Momecon Krem

Paylaş
 

Momecon krem cilttte oluşan tüm problemlerin tedavisinde kullanılan etkili bir kremdir. Kartizonlu kremler sınıfında bulunan momecao krem faydaları olduğu kadar yan etkilerinin de fazla olduğu bir krem olduğu için kesinlikle doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır. Momecon pomad genelde cilt yüzeyinde oluşan kızarıklık, iltihap, egzama, sedef, kaşıntı tedavisinde etkili sonuç verdiği gözlemlenmiştir. Sizlere bu krem hakkında ayrıntılı bilgi vermeye çalışacağız. Momecon krem nedir, nasıl kullanılır ve Momecon kremin yan etkileri nelerdir bu konulara değineceğiz. Ayrıca Momecon Krem kullananlar ve Momecon pomat fiyatı hakkında bilgi paylaşımımız olacak.

Momecon Krem Nedir?

Momecon krem nedir; Cilt üzerine uygulanan kortikosteroid ilaçlardan biri olan momecon krem, iltihap, kızarıklık ve şişliklere yol açan kimyasal maddelerin etkisini azaltma konusunda oldukça önemli bir konumda yer almaktadır. Bunların yanı sıra çeşitli alerjik reaksiyonlar, egzama ve sedef hastalıklarının yol açtığı problemleri momecon krem ile yok etmek mümkündür. Egzama, sedef hastalığı ve alerjik durumlar nedeniyle meydana gelen kaşıntılara ve iltihaplanmalara krem ile çözüm getirilebilir. Momecon krem nedir kısaca değindikten sonra diğer başlığımıza geçelim.

Momecon Krem Ne İçin Kullanılır?

Momecon krem ne için kullanılır başlıca kullanım alanlarını şöyle sıralayabiliriz. Çeşitli cilt hastalıklarında etkili olan momecon krem, teşhisi konan cilt problemleri konusunda etkilidir. Özellikle alerjik reaksiyonlardan kaynaklı cilt sorunları bu krem ile kolayca ortadan kaldırılabilmektedir.

Birtakım nedenlerden dolayı ciltte meydana gelen şişikler, kızarıklıklar ve iltihaplanmalar momecon kremin uzman olduğu cilt problemleri arasında yer alır. Bu tür sorunlara yol açan maddelerin etkisini azaltan krem, düzenli bir kullanım ile etkili sonuçların ön plana çıkmasını sağlar. Ayrıca cilt üzerinde görülen iltihaplanma ve kaşıntı problemleri için momecon krem tavsiye edilen krem çeşitlerinden biri olarak karşımıza çıkar. Momecon krem ne için kullanılır kısaca değindikten sonra diğer başlığımız.

Momecon Krem Nasıl Kullanılır?

Momecon Krem nasıl kullanılır?

Momecon krem kullanılmaya başlamadan önce ellerin güzelce yıkanması gerekir. Bunun yanında ilaç ellerin üzerinde bir bölgeye uygulanacaksa ellerin uygulama sonrasında yıkanmaması gerekir.

Uygulama aşamasında krem tedavi edilecek olan bölgeye ince bir tabaka şeklinde sürülür ve hafif dokunuşlar ile cildin kremi emmesi sağlanır. Bunun ardından kremin uygulandığı bölge herhangi bir bandaj ya da bez parçası ile sarılmaz. Ayrıca ilaç bacak ya da kol bölgelerine uygulandığında dar ve sıkı giysilerin giyilmemesi tavsiye edilir. Uygulandığı bölgenin herhangi bir giysi ya da bandaj ile baskıya uğraması ilacın olması gerekenden daha fazla emilmesine neden olabilir. Bu nedenle tedavi edilen bölgeye uygulama sonrasında baskı yapılmaması gerekir.

İlaç kullanılmaya başlandığı andan itibaren en az 2 hafta içerisinde olumlu etkiler görülmüyorsa doktora başvurulması tercih edilir. Hastanı tedavi süreci ile ilgili doktorunu bilgilendirmesi ve buna yeni bir tedavi planlaması yapılması önemlidir.

Diğer yandan ilacın düzenli bir şekilde kullanılması ve yazılan reçetede yer alan talimatlara göre kullanılması önemli bir husustur. Momecon krem nasıl kullanılır kısaca bahsettik. Yeni başlığımız yan etkileri hakkında.

Momecon Kremin Yan Etkileri

Momecon kremin yan etkiler genelde cilt ile yakından alakalıdır. Genelde karşılaşılan yan etkiler dil, boğaz, yüz ve dudaklarda şişme ve nefes alma zorluğudur. Bunun yanında uygulanan bölgede cildin yüksek oranda tahriş olabilmesi mümkündür. Momecon krem diğer yan etkileri ise aşağıdaki gibi sıralanmakta.

 • Kıllanmanın artış göstermesi
 • Vücutta oluşan izler
 • Kıl köklerinin iltihaplanma durumu
 • Belirgin hale gelen damarlar
 • Sivilce ve ciltte kabarcık oluşumu
 • Cilt bölgesinde renk değişimi meydana gelmesi
 • Ağzın etrafında cilt döküntüsü oluşması
 • Cildin aşırı derecede yumuşaması ve incelmesi
 • Tedavi uygulanan bölgede hissizlik ve karıncalanma meydana gelmesi
 •  Kaşıntı
 • Kızarıklık
 • Kuruluk
 • Yanma
 •  Çeşitli bölgelerde döküntü

Momecon kremin yan etkileri bu şekilde karşımıza çıkmakta. Momecon krem kullananlar sıklıkla sordukları soruları sizler için sıraladık.

Momecon Krem Kullanmadan Önce Doktora Bildirilmesi Gerekenler?

İlacı kullanmaya başlamadan önce doktora bildirilmesi gereken çeşitli hususlar vardır. Momecon krem ve benzeri ilaçlara karşı alerjisi olanların bu durumu doktoruna bildirmeleri gerekmektedir.

Diyabet hastalığı bulunan kişilerin de doktorunu bilgilendirmesi önemlidir. Cildin emdiği krem kandaki ve idrardaki glukoz seviyesinin yükselmesine neden olur. Kortikosteroid ilaçlar genelde kan ve idrarda bulunan glukoz oranını artırmaya meyillidir. Bu yüzden ilaç kullanılmadan önce kesinlikle doktora bilgi verilmesi gerekir.

İlaçların çocuklar üzerindeki kullanımına bakacak olursak momecon kremin genelde çocuklar üzerinde kullanılması tavsiye edilmez. Hassas cilt yapısına sahip olan çocuklarda, kremin ciltte olması gerekenden daha fazla emildiği durumlar meydana gelebilir. Sonrasında ise yan etkiler ön plana çıkabilir. İlacı uzun süre kullanmak ise çocukların gelişiminde olumsuz etkiler ortaya çıkarabilir.

Gebelik Döneminde Momecon Kremkullanılır mı?

Momecon kremin gebelik döneminde olan kadınlar tarafından kullanılması uygun görülmemektedir. Çünkü ilacın anne karnında yer alan bebeğe farklı şekillerde zarar verebilme olasılığı bulunmaktadır. Hamile kalmadan ya da hamileyken ilacın kullanımı konusunda doktor gözetiminde olunması tavsiye edilir.

Emzirme Döneminde Momecon Krem Kullanabilir mi?

Momeconkremin emzirme döneminde kullanılması konusunda net bilgiler vermek mümkün değildir. Çünkü kremin anne sütüne geçip geçmediği tam olarak bilinmemekte ve bu nedenle ilacı kullanmadan doktora başvurulması gerekmektedir.

Momecon Krem’i Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

İlacın doz alımının unutulması önemli sorunlar ortaya çıkarmamaktadır. Eğer bir doz alımı unutulmuşsa hatırlandığı ilk anda doz alımının gerçekleştirilmesi yeteridir. Ancak bir dahaki doz alımında bir önceki doz alımının unutulduğu hatırlanırsa sıradaki dozun alınması gerekir. Önceki doz alımının unutulması iki katı doz kullanımı gerektirmemektedir.

Momecon Krem Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Momecon kremi yüksek doz oranlarında almak istenmeyen olumsuz etkilerin ortaya çıkmasına neden olur. Yüksek doz alımında karşılaşılan problemleri aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür.

 • Cilt yapısında incelme
 • Vücut yağlarının ve şekillerinin değişimi (boyun, sırt, bel, yüz)
 • Aknelerde artış görülmesi
 • Yüzdeki tüylerde fazlalaşma
 • Adet olmada problemler

Momecon Krem Hamilelikte Kullanımı

Hamileyseniz yada hamile kalmayı düşünüyorsanız kesinlikle momecon kremi kullanmamalısınız. Momecon merhem gebelik döneminde kullanmayın ve cilt sorununuzu mutlaka doktorunuza bildirin.

Momecon Krem Emzirme Döneminde Kullanımı

Emziren annelerin kremi kullanmaları kesinlikle tevsiye edilmez. Momecon pomad deri tarafından emildiği için anne sütüne geçme durumu vardır.

Momecon Krem Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Momecon kremin kullanılmaması gereken ve kullanımında dikkat gerektiren bazı durumlar vardır. Momecon krem kullanacaksanız dikkat etmeniz gereken durumlar hususlar;

 • Eğer krem karşı alerjiniz varsa kesinlikle kullanmamalısınız
 • Mantar ve virüs türü cilt hastalıklarında kullanılmaz
 • Deri hastalıkları dışında hastalığı tedavi etmez
 • Kesinlikle göz çevresine sürmeyin
 • Momecon krem sivilce tedavisinde kullanılmaz
 • Momecon krem cilt lekeleri tedavisinde kullanılmaz
 • Şu çiçeği, uçuk
 • Momecon krem genital bölgede kullanılmaz
 • Ağız ve dudak çevresinde yaralarda kullanılmaz
 • İltihaplı deri hastalıklarında kullanılmaz

Kesinlikle geniş yüzeye uygulamayın ve doktorunuzun bilgisi dahili dışına çıkmayın. Her hangi bir hastalığınız ve kullandığınız ilaç varsa doktorunuza bunu bildirmeniz gerekmektedir. Özellikle şeker hastaları ve 2 yaşından küçüklerde doktor gözetiminde kullanılmalıdır.

Momecon Krem Prospektüs

Momecon pomad reçete bilgileri MOMECON %0.1 krem, Momecon krem prospektüsü krem kullanımından önce mutlaka okuyunuz. 

ATC Kodu D07AC13
Etken Maddesi
Mometazon Furoat
Firma Adı Bilim İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Fiyat 6.22 TL
Orjinal Jenerik Jenerik İlaç
Reçete Normal Reçeteli bir ilaçdır.
Dozaj 1 MG/G
Ambalaj Adet 30

Momecon Krem Kullananlar

Momecom krem kullananlar yaptıkları yorumlarda kremin çok etkili olduğunu ve sorunları yok ettiği paylaşılmıştır. Forum ve sözlüklerde yapılan yorumlarda yan etkiler genelde doz aşımından dolayı görüldüğü ve sıklıkla kaşıntı batma hissi yaşadıklarını paylaşmışlardır. Momecon pomad kullananlar ilacı doktorun yazdığını ve reçete ile aldıklarını söylemişlerdir. Unutmayın bazı mantar yada benzer cilt sorunların momecon merhem bilinçsiz kullanımı daha ciddi sorunlara yol açabilir.

Momecon Krem Hakkında Merak Edilen Sorular

Özellikle sık karşılaşılan sorulara cevap vererek merhem hakkında bilinmeyenleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

Momecon krem yüzü sürülür mü

Ever krem yüzü sürülür ama yüze en fazla 5 gün sürülür ve fazla kullanılması kesinlikle risklidir.

Momecon cilt lekeleri 

Momecon cilt lekeleri tedavisinde kullanılan bir krem değildir. Kesinlikle başkasından duyup cilt lekeleri için kullanmayın. Cilt lekelerinin tedavisinde momecon krem kullanılmaz.

Momecon krem sivilce

Bilinen aksine sivilceleri geçirmez ama yan etki olarak sivilce oluşumunu tetikler. Sivilce için Momecon krem tavsiye edilmez.

Momecon krem bebeklerde

2 yaşından küçüklerde kullanılmayan bu merhem ayrıca 2 yaşından büyük çocuklarda doktor gözetiminde ve düşük dozda kullanılır. Bebeklerde Momecon krem kullanımı 2 yaşına kadar kesinlikle önerilmez.

Momecon krem gebelikte kullanımı

Kesinlikle hamile kalmayı düşünüyorsanız yada hamile iseniz hemen kremi kullanmayı bırakmalısınız. Momecon krem hamilelikte kullanımı uygun değildir.

Momecon krem kortizonlu mu

Momecon pomad kortizonlu bir kremdir. İçeriğinde kortizon mevcuttur.

Momecon krem vitiligo

Momecon krem vitiligo tedavisinde kullanılır ama doğru kullanım şekli ve dozu için cilt doktorunu muayene olmanız gerekmektedir. Momecon krem vitiligo hakkında yeterli bilgiye ulaşmadan bu kremi kullanmayınız.

Momecon Krem Fiyatı

MOMECON %0.1 pomad 30 gr Fiyatı
Etken Madde Mometazon Furoat 6.22 TL
                               Reçete Durumu               Reçeteli Satılır        6.22 TL

İlgili Yazı: Travazol Krem

Madecassol Krem

 • Site Yorum

Bir yorum bırak