Sivilce Tedavisi

Kırmızı Sivilce Lekeleri Nasıl Yok Edilir?

Sivilceler zaten insanlar için büyük bir sorunken, bir de bu sivilcelerin sıkılmasına ya da tamamen sivilcelerin oluşma şiddetine ve büyüklüğüne bağlı olarak oluşan kırmızı sivilce lekeleri daha da büyük bir soruna neden olmaktadır. Sivilce kırmızılıkları bazı insanlarda da genetik faktörler nedeni ile belirlenen cilt yapısına bağlı olarak oluşmaktadır. Sivilcelerin çıkmasının ardından oluşan kırmızılık, normalde olduğu gibi sivilcelerin geçmesinin ardından geçmiyorsa kırmızı sivilce lekeleri olarak adlandırılır.

Sivilce kırmızı iz bırakmaya başladığında daha fazla sivilce çıkması ve cildin daha fazla zarar görmesi beklenmeden hekime başvurulmalıdır. Doktor muayenesini tamamladıktan sonra gerekli görürse hastadan kan örneği de isteyebilir. Cilt hastalığına doğru tanı konmasının ardından kırmızı sivilce lekeleri nasıl geçer tedavisine başlanır ve sivilce kırmızılıkları mümkün olduğunca giderilir.

Kırmızı sivilce lekeleri neden olur birçok farklı sebepten oluşabilir ancak genellikle sivilce kırmızı iz bırakması sivilcenin yapısına bağlıdır. Derin ve şiddetli bir derece çıkmışsa büyük ihtimalle kırmızı sivilce lekeleri oluşmaktadır. Ancak hafif derecede oluşan sivilceler sürekli aynı bölgede çıkıyorsa, bu bölgede de kırmızı sivilce lekeleri oluşması görülebilir.

Sivilcelerin derin olmaması halinde dahi sürekli küçük bir bölgede görülüyorsa, zaman içerisinde derinin bu bölümünde derinlemesine zarar oluşmasına ve dolayısı ile kırmızı sivilce lekeleri oluşmasına neden olabilir. Genellikle sivilce sorunlarında yapılan en büyük yanlışlardan biri olan sivilce sıkmak da sivilce kırmızılıkları oluşmasına ve bu kırmızılıkların kalıcı olmasına neden olmaktadır.

İlgili Yazı: Sivilceye iyi gelen sabunlar

Sivilcelerin bilinçsiz bir şekilde sıkılması ya da sürekli oynanması, sivilcenin zarar verdiği dokunun daha da derinine etki etmesini sağlar. Yani sivilceler sıkıldığında, derinin sadece üst kısmı değil alt tabakanın da zarar görmesi sağlanmış olur. Bu nedenle de derinin üst kısmındaki gözeneklerin yapısı bozulur ve sivilce kırmızı iz bırakır.

Ciltteki Kırmızı Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer?

Sivilcelerin sıkılması esnasında derinin dışarısına çıkan iltihap kadar, derinin alt kısmında da patlayan bir iltihap vardır. Derinin içerisinde kalan iltihap sıkılma işleminde alt dokulara yayılır ve bu dokunun zarar görerek sivilce kırmızılıkları oluşmasına neden olur. Bunun için doktorlar sivilcelerin sıkılmaması gerektiğini söylemektedir.

Ciltteki kırmızı lekeler ergenlik dönemindeki birçok insanın yaşadığı ve biran önce kurtulmak istediği bir cilt sorunudur. Kırmızı Sivilce izleri için kremler, maskeler ve daha pek çok yöntem deneyen gençler, estetik görünüm üzerindeki olumsuz etkilerden biran önce kurtulmak ister. Kırmızı sivilce lekelerine kesin çözüm için Acnelyse sivilce kremi kullananlar olduğu gibi, suna dumankaya sivilce lekeleri giderici doğal maskeler kullanan gençlerin sayısı da oldukça fazladır.

Ciltteki sivilce lekeleri de bu dönemde sivilcelerini sıkarak daha çabuk bir şekilde cilt sorunlarından kurtulmak isteyen gençlerin yaptığı bir hatadır. Sivilceleri sıkmak sorunun daha çabuk geçmesini ya da sivilcenin daha hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlamadığı gibi, ciltteki sivilce lekeleri ve izlerinin oluşmasına neden olmaktadır.

Ciltteki sivilce lekeleri sivilcenin sıkılması esnasında cildin içerisindeki iltihabın cilt altı dokulara yayılmasından kaynaklanmaktadır. Kişi sivilcesini sıktığında gözeneğin içerisindeki tüm iltihabın dışarı çıktığını düşünse de, sıkma işlemi sivilcenin dıştan olduğu gibi içerisinden de patlamasına neden olur. Sivilce içerisindeki iltihabın bir kısmı deri dışına çıkarken, bir kısmı da içerideki cilt tabakalarının arasına doğru yayılır. Bu durumun bir sonucu olarak da ciltteki sivilce lekeleri oluşur.

Ayrıca sivilce lekelerinin oluşmasına neden olan bir diğer konu da, sivilcelerin sıkılması esnasında yüzeydeki gözeneklerin esneyerek zarar görmesidir. Bu durumda da gözenekler zamanla daha da çok genişleyerek, cilt üzerindeki çukur görüntünün oluşmasına neden olur. Sivilce lekeleri için kremler kullanan insanların bu sorundan tamamen kurtulması oldukça güç bir ihtimaldir

Ciltteki sivilce lekeleri nasıl geçerderinliğine ve aradan geçen zamana göre değişen bir başarı oranı ile iyileştirilebilmektedir. Bu nedenle sivilce lekelerinin tedavisi kadar sivilcelerin önlenmesi de oldukça önemli bir konudur. Cildin her gün düzenli bir biçimde temizlenmesi ve mümkün olduğunca kırmızı sivilce izleri için maske yapılması gerekir.

Böylece sivilce lekeleri için kremler ve maskelerin etkisi de, cilt temizlenerek gözenekler açıldığından daha fazla olacaktır. Cilt sorunlarının büyük bir kısmının da nem eksikliğinden olduğu unutulmamalıdır. Nem cildin en fazla ihtiyacı olan şeydir ve her insanın günlük düzenli olarak su tüketmesi gerekir.

Sivilce Lekelerine Limon Suyu İyi Gelir mi?

Cilt lekeleri özellikle yaz dönemi bir çok bayanın kabusu olmaya başladı. Güneşin zararlı ışınları ne yaparsak yapalım cildimizde lekelenmelere yol açar. Bunlardan kurtulmak için daha öncede sizlere bir çok yol tavsiye ettik. Bunların başında ise kırmızı sivilce lekelerini yok etmek için genellikle kullanılan limon suyu!

Limon suyu asidik bir içeriğe sahiptir. Aynı zamanda cilt rengini açmada genellikle kullanılır. Bu yüzden cilt lekeleriniz için aşağıda Suna Dumankayanın Önerdiği Limon Suyu maskesini kolayca hazırlayabilir ve kullanabilirisiniz!

Kırmızı Sivilce Lekeleri için Limon Suyu Maskesi

Kullanışı: 

 • Yatmadan önce taze sıkılmış  limon suyu ile ellerinizi ve yüzünüzü iyice ovuşturun.
 • Sabah ılık suyla ellerinizi ve yüzünüzü durulayın. S
 • iyah, kahverengi lekelerin kaybolması için bu işlemi düzenli olarak her akşam yapmanız tavsiye ediliyor.

Kırmızı Sivilce Lekelerine Doğal Çözüm

Malzemeler

 • Bir tutam maydanoz
 • bir tutam semizotu
 • bir fincan yoğurt
 • çeyrek limonun suyu

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Yukarıda yazan mazemeleri bir kaseye koyun ve iyice püre kıvamına gelene kadar iyice karıştırın. Ardından cildinizi iyice temizleyin ve güneş lekelerinin olduğu yerlere bu karışımı sürün. Bu şekilde 30 dakika bekleyin. Ardından cildinizde kuruyan bu karışımı ovalayarak ancak cildinize zarar vermeden çıkarın. Haftada bir kez bu kürü taze olarak hazırlayıp, uygulayın. Ve cildiniz hassas olacağından dışarı çıkarken mutlaka en az 20 faktörlü güneş kremi sürün!

Geçmeyen Kırmızı Sivilce Lekeleri İçin Maske

Malzemeler

 • bir tatlı kaşığı vazelin
 • bir adet yumurta kabuğu (un halinde)
 • bir tatlı kaşığı kabartma tozu

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Yukarıda yazan malzemeleri bir kasede karıştırın ve cildinize sürün. Bu karışım cildinizde yaklaşık 20-30 dakika kalsın. Ardından dairesel hareketlerle ovalayarak cildinizden çıkarın  ve cildinizi nemlendirin. Bu karışımı haftada bir kez cildinize uygulayın. Etkisini 1 ay içerisinde görmeye başlayacaksınız! Ve güneşe çıkarken mutlaka en az 20 faktörlü koruyucularla cildinizi koruyun!

Kırmızı Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer?

Cilt bakımı ile kırmızı sivilce lekerininden kurtulmak isteyen birçok insan, çevresinden duyduğu değişik uygulamalara yönelir. Toplumumuzda yaygın olarak inanılan yanlışlardan birisi; sivilce sorunlarının karaciğerde meydana gelen sorunlardan kaynaklandığıdır. Cilt bakımı ve güzellik sırları ile yöntemlerin karaciğer gibi tamamen farklı bir organa bağlanmasının, herhangi bir bilimsel yönü yoktur. Kişinin öncelikle cildin bir organ olduğunu ve hatta vücudundaki en büyük organ olduğunu bilmesi gerekir. Peki bu kırmızı sivilce izleri nasıl geçer?

Sivilce temizliği ile cilt bakımı sağlamak için piyasada birçok kozmetik firmasının sattığı ürünler bulunmaktadır. Cilt bakımı ve güzellik sırları başlığı altında satılan bu kırmızı sivilce temizliği ürünlerinin iddiası, sivilce sorununa tamamen çözüm getirmektedir. Ancak sivilce sorununun tamamen çözülmesi demek; insanın cildinin olmaması demektir. Bir başka değişle; derisi olan her insanda sivilce sorunu yaşanır ve sivilcelerin oluşmasını tamamen önlemenin bir yolu yoktur.

İlgili yazı: Sivilce kurutma evde nasıl yapılır

Cilt bakımı ve güzellik sırları ile ilgili dışarıdan uygulamalara gitmeden önce, cildin sağlıklı bir şekilde çalışmasının sağlanması son derece önemlidir. Cilt bakımı için yapılabilecek en doğru uygulama, cildin sağlıklı bir halde çalışmasının sağlanmasıdır. Çünkü sağlıksız bir cilt, cilt bakımı yöntemleri kullanılmasına rağmen güzel görünmeyecektir.

Cilt bakımı uygulayarak ve sivilce temizliği yaparak bir nebze dahi olsa sivilce sorununun üstesinden gelinebilinir. Ancak cildin sağlıklı olması için en büyük ihtiyacı olan suyun da düzenli olarak içilmesi muazzam derece önemlidir. Su içmek cilt bakımı ve güzellik sırları olarak adlandırılan yöntemlerin en temel maddesidir.

Ciltte oluşan sivilceler; cildin bağ dokusu altında bulunan yağ tabakasında aşırı miktarda biriken yağın, cilt gözenekleri tıkalı olduğu için rahat bir şekilde dışarı atılamamasından kaynaklanır. Bu nedenle sivilce temizliği demek, cilt temizliği demektir ki böylece gözenekleri açık ve temiz olan cilt rahat bir şekilde yağ atımını yapabilecektir.

Tüm insanların cildin sürekli alt dokudaki yağı dışarıya atar. Banyo yapıldıktan sonra cildin yağlanmasının temel nedeni de budur ve bu durum oldukça normaldir. Ancak sivilce temizliği yapılmayan cilt bölgesinin gözeneklerinin tıkanması sonucu, derinin yağı dışarı atamamasından gelişmektedir. Sivilcelerden kurtulmak için cilt bakımı uygulamanın ilk maddesi temizlik ve su içmektir.

Kırmızı Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

İbrahim Saraçoğlu Sivilce Lekeleri İçin Lavanta Kürü

Hayatımızın kabusu haline gelen problemlerden biride hiç kuşkusuz Sivilceler! Ergenlik dönemi sivilceleri, ergenlik dönemi sonrası sivilceler, regl sivilceleri derken sivilceden kurtulmak bir türlü mümkün olmuyor. Hatta bazen sivilce izleriyle boğuzmak zorunda kalıyoruz. Çoğunlukla dengesiz beslenmekten kaynaklanan bu sivilceler için Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu birkisel bir karışım olan lavanta kürünü öneriyor.

İbrahim Saraçoğlu’ndan Sivilceler İçin Lavanta Kürü

Malzemeler:

 • 1.5 yemek kaşığı aslanpençesi
 • 1.5 yemek kaşığı lavanta
 • Yarım Litre Su

Hazırlanışı:

 • Bir tencerenin içerisinde  yarım litre suyu kaynattıktan sonra içerisine 1.5 yemek kaşığı aslan perçemini ve 1.5 yemek kaşığı lavantayı koyun ve kısık ateşte 5-10 dk arası kaynatın.
 • Ardından ateşten alarak tencereden çıkan buhar ile buhar banyosu yapın.. Bu esnada başınızı havlu ile kapatın ki olan tüm buhar yüzünüze temas etsin.

Kırmızı Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer İbrahim Saraçoğlu

İbrahim Saraçoğlunu tanımayanınız yoktur doğal yollarla birçok hastalık için tedavileri vardır.Bu konumuzda sivilce izlerini geçirmek için ibrahim Saraçoğlu sivilce maskesi hazırlanışı ve uygulayaşını anlatıcaz.

İhtiyacımız olan şeyler bir paket kuru maya ve çok az su.

Heryerde bulabileceğiniz mayayı bir yere koyun.Yavaş yavaş üstüne su koyun.Suyu eklerken eklediğimiz suyu tam anlamıyla mayayla yedirmeye çalışın.Orta bir kıvam olana kadar karıştırıp ardındanda kenarı koyun.

Maskenin uygulanışı :

Hazırlanmış olan bu karışımı hali hazırda olan sivilceler veya patlamış sivilcelerin üzerine yayın.Bu yapılan karışımı hem yüzümüze hemde diğer vücudumuzda olan sivilcelere uygulayabiliriz.Yapılan karışım 1 dk içinde kuruyup temizleyip,yatabilirsiniz.

Karışımın sonucunda :

Bu karışım bakterileri öldürdüğünden sivilcelerinizde azalma olucak hatta çoğu yok olacaktır.Bu kolay masrafsız yöntemi bay,bayan herkes kolayca uygulayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir