzenli kullanmalarda sivilcelerin yok olduğunu gözlemlersiniz. Sivilcelerin yeniden oluşmasını en aza indirir.

Sivilce Kurutma Salatalık

Tüm evlerin dolaplarında bulunan salatalık sivilce kızarıklıkları için doğal ve etkili bir çözüm olabilmektedir. Salatalık kozmetik sektöründe sıklıkla kullanılmaktadır. İçeriğinde bol miktarda su ve mineral barındıran salatalık insan vücuduna çok faydalıdır. Bunun yanı sıra doğal cilt bakımı malzemesi olarak kullanılmaktadır.

Taze salatalığı  normal kalınlıkta yuvarlak daire biçiminde doğrayın. Sivilcelerin bulunduğu bölgelere yerleştirin. Bir süre bekledikten sonra sivilce kurutma amaçlı koyduğumuz salatalık dilimlerini alıyoruz. Buzdolabından alarak kullandığımız soğuk salatalık sivilceler de daha etkili olmaktadır. Bilindiği üzere buzun sivilceye karşı etkisi vardır. Bu iki etken birleştiğinde daha iyi sonuçlar almak mümkün olmaktadır.

Sivilce Kurutma Buz

Yüzde sivilce çıktığını ilk fark ettiğimizde en basit ve kolay yöntem buz takviyesidir. Buz iltihaplı bölgede hızlanan oluşumu yavaşlatmak için idealdir. Bir bez üzerine sararak buzu sivilce üzerine uyguladığınızda o bölgedeki kan akışı yavaşlar ve iltihaplanma miktarında azalma olur. Sivilce için buz anında etkisini gösterir.

Dolabınızda hazır beklettiğiniz buz küpleri böyle durumlar için can simidi olacaktır. Buz le sivilce tedavisi yapmak hem masrafsız hemde doğal ve hiç bir yan etkisi yok.  30 dakika boyunca aralıklı buz takviyesi sivilcenin ergenliği ulaşmasını engelleyerek kötü görünmesinin önüne geçer.

Yüzümde sivilce oldu geçmiyor dememek için ilk yapmanız gereken buz tedavisidir.

Önemli Not: Sivilce kurutma için buz kullandığınızda fazla bastırmayın. Sivilceyi patlatıp enfeksiyonu diğer bölgelere yayabilirsiniz.

Sizlere bu yazımızda sivilce kurutma evde nasıl yapılır, doğal sivilce kurutma yöntemleri hakkında bilgiler verdik. Sizlerin deneyimleri ve soruları varsa yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir