Sağlık

Omuz ve Kol Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?

Omuz ve kol ağrısı birçok kişinin hafife aldığı ağrılar arasındadır. Çoğu kez üşütmekten, yanlış pozisyonda yatmak ve oturmaktan, cereyanda kalmaktan da omuz veya kol, ya da her ikisi birden ağrıyabilir. Ancak hiçbir ağrı hafife alınmamalıdır.

– Kötü duruş ve boyun incinmesi

Günlük hayatta yanlış hareket ve duruş; omur, disk, eklem ve bağ dokusunda yıpranmaya sebep olur. Bunun sonucunda boyunda doğal eğimin kaybolması ağrıya neden olur.

– Boyun Tutulması, Kas spazmı:

Boyunu destekleyen kasların aşırı gerilmesi ile spazm oluşur.

– Boyun Fıtığı:

Her iki boyun omuru arasında yastık görevi yapan jölemsi kıkırdak disk dokusunun omurilik ve kola giden sinirlere doğru taşması sonucu oluşan fıtıklarda basının büyüklüğü ve etkinliğine göre boyun ve kol ağrısı, kol kaslarında kuvvet kaybı, ellerde his kusuru, uyuşma ve beceriksizlik görülebilir.

– Diskte dejenerasyon, kireçlenme:

İleri yaşlarda omurganın kötü kullanılması sonucu kemik yapıda, bağlarda ve disklerde yıpranma nedeniyle jöle kıvamındaki disk keçeleşir, esnekliğini kaybederek ağrılara neden olur.

– Gerilim, stres

Ekonomik, sosyal ve psikolojik sorunlar gerginlik yaratarak boyun ağrısını artırır.

– Romatizmal Hastalıklar

Omurgadaki normal kemik ve kıkırdak dokularını zedeleyen Romatoid artrit, anklozan spondilit gibi hastalıklar boyun hareketlerinde kalıcı kısıtlılık ve ağrı yapabilir.

–  Osteoporoz, kemik erimesi

Kadınlarda görülen Osteoporoz kemiklerde kofluğa ve yumuşamaya yol açarak kolay kırılmaya ve dolayısıyla ağrıya sebebiyet verir.

– Omurga kırıkları, omur kayması:

Trafik kazaları, darp, travma şiddetiyle boyun omurları kayarak omuriliğe zarar verebilir. Bu durumda ağrılar kaçınılmazdır.

– Kol ve el sinirleri sıkışması:

Boyunda omurilikten çıkan sinirler ele doğru giderken yol üzerinde bağ dokusu tarafından tuzaklanır. Buradaki sıkışma sonucu el ve kollarda kuvvetsizlik, uyuşma ve ağrı oluşur.

Omuz ve kol ağrısına hangi bölüm bakar?

Yukarıda sayılan nedenlerden birinden dolayı omuz ve kol ağrısı görülebilir. Bu nedenle bu tür ağrılar hafife alınmamalıdır. Omuz ve kol ağrıları için Fizik Tedavi Uzmanına, Ortopedi Uzmanına başvurulmalıdır. Ancak muayene ve tetkiklerden sonra başka branşı ilgilendiren durumlarda yönlendirebilirler. Bu tip ağrı ve uyuşma olan hastalarda mutlak boyun MR testi, EMG testi ile ayrıcı tanıya gidilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir