Maske Tarifleri

Maya Maskesi Tarifi ve Cilde Faydaları

Aşırı kuru veya aşırı yağlı, solgun bir cildiniz varsa ve sık sık sivilcelerle, siyah noktalarla uğraşmak zorunda kalıyorsanız yapımı ve uygulaması son derece kolay olan maya maskesi size aradığınız çözümü sunabilir.

Cildin nemlenmesi, yenilenmesi ve bakterilerden arındırılması için gerekli vitamin ve mineraller bakımından zengin olan maya maskesi düzenli olarak kullanıldığında kırışıklıkların görünümünü azaltır, cildin yağ dengesini sağlar.

Maya maskesi aynı zamanda egzama ve dermatit gibi cilt hastalıklarının tedavisinde bu tip hastalıkların cilt üzerinde görülen belirtilerini hafifletmek için profesyonel tedaviye yardımcı doğal bir uygulama olarak önerilmektedir.

Maya Maskesinin Cilde Faydaları

B kompleks vitaminleri bakımından zengin olan maya maskesi özellikle kuru cildin nemlenmesi, sivilcelerden korunma ve kırışıklıklara karşı önerilen doğal maskeler arasındadır.

Yaş mayada bulunan vitamin, mineraller ve bunların cilde faydaları ise şöyle;

 

Güçlü antioksidan etkisiyle yaşlanmanın ciltte görülen olumsuz etkilerini geciktirir. Kırışıklıkları ve cilt lekelerini önler.

 

 

 

Diğer adı “riboflavin” olan B2 vitamini yeni cilt hücresi üretimini tetikleyerek cildin yenilenmesine yardımcı olur. Bu vitamin aynı zamanda dermatit ve egzama gibi cilt sorunlarının tedavisinde kullanılan merhemlerin içinde de bulunmaktadır.

 

Yaş mayada bulunan B3 vitamini (niasin) hem saç hem de cilt sağlığı için önemli bir vitamindir. Maya maskesi cildin ihtiyaç duyduğu B3 vitaminini sağlayarak sivilce oluşumunu önler ve mevcut sivilcelerin iyileşme süresini kısaltır. Cildin nemi tutmasını sağlayan bu vitamin özellikle kuru ciltlerin kısa sürede nemlenmesi ve yumuşaması için önerilen vitaminler arasındadır.

 

 

 

B6 vitamini eksikliğinin cilt üzerindeki belirtileri cildin aşırı kuruması ve sivilcelerin artmasıdır. Maya maskesi düzenli olarak kullanıldığında içerdiği B6 vitamini ile kuruluğu önler ve sivilce oluşumunu engeller.

 

 

 

B1 vitamini gibi etkili bir antioksidan olan folik asit cildi sivilceye yol açan bakterilerden temizlerken görünümünü geliştirir. Düzenli olarak uygulandığında cildi pürüzsüzleştirir.

 

 

Cildin aşırı kuruması ve pullanması potasyum eksikliğinin ilk belirtileri arasındadır. Potasyum cildi derinlemesine nemlendirerek bu nemin uzun süre muhafaza edilmesine yardımcı olur. Maya maskesi yüksek oranda potasyum içermesi nedeniyle özellikle kuru ciltler için ideal bir yüz maskesidir.

 

 

Maya Maskesi Nasıl Yapılır?

1 – Yoğurtlu Maya Maskesi 

Maya Maskesi Saç

Maya maskesi saç için gerekli malzemeler ve yapılışı.

Malzemeler;

 • Yarım çay bardağı ılık su
 • 1 yemek kaşığı kuru maya
 • 1 çay kaşığı toz şeker veya bal
 • 2 yemek kaşığı ev yapımı yoğurt

1 yemek kaşığı kuru mayayı hazırlamış olduğunuz ılık suda iyice eritin. 1 çay kaşığı şeker ya da balı ilave edin. İyice karıştırın. Karışımın üzerini kapatın ve 15 dakika bekletin. 15 dakika sonra 2 yemek kaşığı yoğurt ilave edin ve karıştırın. Maskeniz hazır.

Maya Maskesi Cilt

Yıpranmış, kuru ve soluk görünen ciltler için ideal olan yoğurtlu maya maskesinin hazırlanışı oldukça basit.

Hazırlanışı;

 • Yarım yemek kaşığı yoğurdu yarım yemek kaşığı yaş maya ile iyice karıştırın.
 • Bu karışımı yüzünüze ve boynunuza masaj yaparak sürdükten sonra 30 dakika kadar kurumasını bekleyin.
 • Maskeyi yüzünüzden çıkarmak için ılık su kullanabilirsiniz.
 • Yüzünüzü kuruladıktan sonra iyi bir nemlendirici kullanın.

2 – Kuru Cilt İçin Maya Maskesi

Her türlü maya maskesi, hatta yaş mayayı sade olarak cilde sürmek bile cildi nemlendirir ve yumuşatır. Ancak cildin çok kuru olduğu dönemlerde daha güçlü bir maskeye ihtiyacınız olabilir. Bunun için bal ve süt ekleyerek maya maskesinin cildi yumuşatan etkisini artırabilirsiniz.

Hazırlanışı;

 • Bu maskeyi hazırlamak için yarım yemek kaşığı yaş maya, 1 yemek kaşığı süt ve 1 tatlı kaşığı bala ihtiyacınız olacak.
 • Tüm malzemeleri bir kaseye alın ve cilde sürülecek kıvama gelinceye kadar karıştırın.
 • Karışımı parmak uçlarıyla masaj yaparak yüz geneline, boyun ve dekolte bölgesine sürüp 20 dakika bekletin.
 • Daha sonra yüzünüzü bol su ile yıkayın.
 • Cildiniz yağlıysa bu maya maskesine yumurta sarısı, kuruysa 1-2 çay kaşığı zeytinyağı veya badem yağı ekleyebilirsiniz.

 

3 – Yağlı Ciltler İçin Maya Maskesi

Cildinizin aşırı yağlanmasından ve bu fazla yağ nedeniyle gözeneklerin tıkanmasından şikayetçiyseniz bu maya maskesi size istediğiniz sonuçları verebilir. Düzenli olarak uygularsanız yağ dengesi sağlanır ve tıkanan gözeneklerin neden olduğu sivilceler önemli oranda azalır. Bu maya maskesi aynı zamanda mevcut sivilcelerin kısa sürede kurumasını sağlar.

Hazırlanışı;

 • Maskeyi hazırlamak için 1 yemek kaşığı yaş mayaya 10 damla taze sıkılmış limon suyu ekleyin ve karıştırın.
 • Karışımı tüm yüzünüze ince bir tabaka oluşturacak şekilde sürün.
 • 15 dakika kadar beklettikten sonra bol ılık suyla yıkayın.
 • Son adımda gözeneklerin küçülmesi için yüzünüzü bol soğuk suyla durulayın.
 • Yüzünüzü kuruladıktan sonra cildiniz çok kuru gelirse nemlendirici kullanabilirsiniz.
 • Limon cildin güneş hassasiyetini artırdığı için bu maskeyi yaptıktan sonra güneşe çıkmayın.

 

4 – Maya Maskesi Sivilce

Maya maskesi özellikle sivilcelerden kurtulmak ve yeninden çıkmalarını önlemek için en etkili ev yapımı maskelerden biri. Yaş mayaya ek olarak kullanacağınız sivilce önleyici diğer ürünlerle birlikte maskenin koruyucu etkisini artırabilirsiniz.

Hazırlanışı;

 • Sivilce oluşumunu önleyen ve sivilceleri kısa sürede kurutan maske için 1 yemek kaşığı yaş mayaya
 • 3 damla çay ağacı yağı
 • 5 damla limon suyu ve 2 tatlı kaşığı sirke ekleyin ve karıştırın.
 • Karışımı masaj yaparak yüzünüze sürün ve 15 dakika bekletin.
 • Maskeyi yüzünüzden temizlemek için ılık su kullanabilirsiniz.

 

5 – Maya Maskesi Şems Aslan

Şems Aslan’ın tavsiye ettiği, bu doğal bakım, masrafı gayet az olan, evde kolaylıkla uygulanabilecek ve sizi en az 5 yaş gençleştirecek maya maskesi ile mümkündür. Maya maskesi, hücre yenileyici bir maske olmaktadır.

Şems Aslan’dan Gençleştiren Maya Maskesi Tarifi ve Uygulaması:

 • 1 çay kaşığı limon suyu,
 • Çeyrek su bardağı su,
 • 1 poşet maya,
 • 1 bardak buz.

İlk olarak, limon suyu ile suyu karıştırın. Sonra bu karışım ile cildinizi iyice silerek dezenfekte ediniz. Bir kap yaş mayayı fazla olmayacak bir su ile krem haline getiriniz. Bu oluşan kremi gözkapakları, gözaltı, boyun ve dekolte bölgenizde dâhil olmak üzere cildinize sürünüz.

 

6 – Suna Dumankaya Maya Maskesi

Maya maskesinin cildi gençleştirmesi ve cilt yenileyici etki içermesi de ayrı bir özelliğidir. Cilt bakımı için maya maskesi aslında sık kullanım alanına sahip ve birçok cilt problemi için etkili olan bir bitkisel doğal maske tarifidir. Suna Dumankaya maya maskesi nasıl yapılır ve kullanılır merak ediyorsanız aşağıdaki tarif den rahatlıkla yararlanabilirsiniz.

 • 20’li yaşlarda ayda bir
 • 30’lu yaşlarda 15 günde bir
 • 40’lı yaşlarda haftada bir
 • 50’li yaşlarda haftada iki ya da üç kez uygulayabileceğiniz  bir maskedir.
 • Yarım tatlı kaşığı kadar kuru maya
 • 1 dövülmüş aspirin
 • Yarım yemek kaşığı oksijenli su.

Maya maskesi Suna Dumankaya tarifi için ise, bütün malzemeleri yeterli kıvama gelene kadar karıştırdıktan sonra yüzünüze uygulanarak 20 dakika bekledikten sonra ılık bol su ile yıkayarak temizleyebilirsiniz. Bu maskeyi uyguladığınız geceleri yatmadan hemen önce taze limonu sıkıp yüzünüze sürün. Bu kürü en az 4 5 gün süreyle uygulamanızda fayda var.

 

Maya Maskesi Ne Kadar Sıklıkla Yapılmalı

Cildiniz pullanacak kadar kuruduysa veya sivilceler çoğaldıysa maya maskesini haftada 2 kez kullanabilirsiniz. Problemler azaldığında haftada 1’e veya 10 günde 1’e düşürebilirsiniz. Aslında maya maskesinin ne sıklıkta kullanılacağı cildinizin durumuna bağlı. Yani en doğru aralığı ancak siz belirleyebilirsiniz.

Yaş maya maskesiyle ilgili önemli not

Bazı insanların mayaya veya maya maskesinde kullanılan süt, yoğurt, yumurta gibi diğer malzemelere alerjisi olabilir.

Bu ürünlere alerjiniz olup olmadığını veya maya maskesinin cildinizde herhangi bir tahrişe yol açıp açmayacağını görmek için maskeyi yüzünüze sürmeden önce elinizin üst kısmında küçük bir alana sürün ve 20 dakika bekletin.

Eğer herhangi bir kuruma, pullanma, tahriş veya kızarıklık görürseniz maya maskesi sizin için uygun değil demektir.

Yaş Maya Maskesi Yapanlar

Maya maskesinin faydası B kompleks vitaminlerinden ve içerdiği minerallerden gelmektedir. Maske ile dışarıdan uygulanan bakım kadar, hatta tüm doğal maskelerle yapılan cilt bakımından daha önemli olan vitamin ve mineral bakımından zengin bir beslenme şeklidir.

Vücudunuz için gereken besin öğelerini yeterli miktarda almazsanız, günde en az 2 litre su içmezseniz, bol bol kahve, sigara içiyorsanız ne kadar bakım yaparsanız yapın cildiniz bir süre sonra yıpranacak ve kırışıklıklar hızla artacaktır. Bu yüzden sağlıklı bir cilde sahip olmak için evde yapılan maskelere ek olarak beslenme şeklinize çok dikkat etmeniz gerekiyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir