Cilt Bakımı

Kronik Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Depresyon, son zamanların en sık rastlanan ruhsal sağlık problemleri arasında yer almaktadır. Depresyona giren kişi genelde kendisini mutsuz hisseder ve ne yaparsa yapsın mutlu olamaz. Bu durum kişinin daha da olumsuz bir sürece girmesine neden olur. Depresyon bazı kişilerde kronik hale gelebilir. Normal depresyonda olduğu gibi kronik depresyon belirtileri de vardır. Peki, bu belirtiler nelerdir?

Kronik Depresyon Belirtileri

Kronik depresyon belirtilerine geçmeden önce bu depresyonun ne olduğunu açıklamaya çalışalım. Biyolojik kökenli olan kronik depresyon, beyinde kimyasal maddelerin eksikliğinden kaynaklı meydana gelen düşünce sistemindeki bozukluklar olarak karşımıza çıkmaktadır. Kronik depresyon belirtileri ise aşağıdaki gibi karşımıza çıkar.

  • Aşırı yemek yemek ya da iştahta azalma olması
  • Kişinin kendisini sürekli yorgun hissetmesi
  • Düşük benlik algısına girme
  • Uykuda bozukluklar ve düzensiz uyuma
  • Aşırı derecede ümitsiz olma (gelecekten beklenti duymama)
  • Herhangi bir konuya ya da duruma odaklanamama
  • Sürekli bir kararsızlık içerisinde olma

Yukarıda yer alan belirtiler, genelde kronik depresyon içerisinde olan kişiler tarafından hissedilmektedir. Belirtilerin hepsi olmasa da en az iki tanesinin kişide bulunması kronik depresyon belirtisi olarak görülür.

Kronik depresyon tedavisi depreşif semtomların çözülmesi, ilerleyen zamanlarda oluşabilecek duygu bozukluklarını engelleme ve psikososyal işlevselliği güçlendirmekle mümkün olmaktadır. Tedavi süreci kişiden kişiye bağlı olarak farklılık gösterebilmekte yani depresyondan çıkma zamanı değişebilmektedir.

Ayrıca kronik depresyon tedavisi için ilaç olarak antidepresan kullanılmaktadır. Bu ilaçlar mutlaka doktor kontrolünde alınmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir