Sağlık

M F Cilt Hastalığı Nedir?

MF diye bahsettiğimiz hastalığın orijinal adı mikozis fungoidestir. Bir çeşit deri hastalığıdır. Tam olarak açıklamak gerekirse eğer derimizin bir görevi de dışarıya karşı bizi korumaktır. Korurken yapısında bulunan savunma hücreleriyle yapar. Bu savunma hücrelerinin bir diğer adı lenf dokusudur. Bazen belli sebeplerle lenf dokusunun içerisindeki hücrelerin aşırı ve denetimsiz olarak çoğalmasıyla ortaya çıkan ve çıktığı bölgeye göre adlandırılan bir hastalıktır. Halk arasında kanser diye adlandırılır ancak bu oldukça yanlıştır çünkü bu hastalık kanser değildir. Bu tür hastalıklar lenfoma diye adlandılır.

MF cilt hastalığı belirtileri ve tedavisi

Bu hastalık egzama gibi çıkar eğer vücudunuzda egzama görüntülü bir hastalığınız var ise ve her türlü kremve ilaca rağmen 6 aydır gitmiyor ise bir doktora görünün. Sizden alınacak ufak bir parça ile hemen teşhis koyabilirler.

Eğer ilk aşamadaysanız tedavisi oldukça kolaydır. Yüksek kortizonlu kremler ile veya güneş ışığı ile takip edilir. Daha ileri aşamalarda ise yüksek güneş ışını verilen kabinlerde takip edilir. Eğer çok ileri evrelerdeyseniz onkolog yardımı ile takip edilmeniz gerekmektedir.

Genelde 3 çeşit tedavi uygulanır bunlar hastalığın evresine, büyüklüğüne bağlı olarak değişmektedir. Bazı olgularda tam iyileşme sağlanmaktadır. Ancak bazen tam iyileşme sağlanması oldukça zordur bu durumlarda bile sürekli kontrol altında tutulabilir. Diğer agresif tümörlere kıyasla kontrol altında tutulabilir, gerileyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir