Sağlık

RDW CV Nedir? RDW-CV Düşüklüğü ve Yüksekliği

RDW CV Nedir? RDW  Yüksekliği ve Düşüklüğü Ne Anlama Gelir? RDW testi nasıl yapılır? RDW Yüksekliği Bize Neyi Anlatıyor? sorularınızın cevabı yazıda..

Vücutta bulunan kırmızı kan hücreleri, oksijenin taşınmasına yardımcı olmaktadır. Nabız değerlerinin hızlı olması bu kapsamda önemli olurken, nabzın büyüklüğü kadar bahsedilen bu hücrelerin de hacmi aynı oranla büyük olmaktadır. Kırmızı kan hücrelerinin hacminin küçük olması durumunda da, nabzın düşük olduğu gözlemlenmektedir.

RDW CV nedir?

Vücutta bulunan RDW değeri, kan hücrelerinin hacim değişiklik değerlerini ifade ettiği bilinmektedir. Kırmızı kan hücrelerinin değişikliğini gösteren bu değer, her kişi de nabzın artışı ya da azalışına göre farklılık göstermektedir.

RDW düşüklüğü ya da yüksekliği nedir?

  • RDW düşüklüğü

Normal RDW ve MCV düşüklükleri, kronik bir hastalığa bağlı ortaya çıkan anemi ve Hemoglobin E düşüklüğü etkileri arasında yer alıyor. Bunların yanı sıra, mikrositik anemi de buna bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

  • RDW yüksekliği

                Yukarıda genel olarak, RDW CV nedir hakkında bilgiler vermiş olurken, kırmızı kan hücrelerinin hacminin yüksek olması durumu ise aşağıda ki maddeler dahilinde açıklanabilir. Diğer etkileri ise aşağıda ki gibidir.

  • Demir eksikliği anemi başlangıcı
  • Kronik olarak ortaya çıka karaciğer sorunları
  • Ortak hücre anemisi

RDW testi nasıl yapılır?

Her ne kadar, RDW değerlerinde ki ufak yükseliş ve düşüklükler bir sorun teşkil etmese de, ciddi ölçüde değişimler, kişi için tehlikeli olabilmektedir. Bundan dolayı da bir sağlık kuruluşundan destek alınarak, testlerin yaptırılması ve doktor tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu testler, devlet ya da özel sağlık kuruluşlarında yaptırılmaktadır. Test sonucunda eğer ki, kişi için anormal sonuçlar meydana gelirse, bu durumda ek testlerin yaptırılması da talep edilebilmektedir. Bu durumda da doktorlarınızın istediği testleri kesin olarak yaptırmanız ve değerlendirilmesini istemeniz gerekiyor. Sonrasında ise doktorlarınızın belirlediği tedaviler ele alınarak, tedavi süreci işletilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir