kolik bebek
Sağlık

Kolik Rahatsızlığı ve Baş Etme Yolları

Kolik Bebek

Kolik bebek

Yeni Anne babaların baş başa kaldığı sorunlardan biri de kronikleşen bebek ağlamalarıdır. Bu problemin altında yatan temel neden genellikle kolik bebek sorunu oluyor. İlk 4 aya kadar gayet normal karşılanması gereken bu durum 4. aydan itibaren kendiliğinden geçen bir problemdir. İşte bu yazımızda yeni anne babalara ilk 4 ayı daha rahat ve huzurlu bir şekilde geçirebilmeleri için bazı tavsiyeler sunmaya çalışacağız.

Her şeyden önce koliğin bir hastalık olmadığını, bebeğe biyolojik bir zarar vermediğini belirtelim. Henüz yeni doğmuş, normal uyku düzenine henüz geçmemiş bebeklerde doğumu takip eden ilk 2 hafta içinde başlayan, genellikle akşam ve gece saatlerinde görülen, saatler süren ağlama nöbetleri kolik bebek olarak tanımlanmaktadır. Toplumumuzda yeni doğan bebeklerde ilk üç aylık dönemde gayet sık görülen bir durumdur. Üçüncü ayın bitiminden sonra kendiliğinden düzene girer ve sorun sıklıkla kendi kendine hallolur.

Elbette yeni doğan bir bebeğin ağlaması gayet doğaldır ancak ağlamalar süreklilik kazanmışsa, ağlama nöbetleri halini almışsa ciddi bir sorun var demektir. Kolik bebek durumunda bebek yumruklarını sıkıp boğuk bir sesle sürekli olarak ağlar. Annenin bir sürü emzirmesi de sakinleşmesi için yeterli olmaz ve emdikten sonra tekrar ağlamaya devam eder.

Kolik Neden Ortaya Çıkar?

Kolik bebekler

Kolik bebek durumunun nedeni kesin olarak bilinmemekle birlikte yine de olası nedenleri arasında şunlar gösterilmektedir:

  • Bebek annenin karnındayken bütün biyolojik sistemi anne tarafından düzenlenir ve kontrol altına alınır. Bebek doğduktan sonra bu sistemleri artık anne olmadan kendi kendine düzenlemeyi öğrenmek zorunda kalır. Bu durum elbette bebek için kolay bir durum değildir. Gerçek dünyaya alışması için biraz zamana ihtiyacı olur. Anne karnında geçirdiği süre boyunca biyolojik fonksiyonlarının kendi müdahalesi olmadan bir şekilde yerine getirilmesi kolaydı. Ancak artık tek başına kaldı ve gerçek dünyada artık bu fonksiyonları kendi kendine ayarlamayı öğrenmek zorunda. İşte bu öğrenme sürecinde genellikle akşam ve gece saatlerinde ağlama nöbetleri görülebilir. Öğrenme sürecinden sonra kolik şikayeti de biter.
  • Annenin mutlu bir hamilelik dönemi geçirip geçirmediği de oldukça önemli bir konudur. Mutlu bir hamilelik dönemi geçiren annelerin bebeklerinde bu kolik bebek problemin daha az görüldüğü düşünülmektedir. Hamilelikte anne adayının yaşadığı dış faktörlere bağlı stres ve fiziksel olumsuzluklar ve ayrıca doğum sırasında yaşanan olumsuz psikolojik travmalar kolik bebegin bir nedeni olarak gösterilebilmektedir. Doğumun ne kadar zor bir deneyim olabileceği gibi anne adayına anlatılan olumsuz hikayeler onun normalden fazla endişelenmesine neden olur. Bu gibi durumların anne adayını biyokimyasal olarak etkilediği bilinen bir gerçektir.
  • Evde sigara dumanı gibi doğal olmayan çevresel etkenler varsa bu da kolik bebek şikayetinin görülme olasılığını arttıran bir durumdur.
  • Düşük kilo ile doğan bebeklerde kolik bebek görülme olasılığının normal kilo ile doğan bebeklere göre daha fazla olduğunu gösteren araştırmalar mevcuttur.
  • Genellikle çevresel faktörler, psikolojik etkenler ve bebeğin henüz yeni yeni gelişen biyolojik fonksiyonları ile ilgili olduğu düşünülen kolik bebek, çok nadir de olsa karaciğer ve safra kesesi kanallarındaki fizyolojik bozukluklardan da kaynaklanıyor olabilir.

Kolikle Nasıl Başa Çıkılır?

Kolik bebegin zamandan başka bir tedavi şekli yoktur. Bu süreç içerisinde bebeğinizi rahatlatmak en etkili olan yöntemdir. Dizinize yatırıp güzel bir ninni eşliğinde hafifçe sallamak rahatlamasına yardımcı olacaktır. Gazını çıkartmak, ılık bir banyo yaptırmak, uygulayabileceğiniz hafif masajlar bu süreci daha kolay atlatmanız için oldukça etkilidir.

Emzirme sürecinde bebeğinizin gaz sancısını tetikleyebilecek gıdaları tüketmekten de uzak durmalısınız. Bunların başında fazla miktarda inek sütü, lahana karnabahar gibi besinler bir iki fincandan fazla içilen kahve gelmektedir. Kolik ve gaz sancısı farklı şeyler olsa da bebeğinizin rahatını kaçıracak etkenlerden uzak durmak her zaman için yararlıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir