Sağlık

Parmak Kırığı Kaç Günde İyileşir

El ve parmaklarımız kas ve tendonlar vasıtası ile hareket eden kemiklerden oluşmaktadır. Dolayısıyla bu kemiklerde düşme, ezilme ya da sert cisimlerin çarpması sonucunda kırıklar oluşabilmektedir. Bunun yanında spor yaparken de bazı parmak kemiği kırıkları yaşanabilmektedir. Nadir de olsa tendonların aşırı çekmesi de kırığa yol açabilmektedir. Bu kırıklar uygun şekilde tedavi edilmezlerse el fonksiyonlarımızda ciddi kayıplara neden olabilir.

Kırığın en önemli bulgusu patolojik hareket diye de adlandırılan normalde sabit olan bir bölgenin hareketidir. Kırık sonrasında şiddetli ağrı kırık bölgesinde morarma ve şişme oluşabilmektedir. Bu durumda doktorunuza danışarak röntgen incelemesi sonrası teşhis konulabilmektedir.

Parmak Kırığı Kaç Günde İyileşir?

Kırıklar 4 ila 6 hafta arasında kaynarlar. Sigara kullanmak kırık kaynamasını geciktiren önemli etkenlerden birisidir. Kırığın iyileşme sürecini hızlandırmak için kırığın tespit kurallarına uymak gerekmektedir. Kırık olan kısmın fazla oynatılmaması, üzerine ağırlık verilmemesi önerilir. Kırık iyileşmesinde hasta yaşı önemli etkendir.  60 yaş üzeri hastalarda, hasta yaşı dışında hormonal bozukluk nedeniyle bu hastalarda dışarıdan kalsiyum v.b. gibi desteklerin verilmesi gerekebilir. Çocuklarda ise kırık iyileşme süreci daha hızlı olur. Açık kırıklarda kırığın enfekte olmasını engellemek amacıyla antibiyotik tedavisi önerilir.

El kırıklarının tedavisinde erken ve tam hareket hedeflenir. Çoğu el ve parmak kırığı alçı ya da atel gibi cerrahi dışı yöntemlerle tedavi edilebilir. Çok parçalı kırıklarda, kırık uçları birbirinden ayrıldığında veya açık kırık olduğunda cerrahi tedavi gerekli olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir