Sivilce Tedavisi

Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Sivilce izleri nasıl geçer kısmına gelmeden tüm insanların mutlaka başına gelmiş olan sivilce oluşumu nasıl bir yol izliyor. Sivilce izleri nasıl oluşur konuyu iyi anlarsak sivilce izlerini yok etmek için daha az çaba ve para harcayarak sorunlarımızı giderebiliriz. Sivilce bedenimizi kaplayan cildimiz üzerinde kendisini gösterir. Görüntü itibariyle kimsenin hoşuna gitmez. Bazı sivilce türleri tehlikeli dahi olabilir.

Sivilce ergenlik dönemiyle kendi varlığını hissettirir. Deri altında bulunan yağ bezelerinin gözeneklerinin tıkanması sonucu cilt altında biriken yağ ve ölü hücrelerin iltihaplanması sonucu oluşur. İlk oluşmaya başladığında acı verir. İkinci evresinde şişkinlik başlar. Son olarak içerisi iltihaplanır. Buraya kadar ki kısım sivilce nasıl oluşur bununla ilgili. Bizi ilgilendiren buradan sonra başlıyor.

Sivilce oluşumunu tamamladıktan sonra iyileşme eğilimine geçer. Bu esnada eğer ki sivilce ile oynar, sivilceleri patlatırsanız farklı bir soruna yelken açarsınız. Sivilce izi adı altında görüntüsü hiç hoş olmayan iyileşmesi 1-2 yıl sürebilecek bir cilt sorununuz olur. Sonra sivilce izleri nasıl geçer bunun telaşına düşmek zorunda kalırsınız. Şunu da belirtmekte fayda var, sivilcelere hiç dokunmasanız dahi iz bırakma ihtimali var.

Bağışıklık sistemimiz sivilce oluşurken iltihabı gidermek için bir savaş halindedir. Bu esnada beyaz kan hücreleri ve enzimler daha fazla salgılanır. Durum böyle olunca o bölgede deformasyon artmaya başlar. Sivilce iyileşme süreci ne kadar uzarsa sivilce lekesi kalma olasılığı o derece fazla olur. Neyse ki her derdin bir devası bulunmakta.

Sizlere bu yazımızda sivilce izleri nasıl geçer bilgi vermeye çalışırken sivilce izleri için ne yapılmalı, sivilce izlerine ne iyi gelir önemli gördüğümüz konulara değineceğiz. Bu arada sivilce izleri nasıl geçer doğal yöntemler de mevcut. Evde hazırlayabileceğiniz doğal yöntemlerle sivilce nasıl geçer yazımızda yerini alacaktır. Sivilce izleri hakkında derlediğimiz yazımızın tamamını okumanızı tavsiye ederiz.

Sivilce lekeleri ile sivilce izlerini birbirine karıştırmamak gerekir. Sivilce lekeleri daha çok koyu tenli insanlarda olurken sivilce izi çukur görünümünde yara şeklindedir.

Sivilce İzlerine Ne İyi Gelir?

Sivilce izlerinin oluşumunu engellemenin bir yolu var mı bu bölümde bu konuya değinelim. Sivilce oluşumunu önlemek sivilce ve sivilce izlerini yok etmekten daha kolaydır. En başından gerekli önlemleri aldığınızda sivilce oluşumunu en aza indirmiş olursunuz. Kısacası sivilce önleyici tedbirler.

Sivilcelerin oluşmasına sebep olan en önemli faktör cildimizde bulunan gözeneklerin tıkanmasıdır. Öncelikle bu gözeneklerin tıkanmasını önleyici tedbirler alınmalı. Açık olan gözeneklerden vücudun oluşturduğu yağ daha kolay dışarı atılacak ve sivilce oluşumu büyük oranda engellenecektir. Yüzümüzü sürekli temiz tutmaya gayret etmeliyiz. Sivilce için doğal maske kullanarak gözenekleri derinlemesine temizleyebiliriz.

Ayrıca sivilcelerin çıkmasını engellemek için kozmetik ürünler kullanmak işimize yarayabilir. Buradaki amacımız cildin nefes almasını sağlamak olmalıdır.

Yağlı cilt tipine sahip kişilerde sivilce çıkmasını engellemek biraz daha zor. Yağlı ciltlerin yağ üretimi daha fazla olduğu için ölü hücrelerin birleşimiyle gözenekler daha çabuk kapanmaktadır. Bu durumda makyaj mendilleri kullanarak fazla yağı gün içerisinde temizleyebilir siniz.

Önemli Not: Yağlı ciltler için yağ temizleme işlemini dengeli yapmalısınız. Cildinizde bulunan yağın tamamını kurutur sanız ilerleyen saatlerde yağ bezeleri bu açığı kapatmak için daha fazla çalışarak üretimi artıracaktır. Bu durumda cildinizde yağ birikimi daha fazla olacaktır.

Piyasada satılan kozmetik ürünlerin bir çoğunda kimyasal bileşikler bulunur. Hassas ciltler için bu kimyasallar zararlı olabilir. Mümkünse bunlardan uzak durarak organik, doğal ürünlere yönelin. Kimyasal bileşikler sivilce çıkan bölgede bakteri oluşumunu hızlandırır. Büyük sivilceler nasıl geçer birde onun derdine düşmeyin. Sonucunda sivilce izleri dahi kalabilir.

Tüm çabalarınıza rağmen çıkan sivilcelerinizle oynamayın ya da sivilce patlatmaya çalışmayın. Sivilceyle oynamak bakteri ve iltihap oluşumunu olumsuz etkiler ve başka bölgelerde sivilceler oluşabilir. Sivilce bandı kullanırsanız bakteri oluşma riskini azaltmış olursunuz.

Sivilce İzleri Nasıl Geçer Doğal Yöntemler

Evde rahatlıkla uygulayabileceğiniz sivilce izleri için doğal yöntemler bu kötü görüntüyü hafifletecek düzenli kullanırsanız sivilce izlerinin tamamen geçmesine yardımcı olacaktır. Cildinizdeki yağ dengesini koruyan bu doğal yöntemler aynı zamanda ölü hücreleri temizleyerek gözeneklerin sürekli açık kalmasını sağlar.

Sivilce izlerini geçirmek için doğal maske çoğunlukla hafifte olsa peeling etkisi göstermektedir. Beyazlatıcı özelliğe sahip sivilce maskeleri ölü deri hücrelerini temizlerken cildinizin leke ve izlerin görünümünü azaltır. Vermiş olduğumuz tariflerle sivilce izleri nasıl geçer doğal yöntemlerle tecrübe etmiş olursunuz.

Sivilce izleri için sirke: Doğal sirke kullanırsanız etkisi daha güçlü olacaktır. Cildinize pürüssüz bir görünüm sağlayan sirke aynı zamanda pH değerinin dengelenmesinde önemli rol oynar. Düzenli kullanımlarda sivilce izlerinde ve lekelerde azalma gözlenir.

Sirkeyi direkt olarak sivilcelere sürmeyin. Önce bir miktar suyla inceltin pamuk yardımıyla sivilce oluşan yerlere sürün. Kurumasına izin verin ve ılık suyla yüzünüzü yıkayın. Cildinizde kuruma hissi uyanırsa nemlendirici kullanın.

Sivilce izleri için limon: Turunçgillerden limon C vitamini yönünden zengin olup asetik özelliği sayesinde sivilce lekelerini gidermeye yardımcı olur. Sivilce izleri için limon şöyle kullanılır. Limonu sıkarak suyunu bir pamuğa emdirin. Pamukla yüzde çıkan sivilcelere sürün. Kuruduktan sonra ılık suyla yıkayın. Limonun kurutucu etkisi vardır nemlendirici kullanın.

Önemli Not: Cildiniz hassas ise yüzünüze limon sürdüğünüzde 10 dakikadan fazla bekletmeyin ve güneş ışınlarına fazla maruz kalmayın. Yüzünüzde lekelenmelere sebep olabilir.

Sivilce izleri için yoğurt: Yoğurdun içeriğinde laktik asit bulunur. Bu asit beyazlatıcı etkiye sahiptir ve sivilce lekelerinin giderilmesinde kullanılır. Yoğurt aynı zamanda rahatlatıcı özelliği ile de bilinir. Sivilce izleri için yoğurt kullanırken ev yapımı sade olmasına özen gösterin. Bir miktar yoğurdu yüzünüze sürerek 15 dakika bekletin. Daha etkili bir sonuç almak isterseniz 3-4 damla taze sıkılmış limon ve yulaf ezmesiyle karışım hazırlayın. Bu maskeyi haftada 2 defa düzenli kullanarak sivilce izlerini yok etmek çok kolay olacaktır.

Sivilce izleri için salatalık: Salatalık kozmetik sektörünün bir numarası. Göz altı morluklarını iyileşmede çok etkilidir. Yatıştırıcı ve beyazlatıcı özelliği ile salatalık sivilce izlerini yok etmek için kullanılır. Hangi yöntemi uyguladığınız hiç önemli değil, ister dilimleyin ister rendeleyin. Sivilcelerin bulunduğu yerlere koyun ve 25-30 dakika bekletin. Cilde hiçbir zararı olmayan salatalık her gün uygulandığında sivilce izlerini azaltır.

Sivilce izleri için çilek: Sivilce oluşumu ve sivilce izlerini azaltmak için kullanılan çilek  antioksidan bakımından zengindir. Cildiniz aşırı yağlı ise sivilce izleri için çilek maskesi tam size göre. Kap içerisine aldığınız 1 adet çileği iyice ezin. Püresini ve suyunu lekelerin üzerine sürün ve 20 dakika kadar bekletin. Temizlemek için ılık su yeterli olacaktır.

Sivilce İzleri Ne Zaman Geçer?

Cilt rengi koyu olan insanlarda yaklaşık 6 ay kadar görünümünü korur. Bu süre sonrasında etkisi azalmaya başlar ve silinmeye başlar. Sivilce izi iyileşme sürecinde güneş ışınlarına çok fazla maruz kalırsanız bu süre uzayacak ve iyileşme 1-2 yıl sürebilecektir. Bu nedenle güneşin zararlı ışınlarından (UWB) sivilce izi tedavisi esnasında uzak durmanız önemlidir.

Daha önceki yazımızda sivilce nasıl kurutulur incelemiştik. Sizinde deneyim ve tecrübeleriniz varsa bizlerle paylaşın. Her türlü soru ve görüşlerinizi yorum bölümünde paylaşabilir siniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir