Sağlık

Ldl Hdl ve Total Kolesterol Nedir?

Sizlere bu yazımızda ldl ve hdl kolesterol nedir bu konu hakkında bilgilendirmek istiyoruz. Bunun yanı sıra total kolesterol konusuna da değineceğiz. Konu başlıklarımız arasında iyi huylu kolestrol ve kötü huylu kolestrol yerini almıştır.

Ldl Kolesterol Nedir?

Kolesterol karaciğerde üretilen yağ benzeri bir maddedir ve hormonların yapısına katılarak birçok farklı vücut faaliyetinin oluşmasına katkıda bulunur. Vücuda besinler ile alınan maddelerin içerisinde yağlar trigliserit olarak depolanır ve ihtiyaç halinde bu yapı parçalanarak vücut için kullanılır. Ancak kanda bulunan trigliserit ya da kolesterolün doku ve damarlara taşınması için bazı yapıların olması gerekir ki bu yapıların ismi lipoproteinlerdir. Birçok farklı lipoprotein olmasına rağmen kolesterol hastalığını ilgilendiren; ldl kolesterol değerlerihdl kolesterol ve total kolesterol oranlarının birbirleri olan ilişkisi önemlidir.

Ldl kolesterol değerleri ile ilgi çok az insanın bilgisi vardır ve toplumumuzda kolesterol sorunları ile ilgili sorulan soruların başında ldl kolesterol nedir gelir. Ldl kolesterol insanların kötü huylu kolesterol olarak bildiği bir maddedir. Ldl kolesterol nasıl düşürülür sorusu aslında tıbbi olarak yanlış bir terimdir. Zira ldl maddesine kötü huylu kolesterol dense de, kendisi aslında kolesterol değil bir lipoproteindir. Ldl kandaki kolesterolü taşımak ile görevlidir ancak bu yaşıma işlemi kolesterolün damar duvarların birikerek damar tıkanıklığına neden olmaktadır. İşte ldl kolesterol yüksekliği için kötü huylu kolesterol denmesinin nedeni de, bu damar tıkayıcı etkisidir. Hdl kolesterol yani iyi huylu kolesterol; ldl’nin tam aksine, damar açıcı olarak çalışmaktadır ve yüksek bir değerde olması iyidir. Total kolesterol ise ldl kolesterol yüksekliği ile hdl’nin toplam değeridir ve 200′ün altında olması iyidir.

Hekimler kan testi sonucunda kişinin ldl kolesterol değerleri için 120′nin altında bir oran görmek isterler. Daha önce kalp ile ilgili herhangi bir rahatsızlık geçirmiş kişilerde ldl kolesterol değerleri için normal kabul edilen değer ise 100 ve altıdır. Ancak daha önce hem kalp hem de damar tıkanıklığı nedeni ile rahatsızlık yaşamış insanlarda ölçüden ldl kolesterol değerleri için normal kabul edilen değer ise 80 olarak belirlenmiştir. Bu kişilerin ldl kolesterol değerleri 80′nin üzerinde çıkarsa, kolesterol hastalığı risk grubundadırlar demektir.

Kısacası ldl kolesterol değerleri yüksek olan insanların, kalp ve damar hastalıklarına yakalanması da oldukça kuvvetli bir ihtimal haline dönüşmektedir.

Ldl Kolesterol Yüksekliği

Kolesterol hekimler tarafından bir hastalık olarak görülmemektedir. Ancak kolesterol sorunu başta kalp hastalıkları olmak üzere birçok hastalığın gelişmesini tetikleyen ve riski arttıran önemli bir faktördür. Dünyada damar ve kalp hastalıkları sonucu oluşan ölümlerin birinci nedeni olan kolesterol, damar tıkanmasına neden olduğundan son derece dikkat edilmesi gereken bir rahatsızlıktır.

Karaciğerde üretilen kolesterol, hormonların oluşturulmasında kullanılmaktadır ve bu da kolesterolün insan sağlığı açısından çok önemli ve bir o kadar da gerekli bir madde olması demektir. Bu aşamada birçok insan kolesterol maddesinin bu kadar yararlı ve önemli bir madde olmasına rağmen, neden kanda çok olmasının kötü bir durum olduğunu merak etmektedir. Yağ yapısında olan bir madde olan kolesterolün, aslında yüksek olması kolesterol hastalığına neden olmamaktadır.

Toplumumuzda kullanılan yüksek kolesterol, iyi huylu kolesterol ya da aşina olunan kötü huylu kolesterol tıbbi olarak yanlış terimlerdir. Zira hastalığa neden olan kolesterolün kendisi değil, onu taşıyan protein yapısındaki maddelerdir.

Vücut içerisindeki organların kullanabilmesi için kolesterol maddesinin kan yolu ile taşınması gerekir ve bu işlemi gerçekleştiren yapılar vardır. Adlarına lipoprotein denen bu protein yapılı maddeler, kanda bulunan kolesterolü taşıyarak vücudun ihtiyacı olan organların kullanmasını sağlar. Ancak birçok farklı çeşidi bulunan bu maddelerin özellikle 2 tanesi, kolesterol hastalığına neden olması ve iyileştirmesi bakımından muazzam derecede önemlidir. Bu iki lipoproteinden birisi kandaki kolesterolü damar tabakasına taşıyarak damar tıkanıklılarına, diğeri ise damar duvarlarındaki kolesterolü taşıyarak tıkanıklığın giderilmesine neden olur. İsimleri ldl ve hdl olan bu iki protein yapının birisi damar tıkayıcı diğer ise damar açıcı özelliktedir. Bu nedenle damar tıkama özelliği olan ldl maddesine kötü huylu kolesterol, damar açısı olarak çalışan hdl maddesine de iyi huylu kolesterol denmektedir.

Bu aşamadan sonra yüksek kolesterol kavramı çok daha rahat bir şekilde anlaşılabilir. Kişinin kadındaki ldl yani kötü huylu kolesterol maddesini yüksek olması kötü bir durumdur. Çünkü damarlarının tıkanma ihtimalinin yükselmesine neden olur. Ancak kandaki hdl yani iyi huylu kolesterolün düşük olması da kötüdür çünkü bu madde de damar açıcı özelliktedir.

Ldl Kolesterol Nedir?

LDL kolesterol karaciğerde üretilen ve kolesterolü kan yolu ile taşıyan moleküler proteinlerdir. LDL kolesterolü yüksek seviyede olanlar damar sertliği ve kalp büyümesine ya da kalbe yeterli kanın ulaşmasına engel olan damar tıkanıklığı tehlikesi ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu durum kalp krizinin en önemli nedenlerinden biridir. HDL kolesterol nasıl yükselir, düzenli egzersiz yapın, sigarayı bırakın, fazla kilolardan kurtulun, omega 3 tüketimini çoğaltın, üzüm suyundan yararlanarak HDL kolesterolü yükseltebilirsiniz.

Trigliserit, bitkisel ve hayvansal yağların ana bileşenidir. Trigliserit yüksekliği şeker, patates, pirinç, un, nişasta gibi karbonhidrat gurubuna bağlıdır.

HDL kolesterol yüksekliği iyidir, ancak çok fazla yükselmesi sanıldığı gibiyi değildir. Hangi tip partikül olursa olsun kanda aşırı olduğu zaman zararlıdır. Kandan parçacık yoğunluğu yükseldiği zaman kandaki kolesterolde yükselecektir. İyi ve kötü kolesterol miktarı birbirine çok yakın olmalıdır. HDL kolesterol düşüklüğü, 40 mgr’dan az ise ileri yaşlarda kalp krizi veya felç geçirme ihtimaliniz yüksektir. Sağlıklı bir yaşam için LDL kolesterol seviyesinin düşük, HDL kolesterol seviyesinin yüksek olması gerekir. Total kolesterol kan kolesterolü olarak bilinmektedir. İstenilen düzey 200 mg, sınır düzey 200-239, olarak bilinmektedir. Kanda bulunan kolesterol düzeyi kişinin genetik yapısına, doymuş yağ oranı fazla olanlarda artar. Total kolesterol LDL, HDL, VLDL, IDL kolesterol değimiz lipoprotein tiplerinin toplamından oluşur.

Kandaki kolesterol düzeyini etkileyen faktörler arasında gıdalar, şişmanlık, stres ve kalıtımsal faktörler kolesterolü ve kötü huylu kolesterolü yükseltmektedir. Kolesterol yükselmesine yol açan hastalıklar ise karaciğer hastalıkları, şeker hastalığı, nefrit, bazı ilaçlar, troid bezinin yetersiz çalışması kolesterolün yükselmesine sebep olmaktadır. Kolesterolün çok önemlidir çünkü kalp ve damar hastalıkları sonucu ölüm ve kalıcı sakatlıklara yol açmaktadır.

Yüksek kolesterol vücuda oldukça zarar vermektedir. Doymuş yağlar kan kolesterol düzeyini yükseltir, doymamış yağlar ise kolesterol düzeyini düşürmektedir. Beslenme tarzınızı değiştirerek doymuş yağ oranınızı azaltmak gerekir. Tereyağ, kaymak, tam yağlı süt yağların yanı sıra kolesterol de içermektedir. Beslenmemizde sağlığımız için zeytinyağı, mısır özü, ayçiçeği yağı, soya yağı, pamuk çekirdeği gibi bitkisel yağları tercih etmeliyiz.

Total Kolesterol Nedir?

Kolesterol hastalarının sayısı tüm dünyada geçtiğimi 10 yıl içerisinde muazzam derece artış göstermiştir. Fast food türü besinlerin yaygın olarak tüketilmesinin son derece etkili olduğu kolesterol hastalığı, ülkemizde de son yıllarda hasta sayısında artış görülen hastalıklardandır. İnsanların oldukça büyük bir bölümü internette total kolesterol nedirtotal kolesterol nasıl hesaplanır ya da trigliserit nedir şeklinde soruların cevaplarını aramaktadır. Kolesterol hastalığının oluşmasının temel de 3 ana nedeni vardır.

Bunlardan ilki kuşkusuz yanlış beslenme alışkanlığıdır. Vücuda dışarıdan alınan yağların fazla olması ve zararlı kolesterol içermesi, kollesterol hastalıklarının görülmesinin başlıca nedenidir ve total kolesterol, ldl kolesterol ve hdl kolesterol değerlerini arttıran en önemli faktördür.

Vücuttaki trigliserit oranının dengesiz hale gelerek kolesterol hastalığının oluşmasının bir diğer nedeni de, kişinin doğumundan itibaren sahip olduğu genlerdir. Bazı insanlar son derece dengeli bir beslenme düzeni ile yaşamasına rağmen, genetik faktörlerce kolesterol hastalığına yatkın olabilmektedir. Bu nedenle bu insanların karaciğerinde kolesterol üretimi fazla oluğundan, total kolesterol değerleri genellikle yüksektir. Hem total kolesterol değerleri hem de ldl kolesterol ile hdl kolesterol değerini yükselten başlıca etkenlerden birisi de alkol tüketimidir.

Alkol vücuda alındıktan sonra karaciğerdeki kolesterol üretimini arttırarak, başta ldl kolesterol olmak üzere hdl kolesterol ve dolayısı ile total kolesterol değerleri oranının artmasına neden olmaktadır.
Kısaca insanların internette cevabını aradığı sorulara cevap vererek, total kolesterol değerleri hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlamak gerekebilir. Bu aşamada cevaplanmaya başlanması gereken ilk soru total kolesterol değerleri hangi bileşenlerden oluştuğudur. Ldl kolesterol; kandaki düşük yoğunluktaki kolesterol maddesidir ve genellikle zararlı kolesterol olarak bilinmektedir. Herhangi bir kalp damar hastalığı olmayan bir insanın ldl kolesterol değerlerinin 120′den fazla olmaması gerekir.

Hdl kolesterol; kanda bulunan yüksek yoğunluktaki yani yararlı kolesterol olarak bilinen maddedir. Sağlıklı bir bireyin kolesterol testi sonucu kolesterol sorunu olmadığının söylenebilmesi için hdl kolesterol değerinin 40′tan fazla olması gerekir. Total kolesterol nedir; hdl kolesterol ve ldl kolesterol değerlerinin toplamıdır ve test sonucu kolesterol değerinin 200′ün altında olması gerekir.

İyi Huylu Kolesterol

Kolesterol hastalığının en büyük etkenlerinden birisi olan sağlıksız beslenme, tüm dünyadaki insanların modern toplumlardaki hazır yiyecekler ile beslenmeyi bir alışkanlık haline getirmesi ile artış göstermiştir. İyi huylu kolesterol nasıl yükseltilir ya da iyi huylu kolesterol nedir şekildeki soruların sayısının artış göstermesi de, tüm dünya genelinde ne kadar çok insanın kolesterol hastası olduğunu göstermektedir.

Kötü huylu kolesterol kadar önemli olduğu için insanları iyi huylu kolesterol nasıl yükseltilir şeklinde sorular sormasına neden olan bu kolesterol dengesi, insanların beslenme alışkanlıkları haricinde başka faktörlerin de etkisi altındadır. Özellikle yapılan araştırmalar bazı insanların genetik faktörler nedeni ile kötü huylu kolesteroldeğerlerinin yüksek olduğunu göstermiştir.

Kolesterol maddesi insan vücudunun karaciğerde ürettiği bir maddedir. İyi huylu kolesterol nedir şeklinde sorular sorulmasının nedeni ise kan da farklı yapılarda kolesterol maddelerinin bulunmasıdır. İyi ve kötü huylu kolesterol olarak bilinen bu maddeler, ldl ve hdl kolesterollerdir. Yüksek ve alçak yoğunluklu olan bu kolesterol maddeleri, insanların bebeklik çağından itibaren gelişimi için oldukça gereklidir. Kötü huylu kolesterol ve iyi huylu kolesterol değerlerinin ölçüm toplamı ise total kolesterol değeri olarak adlandırılmaktadır. İyi huylu kolesterol nasıl yükseltilir sorusunun cevabı da zaten bu kan değerleri ölçümünde gizlidir.

Yetişkinlik çağında da hormonal faaliyetlerin düzenli bir şekilde yürütülmesi için gerekli olan kolesterol, yanlış beslenme nedeni ile kan değerleri yükselen insanların iyi huylu kolesterol nasıl yükseltilirşeklindeki sorular ile kan değerlerini normal seviyelere getirmeye çalışmasına neden olur. İyi huylu kolesterol nasıl yükseltilir sorusuna sadece hastalar değil bilim adamları da cevap bulmaya çalışmıştır. İyi huylu kolesterol nasıl yükseltilir sorusunun cevabını bulmak için bilimsel araştırmalar yapan bilim adamları, kolesterol hastalarının kan değerlerini normal seviyelere getirmek için kolesterol ilaçları geliştirmiştir.

Özellikle kolesterol sorunu yaşamadan önce kalp ve damar hastalıkları geçirmiş kişilerin daha da yaygın bir şekilde sorduğu iyi huylu kolesterol nasıl yükseltilir sorusu, bu insanların büyük bir risk grubu içerisinde olmasından kaynaklanmaktadır. Daha önce kal ve damar hastalığı geçirmiş kişilerin kolesterol değerleri, normal insanlardan daha da düşük olmalıdır.

Kötü Huylu Kolesterol

Kolesterol hastalığı hakkında toplumumuzda oldukça büyük bir bilgi eksikliği vardır ve her gün binlerce insan internetteki arama motorlarına kolesterol sorunu hakkında yüzlerce soru yazmaktadır. Kolesterol hastalığı damar tıkanıklığına neden olur ve damarların da vücudun tüm organları kapsadığı düşünürse sorunun ciddiyeti daha iyi kavranmış olur. Kolesterol ile ilgili bilinmeyen ya da tamamen yanlış bilinen soruların cevaplanması, hastalığın hem öneminin anlaşılması hem de korunması açısında muazzam derecede önemlidir.

Kötü kolesterol nasıl düşürülür; aslında kolesterol maddesi tek bir maddedir ve iyi ya da kötü diye bir ayrım yapılamaz. Kötü kolesterol olarak bilinen madde; kandaki kolesterolü taşıyarak işlenmesini sağlayan ve adına ldl denen bir lipoproteindir.

Kötü kolesterol nedir; kötü kolesterol karaciğerde üretilen kolesterol maddesinin organlara taşınarak kullanılmasını sağlayan bir protein yapısıdır ancak bu madde taşıdığı kolesterolü damar duvarlarında biriktirdiği için damar tıkanıklığına neden olur. Bu sebepten ötürü de kötü kolesterol olarak adlandırılmıştır.
Kötü kolesterol belirtileri; ldl maddesinin taşıdığı kolesterolü damar duvarlarına götürmesi ile daralmaya başlayan damar, ilerleyen zaman içerisinde kan akışını engeller. Bu da damarın tıkanması anlamına geldiğinden, ait olduğu organa göre ölümcül olabilir. Örneğin; şayet kötü kolesterol bir beyin ya da kalp damarının tıkanmasına neden olduysa, sonuç ölümcül olabilir.

Trigliserit nedir, trigliserit ne işe yarar; tüketilen gıdalar ile fazladan alınan kalori vücut tarafından trigliserit adı verilen bir maddeye dönüştürür ve bu maddeyi ihtiyaç anında kullanabilmek için yağ olarak depolar. Aynı şekilde alkol alınımının ardından vücudun ihtiyacı olduğunu düşünen karaciğer bu trigliseritleri kana vererek, kandaki yağ miktarının artmasını sağlar.

Kötü kolesterol nasıl düşer; kötü kolesterol yani ldl, düzenli beslenme ve muhakkak düzenli egzersiz yapılması ile düşer. İyi kolesterol ve kötü kolesterol değerlerinin dengelenmesindeki en büyük etken, insanın kendi yaşantısıdır.

Kötü kolesterol kaç olmalı; bir bireyin sağlıklı olarak kabul edilebilmesi için kan testi sonucu ldl değerinin 120′nin altında olması gerekmektedir. Ancak daha önce kalp ya da damar hastalığı geçirmiş insanlarda bu oranın 100 ve altı olması gerekir.

Kolesterol nasıl düser bitkisel

Kolesterol neden yükselir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir