Sağlık

Lenf Bezleri Hastalıklarına Hangi Bölüm Bakar?

Lenf Bezleri vücudun çeşitli yerlerinde bulunan ve vücudun savunma mekanizmasını oluşturan en önemli kısımdır. Vücudu hastalıklara karşı koruyan lenf bezleri, çalışmadığında veya az çalıştığında çeşitli önemli hastalıklara yol açar. Bu nedenle vücudun herhangi bir yerinde şişlik, beze hissedildiğinde mutlaka doktora göstermekte yarar vardır.

Vücudumuzda lenf bezleri, vücudumuzun çeşitli yerlerine yayılmıştır. Boyunda, koltuk latlarına, kulak altlarına kadar bir çok bölgede bulunurlar. Bu bölgelerde şişlik hissettiğiniz taktirde derhal doktora gitmelisiniz! Bu Lenf bölgeleri şiş olduğunda, bu bölgeler beyaz kan hücreleri tarafından dolarlar, ve vücudunuzdaki antikorları barındırırlar.Daha iç kısımlarda bulunan Lenf Bezlerinin şişmesini kendiniz muayene ederek öğrenemezsiniz. Bu durumlarda mutlaka doktora gıtmenız gerekmektedır. Bu kısımlarda da lenf bezleri tehlike gördüklerinde şişer ve beyaz kan hücreleriyle dolarlar.

Lenf bezleri hastalıklarına hangi bölüm bakar?

Her büyüyen lenf bezi korkulacak bir durum olmayabilir. Bazen  diş apsesi, bademcik iltihabı çene altınızda şişen bezelere neden olabilir. Hastalık geçtiğinde bir süre sonra kendi kendilerine ortadan kaybolurlar. Ancak hassas ve şişkin bezeler nadiren de olsa kanserin habercisidir. Kanserli tümörler, komşu lenf bezlerine yayılarak, şişmelerine neden olurlar. Erken teşhis edilirse tedavi şansı yüksektir. Bu nedenlerden dolayı vücudunuzun herhangi bir bölgesinde şüpheli bir şişkinlik olursa, ağrısız dahi olsa mutlaka öncelikle dahiliye uzmanına başvurun. Ancak şişlik boğaz bölgesindeyse, Kulak Burun Boğaz doktoruna, vücudun başka bir yerindeyse Genel Cerrahiye de başvurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir