Cilt Bakımı

Kronik Gastrit Nedir Sebepleri Nelerdir?

Gastrit midenin iç yüzünde bulunan mukoza tabakasının iltihaplanmasıdır. Toplumda birçok insanda görülen gastrit kronik gastrittir. Kronik gastrit çok fazla belirti vermez. İştah azalması, şişkinlik ve geğirti görülebilir.

Kronik gastrit diyeti yağlı yemeklerden kaçınmak, asitli içeceklerin tüketilmemesi, süt ve süt ürünlerinin azaltılması ve lifli yiyeceklerin daha fazla tüketilmesi mideye iyi gelecektir. Genellikle kolay sindirilebilecek yiyeceklerin tüketilmesi gerekir. Halk arasında bilindiği gibi az ve sık yemek doğru değildir. Bu durum midedeki asit salgısını artırabilir. Aksine her öğün düzenli yemek yemelisiniz. Midedeki asidin kontrol edilmesi için az yağlı yiyecekler tüketmelisiniz. Beslenmenizde ağırlıklı olarak lifli gıdalar tüketmelisiniz. Gastrit hastaları için havuç ve ıspanak suyu etkin bir beslenme olacaktır.

Gastrite Ne Dokunur?

Gastrite ne dokunur, gastriti ne tetikler; Bazı meyve ve sebzeler de midede gaz yapabilir. Gaz yapıcı sebzeler lahana, kuru fasulye, soğan, bezelye, brokoli ve kabuklu meyveler midede gaz yapmaktadır. Domates ve narenciye suları da mide ekşimesine sebep olmaktadır. Gastrit hastaları mide rahatsızlığına sebep olan gıdaları fark ederek tüketimini azaltmaktadır. Gastrit hastalarının alkol, sigara ve baharatlı yiyeceklerden de uzak durmaları gerekir. Bazı baharatlar mide de tahribatlara da sebep olmaktadır. Çay, kahve, kakao, çikolata gibi kafeinli ürünler de midede asit yapmaktadır. Midedeki asit salgısını azaltmak için her gün 6 ila 8 bardak su veya asitsiz meyve suyu tüketmelisiniz.

Kronik gastrit tedavisi ne kadar sürer sorusu için, kronik gastritin iyileşmesi uzun bir zaman alabilir. Gastrit uzun süre tedavi edilmediği takdir de kan kaybı ve mide kanseri gibi ciddi sorunlara sebep olabilir. Kronik gastrit daha kötü sonuçlar doğurabileceği için mutlaka tedavi edilmelidir. Öncelikle mide asidini azaltıcı ilaçlar kullanılır. Mide asidini artıran ağrı kesiciler, alkol ve sigara kullanımı tamamen bırakılmalı ve düzenli olarak diyet yapılması sonucunda gastrit rahatsızlarının da azaldığını göreceksiniz.

Bütün bunların yanı sıra midedeki bakteri yok etmek için antibiyotik tedavisi de uygulanmaktadır. Bazı mide rahatsızlıklarında doktorların tavsiyesi de az ve sık yemek yemenizden yanadır. Sanırım koyulan teşhis sonucu doktorunuz size nasıl yemeniz gerektiği konusunda bilgi verecektir. Tedavi düzenli uygulanır ise gastrit hastalığından kurtulmanız mümkündür.

Gastrit Nedir?

Gastrit nedir halk arasın da bir mide hastalığı olarak tanımlanmaktadır. Bu bilgi kesinlik ile doğru yargılar taşımaktadır. Çünkü gastrit hastalığı tam olarak mide üzerin de oluşan ve bu alan da etkili olan bir hastalıktır. Gastrit hastalığı hakkın da daha genel ve kesin bilgiler vermek ister isek bu durumu en etkili şekil de şöyle açıklayabiliriz. Gastrit hastalığı mide üzerin de bulunan mide sıvısının ya da salgı halin de bulunan mukoza sıvısının iltihaplanması sonucun da oluşmaktadır.

Bu yüzden gastrit tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Her ne kadar ciddi bir hastalık gibi anlaşılsa da aslın da pek bir zararı yoktur. Ara sıra hafif mide yanmalarına sebep olabilir. Ancak bunların dışın da kesinlik ile başka hiçbir belirti yaşatmaz. Bu durum da kişilerin haberleri olmadan mide üzerin de gelişebilir. Bunun anlaşılması için sıkı bir doktor kontrolünden geçmek gerekmektedir. Bu durum da hastalık hakkın da daha kesin bilgiler ulaşılabilir.

Tedavi edilmesi kişinin yaşam kalitesini yükseltmesi açısından çok önemlidir. Gastrit bir bakteri hastalığıdır çünkü oluşa iltihaplanma bir bakteri tarafından meydan gelmektedir. Bu durum da antibiyotik içeren güçlü ilaçlar sayesin de doktor kontrolün de tedavi edilmesi gerekmektedir. Gastrit hastalığına sebep olan bakterinin nasıl ve ne şekil de kişilerin vücuduna girdiği tam anlamı ile bilinmemektedir. Ancak bu durum doktorlar tarafından uzun bir araştırma konusu haline gelmiştir. Yine de kesin bir bilgiye ulaşmak zor karşılanmıştır. O yüzden bu konu hakkın da kesin konuşmak yanlış olacaktır. Ancak uzman doktorların ortaya attığı bazı tahminler ve var sayımlar bulunmaktadır.

Bu var sayı ve tahminler üzerin de çok fazla düşünülmüş ve tartışılmıştır. Bunlardan en güçlüleri bu bakterilerin çok küçük yaşlar da her hangi bir neden ile vücuda yerleştiği ve yetişkinlik dönemine kadar kendisini sakladığıdır. Yetişkinlik dönemin de bazı alışkanlıklar baş göstermesi yeme bozukluklarının ortaya çıkması ile birlik de bakteri kendisini açığa çıkartarak mide üzerin de gastrit oluşmasına nende olmaktadır.
Bu durum da beslenme alışkanlıkları da gastritin oluşumuna etkendir. Bunlardan en önemlileri ise sagara ve alkoldür. Sigara ve alkol mide içerisin de bulunan mide sıvısının artış göstermesine ve tüm mideyi kaplamasına nende olarak gastrit hastalığını ortaya çıkarabilir.

Kronik Gastrit Nedir?

Kronik gastrit mide mukozasının bir çeşit inflamasyonudur. Kronik gastrit tedavisi öncelikle mide asidinin azaltılması ile hastanın şikayetleri azaltılır ve rahatlaması sağlanır. Bakterilerin temizlenmesi için iki haftalık antibiyotik tedavisi uygulanır. Hasta aspirin ya da romatizma ilaçları kullanıyor ise kesilmesi uygun olur. Kronik gastrit nedir, her iki çeşit gastrit de ilkbahar ve sonbahar aylarında artış göstermektedir. Gastrit hastalarının perhiz ve istirahat etmeleri şarttır.

Kronik gastrit diyeti öncelikle yağlı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durarak başlamalıdır. Sigara ve alkol gastritin baş düşmanıdır. Hafif yiyecekler yemeli ve yemek esnasında çok çiğnemelidir. Kronik gastrit nedir, nasıl tedavi edilir, midenin iç yüzeyinde bulunan mukoza tabakasının iltihaplanmasıdır. Tedavisi ise öncelikle mide asidiniz azaltarak hastanın rahatlamasını sağlamaktır. Tedavisi doktorun koyduğu tanıya ve gastritin durumuna göre belirlenmektedir.

Midede Gastriti Sebepleri

Mide gastrit nedir? Gastrit kısaca mide iç yüzeyinin iltihaplanmasıdır. Bu iltihaplanma sonucunda mide çeperinde aşınmalar ve delinmeler oluşur. Mide gastrit belirtileri ise; karnın üst tarafında ağrı, mide bulantısı, kusma, geğirti, iştah azalması, şişkinlik belli başlı belirtileridir. Neredeyse her iki yetişkinden birinde görülen tedavi edilemediği takdirde ülser gibi çok ağır hastalıklara sebebiyet veren bu popüler hastalık gastritin sebepleri nelerdir?

Gastritin en önemli sebebi Helicobacter mikrobudur. Bu mikrop HP olarak da adlandırılır. Ağız yoluyla alınan bu mikrop mideye yerleşir ve mide de, mide gastriti adını verdiğimiz iltihabı oluşturur. Gastritin diğer bir nedeni ise kötü ve düzensiz beslenme alışkanlığıdır, başka bir nedeni, alkol sigara kullanımı, stres, aside karşı hassasiyeti artıran ilaçlar, bağışıklık sistemimizin zayıflaması ve radyasyona maruz kalmak belli başlı gastrit nedenleridir.

Gastrit Bitkisel Tedavisi

Gastrit bitkisel tedavisi ise uygulanmaya başlanmadan önce anlaşılması gereken gastrit nedeni bakteri mi, değil mi. Eğer bakteri değilse neden mide asidini düzenleyici ilaçlar hastaya verilir. İlaç tedavisi ile birlikte diyet tedavisi de uygulanır. Mide yüzeyinde herhangi bir hasar meydana getirmeyecek yiyecekler tercih edilir. Ama eğer bu hastalık bakteriden kaynaklanıyorsa tedavi süreci bakteriyi yok etmeye çalışmakla başlar. Peki ya günümüzde çok popüler hale gelen şifalı bitkiler gastrit rahatsızlığının tedavisinde de kullanılıyor mu?

Gastrite İyi Gelen Bitkiler

Enginar, hatmi, nane, papaya çekirdekleri ve bol su bu hastalığın doğal yollarla tedavisinde kullanılıyor. Mide ağrısı gastrit hastalığının en büyük belirtisidir. Şifalı bitkilerden enginar özellikle bu ağrı için bir doğal tedavi yöntemidir. Nane, mentol gibi volatile yağlar içerir. Hazımsızlığa, gastrite ve mide ülserlerine iyi gelir. Papaya çekirdekleri ve ananas içerdikleri pepsin, papain ve bromelain enzimleri nedeniyle sindirime yardımcı olurlar.

Gastrit için en iyi bitkilerden biri zencefildir. Zencefil anti bakteriyel ve iltihap kurutucudur. Helicobacter mikrobunun yok edilmesinde iyi bir silahtır. Meyankökü sindirim yolları rahatsızlıkları için önerilir. Bazen meyan kökünün bir ilaç kadar etkili olduğu söylenebiliyor. Ama tabi ki tüm bu tedavileri uygulamadan önce en doğru tedavinin doktor gözetimi altında olacağını unutmuyoruz. Gastritin tedavisi mutlak şarttır çünkü gastrit kendinden daha kötü hastalıklara sebebiyet veren bir rahatsızlıktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir