Sağlık

Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Öksürüğe Ne İyi Gelir?

öksürüğe ne iyi gelir

Öksürüğe ne iyi gelir?

 

Soğuk kış gününde en büyük sorunumuz peşimizi bırakmayan hastalıklardır ve öksürüğe ne iyi gelir sorusu ilgilenmek zorunda kaldığımız problemlerdendir. Hastalandığımızda hemen internetten araştırma yaparız. Öksürüğümüz varsa öksürüğümü nasıl geçirebilirim, nasıl dinç durabilirim, bu hastalıktan bir an önce nasıl kurtulabilirim diye düşünür ve araştırır dururuz. Şimdi öksürüğe ne iyi gelir sorusuna cevap olabilecek, sizlere faydalı bitkisel karışımlarımdan bahsedip hastayken odanın nem düzeyini ayarlamayı anlatacağım.

Öksürükten Kurtulmak için 5 Öneri

Bal ve ılık süt

Bal ve Ilık Süt

Bal ve Ilık Süt

Öksürüğe ne iyi gelir sorusuna verilecek ilk cevaplardan biri ballı süttür. Sütümüzü hafif ısıttıktan sonra az bir şeyde bal katarak karışımımızı hazırlayabiliriz. Bu karışım öksürüğünüz alır boğazımızı tamamen rahatlatır. Boğazımızdaki gıcığı ve öksürüğü alır götürür.

Zencefil, Limon ve Bal

Zencefil, Limon ve Bal

Zencefil, Limon ve Bal

Ilık su içerisine yarım çay kaşığı zencefil tozu katalım. Acı olduğunu düşünüyorsanız balı da tercih edebilirsiniz. 1-2 damla limon katarsak zencefilin içerisindeki zingiber bileşeni ile limonun içerisinde bulunan pektin sayesinde, vücuttaki enfeksiyonların yayılımını azaltmış oluruz. Aynı zamanda kış ayların da yaygın görülen grip rahatsızlığının etkilerinin de bu çayla hafiflediğini göreceksiniz. Özellikle öksürüğe, boğaz ağrısına ve tıkalı sinüslere toz zencefil çayının etkileri gözle görülür derecede olacaktır. Öksürüğe ne iyi gelir diye düşünüyorsak, bu karışım da oldukça etkilidir.

Karabiber çayı

Karabiber Çayı

Karabiber Çayı

Öksürüğe ne iyi gelir sorunun cevaplarından biri de karabiber çayıdır. Bir çay kaşığı karabiber, 2 yemek kaşığı balı da katalım bir fincanın içerisine. Kaynayan suyu fincanımıza doldurup 10-15 dakika demlenmesini bekleyelim. Çayımız demlendikten sonra süzelim. Bu karışım için taze çekilmiş karabiber kullanırsak daha iyi olur. Karabiber, dolaşımı ve balgam akışını hareketlendirir. Bal da katarsak öksürüğümüzü tamamen yatıştırır. Ayrıca bu karışım antibiyotik görevi taşır.

Limon karabiber ve tuz

Limon, Karabiber ve Tuz

Limon, Karabiber ve Tuz

Bir limonu dörde bölelim. Bir parçasına karabiber ve tuz katalım. Ve iyileşebilmemiz için bu limonu yiyelim. C vitamini ile bağışıklığımız güçlenir ve nefes alışımızda rahatlar. Öksürüge iyi gelen çok güzel bir yiyecektir.

Bol su içelim

Bol Su İçin

Bol Su Içelim

Bol su tüketmek öksürüğe ne iyi gelir sorusu için önemli cevaplardan biridir. Üst solunum enfeksiyonları burun akıntısına,  boğazın tahrişine ve öksürüğe neden olabilir. Bol su tüketimimiz, akıntıyı incelterek boğazın tahrişini azaltmaya yardımcı olur. Bol su içmek boğazımızın nemli kalmasını sağlar ve böylelikle öksürüğümüz hafifler. Günde 2 litre su içmemiz gerekiyor. Bir önerimde su içerken bardağı kafaya dikmeden, yudum yudum içmemiz daha sağlıklı olur. Ayakta içtiğimiz su midemize değil doğrudan böbreklerimize gider. 15-20 dakika sonrada idrar yoluyla atılıyor.

Odamızın Nem Düzeyini Ayarlayalım

Odanın Nem Seviyesine Dikkat

Odanın Nem Seviyesine Dikkat

İlk olarak odamızı biraz havalandırırsak daha iyi olur hastalığımız iyileşti derken geri dönmesin.

Evdeki nem düzeyinin yüzde 30-50 olmasına özen gösterelim.  Ve kesinlikle evimizi havalandırmadan yatmayalım. Oksijen tazeleme öksürüğe ne iyi gelir sorusuna verilen muazzam cevaplardan biridir.

Sıcak Duş

Öksürük icin sıcak duş

Öksürük icin sıcak duş

Sıcak duş buhar sayesinde alerji ve astımdan kaynaklanan öksürüğümüzün geçmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca burundaki salgılar düzenlenir.

Nevresimlerinizi 60 Derecede Yıkatalım

Mikrobun kırılması ve hijyenik açıdan temiz tutalım evdeki nevresimlerimiz hastalığımız diğer insanlara da geçmesin.

ÖNEMLİ DUYURU

Öksürüğe ne iyi gelir sorusu için en önemlisi de soğuk kış aylarında soğuk içecek ve yiyeceklerden uzak duralım. Ve bu şekilde bütün hastalıklarımızdan kurtulabiliriz. Dışarı çıkarken de bir atkı ile boğazımızı saralım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir