Mutluluk Veren Bitki Çayları

Paylaş
 

Her şeyin en güzeli, en doğalı doğada var. Bugün kullandığımız ilaçlardan hayatımızın her alanına kadar doğadan faydalanıyoruz. Ne kadar çok kimyasal girerse işin içine insanoğlu o derece daha mutsuz ve zamanla tahammülsüz oluyor. Bu sebeplerle olsa gerek ki artık son yıllarda tekrar bir eskiye dönüş yaşanmakta.

Çoğumuzun kocakarı ilaçları olarak bildiği aslında tamamen doğal olan bitkisel ilaçlardan bahsediyoruz. Bazı bitkiler bizi iyileştirmeye yararken bazı bitkiler ise hem psikolojik hem de fiziksel olarak gevşeme sağlar. İşte mutluluk veren bitki çayları.

Bitki Çayları Ne İşe Yarar?

Örneğin birçok kişinin oğul otu olarak bildiği melissa çayı beyindeki mutluluk hormonu salgılatan bölgeye ulaşıyor ve daha çok endorfin salgılayarak kendimizi mutlu hissetmemizi sağlıyor. Tabi çok ilginç bir şekilde endorfin hormonu az miktarda da olsa muz ve çilekte de bulunmaktadır. Yani onlardan da mevsimine göre bol miktarda tüketebilirsiniz.

Ayrıca hangi bitki çayı olursa olsun tüketirken şeker kullanmamaya özen gösterin bunun yerine içerisine azıcık bal katarak tatlanmasını sağlayabilirsiniz.

Papatya çayı bilinen en yaygın sakinleştirici bitki çayıdır. Özellikle depresyonda olanlarda, adet sendromlarında sıklıkla önerilir. Ancak hamilelerde düşük tehlikesi yapabileceği için önerilmez.

Sarı kantaron bitkisi ise sakinleştirici ve ruh halini yükselten bir diğer mutluluk verici bitkidir.

Lavanta çayı kendisi ve kokusu da depresyona, kaygıya ve mutsuzluğa iyi gelen bitkiler arasındadır.

Yalnız belirtmeliyiz ki mutluluk alacağım diye herşeyin fazlasını yapmak zararlıdır. Yani bitki çayları tüketirken de her zaman aşırı tüketimden kaçınmalıyız.

Bu yazı 31 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Sivilce İzleri Neden Olur? Sivilce Nasıl Geçer? Sivilce İzleri Nasıl Geçer? Sivilce Maskeleri Göz altı morlukları neden olur? Göz altı morlukları nasıl geçer? Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer? Madecassol merhem Primolut Siyah Noktalar Nasıl Geçer? Siyah Noktalar İçin Maske