Sivilce Tedavisi

Sırttaki Sivilce İzleri, Lekeleri Nasıl Geçer? Kesin Çözümler

Sivilce sorunu neredeyse tüm insanların yaşadığı ve tamamen önlenmesi neredeyse imkânsız olan bir cilt rahatsızlığıdır. Ülkemizde insanlar cilt yüzeyinde çıkan sivilceleri çok büyük bir oranda karaciğer bozuklukları ile açıklar. Ancak sivilcelerin karaciğer bozukluğu ile hiçbir alakası yoktur ve bu duruma neden olan düşünce tamamen cildin de bir organ olduğunun bilinmemesidir. Sırttaki sivilce lekeleri nasıl geçer sorusunun cevabını ciltte değil de vücudun başka organlarında aramak, kuşkusuz mantık dışıdır.

Vücudun en geniş organı olan cilt, alt dokusunda birçok tabakadan oluşur ve bunlardan birisi de yağ dokusudur. Sırttaki sivilceler nasıl geçer ya da sırttaki sivilce lekeleri nasıl geçer sorusunun cevabı için cildin alt tabakalarına bakmak gerekir. Yağ dokusunda biriken yağ normalde cilt gözeneklerinden dışarı atılır ancak bu gözeneklerdeki tıkanmalar, yağın birikerek sivilcelerin oluşmasına neden olur.

Sırttaki sivilce lekeleri nasıl geçer ya da sırttaki sivilceler nasıl geçer şeklinde çözüm aramadan önce, sivilcelerin nasıl oluştuğunu bilerek sivilce oluşumlarından mümkün olduğunca korunmak çok daha iyi bir çözüm olacaktır. Çıkan sivilcelerinde tedavisinden ziyade, sivilce sorununu hiç yaşamamak şüphesiz daha mantıklı bir tercih olacaktır.

Sırttaki sivilce lekeleri nasıl geçer ve sırttaki sivilceler nasıl geçer sorularının yanıtı, sorunun bir sırt sorunu değil tüm deri ile ilgili bir sorun olduğunun anlaşılması ile verilir. Sırtta çıkan sivilceler ile kolda ya da yüzde çıkan sivilcelerin nedeni tamamen aynıdır.

Sırtta sivilcelere kesin çözüm ya da sırttaki sivilce lekelerine kesin çözüm soruların temel nedeni;

Cildin üzerinde bitiren bakterilerin gözeneklerden girerek, yağ dokusunda iltihaplanmaya neden olmasından kaynaklanmaktadır. Cilt üzerinde çıkan tüm sivilceler için bu durum geçerlidir ancak sırt bölgesinin temizlenmesi kollar erişmediği için daha zor olduğundan, bakteri birikimi daha fazladır.

Böylece sırttaki sivilceler nasıl geçer ya da sırttaki sivilce lekeleri nasıl geçer sorusunun cevabı da verilmiş olunur. Kişinin sırtında daha çok sivilce çıkıyorsa, sırt bölgesini daha iyi temizleyerek bakterilerden arınması gerekir.

Ayrıca günlük 2 litre su tüketimi de, ciltte bulunan toksin maddelerin rahat atılmasını sağlayacağından, sırt bölgesinde daha az sivilce oluşmasına neden olacaktır.

Sırttaki sivilceler iyileştikten sonra sırtta sivilce lekesi bırakabilmektedir. Siz de sırttaki sivilce lekelerinden muzdaripseniz işte yapabilecekleriniz;

Çay ağacı yağı

Bu yağ, antiseptik ve anti-bakteriyel içeriği sayesinde, sırttaki sivilce lekelerini geçirmekte çok etkilidir. Pamuklu bir bezi mesela atleti ıslatıp sıkın, üzerine 5-6 damla çay ağacı yağı damlatıp küçük, dairesel hareketlerle sırtınızda sivilce izi olan yerlere masaj yapın. Akne izlerinden kurtulmak için günde 3 kez tekrarlayın.

Zeytinyağı

Zeytinyağı, sırttaki sivilce izlerinin görünümünü azaltmaya yardımcı olan doğal bir nemlendiricidir. Yukarıda bildirdiğimiz gibi çay ağacı yağı kullandıktan sonra bez üzerine 1 yemek kaşığı zeytinyağı damlatın. Sırt bölgenize bezle bu yağı sürün. Cilt tarafından yeterince emilmesi için 5 dk bekleyin. Ardından kuru bir bezle fazla yağı alın.

Limon suyu

Limon, akne izlerinden kurtulmaya yardımcı olan sitrik asit maddesi ve hücre yenilenmesinde görev alan C vitamini içerir. Sırt bölgenizi ılık suyla yıkayın ve bu tarifi uygulayacağınız bölgeyi Neutrogena yağsız temizleyici gibi yağ içermeyen bir ürünle temizleyin. Birkaç dakika sonra temiz bir havlu ile kurulayın. Ardından limonu sıkın. Pamuk kullanarak bu suyu sırtınıza uygulayın. Bir müddet bekleyin, ardından sırtınızı normal su ile yıkayın. Güneşten korunmak için güneş koruyucu kullanın ya da sırtınızı kapatın, limon suyu cildinizi güneşe karşı hassaslaştırır.

Domates

Domatesin yapısı asidiktir ve doğal ağartma maddesi olarak işlev görür, sırttaki akne izlerinden kurtulmanıza yardım eder. Bir dilim domates ile sırttaki akne izlerini ovun. Ovarken nazik davranın. 15 dk bekleyin ve suyla durulayın.

Zerdeçal tozu

2 yemek kaşığı zerdeçal tozu ve herhangi bir nemlendirici kremi karıştırın. Akne izlerinin solması için sırtınıza bu karışımı sürün. Bir müddet bekleyip sırtınızı yıkayıp havluyla kurulayın. Düzenli olarak uyguladığınızda izlerin görünümü azalacaktır.

E vitamini yağı

E vitamini yağı antioksidandır, hücreleri serbest radikallerden korur ve akne izlerini geçirmeye yardımcı olur. Eczaneden E vitamini yağı kapsülü alın. E vitamini ampül de olur. Kapsülü kesip yağını çıkarın. Sırttaki akne izlerine uygulayın. Biraz bekleyin ya da gece boyunca bekletin. Ertesi gün sırtınızı normal su ile yıkayın.

Sarımsak

Antibiyotik ve anti-mantar özellikleri ile akne izlerini geçirmeye yardımcı olur. Birkaç sarımsağı doğrayın, ezin ve sırttaki sivilce izlerinin üzerine uygulayın. Bir müddet bekleyip yıkayın. Zamanla akne izlerinin görünümünü hafifletecektir.

Portakal kabuğu

Portakal kabuğu, yeni hücre oluşturan ve ölü hücreleri ciltten uzaklaştıran retinol maddesi içerir. Aynı zamanda cilt tonunu iyileştiren, akne izlerini azaltan C vitamini açısından zengindir. Portakal kabuklarını güneş altında kurutun. İnce bir toz yapmak için rendeleyin. Hamur kıvamına getirmek için su ekleyin. Akne izlerini hafifletmek için sırtınıza sürün. Kuruyana kadar bekleyin ve sonra yıkayın.

Salatalık

Salatalık, sırttaki sivilcelerden kurtulmaya yardımcı maddelerdendir. 1 salatalığı blendırdan geçirip macun kıvamına getirin. Bunu sırttaki sivilce izlerine uygulayın. 10-15 dk bekletin. Yıkayın. En iyi sonuçlar için düzenli olarak bu uygulamaya devam edin.

Aloe Vera

Aloe veranın akne izlerini azaltan sıkılaştırıcı etkisi vardır. Bir aloe vera yaprağını bıçakla uzunlamasına kesip, jelini çıkartın, ya da direkt olarak mağazalardan aloe vera jeli alın. Bu jeli akne izlerine uygulayın. Bir müddet bekleyin ve yıkayın. Günde 2 kez uygulamak, izleri azaltmaya yardım eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir