Sağlık

Miyomda Embolizasyon Tedavisi

Miyom, kadınların yumurtalıklarında oluşan urlardır. Bu urlar kötü huylu olmamaları nedeniyle çoğu kadın tarafından anlaşılmadan kaybolmaktadır. Bu miyomların oluşumu ise genetik oluşmaktadır. Herhangi bir yiyecek ya da yaşam tarzı miyomları arttırmaz ya da yok etmez. Bu nedenle miyom tedavisinde uzman bir doktora başvurmak en doğrusudur.

Miyom tedavi yöntemleri ise iki şekildedir.

  • Bunlardan ilki ve en çok uygulananı tıbbı tedavidir.
  • Diğer tedavi yöntemi ise cerrahi tedavi yöntemidir ve ciddi şekilde hastaları sıkıntı yaratan durumlarda uygulanır.

Bu iki tedavi yöntemini açıklayacak olursa öncelikle şunu söylemeliyiz miyom iyi huylu bir urdur ve kişilere ciddi sağlık sorunları yaşatmamaktadır.

  • İlk yöntem olan tıbbı tedavi yönetiminde hastalara ilaç verilerek süreç izlenir. İlaç tedavisi gerektiren durumlar ise miyom nedeniyle oluşan kanamalar, sık sık ve ağrılı bir şekilde kasıklarda oluşan sancılar. Bu belirtiler olduğu taktirde kadınların ilk aşamada ilaçla tedavi etmektedir. Bu tedaviler de de çoğunlukla kişiler sonuç almakta ve şikayetler azalmaktadır. Bu şikayetlerin tekrar oluşmasını beklemeden de belirli aralıklarla kontrollere gidilmesi gerekir.
  • Diğer tedavi yöntemi olan cerrahi tedavi gerçekten ciddi durumlarda uygulanır. Bu durumlar ise genelde miyomun bel bölgesine ya da yumurtalığa baskı yapmasıdır. Bu baskı miyomun büyüklüğüyle de alakalı olduğu için miyomun bir ameliyat ile alınması gerekebilir. Bu ameliyatlar normal olarak kısa süren ve kişilerin 2 gün istirahat sonucunda normal hayatlarına döndükleri bir ameliyattır.

Miyomda Embolizasyon Tedavisi

Miyom pek çok kadının rahminde yer edinmiş iyi huylu tümörlerdir. Rahim miyomları, rahim dokusu kaynaklı olan, 1-15 cm çaplı olabilen bu iyi huylu tümörlerin fibroid, fibromiyom, leyomiyomata ve leyomiyom gibi adlandırılması da karşınıza çıkabilir.

Miyomlar, kadınların genital organlarında en çok görülen tümörlerdir. Otuz beş yaş üzeri her üç kadından biri, muayene sonucu ya da ultrason sonrası saptanacak büyüklükte miyomlara sahiptir. Ancak küçük miyomları da hesaba atınca kadınların hepsinde miyom bulunduğu düşünülmektedir. Hastalarda çoğunlukla rahim içinde birden çok miyom bir arada bulunur ve bu sayı bazen elliden bile fazla olabilmektedir. Kadınlık hormonu yani diğer bir deyişle östrojen de miyomların büyümesine yol açar. Bu sebepten dolayı miyomlar çoğunlukla üreme çağında ve de hamilelik döneminde iki ila üç kat büyüyebilirler. Miyom tedavisinde kullanılan en basit yöntemlerden biri embolizasyondur.
Miyom embolizasyonu, lokal anestezi ile uygulanan ve radyologlar tarafından yapılan bir işlemdir. Hasta rahatlatıcı ilaçlar ve ağrı kesici uygulandıktan sonra kasıktan yapılan bir iğne ile rahim bölgesi uyuşturulur. Daha kasıklardaki atardamara girilerek çok ince bir boru yani katater rahimi besleyen atardamara kadar iletilir. Anjio çekimleri yapılır ve bundan sonra borucuktan rahim damarlarını tıkayan küçük tanecikler verilir. Tahminen bir saat kadar süren bu işlemden sonra kontrol çekimleri yapılarak kasıktan katater çıkartılır ve kanamayı önlemek için atardamara on beş dakika kadar baskı uygulanır. Embolizasyon tedavisinden sonra hastalar genelde bir gün sonra taburcu edilir.

Miyom Tedavisinde Embolizasyonun Avantajları

Pek çok kadının korkulu rüyası haline gelmiş olan miyomlar rahim duvarlarında oluşan ve rahim dokusu yapılı iyi huylu tümörlerdir. Miyom tedavisinde kullanılan en acısız ve avantajlı yöntem embolizasyon’dur.

Embolizasyon; lokal anestezi kullanılarak radyologlar tarafından gerçekleştirilen bir işlem olmakla beraber anjiyografi cihazı da kullanılır.

Embolizasyon işlemi şu şekilde gerçekleşir;

Hasta ağrı kesici ve rahatlatıcı ilaçlar kullanılarak rahatlatıldıktan sonra, kasık atardamarına girilir ve çok ince bir boru yani katater rahim atardamarına kadar ilerletilir. Anjiyo çekimleriyle bu borucuktan rahmi tıkayan küçük tanecikler verilir. Bir saat kadar bir süre alan bu işlemden sonra kontrol edilir ve kasıktaki katater dışarı çıkarılır. Kanama olmasını önlemek için damara 15 dakika bası uygulanır ve bandajlanır.

Miyomları besleyen damarlar tıkandığından dolayı miyomlar beslenemez ve hücrelerin ölmesiyle zamanla küçülürler. Böylece ağrı, kanama gibi sorunlar çözülmüş olur ya da gözle görülür bir şekilde azalma kaydedilir. Normal rahim dokusuna sadece bu damar besin taşımadığından dolayı rahim dokusu bu işlemden zarar görmez.

Embolizasyonun en önemli avantajları lokal anestezi yardımıyla ve anjiyo işlemiyle yapılıyor olması, sonuçta herhangi bir ameliyat kesiği çizgisi olmamasıdır. Ayrıca hastaların geneli ertesi gün taburcu olabilmektedir. Bu yöntemin en belirgin avantajlarından biri ise rahimin korunması ve sadece ameliyatla alınan miyomlara değil de rahimdeki tüm miyomlara etki etmesidir.  Ancak embolizasyon tedavisinde de hasta ve tedavi uyumu doğru olduğu zaman sonuç yüzde yüz etkili olabilir.

Embolizasyon ile Miyomektomi Arasındaki Farklar

Kadınların uzun yıllardır yakındığı bir hastalık olan miyomlar rahimde oluşan ve rahim dokusu yapılı iyi huylu tümörlerdir.  Kişide pek çok şikâyet oluşturan bu tümörlerin çapı bir ila on beş santimetre arasında olmakla beraber otuz beş yaş üstü üç kadından birinde bulunmakta ve bunun yanı sıra küçük olanlar da kabul edilirse her kadında bulunduğuna inanılmaktadır.

Bu hastalığın birden çok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bunlar Embolizasyon ile Miyomektomi’dir.

Embolizasyon ile Miyomektomi Arasındaki Farklar ise şunlardır;

  • Eğer ameliyat kesiği ya da çiziği olmadan bir tedavi yöntemi uygulamak istiyorsanız en iyi tedavi şekli embolizasyondur. Bu yöntemle rahimdeki miyomları besleyen damarın tıkanması lokal anestezi yapılarak sağlanır ve miyomlar beslenemediğinden dolayı ölü doku olurlar. Bu sayede küçülürler. Ertesi gün taburcu olmak mümkün olduğundan dolayı hamile kalma gibi bir düşüncesi olmayan hastalarda en çok tercih ve tavsiye edilen yöntemdir. Rahmi besleyen bir tane damar olmamasından dolayı rahim dokusu bu yöntemden etkilenmez ancak hamile kalmayı düşünen hastalar için pek tedavi edilen bir yöntem değildir. Çünkü henüz doğurganlığa etkisi tam olarak saptanamamıştır.
  • Hamile kalmayı düşünenler için en etkili tedavi yöntemi miyomektomi olacaktır. Bu tedavi yönteminde ise açık ameliyat yoluyla genel anestezi kullanılır. Çok fazla miyomu olan ve kan kaybı aşırı olmaya başlayan hastalarda bu iki yöntem beraber kullanılır. Embolizasyondan sonra uygulanacak olan miyomektomi işlemlerinde, ameliyatın belirgin bir şekilde kolaylaştığı ve rahimdeki miyomların problemsiz bir şekilde alındığı gözlenmiştir.

Embolizasyonun Doğurganlığa Etkisi

Pek çok kadının korkulu rüyası haline gelmiş miyomlar, rahimde rahim dokusu yapılı olan iyi tümörlerdir. Otuz beş yaşı geçkin her üç dişi bireyden birinde bulunur. Hata çok küçük olanları da sayılırsa her kadında bulunduğuna inanılmaktadır.

Embolizasyon bu tümörlerin ameliyatsız çözümüdür. Rahim atardamarına iletilen ince bir boru ile miyomlar besleyen damarın tıkanması sağlanır ve böylece miyomlar doku yetmezliğinden ölü hücrelere dönüşerek küçülürler. Bu şekilde ağrı ve kanama gibi problemlere çözüm bulunmuş olur ya da en azından belirgin bir şekilde azalma oluşur.

Embolizasyondan sonra hamile kalmakta bir sakınca yoktur ve sonrasında normal doğumyapan pek çok kadın vardır. Yani, embolizasyon tedavisinin doğurganlığa ve sağlığa bir zararı olmadığı bilinmektedir.

!!!Ancak tıbbi her işlemde olduğu gibi embolizasyonun da bazı riskleri mevcuttur. Az da olsa yumurtalıklara ve rahime kalıcı hasar verme ihtimali vardır. Bu konuda hala devam eden bilimsel araştırmalar vardır. Bu çalışmaların soncunda embolizasyonun sağlığa bir zararı olup olmadığı sorusuna daha iyi bir şekilde ve daha kapsamlı olarak cevaplanabilir. Şu an sahip olunan bilgiler dolayısıyla verilecek en iyi cevap ise embolizasyon tedavisinin hala riskleri bulunduğundan ileride kesin hamilelik isteyecek kadınların başka bir tedavi yöntemi denemesi olacaktır. Ancak embolizasyonun diğer tedavi yöntemlerine göre pek çok avantajı bulunmasından dolayı hamileliği düşünmeyecek olan hastalara bu yöntem tavsiye edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir