Sağlık

Sara – Epilepsi Hastalığı Belirtileri ve Çeşitleri

Sara diğer adıyla epilepsi hastalığı toplumda birçok insanımızda görülmektedir. Henüz tam olarak bir çaresi bulunamayan bu hastalığın kaynağının, beyin hücrelerinde dönem dönem yaşanan anormal akım boşalmaları olduğu düşünülmektedir. Ancak buna rağmen birden fazla nedeni olması da mümkündür. Bu durum hekim kontrolünden geçinceye kadar tam olarak anlaşılamamaktadır.

Epilepsili hastalarını ve yaşanan nöbetleri gruplara ayırmak gerekirse; yetişkinlerde epilepsiçocuklarda epilepsihamilelerde epilepsi ve bebeklerde epilepsi olarak ayırmak mümkün olmaktadır. Bu gruplamanın nedeni her birisinde yaşanan nöbetlerde farklılıkların olmasıdır. Bu farklılıklarda özellikle dikkat edilmesi gereken konu, hastanın nöbet esnasında yaşadığı sarsılmaların bir sinir nöbeti olduğumu yoksa bilinç kaybına bağlı olarak mı geliştiğidir. Epilepsi hastalığı nedir kısaca belirttikten sonra yeni başlığımıza gecelim.

Epilepsinin Belirtileri Nelerdir

En sık karşılaşılan epilepsi belirtileri veya diğer adıyla sara belirtilerini bedenin yalnızca bir bölümünü etkileyen sara nöbetlerinden ayırmak, nöbet esnasında alınacak önlemler için önemli bir rol üstlenmektedir.

Epilepsi Nöbeti Nasıl Olur

Epileosi Büyük Nöbet

Başlaması son derece şiddetlidir. Hasta bir anda solgunlaşır ve çığlık atarak ansızın yere düşer bu düşme esnasında kendini yaralaması da muhtemeldir. Bilinç kaybı bu nöbette tamdır ve ani olarak gerçekleşir.

Kasların gerginliği en yüksek seviyededir. Tüm vücut organları kasılmış, kollar ve bacaklar gerilmiştir. Baş geriye düşmüş, gözler kaymış ve çene kilitlenmiştir. Bazen de dil ısırmaları görülebilir. Göğüs kasları çalışmaz ve solunum buna bağlı olarak durur. Yüz yavaş yavaş morarmaya başlar.

Bu aşamadan genellikle 30 saniye sonra kasılmalı evre başlar. Tüm vücutta, yüzde ve kaşlarda bile görülen eş zamanlı oluşan büyük çırpınmalar görülür. Giderek şiddeti artıyormuş gibi görünen bu çırpınmalar 2-3 dakika kadar sürer. Tükürük salgılanması artar ve bazen de idrar kaçırma görülür. Sonrasında çırpınmalar azalarak üçüncü evreye geçilir.

Üçüncü evre çözülme evresidir ve kasların tümüyle gevşediği, solunumun gürültülü olduğu ve göz bebeklerinin genişlediği derin bir koma halidir. Dudaklarda kanlı tükürük görülmesi mümkün olabilmektedir. Kasların gevşemesine bağlı olarak idrarın tutulamadığı bu evre yavaş yavaş sona ermekte ve hastanın kendine gelmesi yarım saati bulabilmektedir. Sonrasında hasta bilinç kaybından dolayı yaşadığı bu nöbetten dolayı hiçbir şey hatırlamaz.

Sara nöbeti öldürür mü?

Sara nöbeti şiddeti nedeniyle insanların zihninde sara nöbeti öldürür mü sorusunu akla getrirmektedir. Bu durumu şöyle anlatmak daha doğru olabilir. Epilepsi hastalarının tutum ve davranışları ölümle sonucunda ölümü getirebilir. Tedavi sürecinin tamamlanmaması ve bilinçsiz ilaç kullanımı gibi. Epilepsinin hayati tehlikesi var mı, epilepsi ölüm riski varmı; tedavi edilmeyen her hastalıkta böyle riskler vardır. Sara hastalığı tedavisi yapılması gereken bir durumdur.

Epilepsi Küçük Nöbet

Küçük nöbet genelleşmiş bir sara nöbetidir. Özellikle çocuklarda görülmektedir. Düşme ya da bilinç kaybı ile gerçekleşir. Genellikle küçük nöbetlerde çırpınma yoktur. Ancak hasta bir anda solgunlaşmakta, tek noktaya bakmakta ve ansızın düşmektedir. Bu esnada çocuk oynamayı, yazmayı, konuşmayı veya meşgul olduğu hareketi keser. Sonrasında kendine gelen çocuk hiçbir şey olamamış gibi devam etmektedir. Kas sıçramalı küçük nöbet denilen bu çeşit, özellikle sabahları görülmektedir.

Bebeklerde Epilepsi

Klinik açıdan bakıldığında belirsiz olan genellikle düzensiz ve güçlükle fark edilen kasılmalar halinde görülmektedir. Başlıca belirtileri, göz kırpmak, ellerde küçük dönmeler, pedal çevirme hareketlerinin devam etmesi, bakışların tavana takılması ve solunumun duraklaması ya da zorlukla soluk alınması en sık görülenler arasındadır. Diğer yandan bebeğin kan şekerinin, kalsiyum ve magnezyum oranlarının düşük olması da bu çırpınmalara neden olabilmektedir. Kimi zamanda anne ve bebeğin kan uyuşmazlıkları nedeniyle görülmektedir.

Sara krizi ilk yardım

 • Nöbet sırasında yapılacak şey hastanın kendisine zarar vermesini önlemektir.
 • Başını ve vücudunu yana çevirip, başının altına yumuşak bir yastık koyulmalıdır.
 • Dilini ısırmaması için nöbet geçiren kişinin çenesi açık tutulmaya çalışılmalıdır.

Epilepsi Tanısı İçin İstenen Testler

 • Nörolojik muayene
 • Kan testleri
 • Elektroensefalogram (EEG)
 • Pozitron emisyon tomografi (PET)
 • Bilgisayarlı tomografi (BT) 
 • Manyetik rezonans görüntüleme (MRG)
 • Fonksiyonel MRI (fMRI)
 • Emisyon bilgisayarlı tomografi (SPECT)
 • Nöropsikolojik testler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir