Lenf Bezleri Hastalıklarına Hangi Bölüm Bakar?

Paylaş
 

Lenf Bezleri vücudun çeşitli yerlerinde bulunan ve vücudun savunma mekanizmasını oluşturan en önemli kısımdır. Vücudu hastalıklara karşı koruyan lenf bezleri, çalışmadığında veya az çalıştığında çeşitli önemli hastalıklara yol açar. Bu nedenle vücudun herhangi bir yerinde şişlik, beze hissedildiğinde mutlaka doktora göstermekte yarar vardır.

Vücudumuzda lenf bezleri, vücudumuzun çeşitli yerlerine yayılmıştır. Boyunda, koltuk latlarına, kulak altlarına kadar bir çok bölgede bulunurlar. Bu bölgelerde şişlik hissettiğiniz taktirde derhal doktora gitmelisiniz! Bu Lenf bölgeleri şiş olduğunda, bu bölgeler beyaz kan hücreleri tarafından dolarlar, ve vücudunuzdaki antikorları barındırırlar.Daha iç kısımlarda bulunan Lenf Bezlerinin şişmesini kendiniz muayene ederek öğrenemezsiniz. Bu durumlarda mutlaka doktora gıtmenız gerekmektedır. Bu kısımlarda da lenf bezleri tehlike gördüklerinde şişer ve beyaz kan hücreleriyle dolarlar.

Lenf bezleri hastalıklarına hangi bölüm bakar?

Her büyüyen lenf bezi korkulacak bir durum olmayabilir. Bazen  diş apsesi, bademcik iltihabı çene altınızda şişen bezelere neden olabilir. Hastalık geçtiğinde bir süre sonra kendi kendilerine ortadan kaybolurlar. Ancak hassas ve şişkin bezeler nadiren de olsa kanserin habercisidir. Kanserli tümörler, komşu lenf bezlerine yayılarak, şişmelerine neden olurlar. Erken teşhis edilirse tedavi şansı yüksektir. Bu nedenlerden dolayı vücudunuzun herhangi bir bölgesinde şüpheli bir şişkinlik olursa, ağrısız dahi olsa mutlaka öncelikle dahiliye uzmanına başvurun. Ancak şişlik boğaz bölgesindeyse, Kulak Burun Boğaz doktoruna, vücudun başka bir yerindeyse Genel Cerrahiye de başvurabilirsiniz.

Bu yazı 104 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Sivilce İzleri Neden Olur? Sivilce Nasıl Geçer? Sivilce İzleri Nasıl Geçer? Sivilce Maskeleri Göz altı morlukları neden olur? Göz altı morlukları nasıl geçer? Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer? Madecassol merhem Primolut Siyah Noktalar Nasıl Geçer? Siyah Noktalar İçin Maske