Peeling

Koltuk Altı Kararması

Koltuk altı kararması doğal çözümler, yaza girmeden önce birçok bayanın işine yarayacaktır. Çeşitli nedenlerden dolayı koltuk altında oluşan kararma nedeni yüzünden yazın bayanlar askılı bluz ya da mayo giydiklerinde rahat edemezler. Koltuk altı kararması neden olur bunun için piyasada satılan bazı ürünler vardır fakat isteyen bayanlar bazı doğal formüllerden faydalanarak da koltuk altı beyazlatma yapılabilir.

Bu yazımızda sizlerle koltuk altı kararması nasıl geçer doğal ürünlerle evde kolayca yapabileceğiniz maske tarifleri veriyoruz. Bunlar arasından istediğinizi uygulayarak daha beyaz görünen koltuk altlarına sahip olup, yaz aylarında daha rahat edebilirsiniz.

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk altı kararması için ne yapılır, günümüzde kadınların en sık karşılaştıkları sorunların başında gelir. Bu bölgedeki tüylerin çok sık alınması, terlemenin önlenmesi için roll on kullanılması , koltuk altı kararmalarında en etkili nedenlerdendir. Bu nedenle koltuk altındaki tüyler alındıktan sonra en az 2 gün boyunca bu bölgelere deodorant veya roll on gibi kimyasal içeriği olan ürünler kullanılmamalıdır.

Koltuk altı kararmasını önlemek için bölge temizliğinde sadece su ve doğal sabunların kullanılması da etkilidir. Sürekli kullanılan deodorantların kalitesi ve genel yapısı da bu sorunu ortaya çıkmasını tetikler. Sprey formunda olan deodorantlar, kimyasal yapılarındaki alkol nedeni ile cildin hassas bölgelerinde kullanılmamalıdır. Hassas bölgelerde tahrişe neden olan bu spreyler yerine kullanılan pudralı deodorantlarda ise cilt gözeneklerinin tıkanma durumu ortaya çıkmaktadır. Her iki durumun sonunda da koltuk altı kararması ile karşı karşıya kalınabilir. Bu nedenle deodorant seçiminde mutlaka hassas ciltlere uygun ürünlerin tercih edilmesi gerekir.

Koltuk altı kararmasının önlenemediği durumlarda doğal yöntemler ile bu sorunun çözümü sağlanabilir. Koltuk altı kararmasına karşı alınabilecek doğal yöntemler birden fazladır ve her bir yöntemde aynı sürede aynı etki görülmez. Bunun için yöntem seçimine dikkat edilmesi ve eksiksiz olarak uygulanması gerekir.

Koltuk Altı Kararması Doğal Çözüm

Koltuk Altı Kararmasına Limon Kürü

Limonun cilt beyazlatmada etkisi hemen hemen herkes tarafından bilinir. Bu etkiyi koltuk altı kararmalarında da yakalayabilirsiniz. Bunun için her banyo öncesi kalın dilimlenmiş bir limonla koltuk altındaki kararan bölgeleri ovabilirsiniz. Bunu düzenli olarak yaptığınızda aradaki farkı gözleriniz ile görebilirsiniz.

Limon Suyu ve Bal Karışımı

Limon kadar limon suyu da koltuk altı kararmalarında etkilidir. Bunun için 1 yemek kaşığı limon suyu ile aynı ölçüde balı karıştırıp koltuk altına sürebilirsiniz. Karışımı 10 dakika beklettikten sonra ılık su ile yıkayıp durulayabilirsiniz. Miktarın az geldiği durumlarda bire bir olarak ölçüyü arttırabilir ve daha fazla karışım elde edebilirsiniz.

Limon Suyu ve Yoğurt Karışımı

Cilt beyazlatmada limon kadar etkili olan bir diğer madde de yoğurttur. Limon suyu ile birlikte kullanıldığında daha etkili olan yoğurt aynı zamanda cildin daha yumuşak ve sağlıklı olmasını da sağlar. Bu karışım için 1 yemek kaşığı limon suyu ve 1 yemek kaşığı yoğurt karıştırılarak krem kıvamı alması sağlanır. Hazırlanan bu kremi kararan koltuk altına sürüp 10 dakika süre ile bekleterek etki etmesini sağlayabilirsiniz. 10 dakika sonra ılık su ile durulayabilir, temiz bir havlu ile kurulayabilirsiniz.

Koltuk Altı Kararmasına Patates

Limon gibi patatesin de koltuk altı kararmalarında etkili olduğu bilinir. Eğer hassas bir cildiniz var ise limonun tahriş etme olasılığına karşın patatesi kullanabilirsiniz. Bunun için ince bir dilim soyulmuş patatesi koltuk altında kararan bölgeye ovalayarak sürebilirsiniz. Yaklaşık 10 dakika boyunca bu işlemi uyguladığınızda tıpkı limonda olduğu gibi kararan bölgelerde açılmayı fark edebilirsiniz.

Koltuk Altı Kararmasına Salatalık Suyu

Hassas ciltler için en uygun yöntemdir. Bu yöntem için eşit miktarda salatalık suyu ve limon suyunu karıştırıp üzerine bir tutam zerdaçal ekleyebilirsiniz. Hazırladığınız bu karışımı koltuk altı bölgesinin tamamında uygulayabilirsiniz.

Koltuk Altı Kararmasına Kabartma Tozu

Koltuk altı beyazlatmada kullanılan en eski ve doğal yöntemlerden biri de kabartma tozu ile beyazlatmadır. Bu yöntem için yeteri kadar kabartma tozu ve saf su karıştırılarak krem kıvamına getirilir. Hazırladığınız bu kremi koltuk altınıza sürüp yumuşak bir fırça yardımı ile fırçalayabilir ardından ılık su ile durulayabilirsiniz. Uygulama sonrasında bölgenin kurumaması için nemlendirici sürülmesinde fayda vardır.

Koltuk Altı Kararmasına Portakal Kabuğu

Çoğu güzellik önerisi ya da cilt maskesinde limon ile birlikte kullanılan portakal, koltuk altı kararmasında da etkilidir. Bu yöntemi uygulamak için sadece portakalın kabuğundan yararlanılır. Güneşte doğal yöntemler ile kurutulan portakal kabukları havanda dövülerek un haline getirilir ve istenilen miktarı su ile birlikte krem kıvamına getirilir. Hazırlanan bu krem koltuk altına sürülüp 10 dakika kadar bekletilir sonrasında yumuşak bir fırça ile masaj yapılır ve en son aşamada ılık su ile durulanarak nemlendirici sürülür. Düzenli uygulamada kısa sürede koltuk altı kararmasından kurtulabilirsiniz.

Koltuk Altı Kararmasına Safran

Koltuk altı kararmasında kullanılabilecek doğal yöntemlerden birisi de safran yöntemidir. Bu yöntemde bir tutan safran ile bir miktar süt hamur haline getirilir ve kararan bölgeye sürülür. Geceden uygulayıp sabahına ılık su ile yıkayıp durulayabilirsiniz. Bölgenin kararmasını önleyen bu karışım aynı zamanda terleme sonucu oluşan kötü kokular ve zaman zaman bölgenin hava almamasından kaynaklanan mikrop kapmalarına karşı etkilidir.

Koltuk Altı Kararmasına Süt

Koltuk altı kararması kadar kokusunu da önleyen bu karışımı düzenli olarak uygulayıp daha sağlıklı koltuk altına sahip olabilirsiniz. Karışım için 2 yemek kaşığı süt, 1 yemek kaşığı un ve 1 yemek kaşığı loru karıştırıp hamur haline getirin ve hazırlanan bu karışımı koltuk altınıza sürün. 15 dakika beklettikten sonra ılık su ile yıkayın.

Koltuk Altı Kararması Bitkisel Çözüm

Zeytinyağı ile Koltuk Altı Kararmasını Giderme

Zeytinyağı cildi besleyici ve yumuşatıcı etkisi olan doğal yağlar arasında ilk sırada yer alır. Zeytinyağlı karışım için gerekli olan malzemeler, 1 su bardağı esmer toz şeker ve 3 yemek kaşığı sızma zeytinyağıdır. Gerekli malzemeler hazırlanıp iyice karıştırılır. Hazırlanan bu karşımı her banyo öncesi saf su ile nemlendirilen koltuk altına sürüp 5 dakika kadar bekletebilir, sonrasında duş alırken durulayabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı ile Koltuk Altı Kararmasını Giderme

Hindistan cevizi yağı, cilt için çok faydalıdır. İçeriğindeki E vitamini sayesinde koyu renkli lekelerin giderilmesinde etkilidir. Bu yağı duş almadan önce koltuk altı bölgenize sürerek biraz bekletebilir, sonrasında duş alırken sabunlayıp durulama yapabilirsiniz.

Koltuk Altı Kararması için Doğal Yağ Karışımı

Cilt bakımı ve beyazlatmada doğal yağların önemi büyüktür. Tek tek etkili olduğu kadar bir kaç doğal yağ birleştirilerek karışım da elde edilebilir. Bu özel yağ karışımı için 3 damla zeytinyağı, 3 damla limon yağı, 3 damla jojoba yağı ve biraz su yeterli. Elde edilen karışımı koltuk altı bölgenize sürerek yaklaşık 5 dakika beklettikten sonra sabun ve su ile yıkayarak temizleyebilirsiniz.

Koltuk Altı Kararması için Nohut Kürü

Cilt temizliği ve sağlığı için önemli olan nohutu, koltuk altı kararması için de kullanabilirsiniz. Bunun için 2 yemek kaşığı nohut unu, 1 çay kaşığı limon suyu, 1 yemek kaşığı yoğurt ve 1 tutam zerdeçalı krem kıvamına gelene kadar karıştırın. Kıvam alan karışımı koltuk altı bölgesine sürerek yarım saat bekletin. Ardından sabun ve saf su ile temizleyerek nemlendirici sürün. Bu kür ile de kısa sürede koltuk altı bölgenizin pürüzsüzleşmesini sağlayabilirsiniz.

Koltuk altı kararmasını önlemenin yollarıbaşlığı altında bitkisel ve doğal yöntemler ile koltuk altı kararması için önerileri sizlere sunduk. Kendinize en uygun yöntemi seçip kısa sürede istediğiniz koltuk altı bölgesine sahip olabilirsiniz.

Koltuk Altı Kararması İçin Maskeler

Koltuk Altı Kararması için Vazelin Maskesi

Az sonra verdiğimiz doğal formülü uygulayarak koltuk altlarınızın daha beyaz ve yumuşak olmasını sağlayabilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 çay kaşığı vazelin
 • 1 çay kaşığı limon suyu
 • 1 çay kaşığı elma suyu
 • Bebek pudrası

Yapılışı ve Uygulaması

Listede yazılı olan malzemelerden pudra haricindekileri cam bir kasenin içinde karıştırın. Sürülebilecek kıvama geldikten sonra koltuk altlarınıza masaj yaparak sürün. Maske kuruyana kadar bekledikten sonra bölgeyi bol su ile yıkayarak temizleyin. Ardından uygulama bölgesini kurulayın ve pudra sürün. Bu basit ve etkili yöntemi koltuk altı beyazlatmak için her gün uygulayabilirsiniz.

Koltuk Altı Kararması için Yoğurt Maskesi

Cilt beyazlatmak ve lekeleri gidermek için kullanılan yoğurt maskesi koltuk altı kararmalarının çözümünde size yardımcı olabilir. Mutfağınızda bulunan malzemeleri kullanarak pratik ve masrafsız bir formül uygulamak isterseniz, tarifi aşağıda veriyoruz.

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı yoğurt
 • 1 tatlı kaşığı sirke
 • 1 tatlı kaşığı pirinç unu
 • Bebek pudrası

Yapılışı ve Uygulaması

Yoğurt, pirinç unu ve sirkeyi bir kasede güzelce karıştırdıktan sonra koltuk altlarınıza masaj yaparak sürün. Maskeyi 15 dakika kadar beklettikten sonra bol su ile yıkayarak durulayın. Son olarak bölgeye bebek pudrası sürerek uygulamayı sonlandırın. Bu maskeyi haftada 2 kere uygulayabilirsiniz.

Koltuk Altı Kararması için Sirke Maskesi

Koltuk altı beyazlatmak için doğal ve etkili bir formül arayanlar aşağıdaki maskeyi deneyebilirler.

Malzemeler

 • 2 tatlı kaşığı pirinç unu
 • Yeteri kadar sirke

Yapılışı ve Uygulaması

Bir kasenin içine aldığınız pirinç ununun içine azar azar sirke katarak maske haline getirin. Bunu koltuk altlarına sürün 5 dakika kadar etki etmesi için beklettikten sonra su ile yıkayarak durulayın. Koltuk altı kararmasını gidermek için uygulayacağınız bu maske aynı zamanda bölgede oluşan ter kokusunu önlemeye de yardımcı olmaktadır.

Koltuk Altı Kararması İçin Bal Maskesi

Koltuk altı beyazlatma yöntemlerinden birisi de bal, yoğurt ve limon suyu ile yapılan maskedir. Bu doğal formül sayesinde koltuk altlarında meydana gelen kararmaları cildinizi tahriş etmeden giderebilirsiniz. Bu maskeyi haftada 2 kere düzenli olarak uygulayarak koltuk altı kararmasını giderebilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 yemek kaşığı yoğurt
 • 1 yemek kaşığı limon suyu
 • Bebek pudrası

Yapılışı ve Uygulaması

Pudra haricindeki malzemeleri bir kasede güzelce karıştırın ve koltuk altlarınıza sürün. 15 dakika kadar etki etmesi için bekledikten sonra suyla yıkayarak temizleyebilirsiniz. Uygulama sonrasında bölgeye bebek pudrası uygulayın.

Koltuk Altı Kararması İçin Portakal Maskesi

Sevilen bir meyve olan portakalı yedikten sonra kabuklarını atmayıp bunları koltuk altı kararmasını gidermek için kullanabilirsiniz.

Malzemeler

 • Gül suyu
 • 1 tane portakal kabuğu

Yapılışı ve Uygulaması

Portakal kabuklarını güneşte kurutun ve rendeleyin. Daha sonra bunları bir kasenin içine alın ve sürülebilecek kıvama gelene kadar içine azar azar gül suyu katın. Hazırladığınız maskeyi koltuk altı bölgesine uygulayın, kuruyana kadar beklettikten sonra bol su ile yıkayarak temizleyin.

Koltuk altı kararmasını gideren maskeler sayesinde pahalı ürünlere harcama yapmadan, evde doğal yollarla koltuk altı beyazlatma işlemini yapabilirsiniz. İçeriğini bildiğiniz ve cildinize zarar vermeyecek bu maskeleri düzenli olarak uygulayarak sorunu çözüp, yazın daha beyaz görünen koltuk altları sayesinde rahat edebilirsiniz. Koltuk altı kararması kesin çözüm arayanlar için

Koltuk Altı Kararmasına Krem

Koltuk altı kararmasına krem önerileri arasında en etkili olan yöntemi sizlerle paylaşacağım. Koltuk altı kararması için bu karışımı düzenli uyguladığınızda koltukaltlarınız beyazlaşarak doğal görünümüne kavuşacaktır.

Koltuk altını beyazlatan krem

Yukarıda verdiğimiz kremleri bire bir oranda karıştırın. Günde bir defa ince bir tabaka şeklinde koltuk altlarına sürün. Yaklaşık 1 ay kadar bu işlemi uygulayın.

Koltuk Altı Kararmasına Kesin Çözüm

Koltuk altı kararmasına kesin çözüm önerileri hakkında sizlere bilgi vermeye çalıştım. Bu tarifler, öneriler ve maskeler olumlu sonuç almanıza yardımcı olacaktır. Öncelikle koltuk altı kararmasını önlemek için koltuk altı terlemesini önlemeniz önemlidir. Düzenli olarak koltuk altına bakım yapmalı ve tüylerinizi almalısınız.

Sizlere vermiş olduğum maske tarifleri genital bölge kararması içinde uygun olmasına karşın limon içeren tarifleri kesinlikle uygulamayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir