Roaccutane

Paylaş
 

Doktorunuz sizelere 1980 yılından beri Avrupa ve Amerika dahil olmak üzere tüm dünyada yaygın olarak kullanılmakta olan ROACCUTANE adlı ürünü reçete etmiş bulunuyor.

ROACCUTANE bugüne kadar yaklaşık 12 milyonu aşkın akneli hastanın tedavisinde başarı ile kullanılmıştır.

Türkiye’de ise 1995 yılından bu yana kullanılmaktadır ve binlerce hasta bu tedaviden yararlanmıştır.

Makalede Neler Var

Roaccutane Nedir?

Roaccutane, izotretinoin içeren ‘Retinoid’ türevi bir ilaçtır. Retinoidler kimyasal yapı, klinik kullanımdaki etkileri bakımından A vitaminine benzer özellikler gösteren bileşiklerdir.

Sivilceye kesin çözüm sunar.

Roaccutane kullanan  bir kişinin dolaşım sisteminde bulunan maddelerle A vitamini alan bir kişinin dolaşım sisteminde bulunan maddeler aynıdır, yalnızca miktarları farklıdır.

Doktorunuzun yazacağı doz ile dengeleyecektir.

Roaccutane Etkisini Nasıl Gösterir?

Yüksek düzeyde akneli veya daha önceden yapılan tedavilerin olumsuz sonuçlanmasıyla roaccutane  yağ bezelerinin yağ salgısını çok büyük ölçüde azaltır. Aynı zamanda komedon olarak tanımladığımız siyah ve beyaz noktaların oluşumunu engeller. Bir antibiyotik olmamasına rağmen bakteri sayısını ve birtakım mekanizmalar sayesinde’enflamasyon’u(iltihap) azaltır. Akneyi oluşturan bu dört faktör üzerinde etkilidir ve çok önemli yararlar sağlar.

Raccutane Yan Etkileri

Raccutane en önemli yan etkilerinden birisi teratojenik etkidir. Hamilelik döneminde ve hamile kalacak zamanlarda kesinlikle kullanılmaması gerekir. Doğacak çocukta hasar meydana getirebilir önerilmez hiç bir zaman. Tedavinin bir ay sonrası hamile kalınması önerilir.

Kan Lipidlerinde ve Karaciğer enzimlerinde yükselmeler tedavi sürecinde meydana gelebilir ve tedavi kontrollü bir biçimde sürdürülmeli.

Cillete özellikle ağız kenarlarında ve burunda bir kuruluk, bu kurumadan kaynaklanan gözlerde konjonktivit söz konusu olabilir.

Raccutane Yan Etkilerinden biride; Kas ve kemik ağrıları görülebilir. Bu ağrılarıda ağrı kesicilerle geçirebilirsiniz. Ağrılarınız tedavi bitiminden sonra 2 ile 4 hafta sonra ortadan kalkacaktır.

Raccutane tedavileri en uzun sürede tedavi bitiminden sonra kontrolü izlenen bir ilaçtır bu yüzden farklı bir yan etkileri gözlenmemiştir.

Raccutane Kullanımıda Çıkan Yan Etkiler Kalıcımıdır ?

Geri dönüşümü olmayan tek hamilelik sırasında kullanımdan dolayı teratojenik yan etkisi bulunmaktadır tedavi sırasında hamilelikten kaçınılmalıdır.

Bunun dışındaki yan etkileri tedavi bitiminden sonra ortadan kalkar.

lipid ve enzimlerdeki yükselme tedavi aniden kesile bilir aşırı yükselme durumlarında diğer yan etkiler ise doz ile torelans edilebilir.

Teratojenik Etkiye Sahip Tek İlaç Roaccutane Mıdır ?

Hayır. Bir çok ilaç vardır Roaccutanebunlardan biridir. Teratojenik bir etkiye yol açacağı için Hasta onay formu ile reçetelenmektedir.

Teratojenlik Etki Beni de Etkiler mi ?

Erkek iseniz teratojonik etki sizi hiç bir şekilde etkilemez. Roaccutane kullanımı sperm oluşumunu ve yapısını bir etkiye sahip değildir. Roaccutane kullanacak erkeklerde doğacak olan çocukta bu ilançtan kaynaklanan her hangi birşey olmaz.

Bayanlarda ise bu etkiden uzak durmak için tedaviden sonra 1 ay hamile kalmamaları. Bu sürenin bitiminde ise normal yaşantnıza geri dönebilirsiniz.

Roaccutane Kimler Kullanamaz ?

Hamileler, tedavi durumunda hamile kalabilecekler duruma olanlar. Karaciğer ve böbrek yetmezliği olanlar.  A vitamini hipervitaminozu görülen hastalarda, kan yağları aşırı yüksek olan hastalarda, diabetli, obez,alkolik lipid metabolizması bozukluğu olan hastalarda dikkatle kullanılmalıdır.

Roaccutane Kullanımı İçin Yaş Sınırı varMıdır ?

Belirli yaş sınırı yoktur. Yapılan klinik araştırmalarına göre hastaların yaş dağılımındaki alt limit 14 olarak verilmektedir. Bazı kliniklerde ise 8-9 yaş grubundaki hastalara roaccutane tedavisi uygulandığı görülmektedir. Alt sınırı olmadığı gibi üst sınırda yoktur.

Roaccutane Kullanırken Alkol Alabilir Miyim?

Hekiminiz birşey söylemediği sürece alkol kullanabilirsiniz.

Roaccutane Kullandığım Sırada Makyaj Veya Cilt Bakımı Yapabilir miyim?

Yüzünüzün dahada kurumasına yol açmayan makyazlar ve cilt bakımı yapabilirsiniz.

Roaccutane Kansere Yol Açar Mı?

Hayır açmaz kesinlikle.

Roaccutane Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Roaccutane Tedavisi uzun vadeli bir süresi vardır sıkılabilirsiniz belki ama sonucunda ise sizi sivilcesiz günler bekliyor şdeal tedavi süresi 12 ile 20 hafta arasında değişebilir. Tedavi bundan daha kısa veya uzun olarak belirlenebilir. En sık tercih edilen tedavi süresi ise 16 haftadır. Hastaların %85′ i 16 hafta içerisinde başarılı sonuçlar alabilir. Ancak ilacın klinik iyileşme süreci ise 16 haftadır tedaviyi izleyen süre boyunca da devam eder.

Roaccutane Etkisini Ne Zaman Gösterir?

Roaccutane kullanan hastaların yakından izlenmesi sayesinde tedavi sırasında neler karşılaşacakları neredeyse kesin olarak önceden bilinmektedir. Büyük bir olasılıkla tedavinin hemen başlangıcında yağ salgısının azaldığını, cildin kurumaya başladığını göreceksiniz.

Kurama daha çok ağız kenarlarında (keilit) ve burun içinde olacaktır.

Bu durumda telaş edecek birşey yok cünkü iyileşmeye başlamışsınız demektir.

Genellikle ilk hafta içinde yüze hafif bir kırmızılık yayılabilir,bir süre sonra bu kendiliğinden düzelecektir.

İkinci hafta akneleriniz biraz daha kötüleşebilir; paniğe kapılmayın,bu da tedavinin doğal bir parçasıdır; kısa bir süre devam edecek ve ortadan kalkacaktır.

Yaklaşık 4 hafta sonra yüzünüzdeki akneler iyileşmeye başlayacak, bunu izleyen 1-2 hafta içinde de siyah ve beyaz noktalar (komedon) yok olmaya başlayacaktır. Kistlerin iyileşmesi ise tedavinin sonlarına doğru gerçekleşebilir. Eğer akneleriniz gövdenizde ise iyileşme biraz daha geç ortaya çıkacaktır.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak