Sivilce Tedavisi

Sivilce ”Akne” Tedavi Yöntemleri

Sivilce izleri ve akne lekeleri sorunun bir kısmı estetik plastik ameliyatlar ile iyileştirilebilirken büyük kısmı ise basit ev yapımı veya bitkisel çözümlerle kolayca tedavi edilebilmektedir. Sivilceler her ne kadar rahatsız edici bir cilt sorunu olsa da sivilce tedavisi için mutfakta gerçekten işinize çok yarayacak olan bazı bitkisel ve ev yapımı preparatlar olabilir. Bu yazımızda mutfağımızdaki sivilce tedavisi için gizli bulunan hazineyi sizlere sunmak istedik. Bu yazımızda sivilce neden olur, sivilce izleri nasıl geçer, sivilce nasıl geçer evde, sivilce izleri için maske ve sivilce için ilaç hakkında bilgi paylaşımında bulunacağız. Sivilce nasıl geçer doğal yöntemler hakkında bilgi edinmek istiyorsanız yazımızın tamamını okuyunuz.

Sivilce Neden Olur?

Akne veya sivilce – yağ bezleri ve deri altı kıl kökleri içerisinde bulunan yağ bezlerinin iltahaplanması sonucu ortaya çıkan ve özellikle ergenlik sivilceleri olarak rahatsızlık veren bir cilt hastalığıdır. Sivilceler özellikle yüz, boyun, göğüs, sırt ve ön kol üzerinde hoş olmayan kızarıklıklar ve şişkinlikler olarak kendisini karakterize etmektedir. Yoğun sivilce sorunu yaşayan kişilerde genelde sivilce çıkan bölgelerde kalıcı izler kalır. Bu sivilce lekeleri bir takım estetik opersyonlarla ve değişik sivilce tedavisi yöntemleriyle geçirilebilmektedir. Sivilce sorunu bayanlarda erkeklere nazaran daha fazla dikkat çekici etkiler bırakır. Cilt bakımı ve cilt güzelliği açısından kadınların daha hassas oldukları dikkate alındığında en mükemmel cilt bile ufak bir leke ile güzelliğini kaybedebilme riski taşımaktadır.

Sivilce sorunu her ne kadar 10-20 yaş arası ergenlik dönemindeki gençlerin meselesi olarak algılansa da İleriki yaşlarda kalıcı sivilce sorununa dönüşebilmektedir. İstatistiklere göre her yüz kadından 20 si ileriki yaşlarda 40 lı yaşlara kadar kronik akne sivilce sorunu ile karşı karşıya kalabilmektedir.

Tipik olarak, genç insanlarda sivilcelerin içerisinde biriken yağ ve siyah noktaları çıkarmak için sivilceleri sıkma gibi kötü bir alışkanlığının olduğu bilinmektedir. Sivilceler hiç dokunulmadığında en geç 1-2 ay içerisinde yok olup sönüp giderken, sivilce sıkma neticesinde akne lekeleri ve sivilce lekeleri ömür boyu kalabilmektdedir. Ciddi Sivilce rahatsızlığı sorununuz varsa bunu kendi kendine sıkarak tedavi etmeye çalışmak yerine sivilce tedavisi için bir dermatoloğa başvurmanız gerekebilir.

Sivilce hastalık olarak adlandırılmasa da ciddi bir cilt rahatsızlığı olduğundan kuşku duymamanız gerekir. Sivilce rahatsızlığı kişiden kişiye bulaşmaz. Ama sivilcelere yol açan bakteriler, bir insanda değişik beden bölgelerine yayılarak o kişi için bulaşıcı özellik arz edebilir. İlk zamanlar basit bir sivilce sorunu zamanla sivilce lezyonu haline gelerek tüm vücuda yayılabilme riski taşıyabilmektedir. Yavaş yavaş küçük bir enfeksiyon bakteri onları varlığı açıklanabilir ülser, sivilce dönüşür. Peki sivilceye ne iyi gelir?

Sivilce Neden Çıkar Nasıl Önlenir?

Akne veya sivilce rahatsızlığı sonrasında sivilceleri patlatmak cildin alt tabakası kalıcı biçimde harabiyete uğrayabilir. Bu durumda cilt altında cilde pürüzsüz güzelliğini veren kolajen yapı yok olabilir. Bu da ciltte çukurluklar ve sivilce izleri olarak kendisini gösterir. Sivilce lekeleri tedavi edilmezse ömür boyu kalabilme riskine sahiptir.

Sivilce neden çıkar – Sivilce çıkmasının nedenleri

Sivilce neden çıkar ve sivilce çıkmasının nedenleri arasında kuşkusuz en önemlisi genetik yatkınlıktır. Anne ve babalarında sivilce sorunu görülen çocukların da ergenlik döneminde muhtemelen sivilce rahatsızlığı ile karşılaşması olağandır. Akne oluşumunda diğer bir faktör ve neden ise yağlı bir cilt yapısına sahip olmaktır. Cildi yağlı olan kişilerde deri kanallarının tıkanması ( bu kanallar sebum adı verilen yağ tamakasını cildin yüzeyine taşırlar) neticesinde sebum kanallarında bakteriyel iltahap oluşur. Sebum adı verilen yağ yapısı, bakterilerin üremesi için ideal bir ortam hazırlar. Zamanla deri altında komedon adı verilen irinli bir yağ birikintisi oluşur. Zaten sivilcelere kaşıntı hissi veren bu komedonlardır. Bu nedenle gerekli gıdaya da sahip olan bakteriler deri altında hızla çoğalarak sivilce adı verilen iltahaplı oluşuma sebep olurlar.

Sivilce sorununda diğer bir önemli neden ise erkeklik hormonlarnın (androjenler) vücutta aşırı biçimde salgılanmasıdır.

Akne hakkında: Mitler ve Gerçekler

Aşırı sebum üretimi ve akne oluşumunda hormonal faktörler oldukça etkilidir. Ancak yaygın olan yanlış bir inanış ise, yağlı yiyeceklerin akne sivilce oluşumuna etki ettikleridir. Bu nedenle çikolata, baharatlı gıdalar, kızarmış yiyecekler, yağlı besinler akne rahatsızlığını oluşturan bir sebep olarak uzun bir müddet tabu olarak kalmıştır. Ancak yapılan sın bilimsel araştırmalar ve çalışmalar, bu konudaki yaygın inanışın gerçeklikle alakasının olmadığını göstermiştir. Sivilce sorununda yeme içme alışkanlıklarının etkisi ihmal edilebilir düzeydedir.

Sivilcelerin ortaya çıkması ve akne rahatsızlığının şiddetlenmesinde menstrüasyon, stres, ısı, nem ve genetik faktörler etkili olmaktadır. Ayrıca sivilce sorununa kozmetik maddelerin de şiddetlendirici ve sivilceleri azdırıcı etki yaptığı bilinmektedir. Çünkü kozmetik maddelerde sebum kanallarını tıkayan ve cildin nefes almasını engelleyen lanolin ve parafin gibi maddelerin bulunduğu bilinmektedir. Ayrıca, akne rahatsızlığının oluşmasında bazı ilaçların yan etkisi de olabilir.

Sivilce sıkmak elbette zararlıdır. Internette gördüğünüz sivilce sıkma oyunu nda olduğu gibi basit bir hareket değildir. Sivilce sıkmak ciltte kalıcı harabiyetler ve akne izleri oluşturur. O nedenle sivilceleri mümkün olduğunca sıkmamaya çalışınız. Şayet doktor kontrolünde aşırı iltahap bağlayan sivilceler sıkılacaksa bile steril bir iğne ile hafifçe sivilce başına batırılır. Sonrasında hidrojen perioksit batırılmış bir pamuk ile yüzeyi hafif hafif silinir.

Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Sivilce izlerinden kurtulma yolları ve yöntemlerini sizler için derlediğim bu yazıda bazı bilinen sivilce izleri tedavi yöntemlerinin yanında, alternatif, bitkilerle, ev yapımı sivilce izleri ve akne lekelerini yok etme yöntemlerini de topladım.

Sivilce lekelerini ve izlerini iyileştirmek için bir çok değişik yöntem mevcuttur. Sivilce oluşumunun cilt altında bulunan sebum adı verilen yağ oluşumuyla doğrudan alakalı olduğunu sizlere daha önceki yazımda anlatmıştım. Sivilce tedavisi sonucunda bir daha çıkmamak üzere iyileşen sivilceler, arkalarında bazı estetik açıdan kötü görünüm oluşturan bir takım sivilce lekeleri ve akne izleri bırakabilmektedir. Hafif sivilce izleri kendiliğinden geçer ve iyileşir. Ancak derin sivilce lekelerinin özellikle yüzde bıraktığı izler kolayca geçmemektedir. Bazı birtakım pahalı sivilce izlerini geçiren tedavi yöntemlerinin yanında, ev yapımı bitkisel çözümlerle de sivilce izleri iyileştirilebilmektedir.

Sivilce Çıkması Nasıl Engellenir?

1. Hidrasyon, sivilce izlerini geçirmede çok önemli bir tedbirdir. Türkçe ifade etmek gerekirse cildi susuz bırakmamak ve bol su içerek cildin beslenmesini çabuklaştırmak, sivilce izlerini doğal yöntemlerle geçirmede oldukça etkili bir yöntemdir. Su içmek gerek sivilce çıkmasın engel olur, gerekse sivilce izlerini yok eder. Günde düzenli olarak içilecek olan 8 bardak su sayesinde pürüzsüz ve lekesiz bir cilde sahip olma şansınız artar. Ancak hidrasyon ile anlatılmak istenen şey, cildi nemlendirmek için su ile yıkamak anlaşılmamalıdır. Su içmek, cildi nemlendirmek için en etkili yöntem olarak ciltte gözenekleri tıkayan ve sebum kanallarının iltahaplanmasına neden olan ölü deri hücrelerinin deri dışına atılmasına neden olur. .

2. Vitamin E kapsüllerinin de sivilce izleri tedavisi olarak ciddi olumlu etkilerinin olduğunu görmekteyiz. Vitamin kapsülünü zeytinyağı içerisine dökerek topik yöntemle cilt yüzeyine masajla uygulamak ta cildin e vitaminini emilimini hızlandırır. Ağız yoluyla vitamin E hapı alımı da diğer bir sivilce izi tedavisi yolu olarak uygulanabilir. Kan yolula cilt hücrelerine ulaşan E vitamini, cildin beslenmesi ve gençleştirme için uygulanabilir bir yöntemdir.

3. Rosehip seed oil kökü yağı da sivilce izleri ve akne lekelerinin tedavisinde bitkisel yöntem olarak gayet etkili sonuç vermektedir. Anti-ageing ve kırışıklık giderici özellikleriyle bilinen …. kökü yağı aynı zamanda cilt gençleştirme ajanı olarak ta kullanılmaktadır. …….kökü yağını ciltteki sivilce sorunu olan bölgeye sabah ve akşam masaj yoluyla uygulanması, sivilce izleri tedavisinde kalıcı sonuçlar vermektedir.

4. Dengeli bir diyetle geslenmek te sivilce izlerini geçirmede kesin çözüm olarak öne çıkmaktadır. Ne kadar çok besleyici değeri olan besinlerle beslenirseniz, o kadar fazla ve hızlı bir biçimde sivilce lekeleri iyileşebilir.Dengeli ve sağlıklı beslenme bir yandan sivilce izlerini yok ederken diğer yandan da sağlıklı ve gençleşmiş bir cilt oluşumuna yardımcı olur.

5. Sandaloz sakızı ve gül suyu karışımı da sivilce izlerine sürüldüğünde tedavi edici etkiler oluşturmaktadır. Bir gece boyunca akne izi sorunu olan bölgede maske biçiminde bırakılacak olan sandaloz sakızı gül suyu karışımı, ertesi gün soğuk su ile yıkanılarak temizlenebilir.

Doğal, ev yapımı ve bitkisel yöntemlerle sivilce lekeleri tedavi yöntemlerinin yanında dermatolojik yöntemlerle de akne izleri tedavi edilebilmektedir. Dermatolojik yöntemlerle sivilce lekeleri tedavisi, doğa yöntemlere nazaran daha çabuk ve etkili sonuçlar verebilmektedir. Ancak, hamilelik, ve diğer sağlık sorunları nedeniyle dermatolojik sivilce izi tedavisi herkes için uygun olmayabilmektedir. Aşağıda son teknoloji sivilce lekeleri tedavisi yöntemlerini kısaca sizler için hazırladım ve anlattım.

6. Dermabrazyon cilt soyma yöntemi o derece yaygın kullanılan sivilce akne izi geçirme yöntemi olmuştur ki sadece cildiye uzmanlarınca değil, güzellik salonlarında da uygulanmaya başlanmıştır. Dermabrazyon, cildin üst ve dış katlanlarının uzaklaştırılması – soyulması esasına dayanan mekanik bir sivilce izi tedavisidir. iDermabrazyon sonrası cilt iyileştikten sonra sivilce izleri iyice hafiflemekte ve hatta çoğu zaman geçmektedir.

7. Lazerle sivilce lekeleri tedavisi de sivilce lekelerine karşı etkili bir tedavi yöntemidir. Lazerle sivilce tedavisi, yüksek enerjili lazer ışınlarının deri tabakalarını yakarak orta şiddetteki sivilce lekeleri ve sivilce izleri ile kırışıklıkların tedavisinde çok olumlu sonuçlar ortaya koymaktadır.

8. Sivilce izleri nasıl geçer sorusuna diğer bir alternatif cevap ise kimyasal peeling adı verilen ve dermabrazyon yöntemine benzeyen bir tür deri soyma işlemidir. Kimyasal peeling ile dermabrazyon sivilce izi giderme yöntemleri arasında temel fark, dermabrazyonda cildin üst tabakasını soyma işleminde mekanik yöntemler kullanılırken, kimyasal peeling sivilce tedavisinde bir takım kimyasal maddeler kullanılmaktadır. Kimyasal peeling ile sivilce izi geçirme yöntemi oldukça etkili bir metoddur. Ancak nadiren bazı kişilerde alerji ve cilt tahrişlerine neden olabilir. O nedenle kimyasal peeling yöntemi ile sivilce tedavisi ve leke geçirme uygulamalarına başlamadan önce alerji testi yaptırılması doğru olacaktır.

Yukarıdaki tüm teknikler, sivilceler nasıl geçer ve sivilce izleri nasıl geçer sorularının cevaplarıdır. Bu tedavi yöntemlerinden hangisini tercih edeceğiniz, sizin tercihinize ve cilt tipinize, sivilce oluşumunun durum ve ciddiyetine göre değişmektedir. Sivilcele lekelerini iyileştirmek için bu doğal veya dermatolojik yöntemlerden hangisini seçeceğiniz bilebilmeniz için her bir tedavi yöntemini tek tek deneme yanılma yöntemine göre denemekten başka tavsiye öneremiyoruz.

Sivilce Nasıl Geçer Evde

Sivilce lekelerine doğal çözüm önerileri ile 2 temel ve basit adımla, akne izlerini yok edebilirsiniz:

1. Cildinizdeki deri kalıntılarını hafifçe ovalayarak temizleyiniz.

2. Cildinizi, kolajen ve nem oluşturan besinlerle besleyerek sivilce izleriyle cildinizde oluşan harabiyeti kendi kendine tamir etmesi için olanak sağlayınız.

Sivilce lekelerine ev yapımı çözüm 1: Sivilce için limon

Sivilce izleriniz koyu renkte ise limon suyu ile koyu sivilce lekeleri kolaylıkla tedavi edilebilirler. Bunun için öncelikle suyla cildinizi temizleyiniz. Daha sonra bir parça pamuğa limon suyunu emdirerek akne izlerinin olduğu bölgelere hafifçe sürerek uygulayınız. 10 dakika kadar bu vaziyette tutunuz ve siliniz. Limon suyu ile sivilce izi tedavisini geceleri uyumadan önce uygulayınız. Çünkü limon suyu cilde uygulandığında özellikle beyaz tenli kişilerde fotosensitivite yani ışığa duyarlılık gelişmektedir. Limon suyu ile sivilce izi tedavisi yaptığınızın ertesi günü gün ışığına çıkacaksanız güneş kremi kullanmanız yerinde olacaktır.

Sivilce lekelerine ev yapımı çözüm 2: Sivilce için Soda

Cildinizin sivilce izleri bulunan kısmına yemek sodası sürerek bir çeşit kozmetik dermabrazyon işlemini ev yapımı çözüm olarak gerçekleştirebilirsiniz. Soda ile sivilce lekeleri tedavisi bir tür mikro dermabrazyon işlemidir. Bir çay kaşığı yemek sodası ile 2 çay kaşığı filtre edilmiş suyu karıştırarak sivilce izi tedavisi için hazırlayabilirsiniz. Sivilce lekesi bulunan bölgeye hafifçe bu karışımı sürerek 1 dakika kadar bekletiniz ve daha sonra bol su ile durulayınız.

Sivilce lekelerine bitkisel ev yapımı çözüm 3: Sivilce için zeytin yağı

Yüzdeki sivilce izi bulunan kısma yemek sodası uygulandıktan sonra bir tatlı kaşığı zeytin yağını akne izi bulunan bölgeye uyguluyoruz. Sivilce izleri cilde elastikiyetini ve yumuşaklığını kaybettirmekte ve sert bir doku haline getirmektedir. Cildin içerisine nüfuz eden Zeytin yağı gibi cildi nemlendirici bir bitkisel şifa kaynağı ile cildiniz sivilce izlerine rağmen eski elastikiyetine ve yumuşaklığına kavuşacaktır.

Sivilce lekelerine bitkisel çözüm 4: Sivilceye iyi gelen meyveler

Cildinizin kolajen ypısını güçlendirmek için C vitaminince zengin meyvelerle yapılan beslenme sivilce tedavisinde oldukça etkilidir. Ayrıca Limon, Portakal, Greyfurt, Ananas gibi meyvelerin suyunu bir bardağın çeyreğini dolduracak şekilde sıkarsanız ve onu yüzdeki sivilceler ve akne izleri olan bölgelere uygularsanız, sivilcelere etkili bir bitkisel çözüm veya ev yapımı yöntem geliştirmiş olursunuz. Yüze sürülen limon veya ananas suyunu 15 dakika kadar bekleterek durulayınız. Özellikle Ananas suyunda bolca bulunan askorbik asit, cildi ve sivilce izleri- akne lekeleri beyazlatıcı etki gösterecektir. Cilt lekeleri için de etkili bir bitkisel tedavi yöntemi olan C vitaminince zengin meyvelerin sularının yüze sürülmesi, etkili bri sivilce izini geçirme yöntemidir.

Sivilce lekelerine etkili çözüm 5: Su içmek

Cildin suya çok ihtiyacı vardır demek aslında konuyu bir güzel özetlemektedir. Sivilce izleri ve cilt lekelerinin sebeplerinden birisi olan toksinlerin vücuttan atılarak cildin nemli ve sağlıklı görünümü için günde 2.5 litre su içmek gerekmektedir. Su içmenin faydaları arasında ciltteki harabiyetleri gidermek ve cildin ölü üst katmanlarını soyarak yeni ve taze derinin ortaya çıkmasını sağlamak ta sayılabilir. Su içmek, cilt lekeleri tedavisinde en kolay ve sağlıklı yöntemlerden birisidir.

Sivilce lekelerine kesin çözüm 6: Sabır ve Sebat göstermek

Sivilce izlerini yok eden yöntemlerden birisi de sabır ve sebattır. Birkaç günlük denemeyle sivilce izleri ve akne lekeleri yok edileceğini sanıyorsanız bu konuda yanılgıdasınız demektir. Günlük tekrarlarla eksiksiz ve sürekli uygulanan sivilce izleri tedavisi etkilerini birkaç haftaya kadar gösterecektir. Cildin hasarlı ve harabiyetli kısmı zamanla kalkarak ve soyularak alttan yeni deri tabakalarının çıkması için biraz özen ve sabır göstermemiz gerekmektedir.

Sivilce izleri tedavisinde başarılı olabilmek için ev yapımı yöntemleri günün belirli bir saatinde sürekli bir biçimde uygulamaya çalışmalıyız. Sivilce izlerinin zamanla solması ve yok olması için misal olarak önce soda uygulamasını; daha sonra ise kollajen madde oluşturucu, soya fasulyesi, üzüm ve portakal türü meyve uygulamasını yapmalıyız. Bitkisel çözümleri sivilce lekelerine en son uygulamalıyız. Zamanla sürekli ve fasılasız olarak sürdürülen sivilce izleri tedavisi, sonuçlarını orta vadede verecektir.

Sivilce İzleri İçin Maske

Sivilce izleri nasıl geçer sorusunun bir diğer cevabı da bitkisel yöntemlerle ve ev yapımı çözümlerle doğal yollardan sivilce tedavisidir. Sivilce sorununun hormonlardan kaynaklanan ve cilt altındaki sebum kanallarının tıkanmasından oluştuğunu daha önceki yazılarımızda değinmiştik.  Sivilce sorunun ciddileşmesi halinde ciltte ve yüzde, boyunda ensede, omuzlarda, sırtta, göğüslerde, belde, çenede, alında, şakakta kısaca vücudun yağ tabakasının ve sebum kanallarının bulunduğu her cilt bölgesinde  kalıcı izler ve kist benzeri oluşumları meydana getirme riski oldukça fazladır. Bu nedenle bu yazımızda sivilcelere bitkisel ve ev yapımı çözümler sunan değişik formülleri inceleyeceğiz. Bu sihirli iksirlerin yapılışı ve tarifinin kolaylığına asla bakmayın. Mühim olan sizin cildinizde gösterdiği sivilceleri iyileştirici etkisi olacaktır.   Sivilce rahatsızlığının ergenlik dönemi genç kız ve erkeklerde görülmesinden dolayı ergenlik sivilcelerinin tedavisi daha bir önem arz etmektedir. Bu nedenle özellikle genç arkadaşların sivilce rahatsızlığının tedavisi ve iyileşmesinde etkili olabilecek ev yapımı bitkisel tedavi çözümleri sizler için özellikle seçmiş bulunmaktayız.

Sivilce tedavisinde dikkat edilecek iki husus
  • Sivilcelerein tedavisi ve iyileşmesi zahmetli ve uzun zaman gerektiren bir süreçtir. Asla birkaç gün deneyip bu bitkisel yöntemler işe yaramıyor diye tedaviyi bırakmayınız. Ayrıca bitkisel ve ev yapımı yöntemler asla doktor tedavisini tutmaz. Bu nedenle doktor tedavisine destek olabilecek nitelğiyle bitkisel çözümleri kullanmayı düşününüz. Doktorların verdikleri ilaçları asla kullanmamazlık etmeyin.
  • Vücudunuzu susuz bırakmak sivilcelerin sebepleri arasındadır. Diğer bir deyişle sivilceler neden ve nasıl oluşur sorusunun bir cevabı da vücudun susuz kalmasıdır. O nedenle bitkisel tedaviler boyunca bol su içiniz. Şayet kabızlık sorunu var ise bu da bir sivilce sebebidir. Kabızlık tedavisi yapmadan sivilcelere bitkisel çözümlerden medet ummak ta pek akıllıca olmaz. Ayrıca yeme içme ve diyet alışkanlıklarına ev yapımı bitkisel formüllerin uygulanması sücende dikkat ediniz.
Şimdi akne sivilce tedavisinde bitkisel yöntemler ve ev yapımı çözümlere:

Ahududu, çilek ve böğürtlen yapraklarının 1.5 litre suda 30 dakika boyunca sıcak suda tutulması ile elde edilecek bitkisel özler, cilde uygulanır. Bu yaprak suyu ciltte sivilcelerin oluşturduğu kaşıntıyı engelleyerek rahatlık hissi yaratır. Böylece sivilceleri kaşıyarak patlatma ve cilt lekeleri izi bırakma riskini de en aza indirmiş olursunuz. Bu yöntem sivilcelere kesin çözüm değildir ama en azından sivilce kaşıntısının önüne geçer.

Sivilceler için maske:  Sivilcelere doğal çözüm olabilecek ikinci ev yapımı yöntem ise yoğurt ile yulaf ezmesini karıştırarak hamur kıvamına getirmemizle elde ediliyor. Yoğurt sivilcelerdeki bakterileri ve mikropları kırarken yulaf ezmesi de ciltteki toksinleri emer. Hamur vaziyette iken sivilce sorunu olan bölgelere uygulandığında bir süre bu vaziyette bekletiyoruz. Bir süre sonra ılık su ile yıkıyor ve duruluyoruz. Artık sivilcelere doğal çözümler bölümümüze yeni bir iksir daha ekledik. Yoğurt ve yulaf ezmesi karışımını uyguladıktan sonra bir süre bekleyerek antibiyotik yüz solüsyonunu da sivilce rahatsızlığı olan bölgeye sürebiliriz.
Sonn zamanların popüler tropikal ağacı olan Aloe Vera özlü sabunlar da sivilcelerin ciltte oluşturduğu hasarı ve harabiyeti iyileştirmesi açısından etkili bir bitkisel çözümler sunuyor.

Yeşil çay ve siyah çaydan oluşan bir çay paketlerinin demlenmesinin ardından çay paketlerini (sallama çay küçük paketi) sivilce üzerine tamponlayarak sivilcelerin hızla iyileşmesine yardımcı olabiliriz.

Portakal kabuğu sivilceler için maske de sivilcelere bitkisel çözümler olarak haftada en az 1 kez uygulamamız gereken bir yöntemdir.

Sivilcelere doğal çözümler grubundan Bal ve sinameki tozunun karışımıyla elde edilen bitkisel iksir de uykudan önce sivilceli bölgelere uygulanmalı ve ertesi sabah kalktığımızda ılık su ile durulanarak temizlenmelidir. 6-8 hafta süre zarfında bu ev yapımı yöntem ile sivilce sorununun gözle görülür biçimde azaldığına şahit olacaksınız.

Çiğ sütü aynı miktarda hamur ile karıştırarak elde edilecek hamuru sivilce hastalığı olan bölgeye sürmemiz de etkili bir sivilce maskesi tarifi olarak dikkate alınmalıdır.

Bir yemek kaşığı yer fıstığı yağı ile bir yemek kaşığı limon suyunu karıştırarak özellikle siyah noktalı ve abseli sivilcelere pamuk ile hafifçe uyguladığımızda, kolay geçmeyen sivilce sorunu olanlar için oldukça etkili bir ev yapımı sivilcelerden kurtulma yolları ve tedavisini uygulamış oluruz.

Kaynamış süt ile limon suyunu da karıştırarak sivilceler izleri için evde yapılan diğer bir tedavi yöntemi uygulamak mümkündür. Bu karışım daha çok alında çıkan sivilcelere bitkisel çözümler sunar.

Domates dilimlerinin sivilceli bölgelere dizilmesi de sivilce tedavisinde eskilerin çok kullandığı bitkisel bir yöntemdir.

Salatalık içerisinde bulunan bazı bitkisel asitler, cildi temizler ve sivilce oluşumuna engel olur. Bu nedenle salata maskesi de sivilce iyileştirmede yaygın biçimde kullanılan ev yapımı bitkisel çözümler arasındadır.

Sivilcelere iyi gelen içecekler arasında da elma sirkesi veya yeşil çimen suyu söylenebilir. Her iki içecek de sabah ve akşam 2 kez 1 bardak içilirse cilt canlılaşır, sivilceler nasıl söner ve cilt lekeleri nasıl geçer bu soruların cevabını yaşayarak görmüş olursunuz.

Sivilcelere nişasta da iyi gelir. Özellikle çiğ patatesi dilimleyerek veya nişasta süt karışımı ile cilde yapılan maske sivilceleri özellikle bahar aylarında iyileştirici etki göstermektedir. Sivilce sorununa bitkisel ve ev yapımı özümler bunlarla sınırlı değildir. İleri ki zamanlarda sizlerle daha başka sihirli formüllerimi paylaşacağım.

Sivilce Lekeleri İçin İlaç

Geleneksel olarak sivilce tedavisinde düşük etki düzeyli antibiyotikler ve genelde de tetrasiklin etken maddeli olanları kullanılır. Ancak antibiyotikle sivilce tedavisi yönteminin bazı yan etkileri ve uzun dönemde vücuttaki bakterilerin antibiyotiklere karş direnç kazanmasına sebebiyet verebilmektedir. Aslında sivilce oluşumunda bakterilerin etkisi birincil düzeyde değildir. Vücutta ve ciltte, sivilce yapan bakterilerin üremesini kolaylaştıran ortamlar ortaya çıkmaktadır. Aşırı antibiyotik kullanımı sivilcelere kesin çözüm teşkil etmez. İlk önce vücudumuzda sivilcelere neler sebep olur sorusunun cevabını aramamız gerekmektedir.

Bazi ciddi akne sivilce lezyonlarında doktorlar ağızdan alınan Accotane – Akutan türü sivilce ilaçlarını tavsiye etmektedir. Accutane türü ilaçlar, içerisinde bulundurdukları A vitamini türevi ile sivilce oluşumuna iyi gelir. Ancak bu tedavinin de bazı yan etkileri görülebilmektedir. Özellikle hamile kalmaya niyetlenen veya hamilelik lekeleri için  bayanların kullanmaması gerekir.  Ancak accutane tedavisi en etkili geleneksel sivilce tedavisi olarak söylenebilecek bir en etkili tedavisi yöntemidir.

Ergenlik döneminde sivilce kullanılan akne iyileştiren ilaçlar, yetişkinlerde kullanılmamalıdır. Çünkü gençlerde bulunan aşırı yağ salgılaması yetişkinlerde bulunmaz. Ciltteki yağlanmayı önleyen ergenlik sivilceleri tedavi ilaçları ise yetişkinlerde kuru cilde ve cillte kalıcı harabiyete neden olabilmektedir. Salisilik asit içeren sivilce kremleri ve ilaçları, benzoyl perioksit içerenlere nazaran genelde 30 dan aşağı yaştaki kişilerde daha iyi etkiler doğuracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir