Sağlık

Panik Atak Nedir? Panik Atak Belirtileri ve Sebepleri

Maalesef toplumumuzdaki insanlar her alanda bilinçsiz olduğu gibi panik atak hakkında da herhangi bir fikir sahibi değildir. “Panik atak kimdir” şekilde dahi sorular sorulmakta olup, panik atak testi kalem kâğıtla doldurulan bir optik form insanlar bile vardır. Panik atak hakkında bu kadar bilgisiz olan insanlar, bu hastalığa yakalandıklarını da panik atak belirtileri başladıktan sonra dahi fark edemez. Çevresindeki insanların kötü günler geçirdiğini söylemesi ile depresyona girdiğini sanan hasta, bu sefer de “depresyon nedir” sorunun cevabını araştırmaya başlar.

Panik atak belirtileri tamamen kişinin kendi kafasında yaratığı düşüncelerden oluşur. Panik atak tedavisi de zaten kişinin bu panik atak belirtileri ile ilgili düşüncelerini değiştirmek üzerine kurulan bir terapi biçimidir. Birçok insan panik atak geçirir ancak bunun panik atak nöbeti olduğunu anlamaz.

Özellikle ilk defa geçirilen panik atak nöbeti durumunda kişi, çoğunlu fiziksel bir rahatsızlığı olduğunu düşünerek hastaneye gider. Kişi panik atak geçirir ve hastanedeki muayene sonrasında fiziksel durumunda bir anormallik olmadığı anlaşılınca, kesinlikle uzman bir psikiyatra yönlendirilmelidir. Panik atak hakkında yapılan en büyük yanlışlardan birisi; panik atak belirtileri ya da panik atak nöbeti görüldükten sonra kişinin sorunu hep fiziksel hastalıklarda arayarak vakit kaybetmesidir.

Panik tak testi sonucunda konan tanı ile panik atak tedavisi görmeye başlayan hastalar, panik atak belirtileri ve panik atak nöbeti ile nasıl mücadele edeceğini öğrenerek, vücudunda bu belirtilere yol açacak herhangi bir sorun olmadığını anlar. Panik atak testi uygulanan hastalar eğer panik atak belirtileri konusunda gelişme göstermek istiyorlarsa, kendi durumlarını kabul ederek panik atak tedavisi sürecine başlamalıdır.

Panik atak nöbeti geçirmenin “delilik” olmadığının toplum bazında anlaşılması ve panik atak hakkında bilgi sahibi olunması, panik atak tedavisi gören insanların daha rahat bir çevre içerisinde çok daha olumlu sonuçlar almasını sağlayacaktır. Panik atak nöbeti oldukça ciddi sorunlara yol açabilen ve kişinin etrafındaki insanlar tarafından hastanın rahat bırakılması gereken bir durumdur. Böylece kişinin gördüğü panik atak tedavisi çok daha olumlu bir şekilde gelişerek, hastanın sağlığına kavuşması hızlanmış olur.

Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

“Panik atak hastalığının belirtileri ve panik atak nedir tedavisi nasıldır” şeklinde sorular her geçen gün daha fazla insan tarafından internette aranmaktadır. Bu durum şüphesiz panik atak hastalığının belirtileri daha fazla insanda görüldüğü için gelişmekte ve panik atak nedir tedavisi nasıl olur şeklindeki sorularında artmasına neden olmaktadır. Panik atak testi evde kendi başınıza uygulayarak kesin sonuç alabileceğiniz bir test değildir ancak size panik atak belirtileri tedavisikonusunda rehberlik edebilir.

Hayatındaki her şeyin kendisine kötü sonuçlar getireceğini düşünen hasta panik atak hastalığının ilk aşamasına gelmiş demektir. Bu hastalarda panik atak belirtileri öncelikle kendisine ve sevdiklerine kötü şeyler olacağını düşünmeleri ile görünür hale gelmektedir. Hastalar sürekli öleceğini ya da sevdiklerini kaybedeceği düşüncesini bir türlü kafalarından atamazlar.

Kuşkusuz bu durum panik atak hastalığının belirtileri açısında son derece belirleyici ve kesin bir sonuçtur. Hekimler tarafından uygulanan panik atak testi de bu kaygı derecesini ölçmeye yöneliktir. Panik atak testi tüm panik atak hastalığının belirtileri görülen veya şüphelenen kişilere uygulanır. Panik atak tedavisi öncelikle bu konuda uzmanlaşmış bir psikiyatr tarafından uygulanan terapi seansları ve bu seansları destekleyen uygun ilaçlar ile başlar.

Panik Atak Sebepleri

Panik atak tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Panik atak testi adı verilen muayeneden sonra kişinin hasta olduğuna karar veren psikiyatr, panik atak belirtileri sürecini sona erdirmek için panik atak ilaçları ile desteklenen terapi tedavisine başlar. Panik atak baş dönmesi ve kalp çarpıntısı gibi kişiden kişiye değişen birçok belirti gösterir. Hastanın sandığı gibi panik atak kalp krizi geçirmesine neden olmamaktadır. Panik atak ölüm korkusu ve zarar görme endişesinin zihinden atılamadığı, hastanın yaşantısını adeta kâbusa çeviren bir psikolojik rahatsızlıktır.

Panik atak kalp çarpıntısı gibi şikâyetler ile başlayarak, hastanın stres seviyesinin yükselmesine bağlı olarak krize dönüşür. Panik atak tedavisi hastanın yaşadığı bu durumların kendi zihninde oluşturduğu kötü düşüncelerden kaynaklandığı açıklamaya çalışır. Panik atak testi sonucu tanısı konan kişi, panik atak ilaçları ile tedavi görmektedir. Panik atak belirtileri kullanılan ilaçlar ile tamamen ortadan kaldırılmasa da, kişinin bu durumu atlatmasına önemli derece yardımcı olmaktadır.

Panik atak baş dönmesi gibi şikâyetlere sebep olmanın dışında, kişinin hastalığının şiddetine göre çok daha farklı belirtilerin görülmesine de denen olabilir. Panik atak kalp krizi geçirmeye neden olmaz, zira bu sorunların temel kaynağı hastanın kendisidir. Kişinin yaşadığı panik atak ölüm korkusu ile birleşerek giderek ağırlaşır ve en son aşamada hastanın en ufak bir durumda dahi soluğu hastanede almasına neden olur. Panik atak kalp çarpıntısı şeklinde görüldüğü anda kişinin vakit kaybetmeden çevresindekilerden yardım istemesi yararına olacaktır.

Panik atak tedavisi temelde hastanın kendi kendini ikna etmesine yardımcı olmaktır. Panik atak testi gibi uygulamalar sayesinde kişinin psikolojisinin ne denli bozuk olduğu anlaşılır. Böylece tedavi için panik atak ilaçları kullanmaya başlayan hasta, birkaç ay gibi kısa bir süre içerisinde “kendi kendini” iyileştirebilmektedir. Panik atak belirtileri ile ilgili herhangi bir şüphe duyulduğunda, vakit kaybetmeden uzman bir hekime başvurulmalıdır.

Böylece panik atak baş dönmesi ya da panik atak kalp krizi zannedilen durumlardan kaynaklanan sorunların da önüne geçilmiş olunur. Unutulmaması gereken konu; panik atak ölüm korkusu ile ilgili olduğundan, uzman bir hekimin yardımı şarttır.

Panik Atak Belirtileri

Panik atak hastalığının belirtileri kişide gerginlik, kalp çarpıntısı ve ellerde terleme ile gelişir. Daha sonraki aşamalarda görülen panik atak  belirtileri ise;

 

 • Çarpıntı, kalp atımlarını duyumsama
 • Terleme
 • Titreme ya da sarsılma
 • Nefes darlığı ya da boğuluyor gibi olma
 • Soluğun kesilmesi
 • Göğüs ağrısı ya da göğüste sıkıntı duyma
 • Bulantı ya da karın ağrısı
 • Baş dönmesi, sersemlik hissi, düşecekmiş ya da bayılacakmış gibi olma
 • Derealizasyon ya da Depersonalizasyon (Dış dünya yada kendisi gerçekliğini kaybetmiş gibi hissetme).
 • Kontrolünü kaybedeceği ya da çıldıracağı korkusu
 • Ölüm korkusu
 • Uyuşma ve karıncalanma duygusu
 • Üşüme ürperme ve ateş basması

Panik atak belirtileri arasında yaygın olarak görülen baş dönmeleri, hekimlerin panik atak hastalarına verdiği ilaçlar ile önlenilse de yine de sorun psikolojik olarak devam edebilmektedir.

Panik atak testi sonucu uygun görürse hekim, hastasına bu tür ilaçlar verebilir. Uygulanacak panik atak testi ve içeriği de yine hekimin kararı ile belirlenmektedir. Yaşanılan panik atak hastalığının ağırlığına göre hekim, panik atak testi yapmaya gerek görmeden de doğrudan tedavi sürecini başlatabilir. Hasta panik atak krizi geçirmeden yapılan bu tür müdahaleler, kesinlikle durumun daha kötüye gitmesini engelleyen doğru kararlardır. Panik atak belirtileri görüldüğünde vakit kaybetmeden çevredekilerde ve uzman hekimlerden yardım istenmelidir.

Panik Atak ile Kalp Krizi Arasındaki Farklar

Panik atak ve kalp krizi, göğüste güçlü bir ağrı, terleme, dikenli his, düzensiz nefes alma ve mide bulantısı gibi benzer semptomlara sahiptir. Bir kalp krizinin paniği tetikleyebilmesi, insanların bu konuda şaşırtması ihtimalini arttırır. Ancak görünen benzerliğe rağmen bunları etkili bir şekilde birbirinden ayırmayı öğrenebilirsiniz.

Kalp Krizi Nasıl Anlaşılır?

 • İnsanlar kalp krizi sırasında  sıkışan acıyı tarif eder .
 • Kural olarak, ağrı göğüsün merkezinde görünür ve sol kol boyunca aşağıya doğru ve arkaya doğru hareket edebilir .
 • Ağrı ayrıca boyun , diş ve çene alanına da yayılabilir .
 • Ağrı yoğunluğu değişebilir.
 • Acı beş dakikadan fazla sürer ve kişinin solunumunu etkilemez.
 • Batma duygusu genellikle sol kola çoğu durumda sınırlıdır. Buna genellikle soğuk, yapışkan bir ter , bulantı hissi  ve hatta kusma eşlik eder  .
 • Kalp krizi geçirince, insanlar sadece göğsündeki ağrı üzerinde yoğunlaşan bir korku yaşarlar ve ölebileceklerinden korkarlar.

Panik Atak Nasıl Anlaşılır?

 • Panik atak belirtileri genellikle 10 dakika sonra doruğa ulaşır.
 • Ağrı bölgesinde konsantre edilir  göğüs ve buna karşı bir dalgalı bir karaktere sahiptir: bu daha sonra ise yükselir düşer .
 • Panik atak sırasında meydana gelebilecek Batma duygu ve uyuşukluk sol kolla sınırlı değildir , aynı zamanda sağ kol , bacaklar ve parmaklarda da görülebilir .
 • Panik atak sırasında insanlar boğucu ya da delirmiş olma korkusu gibi irrasyonel korkuları yaşarlar .

 

Panik Atak Testi

Panik atak ruhsal bir çöküntünün dış dünyaya yansıtılması sonucun da oluşmuş ciddi bir rahatsızlıktır. Bu durum da ruhsal bir hastalık olduğu bilgisinin de sahibi olabiliriz. Panik atak hastalığı çeşitli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu durumun kesin bir nedeni yoktur. Tamamen kişinin iradesi ve ruhsal yapısı ile alakalı bir durumdur. Bu durum da panik atak hastalığı da kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bu durum şu şekil de açıklanabilir.

Bir insan da panik atak hastalığı çok hafif belirtiler gösteriyor ise diğer bir hasta üzerin de oldukça ağır belirtiler göstermekte ve hayat kalitesini oldukça düşürmektedir. Panik atak hastalığını saptayabilmek de sanıldığı kadar kolay değildir. Panik atak hastalığının en genel belirtileri baş ağrısı nefes darlığı ve kalp çarpıntısıdır. Bu durum kalp krizi rahatsızlığı ile de çok benzer özellikleri taşımaktadır. Ancak bu belirtiler gözle görülebilir ve tespit edilebilir olduğu için ayırt etmesi kolaydır.

Böyle bir durum da uzman bir doktor ve gerekli muayene sonucun da gerekli olan panik atak teşhisi konulabilir. Ancak bazen gizli panik atak belirtiler dediğimiz belirtiler olabilir. Hissedebilir ya da tespit edilebilir hiçbir belirti barındırmaz. Bu durum ise gizli panik atağın belirtileri arasın da yer almaktadır. Ancak ruhsal yönden yine de bazı problemler yaşıyor iseniz muhtemelen panik atak ile ilgili sorunlar yaşıyor olabilirsiniz. Bu durumu çözmek için panik atak testleri bulunmaktadır.

Bu testler yardımı ile kısa süre de panik atak teşhisi konulabilir. Bu panik atak testleri psikiyatri doktorları tarafından kişilere özel bir şekil de yapılmakta ve yine bu testin sonuçları kişilerin özel durumlarına göre ince bir inceleme sonucun da tespit edilmektedir. Bu testte kişilerin doğru bir şekil de cevaplaması gereken bazı sorular bulunmaktadır. Bu sorular kişilerin ruh hali ile ortaya çıkan bazı durumları yansıtmaya yönelik sorulardır. Kişiler bu test sayesin de kendilerini analiz etme şansları da bulunurlar.

Bu durum da kendilerine en yakın şıkkı işaretleyerek testi bitirirler. Panik atak testi  uzman doktorlar tarafından kişilerin ruhsal durumları ve yaşam şekilleri de iyice öğrenilerek bir incelemeye alınır. Bunun sonucun da kişilerin psikolojik durumları hakkın da yeterli bir bilgi sağlanmış olur. Edinilen bu bilgilere göre kişilerin panik atak hastası olup olmadığı net bir şekil de görülür. Yani panik atak hastalığı için illa gözle görülür hissedilir bilgilerin olması zorunlu değildir. Ufak tefek ayrıntılar ile bu sonuca çok rahat bir şekil de varılabilir.

Panik Atak İçin Bitkisel Çözümler

Her geçen gün ülkemizdeki internet kullanıcıları tarafından arama motorlarına daha sık oranda “panik atağa iyi gelen şeylerpanik atağa iyi gelen şifalı bitkiler” tarzında aramalar yazılmaktadır. Panik atak bitkisel çözüm yolları hakkında bu kadar fazla arama yapılmasının nedeni; tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de panik atak belirtileri gösteren insanlarının sayısının artmasıdır.

Panik atak bitkisel çözüm yöntemleri kullanılarak kesin olarak çözülebilen bir hastalık değildir. Zaten panik atağa bitkisel çözüm sunabilen bitkiler var olsa, panik atak hastalığını tedavi etmek için hastanelerde özel birimlere gerek olmadı. Panik atak gibi insan yaşamı üzerinde çok ciddi sorunlara yol açabilen ve en zorlu psikolojik rahatsızlardan biri olan bir hastalık, ne yazık ki panik atağa faydalı bitkiler sayesinde iyileşememektedir. İnsanların panik atak bitkisel çözüm yolları ile bu hastalıktan kurtulabileceğini düşünmesinin temel nedeni, panik atağın ne olduğunu bilmemesinden kaynaklanmaktadır. Panik atağa iyi gelen bitkiler kuşkusuz vardır ancak hangi konuda, neye iyi geldiği bilinmelidir.

Bitkilerle panik atak tedavisi şeklinde bir sözü uzman bir psikiyatra söyleseniz, “o zaman ben neden bu işi yapıyorum” sorusu ile karşılaşırsınız. Panik atak bitkisel çözüm yolları hastanın hekim tedavisi sürecinde psikolojik şartlanmasına destek sağlamaktadır. Bir başka deyişle panik atağa bitkisel çözüm sunmak demek; hastanın kriz geçirmesine neden olan ruh halini engellemek için kullanılan ilaçlara destek vererek, uzun süre kullanılan kimyasal ilaçların vücutta bıraktığı etkileri hafifletmek demektir.

Panik atak tedavisi kesinlikle uzman bir hekim tarafından yapılması gereken ve panik atak bitkisel çözüm yollarının çok ötesinde bir uygulamadır. Panik atak bitkisel çözüm yolları ile iyileştirilemez ancak konuda uzmanlaşmış bir hekimin uygulayacağı doğru terapi ve ilaçlarla tedavi edilebilinir. Bu aşamada panik atağa bitkisel çözüm yerine bitkisel yardım sözünü kullanmak çok daha doğru olacaktır.

Panik atak tedavisi sürecinde bitki çayları ile hastanın rahatlaması kuşkusuz panik atak tedavisi sürecini olumlu etkileyen bir durumdur. Panik atak bitkisel çözüm yolları haricinde başka hiçbir panik atak tedavisi uygulanmadan iyileşmeyeceği gibi aksine hastanın durumunun daha da kötü bir hal almasına neden olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir