Cilt Bakımı

Sivilce İçin Ev Yapımı Doğal Çözümler ( En Etkili Ev Yapımı Maskeler)

Sivilce tedavisi için ev yapımı sivilce maskeleri oldukça işe yarayan bir çözüm sunarlar. Her türlü cilt özelliği ve yapısı taşıyanlar için farklı bir ev yapımı bitkisel maske kullanılabilmektedir. Örnek olarak kuru cilt yapısına sahip kişilerde sivilce maskesi yaparken özellikle bal ve zeytin yağı gibi cildi nemlendiren ve cildin kuru yapısını gideren malzemeler kullanmalıyız. Yağlı ciltlerde ise özellikle cildin yağ fazlasını emen ve cildi yağlardan temizleyen çamur kürü türünden cilt maskeleri yapmakta fayda vardır. Zaten yağlı ciltli kişilerde sivilce sorunu genelde cildin aşırı yağ salgılamasından ortaya çıkmaktadır. Hassas ciltler için ise ginseng ve yeşil çay türü cilt maskeleri, sivilce tedavisinde önemli bir yardımcıdır. şimdi size gerçekten sivilcelere kesin çözüm olacak 6 adet ev yapımı sivilce maskesi tarifi vereceğim:

En Etkili Ev Yapımı Maskeler

Ayrıca sivilce için doğal çözüm yolları hakkında kürler ve sivilceye ne iyi gelir sizlerle paylaşacağız. Sivilce evde maske, sivilce evde tedavi ve sivilce evde nasıl geçer işte sivilce için ev yapımı doğal çözümler. İşte en etkili ev yapımı maskeler sizlerle.

Sivilce İçin Kedi Kumu Maskesi

Daha önce bir Amerikan TV programında bu tarifi görmüştüm . Güzellik uzmanı Diane Irons, (birçok güzellik kitabı vardır.) özel 100 dolarlık şifalı kaplıca killeri ile eşdeğer etki yaratan ve aynı malzemelerle yapılan kedi kumu maskesini tarif etmişti. Oldukça işe yarayan bu kedi kumu maskesini her ay 1 kez uyguluyorum.

Malzemeler:

 • 1 torba kedi kumu (’100 Yüzde Doğal Kum ‘) işaretli olmalıdır
 • Su
 • Birkaç damla bitkisel özlü uçucu yağ

Kedi kumu sivilce maskesi hazırlanışı:

250 ml Su ve damla bitkisel özlü uçucu yağ karıştırıldıktan sonra içerisine birkaç damla kedi kumu ekleniyor ve daha sonra çamur kıvamında iken yüze uygulanıyor. Bu şekilde maske yüze uygulanıyor. 15 dakika sonra sivilce maskesi kuruduktan sonra ılık suda durulayarak temizleyebilirsiniz.

Sivilce İçin Bal Muz Maskesi

Yağlı cilde sahip olup sivilce sorunu olan kişilerin uygulaması gereken bitkisel bir sivilce maskesi formülü ile karşınızdayız.
Eğer evin etrafında muz varsa, bu sivilce tedavi eden maske sizin için ideal bir sivilce maskesi yöntemi olacaktır.

Malzemeler:

 • 1 muz, tercihen (dondurucuda olgunlaşmış kahverengileşmiş muz tercih ediyoruz)
 • 1 çorba kaşığı bal
 • Portakal veya limon

Hazırlanışı:

Sivilce maskesi için muz ve balı birlikte karıştırıyoruz.
Söz konusu bal muz karışımı na portakal veya limon suyunu birkaç damla ekleyin.
Yüzünüze sürdüğünüz bu cilt maskesini 15 dakika yüzünüzde kaldıktan sonra ılık su ile yüzünüzü durulayın.

Sivilce İçin Magnezyum Sütü

Bu tarif, Paula Begoun’un Güzellik İncili adlı kitabından uyarlanmıştır. Bu tarifte bahsi geçen magnezyum sütünün aslında sıvı magnezyum olduğunu söylemeliyiz. Sıvı magnezyum da aynen kil gibi, toprak görünümündedir, ama ciltteki sivilce yapıcı bakterileri dezenfekte edici özelliklere sahiptir ve ciltteki fazla yağı kilden daha iyi emer. Bir arkadaşım bu denenmiş ve tenimi hiç bu kadar hissetmemiştim “dedi. Bu sivilce maskesi o derece kaliteli iş çıkarıyor ki mağaza ürünlerinden daha iyi bir şekilde sivilce oluşumunu engelliyor.

sivilceli ciltler için maske Malzemeler:

 • Magnezyum sıvı halde 1 şişe

Hazırlanışı:

Sıvı magnezyumu yüzünüze sürüyorsunuz.

10-15 dakika bekleyip soğuk su ile ıslanmış bezle duruluyorsunuz.

Sivilce İçin Çilek Yoğurt Maskesi

Çilek meyvesinde bulunan doğal antioksidanlar ve bitkisel maddeler, özellikle de salisitik asit, sivilce tedavisi için onu ideal bir meyve yapmaktadır. Çilek faydaları bakımından istisnai bir meyvedir. Çilek yemek ye sivilce tedavisinde etkili olabilir. Ancak sivilceleri kurutmak için çilek meyvesinin gerçek gücünü görmek istiyorsanız aşağıdaki yoğurt çilek maskesini denemenizi tavsiye ederim. Yoğurtta bulunan toksin temizleyici maddeler de çilek maskesine ayrı bir şifa etkisi katıyor.

Malzemeler:

1 / 4 bardak çilek (taze, lütfen dondurulmuş olmasın)
1 / 4 bardak ekşi veya aromasız taze yoğurt

Hazırlanışı:

Çilek ve yoğurdu blenderde çırpıyoruz yüzümüze sivilceli bölgelere sürdükten sonra 10-15 dakika bekletip yüzümüzü yıkıyoruz.

Yulaf Ezmesi Maskesi İle Sivilcelere Çözüm

Evde sivilce maskesi yapımı için bir diğer çözüm, sivilce için yulaf ezmesi maskesidir. Bir miktar yulaf ezmesini blenderden geçirip toz haline getirin ve bunu su ile karıştırarak hamur kıvamını tutturun. Daha sonra yüzde, omuzda ve kollarda sivilce olan yerlere sürerek 10-15 dakika kadar bu şekilde bekletin. Oldukça güvenilir ve yumuşak bir cilt maskesi olan yulaf ezmesi kürü, hem cildin gerginliğini arttırarak kırışıklıkları azaltır hem de sivilce oluşumunu engelleyerek sivilce lekelerine çözüm olur.

Sivilce İçin Çiğ Yumurta Maskesi

Çiğ yumurta, sivilce izlerini yok edici ve cilt lekelerine çözüm olucu bir etkisi olan A vitamini bakımından son derece zengin bir besin maddesidir. Bu sivilce tedavisi yöntemini uygulamak için bir adet yumurtayı çırpıyoruz ve yüzümüze sürerek 20 dakika kadar bekletiyoruz. Daha sonra yumurta iyice maske olup kurumaya başlayınca yüzümüzü duruluyoruz. Bu maskeyi her gün yatmadan hemen önce uygulamanızı tavsiye ediyorum. Yumurta maskesi kürü tüm cilt lekeleri için doğal çözüm sunuyor. Sadece sivilcelere iyi gelmiyor.

Sivilce İçin Doğal Çözümler

Yüzde çıkan sivilceler nasıl geçer bitkisel yöntem arayanlar, sivilce için doğal çözümler bulunmaktadır. Sivilce için evde çözüm yolları aşağıda sıraladık. Sivilce için evde maske nasıl yapılır diyenler için tariflerimiz yukarıdadır.

1. Diş macunu kürü ile sivilcelere doğal çözüm

2. Limon suyu ve gül suyu karışımı ile yüzünüzü duruladıktan sonra 30 dakika bekleterek sivilce sorununa çözüm bulabilirsiniz. Bu doğal kür ile hem sivilce izleri azalacak hem de cilt lekeleri beyazlaşma eğilimine girecektir.

3. Taze nane yaprağı kürü: nane yapraklarını sivilce sorunu olan bölgeye sürerek iyileşme  ve bitkisel tedavi sağlayabilirsiniz.

4. Çilek yaprağı da sivilce şişkinliğini ve kızarıklığını tedavi eden bir bitkisel çözümdür.

5. Portakal kabuğu ince biçimde doğranır ve azıcık su ile ıslatılırsa sivilce lekeleri olan bölgelere portakal kabuğu suyu sıkılarak problemli bölgelerde iyileşme sağlanabilir.

6. Nişasta unu ile nane suyu karıştırılarak yüzdeki omuzdaki ve göğüs aralarında görülen sivilce lezyonlarının üzerine maske biçiminde kür yapılarak etkili bir bitkisel sivilce tedavisi uygulanabilir. Maskeyi 1 saat beklettikten sonra ılık su ile duş almalısınız.

7.  Elma sirkesi ve tuz karışımı ile sivilcelere evde çözüm sağlanabilir. Elma sirkesi ve tuz karışımı için bir çay kaşığı sofra tuzunu 100 ml elma sirkesine döküp karıştırıyorsunuz ve sivilce lekeleri olan bölgeleri bu su ile yıkıyorsunuz. 10 – 20 dakika beklettikten sonra ılık su ile sivilce şikayeti olan bölgeyi duruluyoruz.

8. Salatalık maskesi ile yapılan cilt bakım maskeleri de sivilcelere iyi gelmektedir. Salatalık maskesi kürünü her gün 20 dakika uygulamak gerekiyor.

9. Sarımsak maskesi de aynı şekilde sivilcelere doğal çözüm sunuyor.

10. Süt banyosu da sivilce oluşumunu azaltır ve sivilcelerin kızarıklığını giderir.

 

Sivilceler İçin Doğal Ev Yapımı Maske Tarifleri-Sivilcelere Yüz Maskesi ile Bitkisel Çözüm

Sivilceler için doğal çözümler üretmeye devam ediyoruz. BU günkü yazımızda sizlere ev yapımı sivilce akne maskeleri tarifleri vereceğiz. Her biri birbirinden güzel ve etkili faydalar içeren bu sivilce maskeleri ile özellikle sınav stresi, yaz sivilceleri, bahar ayında ortaya çıkan sivilceler, sivilce izleri ve sivilce lekeleri için doğal çözüm bulabileceksiniz. Ancak unutmayın ki herkesin sivilcesinin nedenleri farklılık göstereceği için her yöntem her bir kişide işe yaramayabilir ve etkili olamayabilir.

Yukarıda sıralamış olduğumuz sivilce için doğal çözümler sizin için yeterli gelmemiş olabilir. Sivilcelere bitkisel doğal çözümler ve sivilcelere ev yapımı bitkisel çözüm yöntemlerine aşağıda eklemeler yaptık. Sivilcelere ne iyi gelir diyorsanız çözüm yollarını denemelisiniz.

Sivilcelere Bitkisel Doğal Çözümler

Sivilceler İçin Yemek Sodası:

Ev sodası sivilceler için çözüm olabiliyor. Ev veya yemek sodası olarak bilinen kabartıcı sodayı su ile karıştırıp yüzümüze sürüyoruz. Sivilceler bu doğal kür ile kuruyor ve leke izleri de zamanla kaybolmaya yüz tutuyor.

Fesleğen Yaprağı Kürü İle Sivilce Tedavisi

2 veya 3 çay kaşığı kurutulmuş fesleğen yaprağını alıp bir bardak 60 derece sıcaklıktaki suya atın. Bu şekilde sıcak suda 10-20 dakika bekletin. Su soğuduktan sınra bir parça pamuk ile yüzünüze fesleğen yapraklı suyu sürünüz.

Siyah Noktalara Bitkisel Çözüm-Yüzdeki Siyah Noktalar Nasıl Geçer?

Siyah noktalar nasıl geçer, siyah noktalara bitkisel çözüm yok mu diyenler için de bir tarif hazırladık. Siyah noktalar için doğal maske yapımı için gerekli,

Malzemeler:

 • 1 / 2 su bardağı kil
 • 1 tatlı kaşığı hamamelis ektresi özü
 • 1 çay kaşığı damıtılmış benzoin
 • tentür

Siyah noktalar için maske hazırlanışı:

Tüm bu malzemeleri karıştırıp yüzümüze sürüyoruz. maske şeklinde katılaştığı zaman 30-40 dakika kadar bekletip yüzümüzü ılık su ile duruluyoruz. Maske hafifçe yumulamaya başladığında havlu ile dairesel bir biçimde ovalayarak maske kabuğunun hafifçe soyulmasını sağlıyoruz. Yüzümüzde maske tabakası gidince de yine sıcak su ile bolca durulayın. Yüzdeki siyah noktalar için en kesin ve etkili çözümün bu maske olduğunu söylüyorlar. 3 günde 1 yaptığınız takdirde 20 günde adeta pürüzsüz ve parıldayan bir yüze sahip olacaksınız.

Deniz Tuzu İle Sivilce Tedavisi

Deniz tuzunu doğrudan yüzünüze sürerek veya bol tuzlu su ile maske yaparak bu kürü uygulayabilirsiniz. Birazcık canınızı yaksa da hem mikrop kırıcı olması hem de sivilce oluşumuna engel olması ve sivilce kızarıklıklarını gidermesi nedeniyle tavsiye edebileceğimiz bir bitkisel çözüm kürüdür.

Sivilce İçin Elma Sirkesi

Elma sirkesinin sivilcelere iyi geldiğini ve doğal yöntemlerle sivilce tedavisi için iyi bir bitkisel çözüm olduğunu herhalde çoğu kişi bilmiyordur. Sivilceler için bir çok bitkisel formül içerisinde elma sirkesi ile cilt bakım kürü ayrı bir yere sahiptir. Özellikle yağlı cilde sahip kişilerde elma sirkesi, sivilce oluşumuna neden olan kol köklerindeki ( komedon) yağlanmayı azaltır ve gözeneklerin nefes almasını sağlar

Sivilceler İçin Elma Sirkesi maskesi tarifi şu şekildedir.

yarım su bardağı elma sirkesi ile  çeyrek su bardağı birbirine karıştırılacak. ve bu karışımı bir tutam pamuğu içerisine batırarak sivilce sorunu olan bölgelere hafifçe uygulayacaksınız. Sabah ve akşam 2 kez temiz cilde yapılacak elma sirkesi kürü ile sivilce şikayetinizin zaman içerisinde azaldığına şahit olacaksınız.

Sizlere bu yazımızda sivilce için ev yapımı doğal çözümler ve ev yapımı sivilce maskeleri hakkında bilgi vermeye çalıştık. Sivilce nasıl geçerSivilceye ne iyi gelir, sivilceye ne yapmalı diyorsanız bu yöntemleri denemenizi öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir