Sab Simplex

Paylaş
 

Bebeklerde kolik dediğimiz gaz sancısının nedeni olarak bağırsak flora bakterilerinin bağırsak florasını oluşturmak için 6 ay içerisinde çoğalmasından meydana gelmektedir. Bebeklerde kolik ilk üç ayda görülmeye başlar ve 6 ay kadar devam eder. Enerji tüketmiş olan bakteriler her canlıda olduğu gibi gaz üretimi yaparlar. Bebekler geceleri uyuyamazlar ve ağlamaya başlarlar. Bebeklerde ortaya çıkan gaz sorunu giderildikten sonra ağlamaları kesilir ve rahat bir uyku uyurlar.

Sab Simplex Nedir?

Sab  Simplex içerisinde bulunan madde olan simetikon vücutta oluşan gazın vücuttan atılmasını kolaylaştıran gaz giderici ilaç olmaktadır.

 

Ameliyattan sonra oluşan gaz artışının giderilmesi, onikiparmak bağırsağının görüntülenmesi için, karın bölgesi, mide için röntgen ultrason öncesi aşırı doygunluk ve şişkinliğe bağlı ortaya çıkan bağırsak şikayetlerinde kullanılır. Sab Simplex beyaz veya gri beyaz arası renkli olan sıvı bir ilaçtır. Vidalı kapağı bulunmaktadır. Kahverengi bir cam şişe içerisinde bulunur. 30 milimlik şişeleri damlalıkla olan tıpa ile birlikte satışı yapılmaktadır. Oral yolla yani ağız yoluyla alınmaktadır.

Mide bağırsak sistemi üzerinde meydana gelen bozuklukların giderilmesi için kullanılır. Mide ve bağırsak sisteminde bulunan bazı ve hava birikimlerini ortadan kaldırır. Karın bölgesinde yapılacak olan röntgen incelemelerinde kullanılır. Sab Simplex ilacının içerisinde bulunan yardımcı maddeler şunlardır. Bu ilacın bir çay kaşığı 5 ml yani  0,6 mmol sodyum ve 13,8 miligram etmektedir. Kontrollü olarak sodyum diyetinde bulunan kişiler bunu göz önünde bulundurması gerekir.

Bu ilacı kullanırken doktorunuz ve eczacınıza danışmadan asla kullanmayınız. Sab Simplex içerisinde bulundurduğu etken madde nedeniyle mide ve bağırsak sisteminde bulunan köpüğü tam olarak süzer ve kimyasal ve biyolojik olarak etkili değildir. Bu nedenle zehirlenme olasılığı yoktur. İlaç da bulunan etken madde kimyasaldan fazla besinlere fiziksel olarak etki yapmaktadır.

Yeni doğmuş bebeklerde gaz sorunu oldukça fazladır. Bu gaz sorununu gidermek için ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçlardan bir tanesi de Sab Simplex gaz giderici ilaç olmaktadır. Doktorun tavsiyesine göre kullanıldığı zaman etkilerini tam olarak gösterecektir. Doktor tavsiyesine uyulmadığı zaman etkileri tam olarak görülmez.

Sab Simplex Ne İşe Yarar?

Sab Simplex simetikon adlı bir maddeyi etken madde olarak kullanmaktadır. Sab Simplex damla hem yeni doğmuş olan bebeklerin ve yetişkinlerin kullanımı için geliştirilmiş bağırsak ve mide hareketlerini düzenleyici bir ilaç olma özelliğini taşımaktadır. Sab Simplex fiyat olarak değişiklik göstermektedir. Yaklaşık olarak 40 lira arasındadır. Çok az da olsa kusma, mide bulantısı ve ishal gibi yan etkileri olmaktadır.

Sab Simplex damla uyku yaparmı?

Sab Simplex uyku yönünden çok faydalı olmaktadır.

Bebeği olan annelerin geceleri büyük şikayetleri uyku sorunu olmaktadır. Bebekteki gaz sıkışmaları bebekte ve annede uyku düzenini kaçırmaktadır. Sab Simplex ilacı kullanarak bebeğin uyku düzeni düzelmiş olur. Rahat bir uyku çekebilir. Hamile bayanlar için Sab Simplex kullanımı pek önerilmez.

Sab Simplex hamilelikte kullanımı

Hamilelerden yarar ve zararları tartışma konusu olmaktadır.

Sab Simplex kaç damla verilir?

Emzirme döneminde Sab Simplex kullanımı yarar ve zararları hala kanıtlanmamıştır. Sab Simplex ilacını süt çocuklarında ve biberonla beslenen çocuklarda her biberona 15 damla olacak şekilde Sab Simplex ilave edilir. Küçük çocuklarda verilecek olan 15 damla ilaç yemekten önce veya sonra kullanılabilir. Duruma göre uykudan önce de 15 damla Sab Simplex ilacı verilebilir.

Okul çocuklarında 20 veya 30 damla arası, yetişkinlerde ise 32 veya 45 damla arası Sab Simplex ilacı verilebilir. Verilecek olan bu dozlar 4 veya 6 saatte bir alınması gerekir. İhtiyaç durumuna göre artırma yapılabilir.

 

Röntgen filmi çekimlerinde ise akşam üç veya 6 çay kaşığı Sab Simplex alımı yapılır. Sonografi yani ultrason incelemelerinde akşamları 3 çay kaşığı ultrason incelemesi yapılmadan 3 saat önce alınması gerekir. Mide ve bağırsak incelemeleri yapılmasında endoskopiden önce bir çay kaşığı Sab Simplex alınması gerekiyor.

Sab Simplex Nasıl Kullanılır?

Sab Simplex ilacı hakkında bilinmesi gereken hususlar şunlardır;

 • İlacın içerisinde bulunan maddeye karşı alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.
 • Vücuttaki gaz çıkışını kolaylaştıran gaz giderici bir ilaç olma özelliği taşımaktadır.
 • Mide bağırsak sisteminde delinme, tıkanma veya herhangi bir şüpheniz olduğu durumda bu ilacı kullanmayınız.
 • Yeni oluşan veya uzun süreden beri karın ağrısı şikayetleriniz olduğu durumlarda doktora danışmadan bu ilaç kullanılmaz.

Sab Simplex ilaç kullanılırken dikkat etmeliyiz. Doktor bu ilacı yazmış ise kullanmamız gerekir. Tedavi boyunca doktorun talimatlarına uymanız gerekir. Bu ilacı kullanmadan önce şişeyi iyice çalkalamanız gerekir. Yemekle beraber ve yemeklerden sonra veya yatmadan önce bu ilacı alabilirsiniz. Sab Simplex ilacının yan etkileri şunlardır;

 • İlacın kullanımına bağlı olarak yaygın bir yan etkisi yoktur.
 • Nefes almada güçlük, karın ağrısı yüzde dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi durumlarda doktoru bilgilendirmek gerekir.

 

Yeni doğmuş olan bebeklerde Sab Simplex damla kullanımı şu şekildedir;

 • Gaz damlası yeni doğan bebeğin ile güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz.
 • Sab simplex doz bebeklerin gaz sancısı durumuna göre günde 2 veya 4 defa onar damla şeklinde kullanmakta sakınca yoktur.
 • Damlaları doğrudan bebeğin ağzına damlatıldığı gibi veya çay kaşığı yardımı ile anne sütü dökerek sıvı içerisinde karışım olarak kullanmanız faydalı olur.
 • Bebek şiddetli oranda gaz sancısı çekmiyorsa günlük olarak 2 defa günde 4 kez olmak üzere toplam 40 damla güvenli bir şekilde bebeklerde kullanılabilir.
 • Sab simplex ilacı yemekle beraber alındığı gibi yemeklerden sonra da ihtiyaca göre kullanılabilir.

Sab Simplex kullanan anneler olarak olumlu yönde veya olumsuz yönde birçok yorumlar bulunmaktadır. Yetişkinlerde Sab Simplex ilaç kullanımı için doz ayarlamasına gerek yoktur. Böbrek yetmezliği olan hastalar doktor kontrolünde uygulanması gerekir. İlacı kullandığınızı daha sonraları kullanmayı unuttuğumuzda belirlenmiş olan doz ayarından fazla kullanmayınız. Belirlenmiş olan doz ayarını kullanınız. İlacın diğer özelliği kana karışması ve idrar ile tamamen atılması olmaktadır. Günlük olarak 3 sefer 7 damla olacak şekilde bebeğe verilir.

Sab Simplex Yan Etkisi

 • Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 • İlacın kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

Sab Simplex Fiyatı

SAB SIMPLEX süspansiyon 30 ml 2018 YILI FİYATLARI
Etken Madde Simetikon 39.77 TL
Reçete Durumu Reçeteli Satılır 39.77 TL
İthal / İmal İthal [ Ref.Ülke :Macaristan ] 35.26 TL
Ruhsat Sahibi Firma Pfizer İlaçları Ltd.Şti.
ATC Kodu A03AX13
 • Site Yorum

Bir yorum bırak