Omurga eğriliği için hangi bölüme gidilmeli?

Omurga eğriliği aslında tam olarak bir hastalık değildir. İnsan omurgası yandan bakıldığı zaman bel kısmında hafif içeride sırt kısmında hafif dışarıdadır yani tam düz değildir. Ancak arkadan bakıldığı zaman tam düz bir görünüm sağlamalıdır işte omurga eğriliği tam düz bir görünüm sağlamayan kişiler için fark edilen bir bulgudur. Tıbbi adı skloyoz’dur.

Kalçalar ve omuz seviyeleri arasında bir eşitsizlik var ise;

Kız çocuklarının eteğinin bir bölümü kendiliğinden yukarı çekiyor ise;

Göğüs kafesinde asimetri fark ettiyseniz bunlardan birisi omurga eğriliği olabilir.

Omurga eğriliği herhangi bir sebepten olabileceği gibi doğuştan da gelebilir veya sebepsiz bir şekilde de olabilir. çok nadir görülür. Görülen hastaların bir çoğunda tedavi uygulanmaz çünkü ameliyat olmaya kadar ilerlemez. Genel olarak fiziksel tedaviyle, sırt kaslarını güçlü tutmayla, korseyle düzeltilir. Ancak çok daha rahatsız eden ve kesinlikle tedavi olunması gereken bir durumla ameliyat ile tedavi edilir. Peki, kendinizde omurga eğriliği olduğunu düşünüyorsunuz hangi bölüme gitmelisiniz?

Kamburluk Hangi Bölüm Bakar

Kaburluk hangi bölüm bakar? Omurga eğriliğini fark ettiyseniz ve omurga eğriliğine hangi bölüm bakar diyorsanız randevu almanız gereken yer Ortopedi ve Travmatoloji bölümüdür. Buradaki uzmanlar tam teşhisi koymak ve tedavi şeklini belirlemek için sizi muayene ederler ve tedavinize başlarlar. Tedavi de genellikle fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümüyle beraber yürütülür. Ameliyat olmanız gereken bir durum var ise o zamanda beyin cerrahisi ya da genel cerrahlar da tedavinize ortak olabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir