Cilt Bakımı

Selülit Oluşmaması İçin Ne Yapmalı!

Selülit oluşumu esas olarak kadın doğasının özellikleriyle ilgili olsa da her kadında aynı derecede görülmez. Her konuda olduğu gibi, kalıtısal faktörler eğilimli artırır veya daha düşük bir seviyede tutar. Ancak selülitleri artıran bir diğer önemli etken de yaşam tarzıyla gelen alışkınlıklar. Bunlar ise kontrol edilebilir ve sonuçlarıyla baş edilebilir. Bir başka deyişle alışkınlıklar düzeltilerek, selülitlerin artması engellenebilir veya sınırlanabilir. Yazımızda selülit oluşmaması için ne yapmalı, selülitten tamamen kurtulmak mümkün mü bunu inceleyeceğiz.

 • Hormon ve dolaşım bozuklukları: Bazı durumlarda normallik sınırlarını aşan hormonal faktörler olabilir. Her biri başına birçok sorunun kaynağı olan bazı hastalıklar ile hormon ve dolaşım bozuklukları, selülitin ilerlemesine yol açar.

Bunların başlıcaları:

 • Kadınlık hormonu östrojenin normalinden fazla salgılaması
 • Herhangi bir nedene bağlı olarak vücutta kortizon artması
 • Şeker hastalarında, yetersiz insülin salgısı sonucunda mikro dolaşımın bozulması
 • Guatır hastalarında tiroit hormonu düzeylerinin bozulması ve buna bağlı metabolizma değişimi
 • Topardamar ve lenf dolaşımı yetersizleri
 • Yaşam tarzı: Yukarda sayılan olası bozukluklar ve yetersizlikler dışında son olarak da beslanme alışkınlıkları, hareketsiz bir yaşam, kahve, sıgara ve bedenin duruş bozuklukları, selülitin ikincil nedenleri olarak sayılabilir.

Selülit oluşmaması için ne yapmalı yazımızda gerçekçi olmak gerekirse, hareketsizlik ve hatalı beslenme tek başına selülite yol açmaz. Ancak eğilimi artırır veya tedaviyi baltalar. Buna rağmen, genetik olan nedenleri kontrol etmek fazla mümkün değilken, yaşam tarzına ait faktörleri yönetmek elimizdedir. Bu nedenle, ikincil nedenler olarak saydığımız bu faktörler, selülitle mücadele elimizdeki en değerli olanaklar haline gelir.

Selülit Oluşmaması İçin Ne Yapmalı

Selülit oluşmaması için ne yapmalı başlıklar altında inceleyelim. Selülit gidermek için doğal yöntemler bulunmakta ancak ilk olarak selülit oluşmaması için ne yapmalı bunun üzerinde durmak gerekir.

 • Tuz, şeker ve yağ tüketimini azaltın.
 • Doymamış yağlar, yani başta zeytinyağı olmak üzere sıvı bitkisel yağları kullanın.
 • Elinizden geldiği kadar çok miktarda balık yiyin. Ancak yağda kızartmayın.
 • Balığın yanı sıra kabuklu deniz ürünleri, tavuk-hindi eti ve yumurta tüketmeye özen gösterin. Proteinler vücutta tuz tutulmasını ve ödem oluşmasını önler.
 • Bol bol taze sebze, meyve ve lifli gıdalar tüketin.
 • Sebzelerin mümkün olduğu kadar çiğ olarak yemeye çalışın veya çok az pişirin.
 • Turp, maydanoz, kereviz, çilek ve kabuklu pirinç vucudun fazla suyu atmasına yardımcı olur.
 • Baklagilleri sofranızdan eksik etmeyin.
 • Hayvansal proteinler ile karbonhidratları ayırın aynı öğünde yemeyin.
 • Kahve, çay, kola, soda gibi içecekleri mümkün olduğu kadar az tüketin. Diyet içecekleri de tercih etmeyin. Bu tip içeceklerin tümü selülit oluşumuna yol açan sıvı birikimi artırır.
 • Alkollü içeceklerden sadece kırmızı şarabı tercih edin. Onun da mümkün olduğu kadar az için.
 • Yemek ile meyve arasında en az iki saat geçmesini bekleyin. Bunların aynı zamanda yemesi yağ emilimini artırır.
 • Öğün atlamayın. En az üç öğün yiyin.
 • Ancak bütün öğünlerde yukarıdaki ilkeleri dikkatle alın.
 • Kilonuzu koruyun.
 • Beslenme diyetine destek olarak, A ve E vitaminleri, magnezyum, fosfor ve silisyum alın. Bunlar cildi düzgünleştirir, metabolizmayı canlandırır ve dokuları kuvvetlendirir.
 • En azından her adet döneminin sonunda iyi bir masaj yapılması çok yararlıdır. Tabii spor ve selülit diyetini hiç ihmal etmeyin…

Selülitten Tamamen Kurtulmak

Doğanın kadınlara verdiği birçok ayrıcalığın bedellerinden biri de ne yazık ki selülittir. Bu sorun tümüyle dişi hormon yapısının bir sonucudur. Nitekim, selüliti olmayan kadın o kadar az ki, on kişiden sekizinde açıkça fark edilirken, ancak iki kişi bu konuda biraz daha şanslı sayılabilir. Bu kabus, portakal kabuğu gibi pürtüklü bir görünümde, özelikle selülit, “portakal kabuğu” na benzetilir  ve tıbbi metinlerde bile böyle tarif edilir. En çok görüldüğü yerler kalçadır, uyluğun arka yüzü, bacak içi, diz çevresi, karın bölgesi, kolların dış ve iç kısımlarıdır.

İlgili Yazı: Biberiye yağı selülite iyi gelir mi?

“Selülitten tamamen kurtulmam mümkün mü?

Sebepleri ve en etkili tedavi yöntemleri?”

Selülit sadece kadınlara özgüdür. Çünkü kadın ve erkek derisinin doğal yapısı birbirinden farklıdır. Kadın derisinde yağ birikimi yatay yöndedir. Erkeklerde yatay olan yağ tabakası, yapısı olarak, selülit birikimine uygun değildir. Ayrıca erkek vücut yapısı daha az yağ depolar, su tutma özelliği de kısıtlıdır. Bunlara ek olarak kas yapısı da farklıdır ve üstderi tabakaları daha kalındır. Tüm bu nedenlerle, erkek vücudunda selülit oluşmaz.

Yani selülit, tıpkı kıvrımlı vücut hatları,göğüsler,yumuşak kaslar, sakalsız yüz gibi bir dişilik özelliğidir. Artık teselli mi,teslimiyet mi bilinmez ama, zaman zaman selülütün cinsi çekicilik ölcüsü olduğu bile yazılıp çizilebilmektir.Bu teselli tabi ki kadınları avutmaya yetmez. Sütün gibi bacaklara sahip olmak varken, portakal kabuğu gibi yumrulanmış bir cilt görüntüsü baş gösterince, kalçalarda gevşeme başlayınca kadınlar dehşete kapılırlar ve estetik merkezlerine koşarlar. Üstelik incecik vücutlar bile selülitten nasiplerini alırlar. Gerçekten güzellik salonlarına yapılan başvurular konularına göre taranacak olursa, şikayetlerin ilk sırada selülit bulunur. Bu açıdan bakıldığında, bu konunun sosyal bir boyut taşıdığı söylenebilir.

Günümüzde kozmetik sorunlar ile tıbbi olanları, sosyal sorunlar ile bireysel olanları, ruhsal sorunlar ile bedensel olanları birbirinden ayrıştırılmak, birbirini diğerine üstün tutmak artık neredeyse mümkün değil. Değerler öylesine sosyalleşmiş durumda ki, sorunun boyutu veya özü ne olursa olsu , insanı kendisiyle barışmak için her sektör kendi elinden gelen seferber ediyor.

Selülit, modern güzellik anlayışının ve genel olarak “moda”nın ön plana çıkardığı sosyal ve kozmetik, kısmen yapay bir sorun gibi görülebilir. Ama aslında bundan ibaret değildir. Selülit oluşumu da tedavisi de sağlık sorunlarıyla iç içedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir