Sivilce Tedavisi

Sivilce İzleri Nasıl Silinir?

Sivilce sonrası oluşan izler, sivilce esnasında meydana gelen reaksiyona göre değişkenlik gösterir. Bu durumda sivilce izlerinin tedavisi de tipine derinliğine göre değişir. Sivilce izleri nasıl silinir bundan önce sivilce çeşitlerini anlamakta fayda var.

3 tip sivilce izi vardır ;

  • Yüzeysel sivilce izleri : Sivilce izlerinin derinin yüzeyinde kaldığı derinlere inmediği bir tiptir. Bu izler hafif kırmızı deride hafif çukurdur. Bu tip sivilce izleri için çok büyük tedavi gerekmez, meyve asitlerinin verilmesi veya yüzeysel peeling bu izleri yok edebilir.
  • Derin sivilce izleri : Bu tip izlerde cildin yüzeyinde daha derin çukurlar vardır. Başlangıçta kırmızı olmakta zamanla beyaza dönen çukurlardır. Bu izleri yok etmek için daha derin işlemler yapılmalıdır. Derin sivilce izleri de kendi aralarında derinliğe göre ayrılır bunun sonucunda tedavi edilir. Bazı durumlarda cilt yapısına göre cilt soyma işlemleri yapılırken bazı durumlarda tercih edilmez.
  • Keloid : bu tip sivilce izleri nadir de olsa genellikle erkeklerde daha fazladır. Cildin yüzeyinde çukurun tersine dışarı doğru şişkince bir izdir.

Hangi tip sivilce iziniz olursa olsun tedavisi gelişmiş teknolojiyle mevcuttur. Fakat izlerin tedavisinden önce muhakkak ilgili bir uzmana gidip sivilceleri iyileştirme sürecine girmeniz.

Sivilce izinin silinmesi izin yoğunluğuna derinliğine göre değişkenlik gösterir. Öncelikle doktorunuz tarafından hangi tip sivilce izlerine sahip olduğunuz belirlenmeli. Peki bu sivilce yaraları nasıl geçer, sivilce izleri kesin çözüm var mıdır

Sivilce İzleri Nasıl Silinir?

  • Kimyasal peeling: Çeşitli meyve asitleriyle yapılan bu işlem bir tür cildin üst tabakasını soyma işlemidir. Kimyasal peeling sivilce izlerine göre hafif orta veya derinlemesine olabilir. Bu işlem deri üstündeki olumsuz görüntüyü yok eder. Yaz aylarında yapılmaz ve güneşten uzak durmak gerekir. Yüzeysel peeling işleminde aktif olan sivilceler de tedavi edilebilir.
  • Dermaroller tedavisi: 0.5 ile 2.00 mm arasında boyları değişen iğnelerle yapılan işlemdir. Oldukça kolay ve etkilidir. Kan dolaşımını arttırır.
  • Mikrodermabrazyon: Deriye yüksek basıçla uygulanan ve hareket eden kristallerle soyulmadır. Bu işlem deride hasar oluşturarak yeni kollajen sentezinin uyarılmasını sağlar.
  • Prp tedavisi: Deriye iğneleme yoluyla yapılan bir uygulamadır. Kök hücreleri uyararak yeni hücre oluşturur böylece çok daha canlı ve düzgün bir deri oluşmaya başlar.
  • Lazer tedavisi: Lazer tedavisi izlere göre ikiye ayrılabilir. Deriye hasar vererek yeni deri oluşumunu sağlayan veya tam tersine hasar vermeden tedavi şekli. Bazı lazer tedavilerinde direk olarak iyileşme görülebilir bazılarında ise deriyi gererek izleri gözükmez hale getirebilir. Deriye hasar verip iyileştiren lazer çeşitleri kızarıklık ve şişkinlik gözüksede zamanla bu belirtiler ortadan kalkacaktır.
  • Radyofrekans tedavisi: Çok derin izleri olan kişilerde lazer tedavisi öncesinde bu sivilce izleri için radyofrekans tedavi işlemi uygulanarak deriyi sıkılaştırma yapılır. Bu tedaviyle deri altına radyofrekans dalgaları ve ısı gönderilir. Sivilce izlerine göre değişkenlik gösterse de çok fazla seans uygulanmaz.
  • Dolgu enjeksiyonu: Özellikle orta ve derin sivilce izlerine sahip kişilere uygulanır. Derinin altında çukurların doldurulması sağlanır.

Bu yazımizda sivilce izleri nasıl silinir yöntemleri nelerdir sizlerle paylaştık. Sivilce izleri nasıl geçer gibi bir düşünceniz varsa sivilce için kesin çözüm arıyorsanız size uygun olan yöntemi denemelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir