Sivilce Tedavisi

Sivilce İzleri İçin Ne Yapılmalı? Tedavi Yöntemleri

Sivilce şikayeti olan kişiler özellikle de gençler bazı konularda çok dikkatli ve tedbirli olmak zorundalar. Çünkü sivilcenin kendisi değil sivilce sonrasında şayet yüzde veya vücutta sivilce izi, sivilce izi lekeleri kalırsa o durumda asıl sorunla karşı karşıyayız demektir. Şimdi sivilce izleri için ne yapılmalı kısaca özetleyelim.

Öncelikle sivilce izleri için yapılması gerekenler arasında en önemlisi sakin olmak ve sivilceler nedeniyle strese girmemektir. Her şeyde olduğu gibi sivilceler nedeniyle de strese giren kişiler dengeli davranma ve düşünme kabiliyetlerini kaybederler. Yüzünüzde ne kadar çok sivilce olursa olsun emin olun bundan 10 bilemedin 15 sene sonra hiç bir zaman çoğunuzun yüzünde artık sivilce çıkmayacaktır. O nedenle bu durumun geçici olduğunu anlamak sizleri önemli ölçüde rahatlatacaktır. Peki bu rahatlama ne işe yarayacak? Bir kere stres sivilcelere neden oluyor. Bunun nedeni ise stresin bağışıklık sistemini zayıflatmasıdır.

Sivilcelere neden olan bakterilerin gelişmesi ve enfeksiyon oluşturarak sivilce ortaya çıkarabilmesi için vücudun bağışıklığının zayıflaması elbette bulunmaz bir fırsat olacaktır. Bu nedenle ne kadar az stres o kadar güçlü bağışıklık sistemi ve o denli az sivilce manasına geliyor. Diğer yandan stresin yol açtığı diğer bir sıkıntı ise sivilceleri kaşımak ve sivilce patlatma alışkanlığıdır. Kendi haline bırakılan hiç bir sivilce ciltte asla kalıcı en ufak bir iz bırakmaz. Ancak sivilcelerin tırnaklanması kaşınması, cilt yüzeyindeki kolajen tabaka ile sebum tabakasına kalıcı hasar vermekte ve bu da sivilce çukurlukları, izleri ve lekelerine neden olmaktadır.

Sivilce izleri için yapılması gereken bir diğer yöntem ise cildi temiz tutmak ve özellikle sivilce çıkan yüz, göğüs dekoltesi boyun gibi bölgelerin aşırı yağlanmasına mani olmaktır. Yağlanma ciltte ne denli fazla ise cildin toksinleri terleme vasıtasıyla boşalttığı ter kanalları o denli hızlı tıkanır. Bu tıkanma neticesinde cilt yüzeyine atılamayan zehirli toksik maddeler kıl köklerinde ve sebum tabakasında birikir. Bu maddeler de bakterilerin gelişerek sivilce sorunu ortaya çıkartması için eşsiz bir ortam sağlamaktadır.

Diğer yandan sivilceleri geçirmek için mutlaka doktora giderek bir hormon testi yaptırmanızı öneriyorum. Bazı sivilce rahatsızlıkları karaciğer gibi iç organların düzensiz çalışmasından kaynaklandığı için bir türlü iyileşmez. Bu nedenle doktora giderek tedavi olmak çoğu zaman en akılcı yol olacaktır.

Sivilce izleri, sivilcelerin bizlerin cildinde bıraktıkları bir tür derin anıdır. Normal şartlarda sivilce izleri herkeste sivilce neticesinde oluşmaz. Ancak bazı ciddi sivilce lezyonlarının neticesinde derinin mezoderm tabakasının ve içerisinde bulunan kolajen maddenin hasar görmesi ile cilt elastikiyetini kaybeder ve cilt üzerinde bir takım çökmeler meydana gelir. Sivilce izleri her ne kadar bizlerin sağlığını etkileyen bir olgu olmasa da çoğu insanın sosyal yaşantısını olumsuz etkileyebilmektedir. Özellikle estetik olarak görünüm bozukluğu oluşturan sivilce izleri ile aslında ömür boyu yaşamak zorunda değiliz. Çok derin sivilce izleri haricinde orta ve hafif şiddetteki sivilce izlerinin büyük kısmı tedavi edilebilmektedir. Okuyucular genelde sivilce geçti ama izi kaldı biçiminde yorumlar yapmaktadır.

Bu yazımızda sivilce izlerinin oluşumu, ve tedavi yöntemleri hakkında oldukça ayrıntılı bilgi vermeye çalışacağım. Ancak verdiğimiz bilgilerin hiç birisi bir dermatolog doktor tavsiyesi yerine geçmemektedir. Sivilce izlerinin tedavisini doktor eliyle yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Sivilce İzlerinin Nedenleri Nelerdir?

Sivilce izi oluşumunda en önemli neden, yüz ve diğer bölgelerimizde çıkan sivilceler ile oynamamız neticesinde cildin doğal yapısını bozmamız ve sivilce sıkma yoluyla ciltte kalıcı hasarlar oluşturmamızdır.

Sivilce izi adı verilen ve aslında sivilcenin kaşınması sonucu yara edilen bölgenin yara izi olan olgu, biraz önce de söylediğimiz gibi deri altı bölgesindeki kollajen maddenin çekilmesi neticesinde deri yüzeyinin organizma tarafından onarılmamak üzere bozulmasından ibarettir.
Sİvilce lekeleri ve sivilce izleri başlangıçta pek belli olmazlar ve sivilce şişkinliğinin sönmesiyle birlikte kendisini belli eder. Sivilce izinin rengi, cilt rengine göre daha koyu bir renk tonunda olup kendisini belli etmektedir. Eğer çıkan sivilce büyükçe bir sivilce ise bu durumda sivilce izinin boyutu ve ciltteki yarattığı harabiyet te büyür.

Sivilce izleri aslında 2 ana başlık altında incelenir.
“Keloid yaralar” adı verilen yaralarda sivilce sonrasında ciltte oluşan yara tipi daha kabarık ve cilt te tümseklik yaratan türdendir. keloid sivilce izinde sivilce lezyonu görülen bölge, diğer sağlıklı cilt kısımlarına nazaran daha sert ve kabuk bağlamış gibi bir görüntü arzeder.
“Buz kıracağı izi – İce pick scar” adı verilen sivilce izi türü ise cildin dermis tabakasına kadar uzanan ve sanki bir buz kıracağı ile delinmiş gibi görünüm veren bir yara türü oluşturur. Bu sivilce izi çeşidinde sivilce görülen bölgede çukurluklar ve çiçek izi benzeri izler görülür. Sivilce çukurları adını verebileceğimiz bu tür sivilce izi daha çok yanak, sırt ve göğüste görülür.

Sivilce izleri Tedavisi

Sivilce izleri tedavisinde değişik yöntemler kullanılmaktadır. Başlıcaları şunlardır:

1 – Fraksiyonel lazer ile sivilce tedavisi: Fraksiyonel lazer yöntemi ile sivilce (akne) izlerinin tedavisi, son birkaç yılda yaygınlaşmış olan bir sivilce izi tedavisi yoludur. Sivilce izlerinin bulunduğu dermis tabakasının derinlerine kadar inen lazer pulsları ile sivilce izinin bulunduğu doku bir tür aşırı sıcaklık ile eritme işlemine tabi tutulur. Bu mikroskobik yakma işlemi sonrasında sivilce izinin etrafındaki canlı ve sağlıklı cilt dokusu, bölgeyi tamir ederek sivilce izlerini yavaş yavaş kapatır. Genelde 5 ile 8 seans arası uygulanan fraksiyonel lazer tedavisi ile sivilce izlerinin tedavi başarısı oranı neredeyse %90 dır. Tabi başarı oranının tespitinde sivilce izinin cildin ne kadar derinine indiği önemli bir etkendir. Yüzeysel sivilce lekelerinin daha büyük başarı oranlarıyla tedavi edildiği gözlenmektedir. Fraksiyonel lazer tedavisi, diğer sivilce izleri tedavi yöntemlerine nazaran daha pahalıdır. Ancak verdiğiniz paranın da hakkını veren bir tedavidir.
Fraksiyonel lazer tedavisi, ortalama olarak 5 hafta süren bir tedavi sürecidir.

2 – Cerrahi yöntemle sivilce izi tedavisi: Cerrahi yöntemler daha çok büyük alanda cilt yüzeyini etkileyen sivilce lekeleri için tercih edilir. Özel kesici aletlerle dermis e kadar uzanan sivilce lekeleri alınarak ameliyat yarası dikişle kapatılır. Akne Sivilce izinin eski durumuna göre daha küçük bir ameliyat yarası izi geride kalır. Bazen de deri nakli yoluyla kulak arkası bölgeden alınan deri, ameliyat bölgesine nakil edilebilir.

3 – Subkutan cerrahi yöntemi – Akne Sivilce izlerinin deri altına uzanan kesimlerini temizlemek için yapılan basit bir deri kaldırma ameliyatıdır. Özellikle sivilce sonucu ciltte ve yüzdeki çukurları kapatmak için lokal anestesi yöntemiyle yapılır. Derinin deri yüzeyine paralel bir biçimde kesilerek ayrılması esasına dayanan subkutan inkizyon yöntemi, de sivilce izlerinin cerrahi yöntemlerle tedavisinde bir alternatif yöntemdir.

4 – Dermabrazyon Yöntemi ile sivilce tedavisi: Cilt yüzeyinin bir tür fırça zımpara ile temizlenerek ölü cilt hücrelerinin temizlenmesi ve altındaki canlı deriyi çıkartma esasına dayanan bir tür sivilce lekesi tedavi yöntemidir. Dermabrazyon yöntemi daha çok yüzeye yakın olan sivilce izlerinin iyileştirilmesinde uygulanır. Dermabrazyon sonrasında ciltte kızarıklıklar görülse de bunlar zamanla iyileşir ve sivilce lekeleri gözden kaybolacak biçimde yok olabilir. dermabrazyon fiyatları son zamanlarda gözle görülür biçimde düşmüştür. Dermabrazyon yönteminin bir de mikrodermabrazyon adı verilen değişik bir türü vardır. Buradaki işlem dermabrazyonda kullanılan mekanik törpü yerini kimyasal bir madde olan alüminyum oksit kristallerine bırakmaktadır. alüminyum oksit kristalleri yakıcı bir maddedir ve sivilce izleri bulunan cildin en üst kısmını yakar. Mikrodermabrazyon yöntemi de hafif şiddetteki sivilce izleri için başarılı sonuçlar vermektedir

5 – Sivilce izlerinin dolgu yöntemi ile tedavisi: DOlgu yönteminde de sivilce çukuru olan cilt altı bölgelere silikon benzeri kollajen maddeler veya hyaluronic asit zerk edilir. Böylece cilt altında bulunan çukur bölümler dolgu ile kapatılır.


6 – Kimyasal peeling uygulaması ile sivilce izleri tedavisi: Evde kendi başınıza da yapabileceğiniz peeling yöntemi ile sivilce izi tedavisi, eczanelerde satılan peeling materyalleri ve kremleri ile gerçekleştirilebilinir.

7- sivilce izlerinin bitkisel tedavisi: Değişik bitkisel çözümler v e preparatlar ile sivilce izleri tedavi edilebilir. Genelde limon kullanılır. Suna Dumankaya ve Ahmet Maranki tarafından bu tür tavsiyeler verilmiştir. Web sitemizde de sırası geldiğince sivilce izleri için bitkisel tedavi yöntemleri hakkında sizlere sık sık bilgi vereceğiz.

Sizlere bu yazımızda sivilce izleri için ne yapılmalı, sivilce izleri tedavi yöntemleri hakkında bilgilendirme yaptık. Sivilce izleri nasıl geçer, sivilceye ne iyi gelir sorularınıza kısa yanıtlar vermeye çalıştık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir