Kürtaj-Nasıl-Yapılır
Sağlık

Özel Hastanelerde Ve Devlet Hastanelerinde Kürtaj Fiyatları

Yazımızın içeriğinde 2018 ve 2019 kürtaj fiyatları özel hastanelerde ve devlet hastanelerinde ne kadardır bilgi sahibi olmak isteyen okuyucularımız için yazımızı özenle hazırladık. Kürtaj fiyatları yasal olarak net rakamlar veremesek de kürtaj sonrası ameliyatın maliyetleri ne kadar yaklaşık rakamları ve kürtaj masrafları için kesin bilgiye nasıl ulaşabilirsiniz yol göstermeye çalışacağız.

Güncel Kürtaj Fiyatları

Bilindiği üzere son zamanlarda bilinçsizce ve korunmadan gerçekleştirilen birlikteliklerin sonucu olarak bireylerin çoğunluğunun kürtaj operasyonuna yönlendirmektedir. Kürtaj işlemlerinin artmasıyla oluşan çocuk aldırma işlemi genellikle kürtaj yaptırmak isteyenlere doğal olarak kürtaj fiyatları ne kadar sorusunu akıllara getiriyor. 2018-2019 kürtaj fiyatları operasyon esnasında sebepler göz önüne alındığında 700 Tl ile 3000 Tl arasında değişkenlik göstermektedir.

Bebek aldırma operasyonu olan kürtaj Özel hastanelerde ve Devlet hastanelerinde fiyatları ne kadar bir göz atalım.

Özel Hastanelerde Kürtaj Fiyatları

Özel hastanelerde kürtaj fiyatları genelde operasyonun işlevine göre fiyat değişimlerine uğramaktadır. Kürtaj fiyatları 500-700 Tl aralığında başlayarak 2500-300 Tl gibi kürtaj fiyatlarına rastlamak mümkün.

Devlet Hastanelerinde Kürtaj Fiyatları

Devlet hastanelerinde kürtaj fiyatları özel hastanelere nazaran daha uygun. Fakat Devlet hastanelerinde kürtaj isteğe bağlı uygulanmasa da keyfi olarak kürtaj işlemi gerçekleştiren SGK kurumlarında fiyatlar 150 Tl’den başlıyor ve 700 Tl’ye kadar gidebiliyor. En uygun kürtaj fiyatları Devlet hastanelerinde gerçekleştiriliyor olmasına rağmen zorunluluk dışında kürtaj yaptırmak çok zor.

Devlet hastanelerinde kürtaj yapılıyor mu merak edenler için ilgili yazımızı okumalarını öneririz.

Kürtaj Fiyatlarını Etkileyen  Faktörler Nelerdir?

Kürtaj fiyatlarını etkileyen faktörler nelerdir kısaca inceleyelim.

 • Hastanenin nitelikleri
 • Sahip olunan tıbbi techizat
 • Kullanılan malzeme kalitesi
 • Kürtaj yapan doktorun nitelikleri
 • Kürtaj esnasında anestezi yöntemi

Kürtaj fiyatları bu saydığımız faktörlere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Kürtaj fiyatlarını etkileyen faktörler arasında sizlerinde istekleri olacaktır ve fiyata yansıyacaktır. Ayrıca Türk tabipler birliğinin belirlediği kürtaj fiyatları ve sizin istekleriniz doğrultusunda net fiyat ortaya çıkacaktır. Kürtaj sonrası yapılacak olan işlemler içinde ayrıca fiyatlandırma yapılacaktır.

Kürtaj Sonrası Kontrol Nasıl Yapılır? Kürtaj Fiyatlarına Yansıması Nasıldır?

Kürtaj fiyatları nasıl yapılır;

 • Muayene
 • Ultrason
 • Kürtaj sonrası ilk kontrol
 • Kürtajda anestezi
 • Kürtaj hastanede yapılacak ise otelcilik ücreti

gibi etkenler göz önünde bulundurulduğunda değişkenlik gösterecektir.

Özel hastanelerde kürtaj işlemi Devlet hastanelerinde yapılan kürtaj işlemi kıyaslandığında her zaman özel hastanelerin fiyatlandırması daha yüksektir. Bu farkın oluşmasındaki en büyük etken özel hastanelerin sizn özel isteklerinize daha fazla hitap etmesi olarak gösterilebilir.

Kürtaj fiyatlarını etkileyen en önemli faktör sizin özel isteklerinizdir.

Kürtaj işleminin fiyatlandırmasını daha detaylı olarak şu şekilde açıklayabiliriz

 • Gebelik işlemine ne kadar erken müdahele edilecekse, kürtaj ücreti ona göre düşüklük göstermektedir. ( gebeliğin 10 haftayı geçmemesi şartıyla zira 10 hafta gebelik yaşından büyük hamilelikler, tıbbı bir gereklilik olmaksızın sona erdirilmemektedir. Aksini yapan ya da yapmayı teklif eden hastaneler ve sağlık personelleri yasal olarak suç işlemekte ve sizin hayatınızı tehlikeye atmaktadır)
 • Özel hastanelerin fiyatlarının devlet hastanesine göre fazlalık göstermesinin yanında, özel hastaneler arasında da kesin bir fiyatlandırma bulunmamakta birlikte kürtaj fiyatları değişebilmektedir. Hastanenin kürtaj dışındaki diğer ameliyatlarında uyguladığı fiyat politikası, ortalama olarak kürtaj ameliyatı fiyatlarına da yansıyacaktır.
 • Klinik ve özel muayenehanede yapılacak kürtaj, otelcilik masraflarından arınacağından daha uygun fiyatlı olacaktır ancak diğer yandan, küretaj bir cerrahi operasyondur ve minimum dahi olsa komplikasyon riski taşımaktadır. O yüzden bir klinik ya da özel muayenehane yerine, tam teçhizatlı bir hastanede işlem yapılması sağlığınız açısından daha faydalı olacaktır.
 • Kürtaj yaptıracağınız yere karar verirken, kar zarar ilişkisi yaparak, fiyat performans ilişkisine göre karar vermelisiniz.
 • Lokal anestezi, genel anesteziye göre daha uygundur. Ancak genel anestezi çok daha rahat ve stressizdir. Her ikisinde de ağrı duymazsınız.
 • Vakum aspirasyon ile uygulanan kürtaj ücretleri, eskiden kullanılan metal kaşık yöntemlerine göre daha yüksektir. Ama hem bebeğin ana rahminden ayrılmasındaki işleyiş biçimi sebebiyle daha insancıl bir yöntem olarak kabul edildiğinden hem de.

Kürtaj işlemi fiyatlandırması için daha detaylı sorularınız varsa yazı altına yorum bırakacak olursanız, sadece bizler tarafından görüntülenecek olan e-mail adresinize ilgili bilgilendirme yollanacaktır.

Kimlerin kürtaj yaptırması uygundur?

Kürtaj operasyonu 18 yaşını doldurmuş kadınlarda evli ve bekar olmaları durumuna bakılmaksızın 10 haftalık gebelik geçilmemişse kürtaj fiyatları tahsil edilerek özel hastanelerde sorun yasanmadan yapılmaktadır.

Eğer tıbbi bir problem varsa, aşırı kanama ve düşük riski gibi kürtaj yapılması gereken yetişkin kadınlarda özel hastanelerde acil bolümünden sevk edildiklerinde kürtaj fiyatları göz ardı edilerek ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Kürtaj işlemi bilgilerime kimler ulaşabilir?

Özellikle bayanların en çok çekindiği durum kürtaj bilgilerime kimler ulaşabilir konusudur.

Bu konuda müsterih olun kürtaj işlemi bilgileri siz istemediğiniz sürece kimse ile paylaşılmaz.

Yalnız bir durum bunun dışında kalır. Eğer 18 yaşını doldurmamışsanız yasal olarak ebeveynlerden bir tanesinin muhakkak izni gerekmektedir. 18 yaşından küçükler kürtaj işlemi yaptırmak istediklerinde hastane personeli ailenizi muhakkak bu konudan haberdar edecektir. Bu bir yasal zorunluluktur.

Kürtaj Yaptırmak İçin Param Yok Yasadışı Kürtaj Yapan Yerler Bulamaz Mıyım

Öncelikle kürtaj yaptırmak ciddi bir iştir. Uzman doktor ve uygun ekipmanlarla çok kolay bir operasyondur. Kürtaj fiyatları uygun fiyatlı olarak yapan lisanslı hastaneler bulunmaktadır.

Fakat bazı durumlarda insanlar merdiven altı tabir edilen gerekli şartları sağlayamamış ya da kurtaj lisansı olmayan yasa dışı kürtaj yapan yerlere gitmektedir. Bu tür yerlerde kurtaj yaptırmak hayati riskleri de beraberinde getirmektedir.

Malesefki bazı kırsal bolgelerde maddi imkansızlıklar nedeniyle alternatif vocuk düşürme yöntemlerini kullanarak kendi sağlıklarını riske etmektedir. Çocuk aldırma süresi kürtaj uygun koşullarda çok basit bir yöntemdir.

İstanbulda Kürtaj Fiyatları Diğer Şehirlerden Daha mı Yüksek?

Kurtaj fiyatları küçük illerimize nazaran İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa gibi büyükşehirlerde daha yüksek olması beklenen bir durumdur.

Bunun en büyük nedeni büyük şehirlerde hastane kosulları, tıbbi techizat yeterliligi ve hekim yetenekleri göz önüne alındığında daha üst düzeydedir. İstanbul’da kürtaj fiyatlarının yüksek olmasının nedenlerini bu şekilde sıralayabiliriz.

Kurtaj operasyonu geçirmek istemeyen bayanlar doğum kontrol yöntemleriyle korunarak bu operasyona gerek duymadan hayatlarını devam ettirebilirler.

Gebelik sonlandırma ameliyatı ve istenmeyen gebeliklerin kürtajla bitirilmesinin önüne gećmek için Spiral taktırabilirsiniz.

Kurtaj dinen caiz mi ve kurtaj günah mı gibi çekinceleriniz varsa spiral taktırmak sizin için en iyi yöntem olabilir. Spiral taktırmayı tercih edecekseniz spiral fiyatları konulu yazımızı okumanızı öneririz.

En Çok Sorulan Kürtaj Soruları

Kaç aya kaç haftaya kadar gebebelikte kürtaj yapılabilir?

Kürtaj kaçıncı aya kadar yapılır yasal olarak 10 haftalık hamilelige kadar (yaklaşık iki, iki-buçuk ay kadar ) mümkün olmaktadır.

Kürtaj sonrasında ilk adet ne zaman başlar?
Kürtajdan sonra adet yaklaşık 30-40 gün sonra ilk olarak görülür.

Kürtaj sonrasında kısırlık olur mu?

Kürtaj kısırlığa sebep olabilecek bir operasyon değildir. İlk gebelikte kürtaj da kısırlığa neden olmaz.

Kürtaj fiyatları ne kadardır?

Ozel hastanelerde ve Devlet hastanelerinde kürtaj fiyatları ne kadar yukarıda paylaştık. Şunu net bir sekilde bilmek lazım ki kürtaj fiyatları gebeliğin haftasına, yapılan hastaneye, uygulanan anestezi şekline göre değişkenlik gösterir. Bu nedenle muayene olmadan ücretini öğrenemezsiniz mümkün değildir. Sadece ortalama bir kürtaj fiyatı verilmektedir.

Kürtajı nerede yaptırabilirim?

Kürtaj özel hastanelerde ve Devlet hastanelerinde  uzman doktorlar tarafından yapılmaktadır. Kürtaj olacağınız merkezdeki uzmanın deneyimi, tecrübesi ve merkezin gerekli aletler, sterilizasyon açısından kapasitesi önemlidir. Küçük şehirlerde olmasa da özellikle İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya gibi büyük şehirlerde kürtaj yapılan aile planlaması merkezleri mevcuttur.

Lokal anestezi mi genel anestezi mi kürtajda daha iyidir?
Her iki anestezi şeklinin de farklı avantaj ve dezavantajları vardır. Hastanın tercihine göre ve muayeneye göre uygun olan anestezi uygulanır.

1 veya 2 aylık gebelikte kürtaj yapılır mı?
Ay hesabı yerine hafta hesabı kullanmak doğrudur çünkü kürtajlarda 10 haftaya kadar yasal sınır belirlenmiştir. Burada gebelik haftası son adetin başladığı tarihe göre ve ultrasona göre hesaplanır.

5 haftalık veya 6 haftalık gebeliklerde kürtaj yapılır mı?
Gebelik kesesi çok küçük olmadığı sürece yapılabilir. Ancak gebelik kesesi kürtaj yapılan aletin (kanül) ucuna gelmeyecek kadar küçükse gebeliğin alınamaması riski vardır bu durumda kesenin biraz daha büyümesini bekleyip daha sonra kürtaj yapılması tercih edilebilir.

7 haftalık veya 8 haftalık kürtajlar vakum yöntemiyle yapılabilir mi?
Vakum yöntemi (enjektör ve plastik kanül) ile genellikle 10 haftaya kadar olan kürtajlar rahatlıkla yapılabilmektedir. Burada doktorun vakum yöntemi konusunda tecrübeli olması önemlidir.

9 haftalık veya 10 haftalık kürtajlar lokal anestezi ile yapılabilir mi?
Bu kadar ileri gebelik haftalarında lokal anestezi ile ağrı hissedilme riski artar. Daha çok genel anestezi tercih edilir. Ancak çok normal doğum yapmış hastalarda ve ağrı eşiği yüksek hastalarda bazen lokal anestezi de uygulanabilmektedir.

Kaç kez kürtaj olunabilir?
Bu konuda sayı olarak bir sınırlama yoktur. Ancak her cerrahi müdahalede olduğu gibi kürtajda da fazla kere gereksiz yaomaktan kaçınmak gerekir, bunun için dikkatli korunmak en önemli kuraldır.

Düşükten sonra kürtaj yapılması şart mıdır?
Eğer bütün gebelik materyali tamamen düşmemişse ve parça kalmışsa, kanama varsa kürtaj gereklidir. Gebelik materyali tamamen düşmüşse ve kanama yoksa kürtaj yapılmayabilir.

Düşük hapı veya düşük iğnesi ile kürtaj olur mu?
Ülkemizde düşük hapı veya kürtaj hapı (veya iğnesi) şeklinde kullanılabilecek bir ilaç yoktur. Bu tür ilaçalardan ve tavsiyelerden kaçınmanız gerekir. Doktor denetiminde olmayan her tür ilaç ve müdahale ciddi sonuçlar doğurabilir.

İkinci veya üçüncü  kere kürtaj olmak riskli midir?
İlk kürtajda olduğu kadar nadir riskler ikinci ve üçüncü kürtajlarda da vardır. Ekstra başka bir risk taşımaz.

Bakirelerde kızlık zarı bozulmadan kürtaj yapılabilir mi?
Kızlık zarı çok geniş ve aletlerin geçmesine müsait olanlarda bazen kürtaj mümkün olabilir ancak çoğunlukla mümkün değildir. Muayene ile kısmen anlalılabilir ancak işlem sırasında kızlık zarının yırtılmayacağının garantisi verilemez.

Kürtaj olduğum sornadan anlaşılabilir mi?
Hayır. Bir kadının kürtaj olduğu sonradan başkası tarafından veya başka bir doktor tarafından muayene edilse bile anlaşılamaz.

Kürtaj videosu ve görüntüleri izlemek uygun mudur?
Hastalara bu tür girişimsel işlemlerle ilgili video ve görüntüleri izlemelerini genellikle önermeyiz çünkü yapılan işlemleri çoğunlukla olduğundan farklı algılayarak endişe ve korkularını arttırırlar. Bunun yerine sadece doktorunuzun tavsiye ve anlattıklarını dinlemek daha faydalıdır.

Kürtaj ağrı ve acı verir mi?
Uygun anestezi (lokal veya genel) ve teknikle yapıldığında genellikle rahat ve fazla ağrı duymadan kürtaj olabilrisiniz. Daha önce doğum yapanlarda ağrı genellikel daha az olmaktadır.

Kürtaj için en çok kullanılan yöntem nedir?
Kürtaj için en çok kullanılan son yıllarda vakum aspirasyon yöntemidir. Bu yöntemde enjektör ve plastik ince boru sistemi (karman kanülü) vakum yaratarak rahim içerisindeki gebeliği emerek alır.

Kürtaj işlemi ne kadar sürer?
Genellikle 5-10 dakika zaman alır. Genel anestezi verilmişse hastanın uyanması da 10-20 dakika sürer.

Kürtajdan sonra hastanede yatmak gerekir mi?
Hayır kürtaj işlemi yatış gerektirmez. İşlemden kısa süre sonra normal hayatınıza dönebilirsiniz.

Kürtaj sonrasında kan uyuşmazlığı iğnesi yapılması gerekir mi?
Çok küçük haftalarda şart olmasa da özellikle ileri haftalarda yapılması gerekir.

Kürtajdan ne kadar sonra spiral takılır?
Kürtajdan işlemi biter bitmez veya 1 hafta sonra kontrolde spiral takılabilir.

Kürtajdan ne kadar sonra banyo yapabilirim?
Kürtaj oldupunuz gün banyo, duş serbesttir.

Kürtajdan sonra havuza veya denize girebilir miyim?
Kğrtajdan sonra 1 hafta havuza veya denize girilmesi önerilmez.

Kürtaj için en sağlıklı, en kolay ve en uygun haftalar hangileridir?
Genellikle beşinci, altıncı ve yedinci haftanın başları en uygun zamandır. Daha erken gebelikler çok küçük olduğu için nadiren alınanama riski vardır, daha büyük gebeliklerde ise ağrı daha fazla olmaktadır ve işlem daha uzun sürmektedir.

Çocuk aldırma süresi

Çocuk aldırma süresi hakkında detaylı bilgi için ilgili yazımızı okuyunuz.

Kürtajdan sonra ne zaman hamile kalınır?

Kürtajdan sonra ne zaman hamile kalınır merak edenler için ilgili yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir