Saç Problemleri

Saçları Dolgun Göstermek İçin Doğal Yöntemler

Saç da cildiniz gibi, maalesef, yaşlanır! Evet, yaşlandıkça, kafamız daha az saç üretir ve aynı zamanda saçımız incelmeye başlar. Lakin ne var ki saçınızın incelmesi, ince olması, onun ince görünmesini demek değildir. Bunu değiştirebilirsiniz! İnce telli saçları dolgun göstermek için doğal yöntemler bulunmakta.

Saç besleyici serumlar, saç ekimi ve lazer terapisi gibi uzun vadeli seçenekler vardır ama bu seçeneklerin uygulanmaya başlamasından sonuç alınıncaya kadar “sıkıntılı” geçen bir dönem vardır.

Yazımızda sizlere, dolgun saçlar için ne yapmalı kısa vadede sonuç alabileceğiniz, saçlarınızın nasıl daha sağlıklı, dolgun görüneceği hakkında 8 akılcı çözüm sunuyoruz. Hacimli saçlar için ne yapmalı, dolgun saçlar için doğal yöntemleri şöyle sıralayabiliriz.

İnce Telli Saçlar Nasıl Kesilmeli

Saçları dolgun göstermek için doğal yöntemlerden en önemlisi saçlarınızın kesim şeklidir. Saçlarınızın kalın telli, sağlıklı ve çok olduğu ilüzyonunu oluşturabileceğiniz ilk ve en çabuk çözüm sağlayan yolu saçlarınızı kısaltmaktır.  İnce telli saçlar nasıl kesilmeli diyenler için yapmanız gereken bir kaç cm saç kesmek ve saçınızı katlar halinde kestirmek. Katlar, saçlarınızı daha hacimli gösterecektir. Bunun en başlıca sebebi, uzun ağır saçlardaki gibi saçlarınız daha aşağılara ağırlığıyla çekilmeyecektir.

Ayrıca, saçlarınızı kısalttığınız için saçlarınızın dayanıklılığını arttırmış olacaksınız. Aynı zamanda volümlü saç kesimi ile dolgun görünümlü saçlara sahip olacaksınız.

Size bakanlar saçlarınızın kenar kesimlerine odaklandıklarından, kısa kesilen diğer kısmı hacimli, dolgun saç ilüzyonu oluşturacaktır. Saçı dolgun gösterme hileleri arasında en etkili saç kesim stilidir.

Seyrek Saça Hangi Renk Boya Gider

Saçızın rengini değiştirmek, varsa beyazlarınızı kapatmanın bir artısı var: Saçlarınız daha hacimli görünür. Bunun başlıca nedeni boyar maddenin saçlarınızın üst tabakasını (kütikül) kaplaması, çapını büyütmesi ve ona bu şekilde hacim kazandırmasıdır. Saçları dolgun göstermek için doğal yöntemler arasında saç rengini açmak önemlidir.

Saç boyama planı:

Saçınızı ayda bir diplerini ve iki üç aya da bir de renkleri açılan uçlarını boyayabilirsiniz. Burada önemli bir ipucu, saçınızın doğal tonundan bir iki ton açık renk tercih ederek saç görüntünüze derinlik kazandırabilirsiniz.

Saçları Dolgun Gösteren Şampuan

Hacimli saçlar için şampuan seçimi önemlidir. Saç derinizde bir kaç dakikalığına kalmasına rağmen kullandığınız şampuan gerçekten büyük farklılıklara sebebiyet verebilir. Saçları dolgun göstermek için sülfatlı bileşikler içermeyen, saçınıza hacim kazandıran, kafa derinizi iyi yıkayabilecek şampuan seçmek sizin faydanıza olacaktır.

Bu tarz bir bileşim mükemmel bir denge sağlar: Saçınızı sönük gösteren yağlardan arındırırken sağlıklı bir parlaklık kazandıracak kadar da etkilidir. Saç köklerini besleyen, saçınıza hacim kazandıran, sülfat ve paraben içermeyen şampuanlar seçmek faydanıza olacaktır.

İnce Telli ve Seyrek Saçlar

Yardım alın:

Duştan sonra saçınızın nemli kaldığı, kurumasına kadar geçen dakikalar saçınıza hacim kazandırmak adına çok değerlidir.

Saçınızın köklerine yakın yerlere hacimleştirici krem ya da sprey uygulayıp saç köklerinizi hareketlendirebilirsiniz. Bu ürünleri seçerken dikkat etmeniz gereken saçlarınızı sertleştirmeyen ve diken diken yapmayacak olan ürünleri seçmemektir.

Paraben kullanmayan, saçınıza hacim kazandırarak onun hareketliliğini sağlayan ürünler birinci tercihiniz olmalıdır.

Hangisini seçerseniz seçin, saçınıza duştan sonra uyguladığınız tek ürünün bu olduğundan emin olun.

Eğer birden fazla ürün kullanırsanız, bunlar hacimleştirici olanlardan da olabilir, saçınızı ağırlaştırarak aşağı çekecektir ve sönük görünmesine neden olacaktır.

Saç uçlarını havalandırın

Saçı dolgun gösterme hilelerinden bir tanesi de havalı saçlardır. Yukarıda bahsettiğimiz hazırlık aşaması önemlidir ama saçınızın pişmiş makarnadan daha canlı görünmesini istiyorsanız uçlarını havalandırmalısınız. Tek yapmanız gereken tarağı uçlarına getirip rulo yapmak ve saçlarınıza hacim kazandırmak.

Sağ omuzunuza düşen saçları sol omuzunuza doğru, sol omuzunuza düşen saçları sağ omuzunuza doğru yuvarlayın ve onları canlandırın.

Hem kopan saçlarınızı almak, tülenmeleri düzeltmek saçınızı daha sağlıklı gösterecektir hem de hacim kazandıkça, daha dolgun görünecektir.

Dilerseniz saçınızın normal düşüş açısının tersine doğru saçınızı yuvarlayıp, ona hacim kazandırabilirsiniz. Kıvrımların oranına dikkat etmelisiniz. Doğal kıl tarak kullanarak saçınıza zarar vermeden düzgün bir şekilde tarayabilirsiniz, bu önemlidir.

Saç köklerinizi de hareketlendirecek bu tarama işlemi, daha sağlıklı bir saç görüntüsü elde etmenizde en önemli bakım uygulamalarından bir tanesidir.

Saçınızı Serinletin

  • Saçınızı ısıttığınız zaman mutlaka yavaş ve düzenli bir şekilde serinlemesine, soğumasına izin verin.
  • Saçınızın düzgün bir şekilde soğuması, görüntüsü bakımından çok önemlidir.
  • Saçınızdan roller’ları çıkarmadan önce en az 10 dakika bekleyin.

Saçınızı zenginleştirin

Saç köklerinizi hareketlendirmek başlangıç için iyidir ama eğer kafatasınız normalden daha fazla görünüyor, açıklıklar fazla ise, saçınıza bağlanan saç fiberleri ile zenginleştirebilirsiniz.

Saçınız daha dolgun görünerek, zengin bir görünüm kazanacaktır.

Minicik, pigmentli selüloz fiberleri saçınıza bağlanır ve kalınlaşma etkisi yapar. Fiberlerin saç renginize yakın olmasına dikkat etmelisiniz.

Saçı Dolgun Gösteren Sprey

Eğer yoğun uğraşlarınızın öğleden önce kaybolmasını istemiyorsanız saç spreyi kullanmalısınız. Saçınızı olduğu formda tutmak için sprey kullanmak etkili bir çözümdür. Hafif, esnek saç sprey formülleri kullanabilirsiniz.

Spreyi seçerken sertleştirici, dikleştirici olmamasına dikkat ediniz.

Saç spreyi performansını bilmiyorsanız, onu denemek için aynaya sıkabilirsiniz, hiç kalıntı kalmaması gerekiyor.

Saçları dolgun göstermek için doğal yöntemler arasında en etkili yöntemleri sıraladık. İnce telli ve seyrek saçlar için bakım sistematiği oluşturarak daha dolgun görünümlü saç görüntüsü verebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir