Faydaları

Kuduz Otu Faydaları

Kuduz otu, dişotugiller familyası içerisinde yer alır. Boyu ortalama 30 – 120 cm arasındadır ve yapraklı sert ve dalgalıdır. Genelde çok çakıl ve çorak olan arazi üzerinde yetişir. Salkım şeklinde çiçeklere sahip olan kuduz otu, zehirli bir ot olarak karşımıza çıkar.

Kuduz otu insan vücudunda çeşitli faydalar gösterir. Peki, kuduz otu faydaları nelerdir? daha yakından bakalım.

Kuduz Otunun Faydaları Nelerdir?

Salkım şeklinde olan kuduz otu, koyu yeşil renge sahiptir. Bitkinin boyu bulunduğu çevrenin koşullarına göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle boy ortalaması 30 – 120 cm aralığında verilmiştir. Otun faydaları ise şu şekilde karşımıza çıkar.

  • Spazm ve ağrıları giderme konusunda etkilidir.
  • Özellikle ağrı kesici etkileri sayesinde diş ağrısı tedavisinde tercih edilir.
  • Ayrıca mesane taşlarını düşürücü özelliğe sahiptir.
  • Ödem problemlerinin giderilmesini sağlar.

Kuduz Otu Nasıl Kullanılır?

Kuduz otunun kullanımında ilk olarak otun tamamı suda kaynatılır. Kaynatılma bitkinin lapa halini almasına kadar gerçekleştirilir. Bunun yanında zehirli bir bitki olması nedeniyle direkt olarak kullanılması kesinlikle tavsiye edilmez.

Kullanım sırasında deri üzerinde tahriş ve kızarıklık gibi olumsuz etkiler gösterebilir. Bu nedenle kullanmadan önce kişinin ota karşı alerjisi olup olmayacağı araştırılmalıdır. Ayrıca kuduz otunu kullanmadan önce doktora danışılması ve kişisel kararlara göre kullanılmaması gerekir. Aksi taktirde vücut üzerinde ya da vücudun genel yapısında istenmedik sorunlar ön plana çıkarabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir